منابع پایان نامه ارشد با موضوع استان کرمان، استان گلستان، افغانستان، استان یزد

دانلود پایان نامه ارشد

ویژه از دوران قاجار، دو شهر فردوس و قائن به دلیل حوادث طبیعی مختلف به تدریج موقعیت جمعیتی خود را از دست داده و بیرجند مرکزیت و اهمیت بیشتری یافت. شهرهای استان خراسان جنوبی عبارتند از بیرجند – فردوس – قائن – سرایان – نهبندان – سربیشه – اسدیه – بشرویه – اسلامیه – آیسک – سه قلعه – خوسف – شوسف و طبس.

2-4-4- معرفی استان سمنان
استان سمنان با مساحت 97491 کیلومتر مربع از استانهای پهناور کشور دارای جمعیتی برابر 631218 نفر می باشد .
این استان از نظر وسعت 4 برابر استان تهران است استان سمنان هم اکنون دارای هشت شهرستان است که عبارتند از : سمنان ، شاهرود ، دامغان ، گرمسار ، مهدیشهر ، آرادان ، میامی و سرخه که از شمال به استان های خراسان شمالی، گلستان و مازندران و از جنوب به استان های یزد و اصفهان از مشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به استان های تهران و قم محدود است. استان سمنان در دوران باستان بخشی از چهاردهمین ایالت تاریخی ورن (ورنه) از تقسیمات شانزده گانه اوستایی بود.برخی از دانشمندان این ایالت را گیلان فعلی می دانند ولی قدر مسلم این که ورن یا ورنه متشکل از صفحات جنوبی البرز و خوار شمال سمنان، دامغان، خوار, دماوند، فیروزکوه، شهمیرزاد، لاسگرد، ده نمک و آهوان، قوشه، ویمه و نقاط کوهستانی مازندران بوده است.

2-4-5- معرفی استان سیستان و بلوچستان
استان سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان در ناحیه جنوب شرق کشور واقع شده است . این استان 1210 کیلومتر مرز خاکی با دوکشور پاکستان و افغانستان و 370 کیلومتر مرزآبی در کرانه های شمالی دریای عمان و از شمال به استان خراسان جنوبی ، از جنوب به دریای عمان ، از شرق به کشورهای پاکستان و افغانستان و از غرب به استانهای هرمزگان و کرمان محدود شده است. مساحت استان 181785 کیلومترمربع است که 5/11 درصد از وسعت کشور را برمی گیرد. براساس سرشماری عمومی سال 1390 جمعیت 2534327 نفر و تراکم نسبی استان 5/12 نفر در هر کیلومترمربع بوده است که از این لحاظ یکی از کم تراکم ترین استان های کشور محسوب می شود. میزان این شاخص در سال 1385 برابر 13نفر در هر کیلومترمربع بوده است. کل مرزهای استان حدود 2/1580 کیلومتر یعنی معادل یک ششم از کل مرزهای جمهوری اسلامی ایران می باشد. طول مرزهای استان با کشور افغانستان نیز 5/288 کیلومتر یعنی معادل یک سوم از کل مرز ایران با افغانستان و طول مرزهای مشترک استان با کشور پاکستان 7/921 کیلومتر بوده که کل مرز مشترک ایران و پاکستان را تشکیل می دهد. طول مرزهای آبی استان با ساحل دریای عمان  370 کیلومتر است. شهرستانهای این استان عبارتند از زاهدان – زهک – نیکشهر – چابهار – میرجاوه – کنارک – مهرستان – خاش – زابل – ایرانشهر – سیب و سوران – هیرمند – سرباز – هامون – نیمروز – فنوج – سراوان – دلگان و قصرقند.

