منابع پایان نامه ارشد با موضوع تربیت بدنی، آموزش و پرورش، ضرب و جرح، ضرب و جرح عمدی

دانلود پایان نامه ارشد

طبقه بندی تشکیل میشود، قاضی ناظر زندان به عنوان رئیس شورا، رئیس زندان و یا مرکز مربوط به عنوان نایب رئیس و دبیر شورا، مسئولین واحدهای قضایی، بازپرسی، انتظامی، رئیس اندرزگاه مربوط، یک نفر روانشناس و یک نفر مددکار که در قسمت تشخیص فعالیت میکند با انتخاب رئیس مرکز زندان» در کانون اصلاح و تربیت نیز شورای طبقه بندی با تغییری جزئی در ترکیب اعضای شرکت کننده وجود دارد. شورای طبقه بندی با توجه به محتویات پرونده شخصیت هر مددجویی اقدام به طبقه بندی مددجویان در داخل کانون مینمایند. شورای طبقه بندی مددجویان براساس، سن، نوع جرم، جثه و حالت روحی و روانی آنها را گروه بندی میکند. در مورد اشتغال و حرفه آموزی نیز بر اساس علاقه و میزان تحصیلات و هم چنین با توجه به حالت روحی و روانی به این خاطر است که امکان دارد مددجویی علاقه مند به یادگیری نجّاری می باشد ولی با توجه به تحقیقات به عمل آمده از سوابق و حالت روحی و روانی به نظر متخصصان به کارگاه دیگری معرفی میگردد، که با توجه به نتایج یافتههای آنها به نفع مددجو میباشد.
براساس دستور اجرایی قسمت اصلاح و تربیت مددجویان در ابتدا به دو گروه تقسیم می شوند:
1-گروه نوجوانان( بالغ) گروهی که به سن بلوغ رسیدهاند و از نظر قانون مسئولیت کیفری دارند.
2-گروه کودکان(زیر بلوغ) گروهی که به سن بلوغ نرسیدهاند و مسئولیت کیفری ندارند و نیاز به مراقبت ویژه داشته و میبایست برخوردهای مناسب تربیتی در مورد آنها اعمال شود.
در این گروه اطفال زیر 14 سال در خوابگاهها و کارگاههای جداگانهای نگهداری میشوند و به هیچ عنوان حق تماس با مددجویان گروه اول را ندارند. مربّیان و مراقبین این گروه اکثراً خانم هستند و به دلیل آنکه در این گروه سنی اطفال وابستگی زیادی به مادر دارند.
مدجویان گروه اول که نوجوانا بالغ هستند و برای تعیین و تقسیم محل استقرار به پنج گروه تقسیم می گردند که به شرح ذیل می باشد:
گروه1 – مددجویان 15 و 16 سال که مرتکب جرایم سرقت، قتل و ایراد ضرب و جرح عمدی شدند.
گروه 2- مددجویان 16 سال که مرتکب جرایم سرقت، ایراد ضرب و جرح عمدی و اعمال منافی عفت شدند.
گروه 3- مددجویان 16 و 17 سال که مرتکب جرایم سرقت، ایراد ضرب و جرح عمدی و اعمال منافی عفت شدند.
گروه 4- مددجویان 17 و 18 سال که مرتکب جرایم تصادفات، اعتیاد، ایراد ضرب و جرح عمدی و اعمال منافی عفت شدند.
گروه 5- مددجویان 18 سال و بالاتر که مرتکب جرایم سرقت، قتل عمدی، ایراد ضرب و جرح عمدی شدند.39
در صورت انتقال مددجو از گروهی به گروه دیگر( تشخیص لزوم) مراتب طی گزارشی از سوی مربّی به مسئول امور خوابگاهها اعلام میگردد تا نامبرده تصمیم مقتضی مبنی بر انتقال یا عدم انتقال را اتخاذ نماید. قسمت اخیر ماده 2 آیین نامه اجرایی کانون اصلاح و تربیت نیز در این خصوص مقرر میداردکه «… در هر قسمت اطفال بر حسب سن با رعایت تبصره ذیل ماده 23 قانون اطفال و سابقه ارتکاب جرم و حتی الامکان از نظر نوع جرم و درجه تربیتپذیری طبقه بندی خواهند شد. به علاوه قسمتی که دختران در آن نگهداری می شوند از پسران مجزا خواهد بود.»

