منابع و ماخذ پایان نامه فتوولتائیک، فناوری های نوین، معماری موزه، طراحی معماری

دانلود پایان نامه ارشد

ه سایت……………………………………………………………. 142
تصویر5-4- نقشه محدوده سایت و دریاچه………………………………………………. 143
تصویر5-5- عکس دریاچه و اطراف آن…………………………………………………… 144
تصویر5-6- عکس دریاچه…………………………………………………………………….. 147
تصویر5-7- نقشه سایت……………………………………………………………………….. 148
تصویر5-8- تحلیل سایت……………………………………………………………………… 149
تصویر5-9- تحلیل جهت تابش خورشید…………………………………………………. 150
تصویر5-10- تحلیل دید و منظر سایت……………………………………………………. 150
تصویر5-11- تحلیل آلودگی صوتی در سایت………………………………………….. 151
تصویر5-12- حجم اولیه……………………………………………………………………….. 165

فهرست جدول ها

جدول5-1- بخش اداری……………………………………………………………………….. 152
جدول5-2- بخش آموزشی……………………………………………………………………. 152
جدول5-3- بخش فرهنگی…………………………………………………………………….. 153
جدول5-4- بخش خدماتی…………………………………………………………………….. 153

چکیده :
یکی از نیازهای امروز ما داشتن فضایی برای آشنا شدن با فناوری های جدید معماری در دنیا است . با طراحی پارک موزه ای برای معماران می توان به نحوی در جهت تداوم آموزش معماری و آشنا شدن معماران و ترغیب هر چه بیشتر آنها در زمینه فناوری های نوین قدم مهمی برداشت .یکی از مهم ترین اهداف موزه های امروزی در کنار حفظ و نگهداری آثار با ارزش، آموزش است . با طراحی پارک موزه برای معماری می توان به نوعی در جهت آموزش به معماران و علاقه مندان همت گماشت.طراحی این موزه می تواند هم برای معماران امروز که در آن به نشست و گفتگو می پردازند و هم برای معماران آینده که می توانند آثار دوره های قبل را ببینند، موثر بوده و بسیار مهم باشد.
اصل صرفه جویی در منابع (Economy of Resources) از یک سو به بهره‌برداری مناسب از منابع و انرژی‌های تجدیدناپذیر مانند سوخت‌های فسیلی، در جهت کاهش مصرف می‌پردازد و از سوی دیگر به کنترل و به کارگیری هرچه بهتر منابع طبیعی به عنوان ذخایری تجدید پذیر و ماندگار توجه جدی دارد.می توان با استفاده از راهکارهای جدید در انرژی صرفه جویی کرد و ساختمانی هوشمند طراحی کرد. یکی از ﭘﺮﻛﺎﺭﺑﺮﺩﺗﺮﻳﻦ ﻭ رایج ترین ﺷﻴﻮﻩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﻧﺮژﻯ ﺧﻮﺭﺷﻴﺪﻯ، ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﺑﺮﺩﻥ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻫﺎﻯ ﻓﺘﻮﻭﻟﺘﺎئیک ﺩﺭ ﻣﻌﻤﺎﺭﻯ ﻭ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺗﺮﻛﻴﺐ ﺍﻳﻦ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺑﺎ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ «ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﻫﺎﻯ ﻳﻜﭙﺎﺭﭼﻪ ﺑﺎ ﻓﺘﻮﻭﻟﺘﺎئیک» ﺍﺳﺖ.
ﺩﺭ رساله ﺣﺎﺿﺮ شیوه های طراحي ساختمان های یکپارچه با فتوولتائیک از قبیل تعیین جهت و شیب فتوولتائیک ها، سایه اندازی ها، هماهنگي با سیستم های غیرفعال خورشیدی، تهویۀ سیستم، ترکیب فتوولتائیک ها با ساختمان و تأثیراتي که بر یکدیگر مي گذارند، تأثیر فرم پلان و … مورد بررسی قرار گرفته است .

واژگان کلیدی : معماری،موزه،علوم و تکنولوژی، صرفه جویی انرژی،سلول های خورشیدی،سیستم فتوولتائیک