2-4-6- معرفی استان کرمان
استان کرمان با مساحت بیش از 180725کیلومتر مربع و با در بر گرفتن حدود یازده درصد کل کشور یکی از پهناورترین استانهای ایران است که در جنوب خاوری ایران واقع شده و از لحاظ تاریخی، سابقه سکونت در این ناحیه به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد. جمعیت این استان براساس سرشماری عمومی سال 1392 تعداد 2938988نفر بوده است.
گنجینه های فرهنگی، تاریخی و معماری ارزشمندی در گذر زمان دراین استان پدید آمده كه نمایان گر روند تاریخی و حیات اقتصادی ـ اجتماعی این منطقه است. استان کرمان از اقتصادی پویا برخوردار بوده و در زمینه کشاورزی و انواع صنایع رونق به سزایی دارد. تنها شهر خشتی جهان (ارگ بم) متعلق به هزاره های پیش از میلاد به این خطه تعلق دارد و بازار بسیار زیبای شهر کرمان به همراه ده ها اثر باستانی، طبیعی و معماری در این دیار وجود دارد که همواره گردشگران را مجذوب خود نموده و جلوه های جهانگردی این منطقه را به نمایش می گذارند.
 این استان در حال حاضر با 23 شهرستان، 58 بخش، 71 شهر، 151 دهستان، 11697 آبادی مسکونی یکی از کانون های مدنیت به شمار می آید و به لحاظ پیشینه تاریخی و گردشگری، آثار باستانی و صنایع دستی و ویژگی های کشاورزی، صنعتی و معدنی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و توانمندای های بالقوه صنعتی، معدنی، کشاورزی در این استان بستر مناسبی را برای توسعه اقتصادی فراهم آورده است. شهرهای استان کرمان عبارتند از اختیارآباد – ارزوئیه – انار – باغین – بافت – بردسیر – بروات – بزنجان – بم – بهرمان – پاریز – جبالبارز – جوپار – جیرفت – چترود – حسین آباد – خانوک – درب بهشت – دهج – رابر – راور – راین – رفسنجان – رودبار – زرند – زنگی آباد – زیدآباد – سیرجان – شهداد – شهر بابک – عنبرآباد – فاریاب – فهرج – قلعه گنج – کاظم آباد – کرمان – کشکوئیه – کهنوج – کوه بنان – کیان شهر – گلباف – گلزار – ماهان – محمدآباد – محی آباد – مس سرچشمه – منوجان – نجف شهر – نرماشیر – نگار.

2-4-7- معرفی استان گلستان
استان گُلِستان از استان‌های شمالی ایران است. مرکز این استان گرگان است. گلستان نام جدید سرزمین تاریخی است که در طول تاریخ و تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام (جرجان) و از اسفند ۱۳۱۶ گرگان نامیده شده‌است. این استان تا سال ۱۳۷۶ بخشی از استان مازندران بود، اما در آن سال به صورت استانی مستقل درآمد و شهرستان گرگان به عنوان مرکز آن برگزیده شد. بیش‌تر شهرهای کنونی استان از دیرینگی چندانی برخوردار نیستند و از بزرگ‌شدن روستاها به وجود آمده‌اند و به عبارتی روستا شهر به شمار می‌آیند. با این همه، شهرهای گرگان و گنبدکاووس ریشه در تاریخی دارند. روستاهای استان گلستان به صورت متمرکز و نزدیک به هم هستند. این روستاها در راستای جاده‌ها و رودها به صورت طولی و در بخش‌های کوهستانی به صورت پله‌ای هستند. جمعیت استان گلستان براساس بر اساس سرشماری سال 1390 بالغ بر 1777014 نفر است و وسعت استان نیز 20367 کیلومترمربع می باشد. اقوام متعددی در این استان زندگی می‌کنند که شامل ترکمن‌ها، فارسی زبانان، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترک‌ها (آذربایجانی و قزلباش)، مازندرانی و قزاق‌ها می‌شوند.
فارس‌ها به دو دسته بومی و مهاجر تقسیم می‌شوند. فارس‌های بومی بیشتر به گویش‌های گرگانی، کتولی و مازندرانی تکلم می‌کنند. مهاجرین به استان هم بیشتر سیستانی، بلوچ، سمنانی و خراسانی هستند. فارسی‌ زبان‌ها بیشتر در مرکز و جنوب استان و مازندرانی‌ها در روستاهای نیمه غربی استان سکونت دارند. آذری‌ها در شهرستان گنبد کاووس و قزاق‌های استان گلستان نیز بیشتر در گرگان سکونت دارند. ترکمن‌ها در بخش شرقی، مرکزی و شمالی استان و همچنین در مرکز استان سکونت دارند، سنی‌ مذهب هستند و به زبان ترکمنی تکلم می‌کنند.
این استان دارای ۱۴ شهرستان به نام‌های آزادشهر، آق قلا، گرگان، گنبدکاووس، بندرترکمن، گمیشان، رامیان، کردکوی، بندرگز، علی آباد کتول، گالیکش، کلاله، مراوه تپه و مینودشت و دارای 29 شهر و 27 بخش و 60 دهستان و  868 روستا می‌باشد.