ج- قسمت آموزش
مددجویانی که در سن تحصیلات اجباری قرار دارند برای ادامه تحصیل به مدرسه کانون اصلاح و تربیت فرستاده میشوند.گرچه مدت حضور برخی از مددجویان در کانون اصلاح و تربیت ممکن است اندک باشد ولی برای اینکه در ادامه تحصیل وقفه ایجا نگردد به مدرسه فرستاده میشوند.کانون اصلاح و تربیت با همکاری آموزش و پرورش منطقه 5 تهران اقدام به ایجاد فضای آموزشی از مقطع ابتدایی تا مقطع دبیرستان کرده است.علاوه بر آن اقدام به ایجاد فضای کافی برای ورزش و انجام فعالیت های فرهنگی و هنری نیز کرده است.

1- آموزش تحصیلی
مطابق آییننامه اجرایی کانون اصلاح و تربیت اطفالی که با حکم مراجع قضایی به کانون اصلاح و تربیت فرستاده میشوند موظف هستند که طبق برنامه کانون در هر هفته 36 ساعت در کلاسهای درسی یا در کارگاههای موجود در کانون به تحصیل یا حرفهآموزی اشتغال داشته باشند و حداقل روزی یک ساعت ورزش نمایند.40 آموزگاران و مربیان موظف به تدریس، تعلیم، تربیت و تهذیب اخلاقی اطفال هستند و طبق برنامه ای که از طرف مدیر کانون با جلب نظر متخصصین مربوط و تایید اداره خدمات اجتماعی و تصویب وزارت دادگستری تنظیم می شود، عمل خواهند نمود.41
مطابق ماده 28 کنوانسیون حقوق اطفال مصوب 20 نوامبر 1989،آموزش تحصیلی و حرفه ای جزو حقوق مسلم اطفال میباشد و مربیان آموزش علمی و حرفهای برای اعتلای سطح معلومات و آشنایی با پیشرفتهای فنی، علمی و کسب مهارت باید تلاش نمایند. مدرسه کانون در هر مقطع تحصیلی دارای اسم مشخصی میباشد. در مقطع ابتدایی با نام دبستان کانون و در مقطع راهنمایی و پیش دانشگاهی با نام کانون ایران انجام فعالیت میکند.مدرسه کانون اصلاح و تربیت همانگونه که اشاره شد تحت پوشش آموزش و پرورش منطقه 5 تهران میباشد و معلمان نیز به تبع آن از طرف آموزش و پرورش انتخاب میگردند.کلاسهای مقطع ابتدایی وراهنمایی قبل از ظهر و کلاسهای دبیرستان بعد از ظهر برگزار میگردد. مددجویان خارجی نیز حق تحصیل در مدارس کانون را دارند. برای ادامه تحصیل نیاز به ارایه پرونده قبلی تحصیلی توسط والدین یا ملاقات کنندگان میباشد. در صورتی که مددجویان دارای پدر و مادر نباشد و یا ملاقات کننده ای نداشته باشد اخذ پرونده تحصیلی قبلی توسط مدیر مدرسه از محل تحصیل قبل انجام خواهد شد.
مددجویان هفته ای 2 ساعت زنگ تربیت بدنی دارند که مربی آن نیز از طرق آموزش و پرورش منطقه مزبور انتخاب میگردد. به طور کلی میتوان گفت تمام شرایط و استاندارهایی که در مدارس عادّی برای آموزش علمی و تربیتی دانش آموزان اجرا میگردد در مدرسه کانون نیز تمامی آن استانداردها رعایت میشود. اگر مددجویی در امتحانات نهایی شرکت نماید و موفق به اخذ نمره قبولی گردد، کارنامه قبولی از طریق آموزش و پرورش صادر می شود و به هیچ عنوان در آن به اخذ مدرک از طریق مدرسه کانون اصلاح و تربیت اشاره نمیگردد.
هرگاه مددجویی در فصل امتحانات به کانون فرستاده شود، حق شرکت در امتحانات نهایی را خواهد داشت و اگر مددجویی قبل از اتمام تحصیلی از کانون آزاد گردد می تواند با هماهنگی لازم تا پایان سال تحصیلی به تحصیل در مدرسه کانون ادامه دهد.
عادت دادن اطفال و نوجوانان به کار، آموزش علمی یا حرفه ای، رعایت نظم و مقررات، قبول مسئولیت ، تغییر دادن طرز فکر ، امیدوار کردن آنها به زندگی عادی اجتماعی، تنظیم برنامه های هنری در بازگشت مجدد آنها به آغوش جامعه بسیار موثر خواهد بود.