فصل اول :
کلیات

-1-1 مقدمه :
مجموعه سازی در آدمی فطری است و ذوق و سلیقه در گردآوری بی شک همواره همراه او خواهد بود. در جامعه ی امروزی ما، موزه نمایانگر نهادینه شدن گرایش های همگانی به گردآوری است. موزه به شکل امروزی خود در اواخر قرن سوم پیش از میلاد توسط بطلیموس در اسکندریه تأسیس شد. اما در قرون وسطی به دلیل حاکمیت کلیسا و تفتیش عقاید، نقش آموزشی موزه ها کمرنگ شد. با آغاز رنسانس و شکوفایی علوم، موزه ها هم به موازات رشد و توسعه علوم مختلف فعالیت خود را آغاز کردند. طی سده های نوزدهم و بیستم، گسترش موزه ها سبب شد که آموزش دیگربار به عنوان یکی از عملکردهای موزه شناخته شود و فعّالیّت در زمینه های مختلف هنری، فرهنگی و آموزش در موزه، بیشتر و پربارتر گردد. اکنون سال های طلایی معماری موزه در دنیاست.
کارهای معماری موزه ها در جهان با تفکر بیشتر و زورآزمایی فکر و اندیشه انجام می گیرد. موزه های جدید به نحوی طراحی می شوند که تعداد بازدیدکننده ی بیشتری را بپذیرند و کشش بیشتری را ایجاد کنند و همین طور توجه بیشتری را به سوی خود جلب کنند. موزه همیشه مرکز فرهنگی و تحقیق بوده است، ولی اکنون علاوه بر همه ی اینها گرد همایی، یادگیری فرهنگی – هنری، مرکز فروش اشیاء ساخته و یا چاپ شده توسط موزه ها و همچنین شامل بوتیک، آمفی تئاتر، رستوران و به کارگیری بیشتر تکنولوژی صوت و تصویر است.
در طراحی موزه امکان نوآوری و خلاقیت بیشتری نسبت به ساختمان های دیگر وجود دارد، ارزش هنریِ معماری آنها نیز بیشتر است. در معماری جدید موزه ، حجم خارجی موزه اهمیت زیادی دارد و تنها کاربری داخلی آن نیست که مورد توجه قرار می گیرد و مردم نیز غیر از اشیاء موزه ای به معماری آن و معماری داخلی آن هم توجه بیشتری پیدا کرده اند.هدف از راه اندازی موزه های علم و فناوری نیز گسترش و اشاعه فرهنگ علمی در سطح جامعه است. توجه به موزه ها به عنوان نماد فرهنگی قدمت تاریخی دارد؛ اگرچه با گذشت زمان پایه و اساس آن دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است، اما همچنان موزه ها از مراکز بنیادی است که در آموزش و غنای فرهنگی نقش بسزایی دارد.
-2-1 بیان مساله :
یکی از کمبود هایی که در معماری امروز ما دیده می شود فقدان یک مرکز تخصصی برای معماری است. چنین مرکزی می تواند برای گرد هم آمدن معماران و علاقه مندان و دانشجویان معماری مناسب باشد. این مرکزمی تواند محلی برای برگزاری همایش های معماری ، نشست های تخصصی ، نقد و بررسی آثار معماری دنیا ،طراحی و برگزاری مسابقات معماری ، آشنا شدن با فناوری های نوین طراحی ، تدبیر و برپایی جشنواره فیلم های معماری باشد. این محل همچنین می تواند در جهت حفظ و نگهداری از آثار با ارزش معماری و نیز آثار معماران بزرگ تلاش کند. علاوه بر این، در این مرکز می توان به انجام تحقیقاتی درزمینه نیاز های روز معماری کشور و یافتن راهکارهایی برای آنها همت گمارد. برای انجام حرکتی هر چند کوچک در این زمینه به فکر طراحی موزه ای با نام پارک موزه علوم و فناوری معماری بر آمدم. در این موزه در کنار بخش مهمی که هدف آن آموزش علوم و فناوری معماری است، بخشی نیز به نگهداری و آرشیو تخصصی آثار معماری اختصاص دارد.
یکی از مهم ترین اهداف پروژه پاسخ به نیازهای فوق الذکر می باشد. اما هدف دیگر آن استفاده از فناوری های نوین صرفه جویی در مصرف انرژی در طراحی و ساخت این موزه است . در کشور ما به سبب وجود منبع عظیم انرژی خورشیدی، حداکثر بهره برداری از این انرژی ضروری است. استفاده از این انرژی تجدید پذیر بسیار معقول بوده و امکان بهره برداری از آن در اکثر نقاط ایران وجود دارد. نیاز به چنین موزه ای (که در کنار عملکرد موزه که به حفظ و نگهداری آثار معماران بزرگ از جمله : شیت های معماری ، اسکیس های اولیه ، ماکت های حجمی ، تصاویر و ویدئو ها می پردازد، در کنار آن به عملکرد آموزش که یکی از اهداف مهم موزه های امروزی است، نیز می پردازد،) بسیار احساس می شود .از جمله فضاهای این موزه می توان به کتابخانه تخصصی ، پژوهشکده معماری ، آمفی تاتر ، سالن های چند منظوره برای برگزاری همایش ها و نشست های تخصصی معماری ، گالری ها ، قسمت آموزشی و بخش حفظ و نگهداری آثار معماران اشاره کرد .
در شرایط کنونی نقش تفریحی موزه ها به مرور به نقش آموزشی و علمی تبدیل می شود. موزه ه ها دریافته اند که تنها وظیفه جمع آوری و ثبت نگهداری آثار عتیقه و اموال نفیس را ندارند ، بلکه وظیفه معرفی آنها را نیز بر عهده دارند. علاوه بر این چون مسئولیت جلب و جذب مردم به عهده آنهاست ، بایستی برنامه های آموزشی مختلفی متناسب با سن و آگاهی بازدید کنندگان ( با استفاده از کلیه خدمات آموزشی ) تدارک ببیند.
پارک موزه ها :
پارک موزه ها به دلیل داشتن ابعاد گوناگون علمی و فرهنگی و جاذبه های تفریحی و آموزشی از اهمیت زیاد برخوردارند، چرا که مسایل زیستی و طبیعی را از نزدیک برای مردم به نمایش می گذارند.ویژگی مهم این موزه ها این است که عموم مردم می توانند از دیدن آنها بهرمند شوند. این موزه می تواند با انجام پژوهش های جدید و به روز ، و فراهم سازی بستری برای همفکری و تبادل نظر ، به ایجاد وحدت در بین معماران و دست اندر کاران معماری از یک طرف، و یافتن راهکارهای سازنده معماری اقدام نماید.

