منابع پایان نامه ارشد با موضوع بزه دیدگی، جرایم جنسی، مواد مخدر، سازمان های مردم نهاد

دانلود پایان نامه ارشد

قرار می دهد.122
فروشندگان، دلالان ، قاچاقچیان، صاحبان باندها و… به پول چشم نواز این صنعت دل بسته اند اگر چه این گروه تنها شکل فعال این شبکه های سازمان یافته جنایی هستند ولی موفقیت این شبکه ها مرهون شکل غیر فعال این شبکه هاست؛ فقر، سطح پایین فرهنگی، آزمندی، بی قیدی مهمترین زمینه هایی است که شبکه فعال از آنها استفاده می کند.
این موضوع زمانی ملموس تر می شود که بگوییم، ماموران و حتی والدین نیز ممکن است از اعضای غیر فعال این شبکه ها باشند. کودکان مورد سوء استفاده، جهان رو به روی خود را وارونه و بهتر بگوییم شاید واقعی تر می بینند چرا که ممکن است مسئولین این باندها یکی از اقوام نزدیک آنها یا از والدین آنان باشد. کسانی که به تصور کودکان حامیان و تکیه گاه آنها هستند اما این انسان های پلید با توجه به سود سرشار این صنعت چشم خود را بر تمامی اخلاقیات بسته اند و جز منفعت خود بر چیز دیگری نمی نگرند.
امروزه با توجه به اینکه مسافرت بر اقصی نقاط دنیا از طریق مسیرهای هوایی به سهولت انجام می گیرد بیش از همه گردشگران کشورهای صنعتی طالب این سوء استفاده جنسی و پدیده توریسم هستند زیرا خطر افشا شدن آن کم و آمار زندان رفتن و درصد بیماری پایین است. در آخر به کشورهایی که از آنها به عنوان مهد توریسم جنسی یاد می شود می توان به آرژانتین، بنگلادش، برزیل، کلمبیا، ساحل عاج اشاره کرد.123
ب: دلایل توریسم جنسی:
امروزه توریسم جنسی جرمی مجزا از تجاوز جنسی در محدوده بین المللی به عنوان جرمی سنگین و دارای منفعتی عظیم رو به گسترش است. توریسم جنسی حتی از قاچاق مواد مخدر نیز سود آور تر است زیرا در قاچاق مواد مخدر از آن تنها یک بار میتوان استفاده کرد اما در توریسم جنسی، کودکان بی دفاع بارها و بارها مورد سوء استفاده قرار می گیرند و درآمد سرشاری را برای بزهکاران به همراه دارند. هرچند فقر اقتصادی همانطور که در ادامه خواهد آمد از دلایل توریسم جنسی است اما ضعف حکومت های مرکزی و دخالت برخی دولت ها در امر قاچاق بسیار موثر است. سود سرشار این صنعت باعث شده حتی بسیاری از ماموران دولت نیز در قاچاق اطفال شرکت کنند.
در مورد افرادی که در پی سوء استفاده از کودکان هستند و به عبارتی راضی به صنعت توریسم و سوء استفاده جنسی از کودکان می باشند، دلایل متعددی ذکر شده است. به طور کلی وجود فشارهای روانی، راحتی، کنجکاوی و نبود لذت جنسی از راه معمول، ضریب اطمینان زیاد نسبت به عدم کشف جرم، احتمال کم وجود بیماری ها از جمله این دلایل اند.
در خصوص دلایل توریسم جنسی در بین شبکه فعال و غیر فعال می توان تفکیک قائل شد. در بین اعضای شبکه فعال توریسم، وجود سود سرشارو منفعت بسیار بالا که برای اعضا به ارمغان می آورد این صنعت را هر روز رو به گسترش نهاده است اما در زمینه شبکه غیر فعال نیز میتوان به دلایل زیر اشاره کرد:
1- فقر؛
تنگ دستی از علت های اصلی سوء استفاده است. هنگامی که خانواده ای برای تامین ابتدایی ترین مایحتاج خود دچار مشکل می شود والدین به ویژه کودکان به امید یافتن شغل مناسب و درآمد بیشتر به فساد کشیده می شوند، حتی چه بسا کودک با اجبار والدین رو به این امر آورد.
