منابع پایان نامه ارشد با موضوع تلفن همراه، پیام کوتاه، رفاه اجتماعی، قابلیت اطمینان

دانلود پایان نامه ارشد

2013 مقدار معاملات به بیش از 600 بیلیون دلار در سطح جهان برسد، در حالی که بازار پرداخت همراه برای کالاها وخدمات، به استثنای معاملات بدون تماس و انتقال پول، انتظار میرود به بیش از 300 بیلیون دلار در سطح جهان تا سال 2013 برسد(نیلی،1386؛19).
برخی از راهحلهای پرداخت تلفن همراه نیز در کشورهای درحالتوسعه برای ریز پرداخت استفاده میشود .
2-14-1-6- پرداخت بر مبنای اشتراک پیام کوتاه :
مصرفکننده درخواست پرداخت را از طریق متن پیام کوتاه یا کد دستوری میفرستد و هزینه اشتراک بر روی قبض موبایل یا کیف پول موبایل او اعمال میشود . فروشنده مورد نظر از موفقیت آمیز بودن پرداخت مطلع میشود و پس از آن میتواند مانند سابق هزینه را واریز شده بپندارد .
از آنجایی که یک آدرس قابل اعتماد برای تحویل داده نمیشود ، این کالاها اغلب بصورت دیجیتال با استفاده از سرویس پیام چند رسانهای برای ارائه موسیقی خریداری شده ، زنگ ، تصاویر پس زمینه و غیره مورد استفاده قرار میگیرد خدمات پیام چند رسانهای همچنین میتواند بارکد را اسکن شده برای تایید پرداخت توسط فروشنده به او ارائه کند . این به عنوان بلیت الکترونیکی برای دسترسی به رویدادها و یا برای جمعآوری محصولات سخت استفاده میشود
پرداختهای تراکنشی در آسیا و اروپا بسیار محبوب گشته است ، اما در حال حاضر توسط روشهای دیگر پرداخت همراه انجام میگیرد از جمله پرداختهای وب همراه، پرداختهای همراه مشتری و قبض مستقیم صورتحساب موبایل به این دلایل :
– قابلیت اطمینان ضعیف – پرداخت تراکنشی به راحتی می تواند با گم شدن پیام ، منجر به شکست شود .
– سرعت کم – ارسال پیام میتواند آهسته باشد و میتواند ساعتها وقت فروشنده را بگیرد . مصرفکنندگان نمیخواهند بیش از چند ثانیه منتظر پرداخت بمانند .
– امنیت – رمزنگاری پیام کوتاه
– هزینه بالا – هزینههای بالایی در ارتباط با این روش پرداخت وجود دارد .
– هزینه راه اندازی کدهای کوتاه
– پرداخت پول برای تحویل از رسانهها از طریق سرویس پیام چند رسانهای
– هزینههای حمایت از مشتری برای حسابرسیکاربری برای تعداد پیامهای که از دست رفته و یا به تعویق افتاده است .
– نرخ پایین پرداختها – اپراتور هزینههای بالایی را در اجرا و حمایت از پرداختهای معاملاتی متحمل می شود که منجر به کاهش 30 درصدی میزان پرداختها به فروشنده است .
– پیگیری کم در فروش – پرداخت پس از آن که پیام ارسال شده است و محصولات دریافت گردید ، مصرفکنندگان قابلیتهای کمی برای انجام دارند . برای آنها به یاد داشتن خرید کالا یا چگونگی خرید دشوار است (حسینی،1385؛43).
2-14-1-7- صورتحساب مستقیم موبایل :
مصرفکننده با استفاده از گزینه صدور صورتحساب تلفن همراه در سایت تجارتالکترونیک ، مانند سایت بازی آنلاین پرداخت را انجام میدهد . پس از دو فاکتور تایید هویت مربوط به «پی آی ان47» و رمز عبور یک بار مصرف، حساب تلفن همراه مصرفکننده برای خرید شارژ میشود . این روش جایگزین پرداخت نیازی به استفاده از کارت اعتباری بانکی یا ثبت نام در سیستم پرداخت آنلاین مانند پی پال ندارد ، در نتیجه نیاز به بانک ها و شرکتهای کارت اعتباری از سر برداشته میشود . این نوع روش پرداخت تلفن همراه ، که در آسیا بسیار رایج و محبوب شده است مزایای زیر را در بر دارد :
– امنیت – دو عامل احراز هویت و مدیریت ریسک از تقلب جلوگیری میکند .
– راحتی – بدون ثبت نام و عدم نیاز به هیچ نرم افزار جدید تلفن همراه
– آسانی – این گزینهای دیگر در روند پرداخت است .
– سرعت – بیشترین معاملات در کمتر از 10 ثانیه به پایان میرسد .
