منابع و ماخذ پایان نامه حقوق ایران، نیروی انسانی، تجارت الکترونیک، ادله الکترونیکی

دانلود پایان نامه ارشد

ش برنامه های خود محدود به قوانین مربوط به رعایت سن برای کودکان در مواردی چون خشونت و سکس هستند. در این میان طرح کانادا برای نظارت بر تلویزیون های دیجیتالی که سریال های غیر از این کشور نیز پخش می کنند نیز قابل اعمال است.1 حال هرگاه در این کشور تخلف و جرمی مربوط به پخش برنامه های غیر مجاز صورت گیرد، برترین و حتی یگانه راه رسیدگی به اتهام مسئولیت شبکه پخش تصاویر و فیلم هایی است که از این شبکه ها پخش و ضبط گردیده است.
در آمریکا هیچ رسانه ای به اندازه اینترنت شیوع پیدا نکرده است، حتی تلفن نیز به مانند اینترنت به این سرعت گسترش نیافته است.2 وضعیت گسترش اینترنت در ژاپن نیز به اینگونه است.3
هر دوی این کشورها برای بررسی مجرمین به تکاپو افتاده اند و اقداماتی نظیر آموزش افراد متخصّص و کنترل فضای سایبر به منظور تحصیل ادله الکترونیک و رایانه ای نموده اند. در ایران به منظور به رسمیت شناختن تسهیلات جدید ارتباطی قانونی تحت عنوان قانون تجارت الکترونیک و قانون جرائم رایانه ای به تصویب رسیده است که در قانون تجارت الکترونیک قراردادهای منعقده از طریق واسطه های الکترونیکی ، ادله الکترونیک و امضای الکترونیک به رسمیت شناخته شده است.1
در این راستا بررسی موارد و ابزارهای نوینی همچون رایانه، دیسکت ، تلفن همراه ، منتشی تلفن، ضبط صوت ، نرم افزار ، پیجر تلفن، پست الکترونیک و فیلم، ویدئو کنفرانس , عکس ، پیامک ، دوربین مدار بسته، … به عنوان ادله الکترونیک و میزان اعتبار آنها در دعاوی کیفری ضروری می باشد که در ادامه سعی می شود به مطالعه مهمترین آنها بپردازیم .

گفتار اول: ویدئو کنفرانس و دوربین مدار بسته به عنوان یکی از گونه های ادله الکترونیک
الف ـ ویدئو کنفرانس :
ویدئو کنفرانس فناوری است که افراد درمکانهای مختلف با فواصل مختلف را قادر می سازد تا صوت و تصویر همدیگر را به صورت زنده دریافت نموده و همانند جلسات حضوری با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل نطر نمایند.ویدئو کنفرانس می تواند با امکانات افزوده دیگری همانند تبادل اسناد و مدارک اشتراک در تهیه مدارک ارسال عکسها و … نیز همراه باشد.
با استفاده از این سیستمها و بوجود آوردن امکان برقراری جلسات ویدیویی به صورت زنده، صرفه جوئی قابل توجهی در وقت صورت خواهد گرفت، بطوریکه زمان صرف شده برای انجام کار همان زمان اختصاص داده شده به کنفرانس ویدیویی است و زمانهای تلف شده برای اخذ بلیط ، ویزا، سفر ، اقامت و رفع خستگیهای ناشی از سفر حذف خواهد گردید.
با استفاده از ویدئو کنفرانس و امکان برقراری جلسات بدون نیاز به جابجائی فیزیکی افراد، صرفه جوئی فوق العاده ای در هزینه ها صورت خواهدگرفت .در واقع هزینه هایی همچون رفت و آمد ، تهیه سالن ، پذیرایی و … خواهد گردید.
طبق آمار بیش از 80 % از مشتریان بزرگ سیستمهای ویدئو کنفرانس در سطح دنیا اظهار داشتند که طی کمتر از 6 ماه پس از خرید تجهیزات ویدئو کنفرانس ، هزینه های سرمایه گذاری روی این تجهیزات را جبران نموده اند.
