منابع و ماخذ پایان نامه کشورهای آسیایی، دریای عمان، نیروی کشش

دانلود پایان نامه ارشد

بارگیری و یا نصب علائم راهنمایی از آن استفاده می شود .
85- میخی که با آن ریل راه آهن را به تراورس می کوبند .
86- اجزاء فولادی که جهت اتصال انتهای ریل ها به همدیگر و نگهداشتن آنها به طور دقیق، یکسان و محکم به کار می روند .
87- کلید کنترل از راه دور، سوزن تغییر خط (انشعاب ریل) از راه دور .
88- دستگاه محرکه سوزن .
89- تغییر دستی ریل های سوزن .
90- ریل هادی جهت بردن طوقه چرخ ها بر روی ریل اصلی .
91- لکوموتیو دیزل-الکتریک؛ لکوموتیو واحد محرک قطار می باشد که باید نیروی کششی لازم جهت غلبه بر نیروهای مقاوم حرکت قطار را تامین کند. لکوموتیوها شامل انواع مختلفی نظیر بخاری، توربینی، ذیزلی،دیزل-الکتریک و برقی(الکتریکی) می باشند. لکوموتیو های دیزل الکتریکی اساساً در راه آهن های سراسری و بین شهری مورد استفاده قرار می گیرد. لکوموتیوهای موجود در راه آهن ایران عمدتاً از این نوع می باشد .
92- شامل وسایل کنترلی مانند فرمان رگلاتور، ترمزهای سه دنده مخصوص لکوموتیو و شش دنده برای قطار، کلیدها و نشان دهنده ها می باشد .
93- سر جفتگر، کله گاوی قلاب اتوماتیک؛ برای اتصال و انفصال وسائط نقلیه ریلی تشکیل دهنده ی قطارها به یکدیگر و جهت انتقال نیروهای فی ما بین آنها از قلاب کشش استفاده می شود .
94- نرده ی جلوی لکوموتیو که اشیاء روی ریل را به کنار پرتاب می کند .
95- برای جلوگیری از لغزندگی و درجازدن چرخ ها چند جعبه مخصوص شن و ماسه در چهار طرف بوژی ها نصب شده است .
96- مصرف اصلی مخزن هوای فشرده در سیستم ترمز لکوموتیو می باشد .
97- بوژی وسائط نقلیه ریلی، سازه ای فلزی است که بدنه اصلی واگن ها یا لکوموتیوها برروی آن قرار گرفته و بر روی ریل حرکت می کند. بوژی شامل اجزاء اصلی : چرخ-محورها،جعبه یاتاقان سر محور، قاب بوژی، گهواره بوژی، سیستم تعلیق و…می باشد .
98- سر جفتگر، کله گاوی قلاب اتوماتیک؛ برای اتصال و انفصال وسائط نقلیه ریلی تشکیل دهندهی قطارها به یکدیگر و جهت انتقال نیروهای فی ما بین آنها از قلاب کشش استفاده می شود .
99- تقاطع همسطح ریلی – جاده ای .
100- واگن کف قیف دار سوخت، واگن تخلیه از زیر سوخت .
101- واگن تخلیه قیفی شن کش، واگن ته ریز سنگ معدن (شن کش) .
102- واگن دوش بری، واگن حمل یدک و دیگر وسایل نقلیه .
103- آخرین واگن یک قطار باری که دارای آشپزخانه و امکانات استراحت برای مأمورین قطار می باشد. امروزه این نوع واگن منسوخ شده است .

حمل و نقل دريايی

Almored-AL Mareeiحمل ونقل دریایی
(برای مشاهدهی تصویر صفحات دکمهی Ctrl را فشار داده و چپ کلیک کنید)

2-1-2-1. پی نوشت
1- منظور از تجهيزات، بکسل ها و طناب ها، سيم ها، خفتهای پيچی و ساير وسائی که از آنها برای نگهداری و حمايت دکلها و ساير اسکلتهای روی پلها استفاده می شود، می باشد .