– اثبات شده – 70% از خرید محتویات دیجیتال آنلاین در برخی از مناطق آسیا با استفاده از روش مستقیم موبایل انجام گرفته است(فتحی،1384؛18) .
2-14-1-8- موبایل وب (وی آی پی48):
مصرفکننده با استفاده از صفحات وب نمایش داده و یا برنامههای اضافی دریافت شده و نصب بر روی تلفن همراه پرداخت را انجام میدهد . این روش از وی آ پی (پروتکل برنامه بی سیم) به عنوان تکنولوژی زیربنایی استفاده میکند و تمام مزایا و معایب وی آ پی را به ارث میبرد . با این حال ، استفاده از مدل پرداخت وب آشنا ، مزایای زیر را خواهد داشت :
– پیشگیری در فروش این صفحات دارای یک آدرس اینترنتی است و میتواند نشانهدار شود تا ویزیت دوباره و یا به اشتراک گذاری با دوستان آسان شود .
– رضایت بالای مشتری از پرداختهای سریع و قابل پیشبینی
– سهولت استفاده از مجموعهای آشنا از صفحات پرداخت آنلاین
با این حال ، بجز اینکه حساب تلفن همراه به طور مستقیم از طریق یک اپراتور شبکه تلفن همراه شارژ میشود ، استفاده از کارت اعتبار و یا پیش ثبتنام در سیستم پرداخت آنلاین مانند پی پال هنوز به همان اندازه مورد نیاز است . روشهای پرداخت موبایلوب در حال حاضر توسط تعدادی از اپراتورهای شبکه تلفن همراه لازم الاجرا است . تعدای از مکانیسمهای مختلف پرداخت واقعی را میتوان در پشت یک مجموعه سازگار از صفحات وب استفاده کرد(هاشمی،1386،98) .
2-14-1-9- صورتحساب مستقیم اپراتور :
اتصال مستقیم به پلت فرم صورت حساب اپراتور نیازمند یکپارچگی با اپراتور است اما تعدای ازمزایای زیر را به همراه دارد :
– سادگی – اپراتورها در حال حاضر ارتباط صورت حساب با مصرفکنندگان دارد ، پرداخت به صورت حساب افراد افزوده میشود .
– پرداخت آنی – بالاترین رضایت مشتری را در بر دارد .
– پاسخ دقیق – نشان موفقیت و دلایل شکست
– امنیت – برای محافظت از جزئیات پرداخت و هویت مصرفکننده
– بهترین نرخ تبدیل – از یک تک کلیک برای خرید و بدون نیاز به وارد کردن جزئیات بیشتر پرداخت
– کاهش هزینههای پشتیبانی مشتری
با این حال ، میزان پرداخت با استفاده از این روش در مقایسه با دیگر ارائه دهندگان خدمات پرداخت بسیار پایین تر است . نمونه هایی از ارائه دهندگان محبوب دنیا :
– 92% با پی پال
– 84-86% با کارت اعتباری 45-91،7 % با صدور حساب اپراتور در آمریکا ، انگلستان و کشورهای کوچکتر متفاوت اروپایی ، اما معمولا حدود 60 %
– با این حال ، در جهان یک استثنا برای قاعده وجود دارد، در انگلستان ممکن است درصد بیشتر پرداختها به صورتحساب فروشنده از طریق سیستم پای فوریت در مقایسه با کارت اعتباری انجام گیرد(حسینی،1385؛24) .
2-14-1-10- کارت اعتباری :
سیستم پرداخت تلفن همراه وب شامل کارت اعتباری پرداخت ، به مصرفکننده اجازه میدهد تا در جریان پرداخت ، جزئیات کارت خود را برای خرید وارد نماید و این فرآیند آشناست اما هر ورودی از جزئیات بیشتر در تلفن همراه بهمنظور کاهش میزان موفقیت (تبدیل) پرداخت شناخته شده است. به اینمنظور مشتری می خواهد تا آنجا که ممکن است اطلاعات کمتری را وارد نماید و فرآیند پرداخت با سرعتبالاتری را انجام گیرد.
علاوه بر این، اگر فروشنده پرداخت به صورت خودکار و ایمن بتواند شناسایی مشتریان و سپس جزئیات اطلاعات کارت را انجام دهد، میتواند برای خریدهای آینده این فرآیند را به سادگی تبدیل به تک کلیک برای خرید نماید .
2-14-1-11- کیف پول آنلاین :
شرکتهای آنلاین پیپال ، پرداخت آمازون و پرداخت گوگل نیز گزینههای موبایل دارند . در اینجا برخی فرآیندهای پرداخت را برای این شرکتها آوردهایم :
– ثبت کاربرد ، وارد کردن شماره تلفن خود ، دریافت پیام کوتاه از طرف ارائه دهنده همراه با کد پین .
