منابع و ماخذ پایان نامه اوقات فراغت، ارتباطات سیاسی، حمل ونقل هوایی

دانلود پایان نامه ارشد

عنـوان کاشـف در تـاریخ ثبت شد ؛ کریستف کلمب ، ماژلان و واسکودو گاما از جمله مشهورترین این افرادند . (فیض بخش ، 1355 ، صص 7-12)
از سده چهارده تا هفده ، بیشتر مسافرت ها با هدف کسب دانش و تجربه انجام می شد . در انگلستان ، ملکه الیزابت اول برای تربیت و پرورش نمایندگان خارجی ، با شکل خاصی ازمسافرت موافقت کرد و دانشگاه هایی چون آکسفورد و کمبریج در انگلیس و سالامانکا در اسپانیا مخارج مسافرت دانش جـویان را به صورت کمک هزینه تحصیلی می پرداختنـد ؛ هم چنین دولت انگلستان جـواز مسافرت صـادر می کرد که دو تا سـه سال اعتبار داشت و در آن ، محـدوده مسـافرت ، مقـدار پـولی که مسافر می توانست به همراه داشته باشد ، و نیز تعداد اسب و خدمه مشخص می شد . کاروان های مسافرتی دوره الیزابت پس از چندی ساختار و سازمان منظمی پیدا کردند و آن را «گراندتور» نامیدند . این کاروان ها کار خود را در نیمه سده هفدهم شروع کردند تا نیمه سده نوزدهم شهرت داشتند . معمولاً اشراف ، نجبا و افراد متعلق به طبقه بالای اجتماع از طریق گراندتور برای کسب دانش و تجربه های جدید به مسافرت می رفتند . اصولاً ، پسران خانواده های مرفه برای دیدن آثار باستانی ، مطالعه و نیز فراگیری علوم معماری و تاریخ به کشورهای خاصی اعزام می شدند . گـراندتور یک کتاب راهنمای سفر داشت که در سال 1778 به همت توماس وگنت تهیه شـد و به صورت پـرفروش ترین کتـاب درآمد .
انـقلاب صنعتی ، که ازسال 1750 تا 1850 به طـول انجـامید ، پـایه گـردش هـای دسـته جمعـی را بـه وجود آورد . در این دوره ، کارگران ساده کشاورزی از مناطق روستایی رهسپار شهرها و کارخـانه های تولیدی شدند و با شیوه ای از زندگی که نمونه های آن را دراین زمان شاهدیم ، آشنا شدند . انقلاب صنعتی هم چنین موجب پدید آمدن ماشین ها ، قطار و کشتی هایی شد که با نیروی بخار کار می کردند . تغییرات اجتماعی این دوره ، که موجب تغییر مشاغل شد ، گسترش طبقه میانی اجتماع را در پی داشت و این طبقه توان آن را یافت تا بیشتر به تفریح و مسافرت بپردازد . افزایش تقاضا برای مسافرت هم باعث شد که شهرت مسافرت های فرزندان خانواده های مرفه کاهش یابد . (پارسائیان وهمکار،1377،صص39-41)
تا سال های نیمه اول سده نوزدهم میلادی ، مردم عادی و با درآمد متوسط هنوز امکان کمی برای سفر داشتند . مسـافرت تفریحی ، معمولاً در روز آخر هفته انجام می شد و مردم برای کسب درآمد و گذران زنـدگی در تمام روزهـای هفته کـارمی کردنـد . در پـایان سده نوزدهم ، کارگـران از تعطیلات سالانه برخوردار شدند .
حادثه مهم دیگری که برصنعت گردش گری اثر گذاشت فن آوری های نوین بانکی ازجمله چک مسافرتی بود که آمریکایی ها ابداع کردند . از اواخر قرن نوزدهم ، گردش گران آمریکایی به اروپا سرازیر شدند . رشد اقتصادی ، افزایش درآمدها ، افزایش اوقات فراغت و توسعه شبکه های حمل و نقل سریع و ارزان ، همگی شرایطی را به وجود آوردند که باعث رشد بازاریابی در بخش گردش گری شد .
گشـت پـردازها (تورگـردان ها) در همین دوران به صـحنه آمدند و به تقاضاهای سفر پاسـخ دادند . گشت ها یا تورهای جامع (رفت ، برگشت ، اقامت) نیز همراه با حمل ونقل هوایی اجاره ای توسعه یافت و در مجموع شرایط سفر تغییر پیدا کرد . (Doswell , 1997 , p p 3-4)
