منابع و ماخذ پایان نامه فتوولتائیک، نمای ساختمان، فناوری فتوولتائیک، قابلیت اطمینان

دانلود پایان نامه ارشد

تحت تابش نور قرار می‌گیرد را، توضیح دادند (Adams and Day، ۱۸۷۷).

-2-4-3-2 سلول‌های خورشیدی (فتوولتاییک) :
عنصر اصلی فناوری فتوولتاییک، سلول خورشیدی است. سلول‌های فتوولتاییک (PV) که عموم آن را با نام سلول‌های خورشیدی می‌شناسند، از مواد نیمه رسانای حالت جامد تشکیل شده‌اند. سیلیکون، عمومی‌ترین ماده نیمه رسانا است که به واسطه فراوانی آن در سلول‌های PV مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر چه سلیکون عنصر فراوانی است و درصد زیادی از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد، ولی سلول‌های سیلیکونی به خاطر فرایند ساخت و خالص سازی سیلیکون، قیمت بالایی دارند.
سلو لهای فتوولتائیک با استفاده از اشعه خورشید و سلو لهای خورشیدی، و با ایجاد اختلاف فشار الکتریکی در نیمه هادی‌هایی که بطور مناسب ساخته شده‌اند الکتریسیته تولید می‌شود. امروزه موثرترین و ارزان ترین سلو لهای خورشیدی ماده‌ای به نام سیلیسم می‌باشد. ماسه یکی از منابع مهم سیلیسم بوده که پس از پالایش آن کریستال‌های سیلیسم بدست می‌آید و پس از بریده شدن به صورت صفحه آماده می‌شود. به عبارت دیگر سلول‌های فتوولتائیک که گاه نام سلولهای خورشیدی نیز به آن اطلاق می‌گردد از پولک‌هایی ساخته می‌شوند که نور را مستقیماً به الکتریسیته تبدیل می‌کند. ( وفائی ، 1388)
-3-4-3-2 جهت گیری پنلهای فتوولتائیک :
حداکثر جمع‌آوری امواج تابشی خورشید زمانی اتفاق می‌افتد که گردآور (کلکتور)، عمود بر پرتوهای تابش مستقیم باشد. بهترین زوایه برای یک آرایهPVاساساً تابع زمانی از سال است که بیشترین مقدار برق در آن مورد نیاز می‌باشد. اقلیم‌های گرم بیشترین الکتریسیته را در طول تابستان و برای تهویه مطبوع نیاز دارند در حالیکه اقلیم‌های سرد نیاز به حداکثر الکتریسیته در زمستان و برای پمپها و پنکه‌های سامانه‌های گرمایش و روشنایی دارند. معمولا جهت گیری مطلوب رو به جنوب می‌باشد با این حال تا ۲۰ درجه به سمت شرق یا غرب از جهت جنوب افت بسیار ناچیزی در سامانه وجود دارد با این وجود مقدار بارهای روزانه می‌تواند بر جهت گیری تاثیر گذارد. ( وفائی ، 1388)

