منابع پایان نامه ارشد با موضوع اکوتوریسم، توسعه اکوتوریسم، ژئومورفولوژیک، جاذبه های گردشگری

دانلود پایان نامه ارشد

مناطقی که دارای چشمه های آب گرم حاوی املاح سفید هستند از جمله جاذبه های گردشگری به شمار می آیند . شمار کیفیت و پراکنش چشمه های آب گرم در ایران نیز به گونه ای است که طبیعت درمانی با استفاده از آب های گرم طبیعی را به عنوان یکی از مهمترین منابع اکوتوریسم کشور معرفی می کند . اغلب چشمه های آب گرم ایران در دامنه های رشته کوه البرز قرار دارند . با این وجود شمار چشمه های آب گرم در دیگر نقاط کشور نیز جالب توجه است . جز آن ، برخی از انواع دیگر طبیعت درمانی ، همچون لجن درمانی نیز در مناطقی از کشور همچون دریاچه ارومیه و دامنه های قله آتشفشانی تفتان در بلوچستان رواج دارد ، یکی از معمولی ترین شیوه های طبیعت درمانی در کشور ما همچنین استفاده از نقاهتگاه های ییلاقی است ، برخی از این نقاهتگاه ها ، همچون کلاردشت و جواهرده در مازندران ، شاندرمن و دیلمان و ماسوله در گیلان ، شاندیز در مشهد و سردشت در خوزستان از شهرت ملی برخوردارند .
کوه نوردی و غار گردی
دو چین خوردگی زاگرس و البرز رشته های کوه های بلندی را در شمال و غرب جنوب کشور ایجاد کرده اند . اگرچه فلات ایران نسبت به سرزمین های کوهستانی شرق آن ، هیمالیا ، پامیر و تبت ارتفاع کمتری دارد . اما قلل مرتفع کوهستانی ایران به ویژع قلل زاگرس مرکزی در شمار صد قله مرتفع جهان قرار داشته و نیز قله آتشفشانی دماوند بلندترین قله نیمکره غربی ، از حد فاصل همین قله تا لبه شرقی آسیا در کشور چین است . در قاره های اروپا ، آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی قله ای مرتفع تر از دماوند وجود ندارد . قله های بخش زاگرس مرکزی ( مجموعه دنا ) نیز با ارتفاع افزون تر از چهار هزار متر و با موقعیت طبیعی کم نظیر چشم اندازهای زیبایی را برای پرداختن به کوه نوردی عرضه می کنند . علم کوه در الموت قزوین با سه زبانه یخچال دائمی آن ، دو قله آتشفشانی سهند و سبلان با مخروط های دریاچه ای شان و نیز قلل مرتفع البرز مرکزی به دلیل غنای طبیعی و تنوع زیستی از دیگر جاذبه های عمده کوه نوردی در ایران به شمار می آیند . همچنین قله شیرکوه یزد به دلیل واقع بودن در گستره وسیع بیابانی که به آن موقعیتی همچون قله مشهور کلیمانجارو در آفریقا می بخشد ، یکی از جاذبه های کوهستانی قابل توجه طبیعت ایران به شمار می آید . در ایران نزدیک به یکصد غار بزرگ وجود دارد که از قابلیت جذب سرمایه گذاری های اکوتوریستی برخوردارند .برخی از این غارها همچون کتله خور زنجان و علی صدر همدان دارای شهرت جهانی برخوردارند . در برخی از غارها همچون غار انسان های اولیه در استان هرمزگان نشانه هایی از انسان های نخستین وجود دارد و با توجه به جوان تر بودن زاگرس بیشتر غارهای بزرگ ایران در دامنه این رشته کوه واقع هستند . جهت آشنایی بیشتر با جاذبه های اکوتوریسمی کشور ، در انتهای کتاب حاضر مسیرها و مقاصد اکوتوریسم ایران مربوط به مسیرهای هزار و یک گانه گردشگری آورده شده است .
1-20-4 چالش های اکوتوریسم در ایران
به طور کلی عمده ترین چالش های اکوتوریسم کشور را می توان به صورت زیر بیان نمود :
1. کمبود امنیت در مناطق کویری و بیابانی ایران
2. کمبود و نارسایی خدمات زیربنایی مانند راه ها که در فصل زمستان ( سرما) در مناطق شمالی ، شمال غرب و غرب کشور و در فصل تابستان ( گرما) در مناطق شرقی به دلیل وقوع طوفان های گرد و غبار حادثه خیز هستند .
3. عدم شناخت کامل پدیده های جذاب اکوتوریستی کشور و شناسایی آنها به اکوتوریست ها .
4. عدم وجود امکانات فرودگاهی در مناطق مستعد اکوتوریسم و لغو بسیاری از پروازهای هوایی در فصل زمستان به دلیل شرایط نامساعد جوی
5. کمبود مدیران متخصص در امر اکوتوریسم و عدم وجود رشته اکوتوریسم و مدیریت مناطق اکوتوریستی در دانشگاه های کشور
6. نبود علایم راهنما و هشداردهنده در مسیرهای خطرناک اکوتوریستی
7. عدم سهولت در تهیه ویزا و روادید برای ورود اکوتوریست های خارجی به کشور
8. عدم آشنایی با روش زندگی و تعاملات اکوتوریست ها که موجب می شود بازدید آنها از نواحی اکوتوریستی کشور تداوم نیابد .
9. شکاف فرهنگی بین جامعه میزبان و میهمان
10. عدم پاسخگویی هتل ها و مراکز اقامتی به نیاز اکوتوریست ها
11. عدم درک ارزش واقعی منابع طبیعی کشور توسط مردم ( جامعه میزبان)
12. عدم رشد و آگاهی جامعه به منظور بهره گیری از سایر مناطق تحت مدیریت کشور حتی بخش گسترده ای از مناطق کویری و بیابانی ( صبوری و یوسفی ، 1386).
13. تمرکزگرایی شدید در برنامه های توسعه گردشگری و اکوتوریسم
14. نگرانی از تأثیرات سوء فرهنگی ناشی از توسعه اکوتوریسم (جهانیان،1392)