2-4-8- معرفی استان یزد
محدوده استان يزد جزئی از فلات مرکزی ايران است که کويرهای ايران نيز عمدتاً در اين فلات جای دارند. بخش بزرگی از مساحت محدوده استان را قسمت هايی از کويرهای مختلف پوشانده است. جمعيت استان براساس سرشماری سال 1390 معادل 1074428 نفر می باشد و نیز وسعت استان بر اساس تقسیمات کشوری سال 1391، 129284کیلومتر مربع می باشد.. منطقه يزد يکی از سرزمينهای باستانی و دارای ميراث درخشانی از فرهنگ و تمدن کهن و ادوار مختلف تاريخی با قدمت 3 هزار سال است. در حال حاضر استان يزد داراي ده شهرستان، نوزده شهر، نوزده بخش، چهل و سه دهستان و حدود پنج هزار روستا است كه تعداد 1144 روستاي آن داير و بقيه به جهت مهاجرت متروك شده است..
در استان‌ دو رشته‌ كوه‌ متمايز از هم‌ وجود دارد. اولي‌ بخشي‌ از كوه هايي‌ است‌ كه‌ در جهت ‌شمال‌ غربي‌ – جنوب‌ شرقي‌ از مركز ايران‌ عبور مي‌كنند و به‌ كوه هاي‌ مركزي‌ ايران‌ معروف‌ هستند. دومي‌ شامل‌ رشته‌ كوه هايي‌ است‌ كه‌ در مناطق‌ مركزي‌، شمالي‌ و شرقي‌ استان‌ قرار دارند. رشته‌ کوه شيركوه‌ كه‌ مانند ديواري‌ قسمت‌هاي‌ مركزي‌ استان‌ را از بخش‌ غربي‌ آن‌ (چاله‌ ابرقو) جدا مي‌كند، همواره‌ از برف‌ و يخ‌ پوشيده‌ شده‌ و در تامين‌ آب‌ شهرهاي‌ يزد، تفت‌ و مهريز نقش‌ مهم‌ و اساسي‌ دارد.
گروه بزرگی از زرتشتیان ایران در استان یزد زندگی می‌کنند. شهرهای استان یزد عبارتند از ابرکوه – احمدآباد – اردکان – اشکذر – بافق – بهاباد – تفت – حمیدیا – خضرآباد – زارچ – شاهدیه – شواز – مروست – مهردشت – مهریز – میبد – ندوشن – نیر – هرات.