-4-4-3-2 فتوولتائیک یکپارچه ساختمان :
فتوولتاییک(pv)امروزه می‌تواند در ساختمانهای موجود و جدید استفاده شود. کاربرد آن در پوشش ساختمان بسیار متنوع بوده و راه‌های جدیدی به سوی طراحان خلاق می‌گشاید. با توجه با این که منبع تغذیه سلولهای فتوولتائیک نور خورشید می‌باشد، لذا محل قرارگیری سلولها، جداره‌هایی از ساختمان است که زمینه مناسبی برای تابش مستقیم نور خورشید دارا باشند. از این رو محل استفاده تایل‌های فتوولتائیک، غالباً نماهای بیرونی و سطوح خارجی بام ساختمان می‌باشد. سلول‌های فتوولتائیک در شیشه‌هایی به رنگهای مختلف ساخته می‌شوند، به طوری که مهندسان معمار می‌توانندآن‌ها را علاوه برکارکرد اصلی، برای زیباسازی ساختمان‌ها نیز به کارگیرند. این سلولها این قابلیت را دارند که بین۸۰٪تا ۹۰٪نور خورشید را از خود عبور دهند. این کیفیت باعث می‌شود که پنجره‌های مجهز به سلولهای خورشیدی بتوانند به خنک ماندن هوای داخل خانه در تابستان کمک کنند و علاوه بر زیبا نمودن نمای ساختمان، انرژی الکتریسیته مورد نیاز را تهیه کنند. ( وفائی ، 1388)
-5-4-3-2 صفحات نمای ساختمان :
نماها اکثریت سطح پوسته یک ساختمان را اشغال می‌کنند. در حقیقت یک نما نخستین احساس بصری از ساختمان را به بینندگان خود انتقال می‌دهد و معماران بنا نیز با استفاده از نما به بیان ایده‌ها و ترجمه خواسته‌های کارفرما با زبانی ویژه از شکل و رنگ می‌پردازند. مدولهای استاندارد فتوولتائیک می‌توانند به دیوار موجود ساختمان برای تامین نمایی موفق به لحاظ زیبا شناختی متصل گردند. این واحدها بدون نیاز به عایق به استراکچر متصل می‌شوند که این عمل توسط زیرسازی شبکه‌ای در مدولهای فتوولتائیک صورت می‌گیرد، بنابراین سیستم‌های فتوولتائیک می‌توانند به عنوان بخش مهمی از عناصر نمای ساختمان مطرح شوند. چهره اصلی یک لایه فتوولتائیک به عنوان مصالح پوششی، شبیه یک شیشه رنگی است. لایه‌های فتوولتائیک حفاظت طولانی مدت در برابر شرایط جوی را تامین و می‌توانند در هر اندازه، شکل، طرح و رنگی، برش و تهیه شوند و حتی قسمتی از نور روز را نیز به داخل ساختمان برسانند. این عناصر ساختمانی می‌توانند بعنوان صفحات ساده نما، عناصر چند عملکردی برای نماهای سرد و گرم، به عنوان سیستم سایه انداز یا بازشوعمل نمایند.
-6-4-3-2 نماهای نیمه شفاف :
ورقهای فتوولتائیک همانند پنجره‌ها می‌توانند کارکرد شفافیت و پشت نمایی خود را از دو طریق انجام دهند. سلول فتوولتائیک به تنهایی می‌تواند بسیار ظریف و یا لیزری بوده و از این طریق ۲۰ تا ۵۰ درصد امکان دید فیلتر شده‌ای را فراهم کند. مدولهای سیلیکون غیر بلوری نیمه شفاف، ویژه این کارکرد، تهیه می‌شوند از سوی دیگر، سلول‌های بلورین نیز در روشی مشابه می‌تواند در عین ایجاد فیلتر دید، فضای داخلی را روشن سازند. حتی با اضافه نمودن لایه‌هایی از شیشه به واحد اصلی از فتوولتائیک نیمه شفاف، عایق حرارتی و صوتی نیز برای نیازهای ویژه ساختمان تامین می‌شود.
-7-4-3-2سیستم‌های سایبان :
در معماری امروز نیاز شدیدی برای سیستم‌های سایه انداز در بازار ساختمان وجود دارد که منجر به استفاده وسیع از بازشوهای بزرگ و پرده‌ها و یا سایبان‌های دیگر می‌گردد. در این میان فتوولتائیک‌ها با اشکال مختلفی می‌توانند به عنوان سایبان در بالای پنجره‌ها و یا بخشی از سازه بام استفاده شوند، البته به شرطی که استفاده از این سایبانها منجر به تحمیل بار اضافی به سازه ساختمان نگردد. سیستم‌های سایه انداز فتوولتائیک می‌توانند به گونه‌ای و در جهتی آرایش یابند که در آن واحد، هم برای تولید بیشترین انرژی و هم برای تامین درجات متغیری از سایه بکار روند.
-8-4-3-2 مصالح بام :
بام‌ها برای فتوولتائیک‌ها بسیار ایده آل می‌باشند. چرا که معمولاً عوامل سایه ساز در پشت بام بسیار کمتر از سطح زمین است و معمولاً بام، سطح بدون استفاده وسیعی را بدین منظور در اختیار می‌گذارد. یک بام شیبدار ایده آل برای فتوولتائیک‌ها بامی است به سمت جنوب (در نیمکره شمالی) که زاویه‌ای معادل عرض جغرافیایی±۱۵برای بهترین تولید انرژی داشته باشد. در این خصوص بامهای روبه جنوب شرقی و جنوب غربی نیز قابل قبولند. صفحات فتوولتائیک می‌توانند بر پشت بام بناهای موجود نیز براحتی نصب گردند. یک روش زیبا برای استفاده از فتوولتائیک‌ها در بام ساختمان، استفاده از تایلها یا توفال هایPVاست که امکان نصب راحت آنها را توسط یک پیمانکار بام نظیر تایلهای یا پوشالهای دیگر پشت بام میسر می‌سازد. بامهای مسطح نیز مزایایی همچون دسترسی مناسب و نصب آسان دارند. روش کلاسیک در این خصوص، چیدمان و آرایش واحدهای فتوولتائیک بر روی زیر ساختهای شبکه‌ای آن و سپس نصب آنها بر روی بام می‌باشد. در این روش علاوه بر توجه ویژه در خصوص آرایش مدول‌ها و نصب آنها که در بام شیبدار نیز صورت می‌گیرد، می‌بایست در مورد نیروی باد نیز تدابیر لازم اندیشیده شود. تجربیات و پیشرفت‌های اخیر در این زمینه سبب سبکی، سهولت و سرعت استعمال این سیستم‌ها گشته است. در حالت ایده آل سقف‌های شیبدار بهترین گزینه برای نصب پانل‌ها به شمار می‌روند. سقف‌های دندانه‌ای از سقف‌های مسطح بهتر هستند، چرا که قسمت‌هایی از سقف که رو به شمال قرار گرفته‌اند می‌توانند جهت ورود نور به فضا مورد استفاده قرارگیرند.
در حالی که سطح جنوبی دندانه‌ها می‌تواند محلی برای نصب فتوولتاییک‌ها باشد. پوشش با فتوولتاییک در سطح جنوبی همچنین می‌تواند با استفاده از پانل‌های نیمه شفاف انجام پذیرد که هم موجب ورود نور به فضا شده و هم جریان الکتریسته تولید نماید. اگرپانل‌ها همراه بدنه سقف طراحی شوند قطعاتی به شکل سفال خمیده و یا تایل می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. ( وفائی ، 1388)
-9-4-3-2 مزایای استفاده از سیستم‌های فتوولتاییک :
۱. فناوری فتوولتائیک بالغ، محکم و قابل اعتماد بوده، و هیچگونه اجزای متحرک نداشته و نیاز به نگهداری کمی دارد.
۲. به سوخت یا شبکه تأمین سوخت نیاز ندارد.
۳. نصب سیستم فتوولتائیک نسبتا آسان و سریع است، بخصوص سیستم‌های متصل به شبکه.
۴. اجزاء مورد استفاده در سیستم‌های فتوولتاییک طی استفاده‌های طولانی مدت، قابلیت اطمینان خود را ثابت کرده‌اند.
۵. به اشعه ماوراء بنفش و آب و هوا مقاومند و تحمل دمای بالا را دارند.
۶. به صورت ماژولی هستند و سیستم‌ها می‌توانند در هر سایزی وجود داشته باشند.
۷. سیستم فتوولتاییک مستقل می‌تواند توان را تقریباً در هر نقطه از سیاره زمین تأمین کند.
۸. سیستم فتوولتاییک تشعشعات گاز گلخانه‌ای و دی اکسید کربن را کاهش می‌دهد.
۹. سیستم فتوولتاییک عموماً آلودگی را کاهش می‌دهد.
۱۰. سیستم فتوولتاییک به حفاظت از منابع کمیاب کمک می‌کند.
-10-4-3-2اجزا اصلی سیستمهای فتوولتائیک:
– سلولهای خورشیدی
– مدول ها
– رگلاتور و کنترل کننده
– آرایه ها
– باتری ذخیره ساز
– مبدل
تصویر2-5 : اجزای اصلی سیستم فتوولتائیک