دیگر مزایا:
برقراری سریع یک همایش یا کنفرانس در موارد اضطراری
برقراری ارتباط زنده با تمام نقاط جهان
تسریع در تصمیم گیری
امکان حضور در جلسات متعدد طی یک روز کاری
سهولت دسترسی به اعضا و امکان مشارکت بیشتر مدیران، متخصصان یا اعضای تصميم گیرنده در جلسات
• بررسی سریع پیشنهادها، نتایج حاصله و نظرات
• رفع مخاطرات ناشی از سفر
• استفاده بهینه از منابع انسانی و مدیریت آنها
• دسترسی سریع به اطلاعات ،مدارک و یافته ای علمی
• سرعت در امداد رسانی
• گسترش فرهنگ کار تیمی
در خصوص کاربرد های ویدئو کفرنسباید گفت، یکی از رایج ترین موارد استفاده از سیستمهای ویدئو کنفرانس ، برقراری ارتباط زنده تصویری بین نقاط مختلف جغرافیائی می باشد.ویدئو کنفرانس این امکان را می دهد تا بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیائی ، به صورت زنده در جلسات شرکت نموده و بدین گونه در وقت، هزینه های سفر،اقامت و … صرفه جوئی نمود. بدین ترتیب دیگر فواصل جغرافیائی مانع از شرکت فرد یا افرادی که حضور آنها در جلسه لازم به نظر می رسد نخواهد گردید بعلاوه از آنجا که اکثر سازمانها شرکتها دانشگاهها و … در سطح جهان مجهز به این تکنولوژی پیشرفته ارتباطی هسنتد برقراری ارتباط با انها نیز به آسانی مقدور خواهد بود.ارتباطات تصویری بین المللی می تواند تاثیر بسزایی در افزایش سرعت انجام کارها کاهش هزینه ها و … داشته باشد.
یکی دیگر از کاربردهای کلیدی فن آوری ویدئو کنفرانس ،آموزش از راه دور می باشد. این سیستم ،ارتباط بین استادان و دانشجویان را در هر نقطه ای که باشند مقدور می سازد و از هزینه ای تحصیلی همچون سفر ، حق التدریس و … می کاهد. با استفاده از صفحه لمسی ، سیستم ردیابی صدا ،به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش، و قابلیت ارسال و دریافت دیتا در این سیستمها کیفیت آموزش نیز در سطح بالایی حفظ خواهد شد استادان و شرکتهای آموزش در هر جایی از دنيا که باشند می توانند از این طریق  دانشجویان خود را آموزش داده و در پایان دوره پس از برگزاری آزمون گواهینامه مربوطه را اعطاء نمایند.
یکی دیگر از پرکاربردترین استفاده های ویدئو کنفرانس در علم پزشکی درمان از راه دور میباشد.با استفاده از این تکنولوژی پیشرفته ، امکان انتقال اطلاعات بیمار عکسهای رادیولوژی نتایج آزمایشات نوار قلب و کنترل تجهیزات پزشکی توسط پزشک از راه دور فراهم میگردد.
با اين شیوه پزشکان می توانند کمیسیون پزشکی با پزشکان متخصّص برگزار کنند و بیمار خود را در هر نقطه جغرافیائی معاینه و درمان نمایند.
یکی دیگر از کاربردهای این تکنولوژی پیشرفته ارتباطی، حراست تصویری است با استفاده از این تکنولوژی نظارت تصویری مکانهای مختلف از هر نقطه بدون در نظرگرفتن موقعیت جغرافیائی آنها مقدور می باشد. کیفیت فوق العاده صدا و تصویر و امکاناتی نظیر حرکت افقی و عمودی دوربین درشت نمایی دید در شب انواع هشداردهنده ها (دود،رطوبت، لرزش، حرکت) و همچنین (امکان کنترل تمام نقاط با هر فاصله) از یک نقطه واحد و حتی امکان اشتراک و الحاق تصویر و صدای نقاط مختلف در کنفرانسهای ویدئویی و بسیاری از امکانات دیگر استفاده از این سیستم را بسیار مطلوب می سازد.
