منابع و ماخذ پایان نامه اوقات فراغت

دانلود پایان نامه ارشد

يادگاري است و براي دوره هاي به نسبت كوتاه مدت در مقاصد مورد نظرشان اقامت مي كنند .
در بعد داخلي سفر به سواحل شمال كشور در تابستان يا جزاير قشم و كيش در زمستان و در بعد بين المللي سفر ايرانيان به كشورهاي هم جوار نظير تركيه ، مسافرت آمريكائيان به هاوايي ، كوبا ، مكزيك و برمودا و نيز سفر اروپائيان و گردش گران غرب به سواحل جنوبي فرانسه و اسپانيا ، شمال آفريقا در مراكش و تونس ، شرق دور آسيا در جاوه و بالي در اندونزي و جزاير فيليپين و نيز در جنوب آسيا و اقيانوس هند مجمع الجزاير مالديو و سري لانكا را مي توان به عنوان نمونه هايي روشن از يك نوع گردش گري برشمرد . (رنجبریان ، 1387 ، ص 70)

6-4- گردش گري نوستالژيك
خاطرات و تجارب ايام گذشته عنصري برانگيزنده براي سفر به مقاصدي است كه فرد پيش تر در آن حضور داشته و به نوعي با ذهن و شخصيت او پيوند خورده است . سفر مجدد به چنين سرزمين هايي زنده كننده آن يادها و گاه تسكين دهنده ي آلام انسان است .
بسياري از اعضاء خانواده شهداي جنگ ايران و عراق و به خصوص فرزندان ايشان به مناطق عملياتي جنگ در غرب و جنوب كشور سفر مي كنند تا يادي از عزيزان خود نمايند .
اشخاصي كه دوران تحصيل يا كودكي خود را در شهر يا سرزميني ديگري گذرانيده اند اغلب سال ها بعد و همراه خانواده خود به آن سرزمين باز مي گردند و در كوچه ها و خيابان ها به دنبال خاطرات ايام جواني خويش مي گردند . (زمانی فراهانی،1379،ص25).

7-4- گردش گري روستايي
در جوامع پيشرفته بخش اعظم جمعيت در شهرها اسكان يافته اند . (به عنوان مثال در ايالات متحده تنها 2 درصد جمعيت در بخش كشاورزي اشتغال دارند) روستا و زندگي روستايي مفهومي دور از ذهن و از طرفي جذاب براي جمعيت شهر نشين به شمار مي رود . اين موضوع انگيزه اصلي تبديل شدن روستا به يك مقصد گردش گري قرار مي گيرد ؛
– فرهنگ مردم بومي (شامل همه آن چيزي كه اسباب تفاوت ميان آن ها و جوامع ديگر است نظير معماري ، گويش ، پوشش ، موسيقي و مراسم ، آداب و سنن و نظاير آن)
– محيطي مناسب ، آرام و دلچسب براي گذران اوقات فراغت و استراحت به دور از آلودگي هاي مرسوم محيط شهري .
– مشاركت در فعاليت هاي روستايي . نشستن پاي دار قالي ، دوشيدن گاوها ، زراعت ، ميوه چيني و برداشت محصول به طور عام نمونه هايي از آن به شمار مي روند .
نمونه هاي فوق حاكي از آن است كه گردش گري روستايي نيز هم پوشاني هايي با ساير اقسام گردش گري هم چون طبيعت گردي ، گردش گري قومي و فرهنگي مي تواند داشته باشد .
گردش گري روستايي را به واقع بايد نوعي ازگردش گري پايدار تلقي كرد . زيرا انتظار مي رود كه حضورگردش گران به تقويت زندگي روستايي و ارتقاي سطح آن و بهبود اوضاع اقتصادي ياري رساند . اين نوع گردش گري مي تواند حفظ سنت ها و ارزش هاي كهن روستا و انتقال آن به مردم را نيز به دنبال داشته باشد . (رنجبریان و همكار ، 1387 ، ص 72)