2- از هم پاشیدگی خانواده ها؛
کودکان در وضع نابسامان خانوادگی قربانیان اصلی هستند و به عنوان ابزار و وسیله ای برای کسب درآمد به صنعت سکس به اجبار کشیده می شوند.124
3- تعدادی از انجمن های غیر دولتی و سایر سازمان های بین المللی تخمین می زنند که نزدیک به 20 درصد از سفر های بین المللی با اهداف جنسی صورت می گیرد و 3 درصد از این کودکان کسانی هستند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. بهره کشی جنسی از کودکان در سطح جهان در کشورهای در حال توسعه در حد نگران کننده ای رو به رشد است هر ساله نزدیک به 2 میلیون دختر و پسر مجبور به شرکت در چرخه ها بین المللی خود فروشی تجاری هستند و به 10 میلیون کودکی که تا کنون با انواع مختلفی از استثمار جنسی در سراسر جهان مواجه شده اند اضافه می شوند.125

بند سوم: نقش سازمان های مردم نهاد در پیش گیری از جرایم جنسی علیه کودکان؛
دیدیم که آدمی چگونه می تواند هم نوعان خود آن هم کودکان را مورد بد ترین سوء استفاده ها قرار دهد. به واقع بهره کشی جنسی از کودکان و نو جوانان از بد ترین و مضر ترین اشکال سوء استفاده است که از کودکان و نو جوانان می شود. آثار روحی و جسمی که این بهره کشی ها بر طفل باقی می گذارد، در بزرگ سالی خود را پر رنگ تر نشان می دهند. آمار ها ثابت کرده اند که اکثر بزه کاران جنسی خود در کودکی قربانی سوء استفاده جنسی بوده اند. از آن گذشته سر افکندگی و خاطرات تلخ ناشی از این بهره کشی ها در بسیاری از موارد باعث بیماری های شدید روانی و عاطفی می باشد. از این رو اقدامات پیش گیرانه در این زمینه اهمیت بسیاری دارد. سازمان های مردم نهاد که برای حمایت از کودکان به وجود آمده اند، قطعا در این زمینه نیز فعالانه به خدمت مشغول هستند. این سازمان ها ضمن شناسایی کودکان بزه دیده باید در اولین قدم سعی کنند آنها را از محیط های جرم زا دور نمایند. گام بعدی باید استفاده از مشاوران متخصص برای بهبود شرایط روحی و فراموشی حوادث اتفاق افتاده باشد. همان طور که در مباحث قبل گفتیم و در مباحث بعدی نیز بیان خواهیم کرد، بیشتر نهاد های مردمی در مراکز خود با ایجاد بخش های مشاوره برای کودکان به ارائه خدمات به آنها می پردازند. این مشاوران داوطلب می توانند بهترین کمک را به اطفال بزه دیده جرایم جنسی بنمایند. گام دیگر دادن آموزش و آگاهی به کودکان و خانواده های آنان است. زمانی که کودک و به خصوص والدین او از خطرات احتمالی برای کودک مطلع باشند، میتوانند خود از آسیب جلو گیری کنند. همان طور که دیدیم در بسیاری موارد مشکلات مالی موجب سوء استفاده از کودک می گردد. مسلما حمایت های مالی نهاد های مردمی می تواند لا اقل در موارد مشابه از چنین حوادث اندوه ناکی پیش گیری کنند. چه خانواده هایی که فقر مالی آنها را وا می دارد تا کودک خود را در ظاهر به ازدواج دیگری در آورند و در باطن بفروشند. این امر بسیار به ویژه در هومه های شهر ها که متأسفانه از وضع مالی و فرهنگی پایین تری بهره مند است، دیده می شود. آسیب های جسمی ناشی از این بهره کشی ها نیز قابل توجه است. در بسیاری موارد حتی ممکن است به عدم توانایی بارداری طفل در بزرگ سالی منجر شود. معرفی این گونه اطفال به مراکز درمانی و پزشکان مربوطه و حمایت بعدی از آنها موجب پیش گیری از آسیب بیشتر آنها در سنین بالا می باشد.
مبحث سوم: بزه دیدگی روانی اطفال
در این مبحث بر آنیم تا نوعی دیگر از آسیب دیدگی یعنی بزه دیدگی روانی اطفال را بررسی کنیم. منظور ما از بزه دیدگی روانی اطفال آن گونه صدمات و سلب حقوقی است که به نوعی حیثیت و شخصیت روانی آنها را در معرض خطر قرار داده و در واقع سلامت معنوی و روانی کودکان و نو جوانان را به مخاطره انداخته است. سلامت اخلاقی و روانی طفل نقش بسیار مهمی در سرنوشت او بازی میکند. چنان که اگر کودکی در سنین پایین دچار لطمات شدید روانی گردد، در فر آیند تشکیل شخصیت و جامعه پذیری دچار مشکلات عدیده میشود. طفلی که از نظر روانی سالم نباشد و به معضلات گوناگون اخلاقی و معنوی دچار شود، در بزرگ سالی و حتی در همان نو جوانی نشانه های نا سازگاری و عدم خود کنترلی را بروز میدهد.چگونه میتوان انتظار داشت مثلا طفلی که از ساده ترین حقوق خود چون آموزش برخوردار نبوده و در نتیجه آنطور که باید جامعه پذیر نشده، نسبت به بقیه احساس نوعی سر خوردگی و حقارت ننماید، به خوبی با بقیه بتواند ارتباط برقرار کند. پس از ازدواج با همسر و فرزندان خود مهربان و با درایت رفتار نماید. از این رو در این مبحث به مهم ترین این نوع بزه دیدگیها یعنی ممنوعیت از تحصیل و آموزش و محرومیت از بهداشت سالم اشاره میکنیم.