1-20-5 فرصت های توسعه اکوتوریسم در ایران
علی رغم وجود موانع متعدد ، فرصت های بسیار زیادی نیز برای توسعه اکوتوریسم کشور وجود دارد که می توان آنها را به صورت زیر بیان نمود :
1. قرارگیری ایران در مسیر جاده ابریشم و راه ارتباطی بین دنیای غرب و شرق ، می تواند ایران را به عنوان یکی از اکوتوریست پذیرترین کشورهای دنیا تبدیل نماید .
2. ایران با داشتن یک میلیون و 200 هزار تپه و 150 هزار اثر تاریخی و منابع متنوع جزو ده کشور اول دارای جاذبه های گردشگری دنیا و پنج کشور اول در زمینه تنوع و جذابیت اکوتوریسم دنیاست . ( سقایی ، 1386).
3. تنوع اقلیمی در کشور به گونه ای است که مسافرت را در تمامی فصول سال برای طبیعت گردان داخلی و خارجی امکان پذیر می کند .
4. تنوع پوشش گیاهی در مناطق مختلف کشور از جمله جاذبه های مهم طبیعی است که همه ساله گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را به سوی خود جذب می کند.
5. وجود سواحل مرجانی در سواحل جنوبی کشور از توان های مهم گردشگری ساحلی ایران محسوب می شود . 6. فقط 14 درصد از زمین های ایران قابل کشت و زرع است . 8 درصد اراضی ایران بیابانی و جنگلی 55 درصد مراتع طبیعی و 23 درصد کویری ا ست ( صبوری و یوسفی ، 1386) که پتانسیل قابل توجهی در جذب اکوتوریست محسوب می شود .
7. موقعیت دریایی و ساحلی ایران ( وجود دریاچه خزر در شمال کشور و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب ) بر غنای اکوتوریسم آن افزوده است .
8. وجود دریاچه های داخلی ( دریاچه های ارومیه ، هامون ، حوض سلطان ، هامون جازموریان ، نمک ، زریوار ، بختگان یا نیریز ، مهارلو و … ) بیش از 26000 کیلومتر از خطوط ساحلی ایران را تشکیل می دهد که موقعیت ممتازی را برای کشور فراهم کرده است . (جهانیان،1392)
9. موقعیت ژئومورفولوژیکی کشور به گونه ای است که می توان بهترین ونادرترین مناظر ژئومورفولوژیکی ( آتشفشان های فعال و نیمه فعال دماوند ، سبلان ، تفتان و … گل فشان ها ، غارها ، تپه های ماسه ای ، سواحل پلاژیک ، پادگانه های ساحلی ، جزایر جنوب کشور ، سواحل بالا آمده آبشارها و … ) را در ایران ملاحظه نمود . کوه ها و ناهمواری های ایران پتانسیل بسیار فراوانی از ورزش های کوهستانی ( دامنه نوردی کوهنوردی صخره نوردی و … ) برای کشور فراهم آورده است متوسط ارتفاع کشور تقریباً 1200 متر است. این رقم می تواند قابل توجه باشد . زیرا این ویژگی ارتفاعی فقط در چند کشور نسبتاً معدود جهان مانند اسپانیا ( با ارتفاع متوسط 600 متر ) ، ترکیه ، مکزیک ، تبت و بولیوی به چشم می خورد ( زمردیان ، 1382) پست ترین نقطه داخلی در حدود 54 متر در بیابان لوت وبلندترین قله آن دماوند با ارتفاع 5671 متر در رشته کوه البرز قرار دارد و سواحل خزر حدود 28 متر پایین تر از سطح آب های آزاد دنیا واقع شده است ( نگارش و خسروی ، 1377) .