2- برنامه های کمیته فرهنگی و تربیتی
کمیته ای تحت عنوان کمیته فرهنگی و هنری در کانون اصلاح و تربیت ایجاد گردیده است که مددجویان را در زمینه نقاشی، خطاطی، نشریه، اردوهای زیارتی و … مورد آموزش قرار می دهد. یکی از ارکان عمده پیشرفت جامعه و نیروهای موثر در ترقی تعالی هر کشور، نوجوانان و جوانان هستند. شایان ذکر است که نوجوانان و جوانان باید از حیث اخلاق و آداب اجتماعی و معاشرت و طرز برخورد با مسائل و فرهنگ جامعه و رعایت نظم و انضباط، زیر نظر افراد متخصص و مربیان مخصوصی قرار بگیرند.کمیته فرهنگی و تربیتی سعی دارد با انتقال ارزشها و هنجارهای پذیرفته شده جامعه به مددجو و تغییر ذهنیت او نسبت به فرهنگ جامعه آنها را مجدداً جامعه پذیر نماید. نقطه تعالی هر جامعه در گروی ارتقای سطح فرهنگ آن جامعه می باشد و این امر میسر نمیشود مگر با همکاری مددجویان با متخصصان در این امور.

3-تربیت بدنی
امروزه ورزش به عنوان یک سرگرمی و تفنّن به عنوان یک نیاز و ضرورت برای افراد جامعه مورد توجه می باشد. ورزش و تربیت بدنی به سیاق هر علم دیگر دارای مبانی و اصولی میباشد که رعایت آنها می تواند فرد یا افراد را به پیشرفت، کمال و ترقی برساند. خواص و ویژگی های علمی ورزش در ابعاد فرهنگی و اجتماعی بارز و روشن است به گونه ای که در بهداشت و سلامت جسم، نشاط و طیّب خاطر و آموزش اخلاقی و اجتماعی نقش موثر ایفا می نماید. به همین جهت است که کشورهای مختلف جهان در قوانین موضوعه خود،جایگاه ویژه ای را برای تربیت بدنی و ورزش زندانیان پیش بینی نموده اند. همچنین در جهان امروز از ورزش به عنوان وسیله درمانی یا توان بخشی برای کسانی که به هردلیل از مسیر عادی خارج شده اند و دچار نقصان در زمینه های جسمی و روحی شده اند بکار می رود. ورزش در زندان نیز جزو همین مقوله است. اگر قبول کنیم که مجرمین و بزهکاران افرادی هستندکه به دلیل مختلف و متعدّد از مسیرهای فطری و طبیعت انسانی خود دور شدهاند و از نظر جسمی و روحی نیاز به تقویت و بازپروری دارند، ناگزیر برای اصلاح و تربیت و بازتوانی آنها باید به ورزش و تربیت بدنی به عنوان عامل اصلی در نظر گرفته شود.42در همین خصوص به منظور سلامت جسم و روح محکومان، اجرای برنامههای ورزش صبحگاهی در زندانها برای مددجویانی که قادر به انجام ورزش میباشند، اجباری است. بنابراین برنامهای برای آنها تنظیم می شود که با توجه به برنامه های تنظیمی و وضعیت آب و هوا دست کم در هوای آزاد ورزش نمایند.43
کانون اصلاح و تربیت نیز از این امر مستثنی نیست و دارای اماکن بزرگ ورزشی شامل سالن کشتی، سالن فوتسال، زمین چمن و استخر روباز می باشد که برای کسب مهارت و نشاط برای تمامی مددجویان علاقه مند قابل استفاده است. در این اماکن برنامه های ورشی متعدد شامل: فوتبال، فوتسال،کشتی، هندبال، والیبال، بسکتبال، پینگ پنگ، بدن سازی، دارت و شنا وجود دارد، که مددجویان علاقه مند به هر یک از رشتههای ورزشی مذکور می توانند طبق برنامه کانون و زیر نظر مسئولین و مربیان هر رشته خاص از آنها استفاده نمایند.
کانون دارای تیم های مختلف ورزشی است که در مسابقات با حریفان در محیط کانون یا خارج از آن و حتّی در شهرهای مختلف در جشنواره های ورزشی شرکت و به رقابت میپردازند.
برای استفاده از امکانات ورزشی همانگونه که قبلاً گفتیم با توجه به اینکه مددجویان به پنج گروه تقسیم میشوند. هر گروه با توجه به برنامههای کانون در طول هفته در ساعت معین برای انجام فعالیتهای ورزشی به سالن می روند. در سالن ورزشی لباس و امکانات ورزشی در اختیار مددجویان قرار می گیرد.44 اطفال کمتر از 14 سال که در خوابگاههای جداگانه از اطفال بزرگسال نگهداری میشوند آنها مطابق برنامه کانون و زیر نظر مسئولین و مربیان تربیت بدنی می تواند از امکانات ورزشی استفاده نمایند.