گفتار اول: ممنوعیت از تحصیل و آموزش
الف: اهمیت آموزش و مفهوم آن؛
امروزه بحث اهمیت دادن به آموزش به ویژه در کشور های در حال توسعه از جمله مهم ترین دغدغه های جوامع کنونی میباشد. اهمیت آن نیز از این روست که معضل بی سوادی خود پدید آورنده مشکلات اقتصادی، اجتماعی فرهنگی دیگر میباشد. از طرفی، مقدمه کسب دانش و علوم گوناگون نیز سواد آموزی است تا از این طریق بتوان از عقاید، علوم و فنون مختلف مطلع شده و آگاهی های خود را به دیگران منتقل کرد. تا جایی که رشد سواد آموزی اطفال و کاهش بی سوادی یکی از مهمترین شاخص های پیش رفت را تشکیل داده و چه بسا دولت هایی که توانسته اند در این چند دهه اخیر به خصوص با رهایی یافتن از استعمار و استثمار دیگر کشور ها، با توجه ویژه به سواد آموزی و تحصیل کودکان به پیشرفت های چشم گیری دست یابند126.
اما آموزش چیست؟ آموزش مفید چه باید باشد؟ مسلم است که نحوه آموزش اطفال نیز در این میان مهم میباشد. آموزش نا صحیح حتی می تواند خود گمراه کننده بوده و باعث کشیده شدن کودک به بیراهه گردد. در اینجا باید توجه داشت که آموزشی مفید خواهد بود که بتواند طفل را با واقعیت های زندگی، دانش های مفید روز و زندگی هر چه بهتر در جامعه فردا آماده کند. کالوچی یکی از علمای تعلیم و تربیت در باره آموزش چنین می گوید؛ آموزش برای تدوین اداره همگان، حفظ دین از مخاطرات و رواج بشر دوستی لازم است. 127
لاک نیز در این خصوص چنین بیان داشته؛ آنچه که هر خانواده در باره فرزند خود آرزو می کند، علاوه بر ارثیه ای که برای او باقی خواهد گذاشت در چهار کلمه خلاصه میشود؛ نیک نفسی، اندیش مندی، زاد و ولد و دانش128.
به نظر دکتر علی علاقبند نیز؛ آموزش فر آیندی است که به واسطه آن مجموعه اعتقادات، ارزش ها هنجار ها، دانش ها و مهارت های جامعه به نسل بعدی منتقل میگردد129.
از نظر علوم اقتصادی نیز آموزش نوعی سرمایه گذاری است که سود آن بیش از دیگر سر مایه گذاری ها می باشد.
آموزش مهم ترین عامل توسعه و رشد فرهنگ در جوامع بوده و هر کشوری که در این زمینه توجه خاص مبذول داشته بعدا در تمام جوانب اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، به پیشرفتهای شگرفی دست یافته است.
بدین ترتیب اگر بخواهیم تعریفی از آموزش به دست دهیم باید
چنین بگوییم؛ آموزش را میتوان حق یا امتیازی دانست که توسط هر جامعه در دسترس افراد آن قرار میگیرد تا نتایج آن در بهبود کلی گردش امور جامعه مؤثر واقع گردد.
بنابراین بهبود و حرکت مفید امور جامعه در گرو آموزش و آموزشی صحیح نیز در گرو اصلاحات اجتماعی میباشد.
آموزش موجب بالا رفتن سطح موقعیت اجتماعی فرد شده و در پیش رفت او مؤثر است از نظر جورج پیکی ینگ هدف آموزش باید آماده ساختن و پرورش اطفال برای مواجهه با دشواری ها و مشکلات اجتماعی، تقبل مشاغل مورد نیاز جامعه و سازندگی در دوران فراغت فردی و اجتماعی بدان گونه که امروز وجود دارد و در آینده پیش بینی میشود، باشد.
گزارش راین نیز اهداف آموزش را چنین بر میشمارد:
آموزش مهارت ها به گونه ای که بتواند در امر عمومی تقسیم کار نقشی ایفا کند، گسترش مهارت تفکر، پیشبرد امر فراگیری و نشر و ترویج فرهنگ مشترک و معیار های فرهنگ ملی. 130
بنا بر مطالب بالا آموزش صحیح باید روش درست اندیشی و نحوه زندگی سالم و مفید در جامعه را به کودک یاد دهد تا وی بتواند ضمن ارتقای سطح علمی، اجتماعی و… خود برای ساختن جامعه خویش و اثر گذاری مفید بر آن آماده گردد.
نکته دیگر که برای روشن شدن مطلب باید بدان اشاره کرد تقسیم آموزش به دو نوع رسمی و غیر رسمی است. که آموزش رسمی نیز در ایران خود به دو نوع آموزش گاهی و دانش گاهی تقسیم میشود.
دسته آموزش گاهی تحصیل تا مقطع متوسطه را در بر میگیرد و دسته دانشگاهی یا تحصیلات عالیه مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را شامل میشود.
در این میان میتوان از آموزش توسط نهضت سواد آموزی، کانون اصلاح و تربیت اطفال و آموزش هایی که در برخی نهاد های مردمی داده میشود، به عنوان انواع آموزش غیر رسمی نام برد.

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع جرایم جنسی، جرم انگاری، کار کودک، حقوق جزا Next Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع آموزش و پرورش، سازمان های مردم نهاد، قانون اساسی، حقوق کودک