فصل دوم
تفریح و بررسی فضای اقامتی

2-1 تعریف تفریح
واژه تفریح از ماده « فرح » به معنای شادی ، نشاط و سرور است.در اصطلاح به موقعیت یا فعالیتی گفته می شود که باعث تجدید قوا و تجدید روحیه انسان شده و انسان را از حالت خستگی و رخوت روحی بیرون می آورد ، و به اصطلاح موجب « تمدید اعصاب » می شود. تفریح ممکن است منشاُ واحد و یا ترکیبی از نوع جسمانی ، فکری یا روحی داشته باشد. شاید بتوان یک تفریح خوب را موجب نشاط جسمی ، روحی و فکری توأم دانست.
وقتی در یک موقعیت آب و هوایی ملایم با طبع قرار می گیرید؛در کنار چشمه یا آبشار ، جسمتان در یک وضعیت مناسب قرار می گیرد و همین ، سرور و نشاط ایجاد می کند ، این برای شما یک تفریح جشمانی به حساب می آیدکه منشاُ آن جسمانی است. ممکن است به یک فعالیت ورزشی علاقه مند باشید؛ وقتی در حال انجام آن فعالیت هستید،در عین حال که برای شما خستگی جسمی به همراه دارد، ولی شما از لحاظ روحی نشاط و سرور به دست می آورید.(معلمی،1390)
2-2 فضاهای اقامتی
اقامتگاهها یاخانه های کرایه ای و تسهیلات مربوط شامل جایی میشود که مسافر شب را در آن جا به سر می برد و اصولابا توجه به کیفیت اقامتگاه، مقصد و هدف مسافرت، این مبلغ حدود بیست تا سی درصد کل هزینه های مسافرت را تشکیل می دهد. با توجه به تقاضای مسافران و نوع خواسته های آنها در مقصد مسافران تجهیزاتی چون تختخواب، صبحانه، سالن های تفریحی به سبک اروپایی، مهمان پذیرهای جوانان، زمین تفریح یا بازی، وسایل بازی بچه ها و کشتی های تفریحی وجود دارد. متداول ترین اقامتگاه ها همان هتل ها هستند که دارای شکل ها و گونه های متفاوتی می باشند. برای نمونه میهمانخانه های مجلل در مراکز شهرهای صنعتی یا میهمانسراهایی که در اطراف شهرها به نام متل و خانه های کرایه ای تاسیس می شوند. در بیشتر کشورها بین اقامتگاه به ویژه بین هتل ها و متل ها طبقه بندی و سیستم نرخ بندی وجود دارد که البته این کار مسافران را در امر انتخاب بسیار کمک می کند. (چاک.وای.گی،1382)