4-فرهنگی و مذهبی
هدف از نگهداری مددجویان در کانون اصلاح و تربیت، شناخت علت و زمینه های ارتکاب جرم و اصلاح و تربیت آنها می باشد. با شناخت علّتها و درمان آن مددجو می تواند دوباره به آغوش جامعه و محیط عادی زندگی خود باز گردد. به همین جهت و برای تعالی بخشیدن به فرهنگ و کارهای فرهنگی و هنری، کانون برنامههای فرهنگی و هنری مختلفی را برای مددجویان برنامه ریزی کرده است. از جمله فعالیت های فرهنگی میتوان به مراسم مذهبی و معنوی اشاره کرد. در این مراسم مربیان و روحانیون واجد شرایط به آموزش قرآن، احکام و اخلاق و عقاید میپردازند و هم چنین برپایی مجالس وعظ و سخنرانی به مناسبت های مختلف، اقامه نمازهای یومیّه به شیوه جماعت، برگزاری مراسم دعا( دعای توسل، دعای کمیل، زیارت عاشورا و …)، برگزاری کلاسهای معارف اسلامی ، فرستادن مددجویان برای انجام مراسم سوگواری محرّم به مساجد و تکیه های اطراف کانون اصلاح و تربیت از جمله برنامه های مذهبی و معنوی کانون اصلاح و تربیت است. ماده 149آیین نامه اجرایی سازمان زندان ها هر محکومی که دارای یکی از ادیان رسمی کشور باشد می تواند در آسایشگاه عمومی یا انفرادی خود یک جلد کتاب آسمانی، کتاب دعا، سجاده و مهر نماز برای اجرای امور واجب خود نگهداری نماید.
از جمله فعالیت های هنری که در محیط کانون انجام می گیرد شامل گروه سرود، تئاتر، آموزش خطّاطی، آموزش نقاشی، موسیقی، نشریه و سینما میباشد. واحد هنری زیر مجموعه اداره فرهنگی کانون است. مددجویان علاقه مند به کارهای هنری به کارهای هنری با تایید شورای طبقه بندی به قسمتهای هنری

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع ارتکاب جرم، روانشناسی، پرونده شخصیت، کودک و نوجوان Next Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع مواد مخدر، مصرف مواد، نظم و امنیت، استان تهران