منابع پایان نامه ارشد با موضوع اکوتوریسم، مردم شناسی، جاذبه های اکوتوریستی، صنایع دستی

دانلود پایان نامه ارشد

امکانات گردشگری فراوانی در آنجا گردآوری شده است . آب های گرم معدنی ، جنگل ها ، کویرهای بی نظیر وزیبای ایران ، بیابان لوت گرم ترین نقطه کره زمین با انواع و اشکال عوارض بیابانی بسیار زیبا ( ناشی از اثر آب و باد ) ، پیست های اسکی با برخورداری از استانداردهای بین المللی می توانند باعث جذب گردشگران به ایران شوند. (جهانیان،1392)
ب) جاذبه های فرهنگی و هنری ایران
شامل مراکز مقدس مذهبی و سیاحتی ، میراث های عظیم تاریخی و هنری ، آداب و رسوم و شیوه های زندگی ایلاتی و عشایری در بخش های مختلف کشور و …
کشور ایران از حیث داشتن تاریخ کهن و درخشان در شمار کشورهای کم نظیر دنیاست ، آثار تمدن از زمان های بسیار دور در این سرزمین وجود دارد . بناهائی نظیر تخت جمشید ، پاسارگاد ، آتشکده های متعدد ، مساجد و معابر قدیمی و انواع ابنیه تاریخی ، نظر بسیاری از مردم جهان را به کشورمان جلب می کند.
در اصفهان میعادگاه گردشگران ، به زیباترین و باشکوه ترین آثار بشری بر می خوریم ، به عنوان مثال مسجد تاریخی 800 ساله جامع اصفهان را داریم که یکی از ارزنده ترین آثار هنری را در خود جای داده است . در خراسان در مشهد مقدس ( مدفن امام هشتم حضرت رضا (ع)) به بارگاه عظیم و کبریایی برخورد می نمایی که از جهت معماری ، هنری ، ظرافت و خلاقیت قابل توجه است . در استان همدان در غرب ایران در میان توده های برف و یخ و آبشارهای گنج نامه و الوند می رسیم که نوشتارهایش ، شرح کشورگشایی های داریوش و خشایار را دارد . در فارس ، در کرمانشاه ، در شوش و در کاشان و در اقصی نقاط این دیار آثار زیبا و بدیعی دیده می شود . (جهانیان،1392)
به طور کلی جاذبه های فرهنگی ایران در چهار گروه طبقه بندی می شوند :
– گروه اول ، مراکز زیارتی : مراکز مذهبی از قدیمی ترین اشکال گردشگری محسوب می گردند . مهمترین و معروفترین زیارتگاه ها در مشهد ، قم ، ری ، بهشت زهرا ، شیراز ، قزوین ، نطنز ، شاهرود ، شوش ، بسطام ، لاهیجان ، آمل ، اردبیل ، گنبد کاووس و ماهان قرار گرفته اند .
– گروه دوم ، آثار تاریخی وموزه ها : میراث های تاریخی بر جای مانده در ایران حکایت از تاریخ پرفراز و نشیب این سرزمین دارد ، آثار بر جای مانده در هگمتانه و تخت جمشید ، کتبیه های بیستون ، نقش رستم ، کوه خواجه در زابل ، چغازنبیل ، تخت سلیمان در آذربایجان ، مسجد جمعه و مسجد شیخ لطف الله ، مدرسه دیدنی چهارباغ ، کاخ های شگفت انگیز چهل ستون ، هشت بهشت ، عمارت عالی قاپو ، پل های الله وردیخان ، مسجد سید ، آتشگاه و کلیسای وانک ، منارجنبان در اصفهان و مجموعه تاریخی باغ دولت آباد ، مسجد و تکیه امیر چقماق ، آب انبار ، بادگیر و بقعه ی سیدرکن الدین در یزد ، قلعه فلک الافلاک ، مناره و گرداب سنگی ، مسجد جامع در لرستان ، شهر سوخته و دهانه غلامان در سیستان ، قلعه تاریخی بم علی رغم ویرانی ناشی از زلزله سال های اخیر ، مسجد جامع ، مقبره خواجه اتابک و آثار برجای مانده در مقاطع مختلف تاریخی همگی از تمدن ها عظیمی حکایت می نماید ، که همه ساله تعداد کثیری از گردشگران به خاطر دیدار آثار با عظمت تاریخی و میراث های فرهنگی به کشورمان سفر می نمایند .