– کاربرد کد پین دریافتی را وارد میکند ، شماره تلفن تصدیق هویت میشود .
– کاربر اطلاعات کارت اعتبار خود را در صورت لزوم وارد (یا یکی دیگر از روش پرداخت) و پرداخت را تایید میکند .( اگر حساب در حال حاضر موجود باشد ، این اطلاعات نیاز نیست)
– پرداخت بعدی کاربر برای بار دیگر اطلاعات پی آی ان را برای تصدیق وارد میکند. درخواست یک پی آی ان به کاهش میزان موفقیت پرداخت شناخته شده است . این سیستمها میتوانند بصورت یکپارچه به طور مستقیم و یا اپراتورهای اعتباری و کارت پرداخت از طریق پلت فرموب پرداخت همراه کار خود را انجام دهند .
2-14-1-12- بدون تماس نزدیک رشته ارتباطات:
ارتباط میدان نزدیک (49NFC) است که عمدتا برای پرداخت پول در فروشگاهای فیزیکی ساخته شده و برای خدمات حمل و نقل استفاده میشود . مصرفکننده با استفاده از تلفن همراه مخصوص مجهز به امواج کارت هوشمند تلفن خود را در نزدیکی ماژول خواننده قرار داده و اطلاعات رد و بدل میشود . بیشترین معاملات نیاز به انجام تصدیق ندارند ، اما برخی از آنها نیازمند تایید هویت با استفاده از پین میباشند که قبل از معامله کامل شده است . پرداخت میتواند از حساب پیش پرداخت کسر گردد و یا به حساب تلفن همراه شارژ شود و یا حساب بانکی به طور مستقیم دخالت کند .
روش پرداخت از طریق موبایل با چالشهای قابل توجهی برای پذیرش گسترده و سریع ، سروکار دارد .
در حالی که برخی از تولیدکنندگان تلفن و بانکها به دلیل عدم حمایت از زیر ساخت ، اکوسیستم پیچیدهای از سهام دارن و استانداردها مشتاق به این کارند(نیلی،1386؛15) .
2-14-1-13- سرویس پرداخت :
چهار مدل بالقوه پرداخت تلفن همراه :
– مدل اپراتور محور : اپراتور تلفن همراه به طور مستقل عمل میکند برای استقرار خدمات پرداخت تلفن همراه اپراتور میتواند مستقل از کیف پول همراه حساب کاربری تلفن همراه (شارژ) ارائه میکنند . استقرار زیادی از مدل اپراتور محور به شدت با عدم اتصال به شبکههای موجود به چالش پرداخت . اپراتور شبکه موبایل باید واسط با استفاده از شبکه بانکی پرداخت دسته خدمات پیشرفته تلفن همراه و تحت محیط بانکداری ارائه میکنند.
– مدل بانک محور : اعزام بانک برنامههای کاربردی تلفن همراه یا دستگاههای پرداخت را به مشتریان ارائه می دهد.
– مدل همکاری : این مدل شامل همکاری میان بانکها ، اپراتور تلفن همراه و حزب اعتماد سوم .
– مدل نظیر به نظیر : تلفنهمراه به عنوان ارائه دهنده خدمات عمل میکند و به طور مستقل ارتباط را با موسسات مالی و اپراتورهای شبکه تلفنهمراه را فراهم میکند (فتحی،1384؛209). در جدول شماره 3 روشهای پرداخت الکترونیک در سال های 2006-2010 و پیش بینی آن مشخص شده است.
2-14- مزاياى تجارت الكترونيكى:
– مزایای تجارتالکترونیکی را اجمالاً میتوان جهانی نمودن تجارت، برداشتن محدودیتهای زمانی و مکانی در انجام معاملات و تبلیغات، کمک به شکست انحصارات، کاهش قیمت، افزایش فروش، افزایش رفاه مصرف کننده و رفاه اجتماعی، دسترسیآسان و نقل و انتقال، سرعت بخشیدن به انجام مبادله، تقویت موضع رقابتی کشورها در جهان، بهرهگیری از فرصتهای زودگذر در عرصه صادرات، از بین رفتن هزینههای کاغذبازی، حذف واسطه ها، افزایش فرصتهای جدید شغلی، امکان ارائه خدمات و محصولات در سطح جهانی، کاهش هزینه های اجتماعی ناشی از آلودگیهای زیستمحیطی تولید شده در تردد وسایل نقلیه جهت انجام معاملات حضوری و…بر شمرد.
– به عنوان نمونه طبق برآوردهای به عمل آمده، ارزش

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع مصرف کننده، روزنامه ایران، اعتماد مشتریان، فروشگاه اینترنتی Next Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع تجارت الکترونیک، تجارت الکترونیکی، ادله الکترونیکی، افشای اطلاعات