ایران نیز با توجه به تمدن کهن خود ، از کشورهای صاحب تجزیه و سابقه در گردش گری محسوب می شود . این سابقه با توجه به دوعامل اصلی قابل تحلیل و بررسی است : یکی موقعیت جغرافیایی ، سـیاسی و جـذابیت های متنـوع و فـراوان طبیعی ، تـاریخی و فـرهنگی کشور ، و دیـگری ویژگی های اخلاقی و فرهنگی و علاقه ای که ایرانیان به سیر و سفر و مهمان نوازی دارند . (شالچیان ، 1372 ، ص12)
اکتشافات انجام شده در کوه های زاگرس و البرز نشان می دهند که زندگی غارنشینی در این نواحی ، از دوران نوسنگی سابقه داشته است . این پیشینه تاریخی زمینه مساعدی را برای رشد تمدن عصر باستان فراهم می کرد . (گزارش صندوق بین المللی پول ، 2000 ، ص60) تاریخ اسکان در فلات ایران ، اگرچه از دوران نوسنگی تا مهاجرت اقوام آریا ابهاماتی دارد ، اما شواهد روشنی دردست است که این مکان از دیرباز مسکونی بوده است . (سازمان ایران گردی و گردش گری ، 1376 ، ص8)
ایران ، به ویژه از قرن هفدهم میلادی ، اوج دوران حکومت صفویان ، به عنوان یک کشور جذاب نظر بسیاری ازگردش گران اروپایی را به خود جلب کرد . قرن هفدهم میلادی (مصادف با قرون یازدهم و دوازدهم هجری) را می توان سرآغاز توجه گردش گران خارجی به ایران دانست . از دوران پیش از اسلام نوشته هـایی در دست است که از سـفر بعضی از یونـانیان و رومیان به ایران حکایت دارد . در دوران بعد از اسلام ، نخستین کسی که ازمغرب زمین به ایران سفرکرد و سفرنامه ای را هم در شرح مسافرت خود به ایران نگاشت ، بنیامین تودلای اهل اسپانیا بود . سیاحانی چون سرتوماس هربرت ، ژان باتیت سه ، پیتر دلاواله و شوالیه شارون پس از دیدار از ایران ، ازمبلغان واقعی گردش گری در این سرزمین و معرفی کننده آن به عنوان هدفی مطلوب برای گردش گران دنیا بوده اند . در نیمه دوم قرن نوزدهم ، لیدی شل ، واتسون ، گوبینو و دکتر بروگسی از زمره نویسندگانی بودند که با کتاب های خود ، نام ایران را به نیکی بر سر زبان ها افکندند . (مرسلوند ، 1376 ، ص12)
سیر و سیاحت ایرانیان و میل آنان به گردش گری دراروپا ، ازعصر مشروطیت رو به فزونی نهاد . در دوران حکومت رضاشاه ، با اعزام دانش جویان ایرانی به غرب و گسترده شدن ارتباطات سیاسی و تجاری ، هم چنین احداث هتل هایی به سبک اروپایی در نقاط مختلف کشور ، ایران در آستانه تبدیل شدن به یکی از نقاط جذب گردش گر قرارگرفت . (سازمان ایرانگردی وگردش گری ، 1376 ، ص12)
3- گردش گر
واژه گردش گر نیز مانند گردش گری تعاریف متعددی دارد . دراقع ، هر تعریفی از گردش گری را که بپذیریم ، واژه گردش گر را هم باید بر همان اساس تعریف کنیم .
درسال 1937 کمیته ویژه ای برای بررسی پاره ای ازمسائل صنعت گردش گری تشکیل شد و برای مفهوم گردش گر این تعریف را ارائه کرد :
«افرادی که در یک دوره 24 ساعته یا بیشتر به یک کشور خارجی مسافرت می کنند گردش گر خوانده می شوند» .
کمیته یادشده این افراد را گردش گر و سفر آنان را حرکت گردش گرانه به شمار آورده است :
1. افرادی که برای خوش گذرانی و یا به دلایل شخصی یا درمانی به مسافرت می روند ؛
2. افرادی که برای شرکت درکنفرانس هامسافرت می کنند ؛
3. افرادی که برای کارهای بازرگانی مسافرت می کنند ؛
4. افرادی که به گردش دریایی می روند .(peters,1969,p14)
سازمان جهانی گردش گری درتعریفی ،گردش گرراچنین توصیف کرده است:
«کسی که برای مدت زمانی ، دست کم یک شب و کمتر از یک سال ، به کشوری غیر از وطن یا محل سکونت معمولی خود مسافرت می کند وهدف اوکارکردن وکسب درآمد نیست». (Gee,1998,p 205)