2-3 نمونه های موردی
2-3 -1 شهرك توريستي و تفريحي نمك آبرود
مجتع رفاهی نمک آبرود با هدف توسعه ارائه خدمات رفاهی به همکاران سازمان تامين اجتماعی، فعاليت خود را در استان سرسبز مازندران آغاز نمود و استقبال ميهمانان از اين مکان توريستی، تفريحی مسئولين را مشتاق نمود تا در ارتباط با گسترش اين مجموعه فعاليت بيشتری را نموده تا همکاران سازمان بتوانند از زيباييهای اين منطقه بهرمند گرديده و با روحيه ای مضاعف در واحد های مربوطه مشغول خدمتگزاری به مردم باشند. اين مجتمع رفاهی با 30 واحد آپارتمانی، مجهز به کليه امکانات استاندارد رفاهی مي باشد و در حد پذيرايی شش نفر تجهيز شده است. شهرک توريستی نمک آبرود دارای امکانات تفريحی همچون تله کابين، شهرک بادی و شهربازی جهت استفاده کودکان و باشگاه تيراندازی، دوچرخه سواری، پيست اسکيت و کارتينگ و چندين پيست ورزشهای مختلف، درياچه جهت قايق سواری و سالن های برگزاری مجالس می باشد. مجموعه نمک آبرود محيطی آرام و دلنشين با آب و هوايی معتدل شمالی می تواند جايگاهی زيبا و مطمئن برای اقامت چند روزه مهمانان باشد..
احداث اين شهرك دو هدف عمده را مد نظر دارد :
ايجاد يك شهر اقامتگاهي – تفرجگاهي براي جذب جمعيت غير ساكن شهرستانهاي نوشهر و چالوس
 جذب سر ريز جمعيت شهرهاي چالوس و نوشهر
شهرك تفريحي و گردشگري ما با وسعت 650 هكتار داراي دو بخش اصلي شهرسازي و امكانات گردشگري مي باشد.

شکل 1-2 شهرک توریستی نمک آبرود
بخش شهرسازي
بر اساس طرح جامع و تفضيلي ساخت شهرك توريستي – تفريحي نمك آبرود ، مساحتي بالغ بر 220 هكتار جهت اقامت دائمي و فصلي جمعيتي بالغ بر 100 هزار نفر از ساكنين اختصاص داده شده است .
مشخصه هاي معماري با انواع مختلف طرحها جهت ويلاها و ساختمان هاي دو طبقه و بلند مرتبه پيش بيني گرديده است .
بخش گردشگري و امكانات تفريحي
در حاشيه جنوب شرقي شهرك ، مرتفعترين تله كابين كشور، قراردارد . اين تله كابين منحصر به فرد در سال 1372 با تلاش كارشناسان ايراني احداث و به بهره برداري رسيده است . اين تله كابين بازديدكنندگان را در مدت 12 دقيقه در ارتفاع 970 متري به قله كوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زيباي پانوراماي جنگل و درياي خزر مي رساند .
ديگر امكانات تفريحي و رفاهي جهت گردشگران
درياچه مصنوعي با پدالو ، زمين تنيس ، پيست دوچرخه سواري خانمها و آقايان ، زمين اسكيت ،پاور هنگ گلايدر و

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع اکوتوریسم، مردم شناسی، جاذبه های اکوتوریستی، صنایع دستی Next Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع تجدید حیات، ساختمان سازی، پوشش گیاهی، بازاندیشی