2- دیرک افقی دکل، تيرچه افقی، تیر عرضی، تیر فرعی .
3- ميله ای مايل در بالای عقب دکل جهت بالابردن پرچم، بازوی نگهدارنده .
4- بازوی نگهدار بادبان، میله افقی، تیرچه (دیرک) افقی نگهدار بادبان، تیر افقی که برای آویزان کردن بادبان مورد استفاده قرار می گیرد .
5- دومین دکل کشتی از عرشه .
6- طناب مهار طولی، طناب مهار کشتی، کابل یا طناب سنگین برای مهار و نگهداری دکل کشتی .
7- دیرک بزرگی که از سینه کشتی های بادبانی بیرون زده است و برای مهار بادبان ها و دکل اصلی مورد استفاده قرار می گیرد .
8- بالابر مخصوص قایق، ناوچه آویز ، تیرهای سرخمی که قایق های کشتی را از آنها می آویزند یا بالا و پایین می برند .
9- این قایق ها روی کشتی نصب می شوند و در صورت بروز حریق یا خطرات دیگر بوسیله یک سطح شیب دار آب اندازی می شوند .
10- ریل عرشه، نرده عرشه ، دیواره حائل، در عرشه فوقانی در اطراف برای جلوگیری از سقوط افراد یا اشیاء به دریا از ریل یا حفاظ استفاده می شود .
11- تکه پارچه هایی از جنس برزنت، کتان و غیره در ابعاد و شکلهای مختلف که بر روی دکل های کشتی ها و قایق ها نصب گردیده و در صورت وزیدن باد،کشتی و قایق بوسیله آن حرکت می نماید.
12- بادبان سه گوش که یک طرف آن به دکل و طرف تحتانی آن به میله دکل وصل است .
13- بادبان مثلثی(سه گوش) جلویی مخصوص هدایت کشتی .
14- بادبان مثلثی(سه گوش) جلویی بیرونی .
15- بادبان مثلثی(سه گوش) جلویی میانی .
16- بادبان مثلثی(سه گوش) جلویی درونی .
17- طنابهایی که به دو گوشه تحتانی بادبان وصل شده و در افراشتن یا جمع کردن آن به کار می روند .
18- طناب یا ریسمانی که از آن برای بالابردن پرچم های مخابراتی استفاده می شود .
19- نوعی کشتی بادی دودکله و کوچک که دکل سینه آن، دکل اصلی به شمار می رود .
20- کشتی وال گیری، ناو نهنگ گیری .
21- نوعی کشتی بادبانی که دارای دو دکل و دو بادبان بوده که یکی در جلو و دیگری در عقب نصب گردیده است که دکل عقبی ، دکل اصلی به شمار می رود.
22- وسیله ای سنگین و فلزی که با اتصال به یک زنجیر یا سیم، کشتی یا بویه را در محل خود در دریا مهار کرده و مانع از حرکت کشتی به علت جریان آب،باد و موج از محل خود می گردد .
23- لنگر چتری، وسیله ای است که معمولا از چوب و برزنت درست می شود و در مواقع خرابی هوا و وجود موج های سنگین و در زمانی که کشتی در لنگر است، برای ثابت نگهداشتن سینه بوسیله طناب به آب داده می شود .
24- تجهیزات کمک ناوبری، علم یافتن نقطه ی فعلی در کشتی و هواپیما و هدایت آن ها از نقطه ای به نقطه ی دیگر را ناوبری گویند. روشهای مختلفی در ناوبری مورد استفاده قرار می گیرد نظیر؛ ناوبری نجومی، ناوبری مخابراتی، ناوبری اینرسی و ….