– گروه سوم ، آثار هنری و صنایع دستی ومعماری : صنایع جلوه گاه آفرینش ها و خلاقیت های هنری یک مرز و بوم می باشد و روحیات و سلیقه ها و اثار هنری یک ملت در صنایع دستی آن تجلی می یابد . گردشگران با خرید صنایع دستی و عکس ها و پوسترها در یک کشور در حقیقت خاطرات خود را در آن کشور احیاء می نمایند . کشور ما نقش والایی را در تولید صنایع دستی دارا می باشد . انواع و اقسام محصولات دستی کشورمان از قبیل فرش ، لباس های متنوع محلی و کوچ های عشایری ، کارهای ابریشمی یزد و کرهای چوبی گیلان ، مازندران و آذربایجان ، سوزن دوزی بلوچستان و پوستین خراسان و نیز منسوجات ابریشمی ، پشمی ، پنبه ای و نیز کارهای سنگی از مرمر سفید و سفال ، زینت آلات طلا و نقره و مس ، خاتم کاری ، منبت کاری و مینیاتوری ، تهیه محصولات شیشه ای دست ساز و نیز اشیای عتیقه ، مورد توجه گردشگران خارجی می باشند .
– گروه چهارم ، ایلات و عشایر : زمان ییلاق و قشلاق ، معیشت اقتصادی ، پوشش ، آداب و سنن ، مناسک متنوع ایلات و طوایف مختلف و تقسیم وظایف شغلی آنان ، همگی می توانند بسیاری از گردشگران را شیفته و مجذوب خود نمایند . (جهانیان،1392)
عشایر فارس ، ایل بختیاری و ایلات کهگیلویه ، بلوچ ها و ترکمن ها از مهمترین ایلات و عشایر ایران می باشند . زندگی آرام و بدون دغدغه و محشون از زیبایی ها و لطایف با طبیعت بکر و زیبا و کوچ آرام و دل انگیز آنان با سنت ها و فرهنگ ها و تنوعات معیشتی تأثیرات فوق العاده بر گردشگران داشته است . (جهانیان،1392)
1-20-3 جاذبه های اکوتوریستی ایران
مجموعه گسترده ای از منابع پراکنده ، ثبت نشده و در بسیاری موارد رو به قهقرا ، داشته های اکوتوریسم ایران را شکل می دهد . این داشته ها طیف متنوعی از چشم اندازهای جغرافیایی ، آثار و ذخایر طبیعی را شامل می شود . بررسی جغرافیایی طبیعی ایران و نیز امکان سنجی هر کدام از جاذبه های اکوتوریستی قابل سرمایه گذاری در کشور ما بیانگر آن است که اکوتوریسم در ایران یک منبع اقتصادی کم نظیر خاص بسیار مستعد و البته رها شده به حال خود است .