-1-10-4-3-2سلول های خورشیدی:
اولین وسیله وکوچکترین واحد مستقل سیستمهای فتو ولتائیک سلول خورشیدی میباشد.اندازه سلولهای خورشیدی از چندین میلی متر میباشد بطور مثال ماشین حساب.ساعت مچی تا اندازه های 10* 10سانتی متری.امروزه موثر ترین سلول های خورشیدی از ماده ای به نام سیلیسیم میباشد.ماسه یکی از منابع مهم سیلیسیم میباشد.اگرچه سیلسیم عنصر فراوانی میباشد ودرصد زیادی از پوسته زمین را تشکیل میدهد.ولی قیمت بالایی دارد که دلیل آن فرآیند خاص و خالص سازی سیلیکون میباشد.
-2-10-4-3-2مدولها :
ساختار اولیه گرد آورنده های پرتو خورشیدی در سیستمهای فتوولتاییک مدو لها می باشند.هر مدول فتوولتاییک از تعدادی سلول خورشیدی تشکیل گردیده است.که به طور الکتریکی به یکدیگر اتصال داشته ودر یک قاب نگهدارنده جاسازی و محفظت میشود.مدول های پی-وی اغلب یک ودرق شیشه ای در قسمت رو دارند که به نور اجازه عبور بدهد.در حالی که لایه های نازک نیمه هادی آن را از باد و باران و توفان تگرگ حفظ نگه میدارد.در حال حاضر مدولهای از نوع سیلیکونی در ولتاژ و جریان های متفاوت از 200-800سانتی متر مربع ساخته میشود.