25- مسافت سنج دریایی؛ سكستانت وسيله اندازه گيري در دريانوردي است. ساده ترين استفاده آن تعيين ارتفاع اجرام سماوي است. از اندازه گيري ارتفاع اجرام در زمانهاي معين مي توان موقعيت جغرافيايي ناظر را تعيين كرد. در سکستانت، دو آينه به چهارچوبي كه داراي يك دسته است، متصلند. آينه اول يا آينه شاخص به اهرمي متصل است كه اين اهرم حول محوري كه از سطح اندود شده آينه مي گذرد، مي چرخد. در انتهاي ديگر اين اهرم، يك ورنيه قرار دارد كه زاويه آينه شاخص را بر روي قوس درجه بندي شده اي مي خواند. آينه دوم كه به آينه افق مرسوم است، به دو نيم شده است، نيمه بالائي آن شفاف و نيمه پائين اندود شده مي باشد. هنگامي كه سطوح آينه هاي شاخص و افق موازيند. هر دو، تصوير يكنواختي از افق ارائه مي كنند. با تنظيم اهرمي كه آينه شاخص بر آن نصب شده مي توان دو تصوير را بر يكديگر منطبق كرد. بدين ترتيب ارتفاع جسم مورد نظر را مي توان از روي ورنيه خواند.
26- این آینه دوگانه است، نیمی از آن آینه و نیمی از آن عدسی است. وظیفه آن تطبیق تصویر جرم بر روی افق ظاهری است و موجب می شود ناظر تمام افق را در خطی مستقیم ببیند .
27- آینه ای است که باید همیشه به سمت جرم آسمانی باشد و نور را از جرم به سوی آینه افقی باز می تاباند .
28- اهرم شاخص، قسمت متحرک سکستانت می باشد که میزان ارتفاع جرم سماوی را نشان می دهد .
29- کمان درجه بندی شده؛ یک کمان 60 درجه می باشد که به اندازه 60 درجه کمانی تقسیم بندی شده باشد .
30- تقسیم بندی جزئی، درجه بندی ریزسنج .
31- پیچ ریز سنج، پیچ میکرومتری برای تنظیم و تعیین کسر دهم دقیقه ی کمانی .
32- طبله مخصوص قرائت اعداد جزئی و ریز (تقسیمات جزئی ) .
33- صفحه ی قطب نما، اغلب از صفر در نقطه ی شمالی تا سیصد و پنجاه و نه درجه ، درجه بندی شده و جهات هشت گانه اصلی و فرعی در آن نشان داده می شود .
34- انعکاس سنج صدا، عمق یاب انعکاسی، وسیله ای الکترونیکی است که برای اندازه گیری عمق آب مورد استفاده قرار می گیرد و عملکرد آن بر اساس ارسال پالسهای صوتی به کف آب و محاسبه زمان برگشت آنها می باشد .
35- تنظیم کننده بازده تقویت ، از آن جایی که انرژی پژواک های بازتابی، اندک است سیگنال ها قبل از نمایش در صفحه نمایش تقویت می شوند.
36- تولید کننده ی پالس عمق یاب .
37- دستگاه تبدیل سیگنال الکتریکی به سیگنال صوتی و ارسال موج صوتی به داخل آب و دریافت موج انعکاسی از کف دریا و تبدیل مجدد آن به سیگنال الکتریکی .
38- یک جفت آهن ربای استوانه ای کوتاه در این قطب نما استفاده می گردد .
39- در وسط شناور قطب نما، سنگی همچون سنگ ساعت نصب شده تا بتواند محور متصل به کاسه قطب نما را تحمل کند .
40- اسبابی که برای تراز نگهداشتن قطب نما به کار می رود .
41- خط روی صفحه قطب نما که جهت ناو را مشخص می کند و مشخص کننده سینه ناو می باشد .
42- علائم کمک ناوبری، مجموعه انجمن بین المللی دریایی، برای علائم دریایی تعریف زیر را ارائه داده است: مجموعه کمک ها به ناوبری دریایی. این چنین کمکی عبارت است از یک وسیله بصری، صوتی یا رادیو اکتیوی که در حفظ ایمنی کشتی ها و تسهیل حرکت آنها به کار گرفته می شود.
43- فانوس دریایی، ساختمان برج مانندی است که با انتشار نور،صدا یا امواج الکترومغناطیسی، شناورها را در سواحل و مناطق کم عمق و خطرناک هدایت می کند .