قضاوت از راه دور نیز نام برد که شامل، ارسال پرونده و مشاوره با کارشناسان حقوقی و فنی، شرکت زندانیان در جلسات دادگاه از طریق ویدئو کنفرانس میتواند صورت گیرد.
بنابراین باید گفت که،یکی از اقسام ادله الکترونیکی ویدئو کنفرانس است. در حقوق ایران با توجه به برخی شرایط ، شاید بتوان آن را به عنوان اماره فضایی مورد پذیرش قرار داد.
ویدئو کنفرانس فناوری است که افراد در مکانهای مختلف با فواصل مختلف را قادر می سازد تا صوت و تصویر یکدیگر را به صورت زنده دریافت نموده و همانند جلسات حضوری با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل نظر نمایند. 2
ویدئو کنفرانس می تواند با امکانات افزوده دیگری همانند تبادل اسناد و مدارک اشتراک در تهیّه مدارک، ارسال عکس و فیلم ها به همراه باشد. ویدئو کنفرانس در امور کیفری به عبارتی استفاده از فن آوری های مخابراتی تعاملی برای دریافت اطلاعات، مثلاً از یک شاهد از طریق مخابره صوت و تصویر به صورت هم زمان و دو طرفه می تواند به کار رود.1 در مواردی که عدم ذکر نام ضرورت داشته باشد، ویدئو کنفرانس ممکن است به همراه استفاده از پرده یا تغییر تصویر به کار رود.
در حقوق ایران برخی بر این باورند اگر متهم اظهارات قبلی خود را تاکید کرده باشد و قانون آن را در مورد ایراد و اعتراض قرار نداده باشد، می توان آنها را پذیرفت ؛ یعنی اگر متهم صدا و تصویر خود را در ویدئو کنفرانس انکار نکند و بر درستی آن صحه گذارد، اینگونه اسناد قابل پذیرش می باشند.2
ب ـ دوربین مدار بسته
دوربین مدار بسته در کاهش تخلفات و همچنین افزایش نظارت داخل زندانها بسیار موثر بوده است.
با نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته در سطح زندانهای کشور تا پایان سال 1387 بیش از 8 هزار دوربین در سطح کشور در زندانها نصب و راه اندازی شده است.
داخل هر زندان یک اتاق کنترل است و یک تعداد نیروی انسانی با پست رسمی تحت عنوان کارشناس کنترل دوربین های مداربسته که در اتاق کنترل حضور دارند، تصاویر را مشاهده می کنند و در دفتر وقایع ثبت می کنند. و به این ترتیب از وقوع حوادثی مثل شورش و …. می توان جلوگیری کرد.
چرا که نمی توان در هر بند برای کنترل زندانیها یک نیروی انسانی گذاشت، ولی با دوربین به راحتی میتوان این مشکل را حل کرده و در تمام نقاط حساس زندان، تمام سلول ها و بندها ، هواخوری ها، سرویس های بهداشتی و برج های مراقبت این دوربین ها نصب شده است.
علاوه بر زندانها امروزه در تمام مراکز حساس از جمله ادارات ، بنادر، فروشگاهها و غیره از طریق دوربین مدار بسته جهت کنترل وقوع حوادث استفاده می شود. که نقش مهم دوربین های مدار بسته در زندگی روزمره جامعه و مردم بر کسی پوشیده نیست.