قرار داشتن ایران در شمار پنج کشور نخست بهره مند از بیشترین تنوع اقلیمی در جهان به معنای آن است که در ایران زمینه برای هر گونه سرمایه گذاری اکوتوریستی فراهم است و به ویژه در قطب های اکوتوریستی کشور منابع مورد اتکا آن چنان در دسترس قرار دارند که اغلب حتی نیازی به مضاعف سازی جاذبه ها وجود ندارد و صرف نظر از مسائلی همچون محدودیت بازار گردشگری فرهنگی و نبود زمینه اجتماعی گسترش گردشگری تفریحی در ایران از این نظیر بتوان توان بالقوه اکوتوریسم ایران بسیار افزون تر از دیگر بخش های گردشگری است . (جهانیان،1392)
به طور کلی جاذبه های اکوتوریستی ایران به 8 زیر مجموعه قابل تفکیک است .( نمودار شماره 1-3)
که هر یک از زیر مجموعه ها گروه های کوچکتری را نیز شامل می شود ، این زیرمجموعه ها عبارتنداز ( کرمی ، 1387) :
دامنه نوردی
دامنه نوردی طبق تعریف برخی مجامع جهانی ، همچون مرکز اطلاعات سیاحتی آمریکا معادل طبیعت گردی تعبیر می شود . شامل زیرشاخه هایی همچون دیدار از حیات وحش ، دیدار از چشم اندازها و آثار طبیعی ، آموزش و پژوهش ، در طبیعت و سفرهایی است که صرفاً به منظور تفرج در طبیعت و استفاده از آن برای تغییر حال و هوای زندگی روزمره انجام می شود . هفت پارک ملی مجموعه ای از آثار طبیعی ملی 34 پناهگاه حیات وحش ، 93 منطقه حفاظت شده ، افزون بر 300 شکارگاه رسمی و غیررسمی ، 50 دریاچه داخلی شامل 18 تالاب بین المللی دو پهنه کوهستانی با مسافت تقریبی بیش از 500 هزار کیلومتر مربع ، نزدیک به یکصد هزار کیلومتر مربع پهنه جنگلی ، مناطق ییلاقی پهنه های بیابانی ، غارهای بزرگ کشور ، چشمه های معدنی و نیز گونه های بی نظیر گیاهی و جانوری .

نمودار 1-1 : جاذبه های اکوتوریستی ایران ( کرمی 1378)
شکار و صید
بیش از یکصد شکارگاه بزرگ در ایران وجود دارد که برخی از آنها همچون مجموعه مناطق حفاظت شده جاجرود ، از شهرت جهانی برخوردارند . گونه های اصل قابل شکار در این شکارگاه ها عبارتنداز : قوچ ، کل ، مرال ، آهو ، پلنگ ، خرس ، گرگ ، میش ، بز ، روباه ، خرگوش ، تشی ، قرقاول ، کبک ، دراج ، تیهو ، هوبره ، غاز ، مرغابی و اردک
پراکنش شکارگاه ها در مناطق مختلف کشور متناسب بوده و تقریباً اغلب استان ها را در بر می گیرد . 50 دریاچه و تالاب داخلی و نیز تمامی رودخانه های کشور ماهیگیری صورت می گیرد و تالاب های ایران همچنین سالانه پذیرای میلیون ها پرنده کوچنده نیز هستند که امکان بهره برداری های اقتصادی برای صید شماری از اینگونه پرندگان را نیز فراهم می کند.
مردم شناسی ( از منظر اکوتوریسم )
برخی از جاذبه های مردم شناسی همچون گردشگری کوچ ، روستا گردی و آداب و رسوم و … در دل قطب های طبیعی قرار دارند و برآوردها نشان می دهد که اغلب متقاضیان شرکت در تورهای کوچ ، روستاگردی و نیز حضور در مراسم بومیان دورافتاده اکوتوریست ها هستند و در اکوتوریسم آن بخش از جاذبه های مردم شناسی قابل توجه هستند که در وهله اول حاصل انطباق انسان با محیط طبیعی پیرامون او بوده و به عنوان جاذبه سیاحتی صرفاً در ترکیب با خاستگاه طبیعی آنها هویت می یابند . کوچ نشینی برای بهره گیری از مراتع و چراگاه های متفرق و پراکنده ، در اقلیم چهار فصل ایران ، زادآوری طبیعی هر منطقه با تغییر فصل ، دگرگون می شود . ساکنان فلات ایران از چهار هزار سال پیش به کوچ عمودی در طول سال رو آورده اند که به آنها امکان می دهد در فصل گرم از مراتع ییلاقی مناطق کوهستانی و در فصل سرد از مراتع قشلاقی دشت ها و جلگه ها استفاده کنند .نزدیک به نیمی از مردم ایران در نواحی روستایی زندگی می کنند . شیوه های معیشت و زندگی در بسیاری از روستاهای دوردست ایران منحصر به فرد بوده و به عنوان بخشی از نمایه های تمدن دیرپای ایرانی به شمار می آید . بسیاری از روستاها گذشته از آنکه خود جاذبه سیاحتی به شمار می آیند ، منابعی برای تأمین نیازهای اقامتی و رفاهی و اکوتوریست ها نیز به شمار می آیند . بسیاری از آداب و رسوم نواحی بومی کشور بخشی از توانمندی های صنعت گردشگری ایران به شمار می آید .