تصویر2-6 : مدول سلول فتوولتائیک

-3-10-4-3-2 آرایه ها :
آرایه های فتو ولتاییک عبارت است از مدول های فتو ولتاییک و اسکلت نگهدارنده آن که مدو لها به طریق الکتریکی و مکانیکی روی آن سوار میشود.طراحی آرایه ها به 2 صورت انجام میگیرد:
– آرایه های مسطح:که در آنها سلولهای خورشیدی به استفاده مواد مناسب و معمولا غیر شکننده به یکدیگر متصل میشوند.
– ارایه های متمرکز کننده:که در انها با استفاده از روش های مناسبی از جمله عدسی ها،آینه ها وغیره پرتو ها بر روی سلولها متمرکز میشود.
-4-10-4-3-2 رگلاتو ر وکنترل کننده ها:
تجهیزاتی هستند که ولتاژ باتری ها را تنظیم میکنند.و جریان الکتریکی ورودی به باتری را کنترل میکنند.
و همچننین ازآسیب های احتمالی به باتری جلو گیری میکنند.هدف از نصب آنها جلوگیری از شارژ بیش از حد باتری ها و قطع ارتباط برای تخلیه باتری در شب میباشد.
-5-10-4-3-2 مبدل:
نظر به اینکه برق تولیدی آرایه ها فتو ولتائیک از نوع جریان مستقیم دی-سی میباشد.بنا بر این لازم است تا خروجی مذبور به جریان متناوب و استاندار ای-سی با ولتاژ وفاز،فرکانس مناسب برای اتصال به شبکه برق تبدیل گردد.آماده سازی و تبدیل برق توسط دستگاهی به نام مبدل (اینورتر )انجام میگیرد.
تصویر2-7 : سلول فتوولتائیک
-11-4-3-2سیستمهای فتو ولتائیک یکپارچه در معماری به اشکال زیر موجود می باشد:
1- مدول های کلاسیک فریم دار
2- مدولهای شفاف کریستال قابل انعطاف
3- مدول های فیلم نازک با سلو

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه فتوولتائیک، انرژی خورشیدی، فضاهای داخلی، ظرفیت حرارتی Next Entries منابع و ماخذ پایان نامه فتوولتائیک، زیبایی شناسی، مصرف انرژی