-3-1 پرسش اصلی تحقیق :
آیا می توان با طراحی پارک موزه علوم و فناوری معماری در جهت ساماندهی و هماهنگ سازی فناوری های نوین در طراحی معماری و ساختمان سازی همت گماشت ؟

-4-1 اهداف تحقیق :
ایجاد فضایی برای نشست های معماری ، برگزاری مسابقات معماری و …
طراحی مکانی برای جمع آوری و گردآوری آثار معماری و حفظ و نگهداری آنها .
آشنا شدن هر چه بیشتر دانشجویان معماری با علوم و فناوری روز دنیا
طراحی فضایی(باغ موزه) با رویکرد صرفه جویی انرژی
جذب توریسم از طریق طراحی یک موزه مدرن ، و به نوعی کسب درآمد و کمک به رونق اقتصادی کشور

-5-1 روش تحقیق :
در این پژوهش از روش های مختلفی جهت جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده شده است. در بخش بررسی ویژگیهای علوم و فناوری نوین معماری و صرفه جویی انرژی ، از روش علمی – تفسیری استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا مدارک و منابع شناسایی شده و پس از گرداوری اطلاعات، سازماندهی و تفسیر می شوند.در بخش بررسی نمونه های موجود و موزه های گوناگون، از روش توصیفی- تحلیلی استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا جداگانه به تحلیل مدارک هر یک از نمونه ها پرداخته، و در انتها نتیجه گیری و جمع بندی صورت می گیرد.سپس با توجه به مدارک موجود و اطلاعات به دست آمده، اقدام به طراحی پارک موزه می شود.
روش گرداوری اطلاعات، به دو صورت کتابخانه ای و صورت میدانی ( بازدید از برخی بناها و موزه های نزدیک به موضوع رساله ) انجام می گیرد. در موارد لازم مصاحبه با افراد صاحب نظر در زمینه موضوع رساله، و کسب نقطه نظر آنها نیز پیگیری خواهد شد. برای گرداوری اطلاعات کتابخانه ای از فیش برداری استفاده شده و برای بررسی مصادیق معماری از مشاهده مدد گرفته خواهد شد. محتوای جداول نیز از طریق مشاهده و پرسش از افراد مناسب پر خواهد شد.از مصاحبه با افراد صاحب نظر ( افراد آشنا به فناوری های جدید ، موزه دارها و معمارانی که با الهام از الگوهای صرفه جویی از انرژی و در تداوم آن طراحی نموده اند و …) هم بهره گرفته می شود .

فصل دوم :

مبانی نظری( صرفه جویی انرژی_ سلول های فتوولتائیک)

– 1-2 مقدمه :
ایران با وجود اینکه یکی از کشورهای نفت خیز جهان بشمار می رود و دارای منابع عظیم گاز طبیعی نیز می باشد، خوشبختانه به علت شدت تابش خورشید در اکثر مناطق کشور، اجرای طرحهای خورشیدی الزامی و امکان استفاده از انرژی خورشید در شهرها و شصت هزار روستای پراکنده در سطح کشور، می تواند صرفه جوئی مهمی در مصرف نفت و گاز را به همراه داشته باشد. فن آوری ساده ، آلوده نشدن هوا ومحیط زیست و از همه مهمتر ذخیره شدن سوختهای فسیلی برای آیندگان، یا تبدیل آنها به مواد ومصنوعات پر ارزش با

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه فتوولتائیک، موزه ملی، موزه ملی ایران، ایران باستان Next Entries منابع و ماخذ پایان نامه انرژی خورشیدی، فضاهای داخلی، انرژی باد، انرژی تجدیدپذیر