44- هواکشی کروی شکل در بالای چراغ که به منظور تخلیه هوای گرم نصب می شود .
45- لامپی که از دمای زياد ملتهب و گداخته شده و سفيد شده است .
46- حلقه ای که به چشم از نظر انکسار نور کمک می کند که بدان نورشکن يار هم می گويند
47- بويه يا گويه ی راهنما، يک جسم شناور لنگردار است که در کف دريا برای علامت زدن کانال، صخره کم عمق و… استفاده می شود .
48- علامت ساحلی روزانه بدون چراغ، دی مارک .
49- بویه توسط وزنه سربی و زنجیر به بستر دریا مهار می شود .
50- سیستم چهارجهت کاردینال، سیستم کاردینال مناسب ترین سیستم برای نشان دادن سواحلی با صخره های زیاد ، جزیره نماهای آشکار و پنهان ، جزایر متعدد و همچنین برای نشان دادن مناطق خطرناک در دریاچه های آزاد است .
51- يکی از مهمترين مشخصه های بويه ها در روز رنگ آنهاست.معنای اين بويه، هنگامی که کشتی از دریا به طرف کانال وارد می شود به صورت زير است :
_ بويه قرمزرنگ برای نشان دادن محدوده سمت چپ کانال و در بعضی مناطق نشانگر محل های خطرناک بوده که دريانوردان هنگام ورود به کانال بايد آنرا در سمت چپ خود قرار دهند.
_ بويه سبزرنگ برای نشان دادن محدوده سمت راست بوده و هنگام ورود بايد آنرا در سمت راست خود قرار دهند .
52- دریانوردان در روز با توجه به رنگ، شکل ظاهری و علامت بالای بویه و در شب با توجه به رنگ و ریتم چراغ بویه، به معنای آن پی می برند. ریتم چراغ در شب می تواند یکی از چهارحالت زیرباشد :1- چشمک های تند و پشت سرهم، 2- چشمک های کوتاه با فاصله، 3- چشمک های بلند با فاصله، 4- چشمک های گروهی دوتایی. چراغ در تصویر، چراغی است با نور منقطع لحظه ای که طول دوره روشنایی در آن بسیار کوتاه تر از طول دوره خاموشی است و زمان نور، لحظه ای ثابت است .
53- بر اساس استاندارد انجمن بین المللی مقامات چراغ های دریایی، منطقه (آ) شامل اروپا، استرالیا، زلاندنو، آفریقا، خلیج فارس و اکثر کشورهای آسیایی و منطقه (ب) شامل کشورهای آمریکایی، ژاپن، کره و فیلیپین است . سیستم بویه گذاری در کشور ما بخصوص در خليج فارس و دریای عمان جهت استفاده دريانوردان دارای پنج علامت می باشد:1- علائم جانبی؛ که دست چپ و راست را که باید طی شود، مشخص می کند.2- علائم جهات اصلی؛ که در ارتباط با قطب نما برای نشان دادن اينکه در کدام قسمت آب، قابل کشتيرانی است بکار میرود.3- علائم خطر مجزا؛ برای نشان دادن يک محدوده ی خطرناک که تمام اطراف آن غیر قابل کشتيرانی است، بکار مي رود.4- علائم آبهای ایمن؛ برای نشان دادن محل هايی که تمام اطراف آنها قابل کشتیرانی است، بکار میرود.5- علائم مخصوص؛ که فقط برای نشان دادن محل يا وضعيتی که در انتشارات دريايی به آن اشاره شده، بکار مي رود .
54- علائم مخصوص، فقط برای نشان دادن محل يا وضعيتی که در انتشارات دريايی به آن اشاره شده، بکار مي رود .
55- علائم جهات اصلی در ارتباط با قطب نما برای نشان دادن اينکه در کدام قسمت

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه زبان عربی، عابر پیاده، ادبیات عربی Next Entries منابع و ماخذ پایان نامه آتش خاموش، حمل و نقل هوایی، کنترل حرکت