8-4- گردش گري قومي
اما گاه گردش گران با هدف مطالعه و بررسي ويژگي ها ، آداب و سنن و روش زندگي يك قوم خاص به مناطق اسكان آن ها سفرمي كنند ، گاه نيز چنين اقوامي ممكن است چادرنشين و كوچ رو باشند . در اين موارد گردش گران همراه اين عشاير يا قبايل كوچك سفر كرده و با آن ها در طول مسير زندگي مي كنند . بناراين چه اين اقوام مقيم يك محل خاص و چه كوچ رو باشند ، گردش گراني كه با هدف شناساي چنين اقوامي به سفر مي روند غالباً ناگزير از اقامت در قبيله يا همراهي آنان براي مدتي از زمان خواهند بود . نمونه هاي بسياري از گردش گران اروپايي و آمريكايي در ايران ديده شده اند كه مدتي را در ميان عشاير و طوايف مختلف نظير عشاير بختياري گذرانيده اند و شرح اين سفرها به رشته تحرير در آورده اند .
توجه به اين نكته البته ضروري است كه اين جا نيز ميان گردش گري قومي و فرهنگي نقاط مشترك بسياري وجود دارد و گاه نيز در آثار مختلف گردش گري قومي از جمله انواع تحت پوشش گردش گري فرهنگي تلقي شده است . (زمانی فر، 1379،ص45)
9-4- گردش گري شهري
موضوع گردش گري شهري را به سادگي نمي توان ازاقسام ديگر گردش گري به خصوص گردش گري فرهنگي ، تاريخي و كاري جدا كرد . زيرا در بسياري از موارد محيط مورد بازديد ، استقرار و تفرج گردش گر همان محيطي است كه در گردش گري شهري بدان تأكيد انجام مي پذيرد . حسب تعريف گردش گري شهري را مي توان چنين معرفي نمود ؛
جا به جايي و سفر اشخاص به محيط هاي شهري جز محيط اقامت متعارف آن ها به منظور جمع آوري اطلاعات ، كسب تجربــه و تأمين مجموعه خواسته هايي كه سفر به انگيـزه آن ها انجام مي پذيرد . اين دامنه مي تواند بازديد گردش گر را از يك سايت تاريخي (مسجد كبود – تبريز) ، شركت در يك نمايش گاه تجاري (مركز دائمي نمايش گاه هاي بين المللي – تهران) ، حضور در يك همايش علمي (دومين كنگره جغرافي دانان جهان اسلام – تهران) يا بهره جويي و لذت بردن از تفريح در اماكن محيط شهري (تفرج در پارك حاشيه رودخانه ناژوان – اصفهان) و يا حتي تماشاي يك بناي مدرن (امپايراستيت – نيويورك يا برج ايفل در پاريس) ، سفر به تهران و حضور در مجموعه ورزشي آزادي براي تشويق تيم فوتبال مورد علاقه يا گردش در باغ وحش مشهد و ديسني لند پاريس باشد .
سيماي شهرها در عصر جديد به سرعت در حال تحول است ، ساختمان هاي ديدني ، تفريحات مدرن ، بازسازي مجموعه هاي كهن و بافت هاي قديمي شهري ، به راه انداختن جشنواره ها و روي داد هاي متعدد و گسترده در محيط هاي شهري و سرانجام بهبود شرايط اقامت و تنوع امكانات قابل بهره برداري با سلايق و طيف هاي درآمدي مختلف سبب شده است كه شهر و به خصوص شهرهاي بزرگ و مركزي خود به عنوان يك جاذبه گردش گري براي مردمان بيش از پيش مطرح شوند . (زاهدی،1387،ص22)