فصل سوم روش شناسی تحقیق

3-1- مقدمه:
دراین فصل که یکی از مهمترین فصول می باشد در خصوص روش تحقیق و مدل محاسبه خط فقر به روش معکوس ضریب انگل (دو روش) توضیح داده شده است. نحوه ی بدست آوردن ضریب انگل و نیز خط فقر و همچنین اطلاعاتی از تحقیق در خصوص ابزار گردآوری داده ها ، دوره زمانی آمار و اطلاعات و جامعه آماری ارائه شده و در نهایت به بررسی متغیرهای پژوهش و نیز با آزمون ریشه واحد لوین لین چو به بررسی مانایی آنها پرداخته شده است.
3-2- روش تحقیق
روش های متفاوت و مختلفی برای محاسبه خط فقر وجود دارد که به طور کامل در فصل دوم قسمت 2-1-3 بحث شد که هرکدام بسته به نوع تعریف و دیدگاه از فقر روشی خاص و متفاوت است. در این تحقیق از روش معکوس ضریب انگل استفاده گردیده که آن نیز به دوصورت انجام می شود که به شرح هریک می پردازیم.

3-3- محاسبه خط فقر به روش معکوس ضریب انگل
روش اول
بر اساس این روش با تخمین رابطه بین مخارج خوراکی و کل مخارج خانوار برای هر استان، ضریب انگل را محاسبه می شود و با استفاده از این ضریب خط فقر بدست می آید.
برای تخمین ضریب انگل از الگوهای زیر استفاده می شود:
F=α0+α1I+ε (3-1)
LnF=β0+β1LnI+µ (3-2)
lnF=ɣ0+ɣ1I+θ (3-3)
F=η0+η1LnI+λ (3-4)
در مدلهای فوق F به مخارج خوراکی خانوارها و I به مخارج کل خانوارها اشاره دارد. εوµوθوλ نیز جملات پسماند الگوهای فوق هستند. باید پس از تهیه داده های مورد نیاز هر استان و با استفاده از مقادیر Fو Iدر سالهای مد نظر، الگوهای فوق با استفاده از نرم افزار ایویوز و روش مربعات معمولی تخمین زده شود و با توجه به مقادیر t و R2 بهترین الگو تعیین و ضریب انگل محاسبه شود. از حاصلضرب معکوس ضریب انگل در مخارج خوراکی خانوار، خط فقر محاسبه می شود.
روش دوم
محاسبه ی خط فقر براساس روش اول معکوس ضریب انگل از آن جهت که کلیه ی گروه های درآمدی را در محاسبه ضریب انگل لحاظ می کند مورد انتقاد می باشد، زیرا این روش خط فقر را بیش از اندازه تعیین می کند. برای رفع این مشکل در محاسبه ی ضریب انگل پیشنهاد می شود که از مخارج گروه های فقیر استفاده شود. کاربرد این پیشنهاد، خود مستلزم تعیین فقرا از قبل می باشد و در واقع باید به ترتیبی فقیرها را شناسایی کنیم. برای رفع این مشکل در روش دوم به جای استفاده از متوسط مخارج خوراکی خانوارها، مخارج دهک اول درآمدی به عنوان شاخصی از مخارج فقیرها در نظر گرفته شد. کاربرد روش اخیر موجب تخمین پایینی از خط فقر نسبی بر حسب معیار معکوس ضریب انگل می شود.
3-4- ابزار گردآوری داده ها
در تحقیق هایی که بصورت مقایسه ای انجام می شود نظیر همین تحقیق که مقایسه بین خط فقر چند استان صورت گرفته است بایستی داده ها متقن و قابل اعتماد بوده و در واقع از یک منبع یکسان اخذ شده باشند تا در نتایج و صحت آنها خللی وارد نشود. داده های ما و در واقع اطلاعات مربوط به درآمد و هزینه خانوار با مراجعه به سایت مرکز آمار ایران و نیز پورتال استانداری مربوط به هر استان و نیز بعضا با مراجعه حضوری به استانداری

پایان نامه
Previous Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع استان خراسان، خراسان رضوی، مناطق شهری، خراسان شمالی Next Entries منابع پایان نامه ارشد با موضوع داده های تابلویی، رگرسیون، داده های پانل، داده های پانلی