گفتار دوم: ضبط صدا و تصور ، پرینت مکاملات و پیامک به عنوان یکی از گونه های ادله الکترونیک
الف ـ ضبط صدا و تصویر
اول ـ ضبط صدا: باید گفت در حقوق فرانسه ، ماده 96ـ 706 قانون آیین دادرسی کیفری ، ضبط صدا شامل:نصب میکروفن به صورت مخفیانه در یک مکان بسته ، اتومبیل، محل خصوصی یا عمومی برای دریافت گفتگوهای افراد ، می باشد که انتقال و ضبط آنها به منظور ایجاد قرائن مفید در کشف حقیقت است.1 این اصوات میتواند در دادسرا به عنوان دلیل مورد استناد قرار گیرد. در ادامه مثالی ذکر میگردد:
در پرونده ای متهم به جرم مبادله ی مواد مخدر تحت تعقیب کیفری قرار گرفت. از صحنة جرم یک صدای ضبط شده ی دیجیتالی نیز وجود داشت که البته به خاطر همهمه و سروصدای زیاد اطراف صحنه ی جرم، گفتوگوی متهم با سایر قاچاقچیان چندان واضح و هویدا نبود. بنابراین قاضی دستور ارجاع امر به کارشناس متخصّص را صادر نمود. کارشناس صدا توانست با تغییراتی روی صدای اصلی3 صداهای غیرمرتبط را از بین ببرد و با تقویت صداهای طرفهایی که با یکدیگر صحبت میکنند، صدای متهم وضوح بسیاری پیدا نمود و دادگاه نیز آن را مورد پذیرش قرار داد و بر مبنای آن حکم صادر نمود. متهم از این استدلال دادگاه به دیوان استیناف شکایت نمود و دیوان نیز با استناد به اینکه صدا نیز حتّی اگر بر روی آن اعمالی انجام گیرد که صدا را واضحتر نماید، میتواند مبنای محکومیت و کشف حقیقت باشد حکم صادره را تأیید نمود.4
در قوانین کیفری ایران، هیچگونه مقرره قابل توجهی در مورد ضبط اصوات و حتی تصاویر مخفیانه اشخاص در مقام تحصیل دلیل وجود ندارد.2
و رویه قضایی نیز اینگونه اسناد و مدارک را از باب قرینه و اماره قضایی ، در کنار سایر ادله موجود در پرونده می پذیرد و وصف محیلانه و مخفیانه آنها را باعث عدم پذیرش آنها نمی داند.3
این دیدگاه دقیقاً با فناوری و نظرات فقها که اینگونه اسناد را جزء مویدها و اماره ها می دانند ولی حجت شرعی برای آنها قائل نیستند ، منطبق است. 4
در حقوق ایران جدای از نظر مقنن که صدا را دلیل نمی داند، برخی از نویسندگان نیز با استدلالات مختلف نظیر غیر اخلاقی بودن ضبط صدای بدون اخطار ، احتمال تقلید صدا و … اساساً اعتبار این دلیل را در اثبات جرائم غیر منطقی می دانند. 5
در برخی از کنوانسیونهای بین المللی نیز توجه به جمع آوری و معتبر بودن ادله الکترونیکی مورد تایید قرار گرفته است . ماده 12 اساسنامه دیوان کیفری بین المللی 1 پیرامون ثبت روند بازجویی از متهم در مورد خاص در بندهای مختلف ، اشاره به ضبط صدا ( سمعی یا بصری ) مکالمات میان بازجو و بازجو شونده ، نموده است. بند « و» در همین ماده اشعار می دارد : « نوار اصلی یا یکی از نوارهای اصلی در حضور شخص بازجویی شده و در صورت حضور وکیل وی ، از سوی او پس از امضای دادستان و شخص بازجویی شده و یا وکیل او مهمور و ثبت می گردد.» 2
بر اساس یک نظریه مشورتی پیرامون ادله الکترونیک چون نوار ضبط صوت ، مقرر شده : « قاضی تحقیق با دادرس دادگاه جنایی یا جزایی

پایان نامه
Previous Entries دانلود مقاله با موضوع سازمان ملل متحد، سازمان ملل، قانون مجازات، اصلاح مجرمان Next Entries پایان نامه رایگان با موضوع سازمان ملل متحد، محل وقوع جرم، سازمان ملل، درک خطر