10-4- گردش گري مبتني بر كسب و كار
بسياري از مردم در سراسر جهان به منظور انجام وظايف كاري خود به سفر مي روند . با توجه به اين كه اين افراد در حين سفر خود علاوه بر آن چه كه منظور اصلي سفر بوده است ، يعني رسيدگي به امور كاري به مجموعه فعاليت هايي كه ساير گردش گران نيز بدان مي پردازند مشغول مي شوند و از امكانات و خدمات صنعت گردش گري نيز بهره مي جويند ، نمي توان سفر آن ها را از مقوله گردش گري جدا نمود .
بازرگانان براي شركت در نمايش گاه هاي بين المللي به مقاصد مختلف سفر مي كنند . آن ها از دفتر خدمات مسافرتي براي رزرو جا (در هواپيما يا هتل) ، از وسيله نقليه (هواپيما ، اتوبوس ، قطار يا كشتي) از اقامت گاه (هتل ، متل ، . . . ) و از رستوران و خدمات پذيرايي بهره مي جويند . ايشان از نمايش گاه مورد نظر كه خود يك روي داد گردش گري تلقي مي شود ديدار مي كنند و ممكن است به همراه دوستان و همكارانشان يا حتي با كمك راهنمايي ملي در ساعات فراغت از يك جاذبه تاريخي ديدن كرده يا براي استراحت و تجديد قوا به يك چشمه آب گرم در مقصد نيز سري بزنند . بديهي است اين قسم از گردش گري را مي توان تقاضايي مشتق شده از كسب و كار و گسترش آن تلقي نمود .
از اين رو است كه با رونق اقتصادي و با مطرح شدن يك مقصد ، مثلاً يك شهر به عنوان شهري نمايش گاهي ، گردش گري مبتني بر كسب و كار نيز رونق گرفته و آن مقصد هم بيش از پيش طرف توجه قرار خواهد گرفت .
در اين طبقه سفر محققان و اساتيد دانشگاه ها به منظور شركت در همايش هاي علمي در سراسر جهان و فعاليت هاي بازاريابي نمايندگان شركت هاي بزرگ ، عزيمت هيات هاي تجاري – سياسي براي مذاكرات و حضور در اجلاسيه هاي بين المللي و شركت كاركنان مؤسسات و بنگاه هاي اقتصادي در دوره هاي آموزشي در ساير كشورها نيز جاي مي گيرند . (زمانی فر،1379،ص23)

11-4- گردش گري مذهبي
يكي از قديمي ترين انواع گردش گري كه از جمله بزرگ ترين بخش هاي بازار سفر نيز به شمار مي رود ، گردش گري مذهبي است . مسلمانان چهارده قرن است كه همه ساله به منظور انجام فريضه حج و زيارت مرقد پيامبر خاتم از اقصي نقاط جهان به سوي مكه و مدينه رهسپار مي شوند . در سال هاي اخير جمعيت به جاي آورنده مراسم حج تمتع گاه تا سه ميليون نفر در ايام خاص آن رسيده است . در ساير ماه هاي سال نيز انگيزه زيارت عمره مفرده ميليون ها تن ديگر را به سوي اين شهرهاي مقدس جذب مي نمايد .
مؤمنان مسيحي بيش از 20 قرن است كه به زيارت زادگاه عيسي مسيح (ع) در بيت اللحم مي روند و مركز مذهبي كاتوليك ها در واتيكان قرن ها است كه در كانون توجه گردش گران مذهبي قرار دارد .
ميليون ها تن از هندوان براي بجاي آوردن مراسم مذهبي خود و پاك سازي معنوي همه ساله خود را به كرانه هاي رود گنگ رسانيده و تن به آب مقدس آن مي سپارند . شهرهاي مقدس براهماپوترا و لهاسا مورد توجه پيروان اين مذهب قرار دارد .
در ابعاد كوچك تر اماكن مذهبي مورد توجه ديگري در سراسر جهان علاقه مندان را به جهات معنوي به سوي خود جذب مي نمايند . بارگاه ملكوتي امامان شيعه در ايران ، عراق و عربستان سعودي ميليون ها مسلمان مشتاق را راهي سفر مي كنند . زيارت آرام گاه هاي امام زادگان ، بقاع متبركه ، كليساها ، كنيسه ها ، آتشكده ها و معابد گوناگون در سراسر جهان انگيزه سفر مذهبي مردمان به شمار مي رود . چنين اماكني گاه خود به عنوان عنصر اصلي جذب گردش گر به يك مقصد عمل مي كنند ، (نظير كعبه) و گردش گري در مقصد مورد نظر حول همين جاذبه شكل گرفته است و گاه جاذبه هايي در مجموعه اي از عناصر جذب كننده گردش گر به يك مقصد هستند . (فیض بخش،1355،ص13)