کوچ نشینان تقریباً در تمام ایران پراکنده اند ، در جنوب شرق بلوچ ها و در شمال غرب عشایر ایل سون که کوهستان ها را در سیطره خود دارند ، نمادی از زندگی همزیستی با طبیعت است .
ورزش های زمستانی
بر اساس شاخص های اقلیمی احداث پیست های اسکی ( وجود یک دوره سرد در یک منطقه کوهستانی که در آن طی مدت حداقل چهار ماه عمق برف از 50 سانتی متر هرگز کاهش نیابد ) در سرتاسر رشته کوه زاگرس و بیشترین بخش از رشته کوه البرز به ویژه بخش های مرکزی و غربی آن امکان ایجاد پیست های اسکی و گسترش ورزش های زمستانی وجود دارد . در این میان منطقه زاگرس مرکزی ، فارس مرتع ، کهکیلویه و بویر احمد و چهار محال و بختیاری با توجه به برخورداری از ارتفاع متوسط افزون بر دو هزار متر فصل سرد طولانی که ماندگاری برف تا پیش از هشت ماه نیز به طول می انجامد ، مطلوب ترین زمینه طبیعی برای گسترش ورزش های زمستانی فراهم است . غنای محیط طبیعی ، چشم اندازهای بدیع جغرافیایی و نیز جاذبه های مردم شناسی منطقه موجب می شود که حتی بتوان این منطقه را از نظر توانمندی های بالقوه یکی از ایده آل ترین مناطق طبیعی جهان برای گسترش ورزش های زمستانی به شمار آورد .
در حال حاضر در ایران تنها 16 پیست اسکی وجود دارد که از میان آنها چهار مجموعه دارای امکانات اقامتی ( آبعلی ، شمشک ، دیزین ، توچال ) و چهار مجموعه نیز تنها دارای رستوران ( دربند سر ، تاریک دره همدان ، پیام آذربایجان شرقی ) هستند ، هشت پیست دیگر حتی از حداقل کوهستان های مشرف به تهران واقع بوده و در منطقه مستعد زاگرس مرکزی فقط سه پیست ( سپیدان فارس ، دنا کهکیلویه و بویر احمد ، و چلگرد چهار محال و بختیاری ) وجوددارد که از هیچگونه امکانات اقامتی و رفاهی برخوردار نیستند .
ورزش های ساحلی و آبی
به علت وجود رودخانه های متعدد در کشور و همچنین وجود دریای خزر در سواحل استان های مازندران و گیلان و سواحل خلیج فارس و دریای عمان برای ورزش های ساحلی و آبی از جمله شنا ، قایقرانی ، اسکی روی آب ، غواصی و … مورد توجه گردشگران بوده است .
بالاخص دریای خزر که در نزدیکی تهران قرار دارد ، همیشه مملو از گردشگر است و رودخانه هایی که از دامنه های سلسله جبال البرز سرچشمه گرفته مانند سفیدرود ، رودخانه های هراز ، رودخانه تجن و … و رودهای جنوبی که غالباً به خلیج فارس و دریای عمان می ریزند برای ورزش های آبی مورد استفاده علاقمندان قرار می گیرد .
طبیعت درمانی
استفاده از اثر شفابخش چشمه های آب گرم برای درمان برخی بیماری ها ، قدمتی چند هزار ساله دارد . در سراسر جهان

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع اکوتوریسم، محیط زیست، جاذبه های طبیعی، زیست محیطی Next Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع اکوتوریسم، توسعه اکوتوریسم، ژئومورفولوژیک، جاذبه های گردشگری