12-4- گردش گري مبتني بر روي دادها
مسابقه برگزاري روي دادهاي گردش گري در دهه پاياني قرن بيستم ميلادي ميان مقاصد گوناگون گردش گري شتـاب بيشتري يافتـه است . مديريت مقـاصـد گـردش گري دريافته اند كه بايد جاذبه هايي نـو ، هيجان انگيز ، بكر و بي رقيب را به مجموعه داشته هاي گردش گري مقاصد خود بيافزايند تا شمار متقاضيان بازديد از آن مقاصد مطابق خواسته ها و اهداف در نظر گرفته شده گردش گري به پيش رود .
به عنوان نمونه برخي از موضوعات و روي دادهاي گردش گري كه در سطح بين المللي يا ملي شناخته شده و مطرح هستند ذكر مي شود:
– جشنواره هاي هنري ؛ فيلم و تئاتر فجر ، سينمايي اسكار آمريكا ،فيلم كن فرانسه ، فيلم سن سباتين كرواسي ، كنسرت ياني درآكروپوليس يونان . (مرسلوند،1376،ص55)
13-4- طبيعت گردي
طبيعت گردي يا گردش گري بر مبناي محيط طبيعي از شاخه هاي بسيار گسترده و نيز به سرعت در حال گسترش گردش گري به شمار مي رود . چنان چه پيش بيني مي شود رشد اين گونه از گردش گري ساليانه تا 6 درصد (5/1 برابر متوسط پيش بيني رشد صنعت گردش گري و 3 برابر متوسط رشد اقتصاد جهاني طي دهه آتي) خواهد بود . زير گونه هاي طبيعت گردي به تبع تنوع محيط هاي طبيعي و انگيزه هاي بهره مندي از آن بسيار گسترده و پراكنده اند . گردش گري مبتني بر طبيعت در محيط هاي بسته ساخته دست بشري (هم چون باغ وحش ها ، باغ هاي گياه شناسي ، باغ هاي پرندگان و آكواريوم ها) در محيط باز طبيعي قابل انجام است . در اين گونه از گردش گري هدف گردش گر مي تواند شامل لذت جويي از طبيعت بكر ، ماجراجويي ، آموزش ، گذران اوقات فراغت ، تفريح و يا حتي درمان باشد . (زاهدی،1378،ص70)
14-4- گردش گري براي ديدار بستگان
مهاجرت موضوعي است كه از بدو شكل گيري زندگي اجتماعي انسان با او همراه بوده است . اعضاء خانواده به منظور كسب فرصت هاي شغلي بهتر ، تحصيل ، درمان ، موقعيت اجتماعي مناسب تر و دلايلي متعدد از يك ديگر جدا مي مانند . پيوستن مجدد به يك ديگر حتي براي مدتي كوتاه و ديدار تازه كردن عاملي براي مسافرت هاي درون و برون مرزي در سراسر جهان قلمداد مي شـود . هرچـه يك سرزمين مهـاجر فـرست تـر باشـد به احتمـال قـوي حجـم گـردش گـري بـر مبنـاي ديدار بستگان در مجموعه ي متقاضيان سفر از آن جامعه بيشتر است و جوامع مهاجر پذير به همين ترتيب ميزبان گردش گران بسياري خواهند بود كه منظور آن ها ديدار از

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه اوقات فراغت، ارتباطات سیاسی، حمل ونقل هوایی Next Entries منابع و ماخذ پایان نامه صنایع دستی، محیط زیست، جاذبه های طبیعی