4- انواع گردش گری
تنوع گردش گری بسيار زياد است ، به گونه اي كه پرداختن به تمامی انواع آن میسر نیست ، به همين دليل ما در اين قسمت تنها به عمده ترین انواع گردش گری مي پردازيم .

1-4- گردش گری فرهنگی- تاریخی
در بحث گردش گری فرهنگی می توان موضوع را از دو زاویه مورد بررسی قرارداد . 1- گردش گری مرتبط با میراث تاریخی یک جامعه كه محور آن بعد تاریخی یک جامعه است . 2- فرهنگ جاري يك جامعه كه محور آن ، زمان حال است .
اگر گردش گری تاریخی و فرهنگی را از نظر محل هایی که گردش گران مورد بازدید قرار می دهند بررسی کنیم آن را شامل بازدید از موزه ها ، بنـاهای تـاریخی و بـاستانی ، قصرها ، یادمـان های تاریخی ، بناهای مذهبی ، معماری سنتی ، محل های مرتبط با وقایع و شخصیت های مهم تاریخی ، گورستان های قدیمی خواهيم دانست . آن گاه گردش گری فرهنگی شامل بازدید و تجربه گردش گر از گالری های هنرهای معاصر ، وقـایع جـاری (جشـنواره های هنری و . . ) غـذاها و نوشیدنی ها ، رقـص های محلی ، ادیـان و مذاهـب ، صنایع دستی ، پوشاک محلی ، زبـان ها و گـویـش هـای محـلی خواهد بود .
پس به اجمال گردش گری فرهنگی- تاریخی را می توان نوعی از گردش گری دانست که گردش گر درآن به جستجو ، فراگیری وتجربه درباره فرهنگ حال و گذشته جامعه خود یا دیگران می پردازد .
انگیزه ي گردش گران فرهنگی- تاریخی را مي توان در قالب طبقه بندی زیر گنجاند؛
– بازدید از محل های باستانی و تاریخی
– دیدار دوستان یا بستگان
– کسب تجربه و شناختی عمیق تر یک محل
– علاقه شخصی نسبت به تاریخ یک سرزمین
– تفاخر ومطرح ساختن تجارب خود برای دیگران
زیارت (کاظمی،1386،ص56)

2-4- گردش گري ماجراجويانه
گردش گري ماجراجويانه گونه اي از گردش گري است كه مهمترين هدف آن ايجاد هيجان براي گردش گر است . بديهي است كه آن چه براي يك نفر فعاليت عادي در زندگي روزمره به حساب مي آيد (مثلاً قايق راني در يك رودخانه يا صخره نوردي) براي فرد ديگري موضوعي استثنايي و عاملي هيجان زا تلقي شود . بنابراين نگاه افراد و صلاحيت ها و تجارب آن ها در اين كه فعاليتي را از جمله گردش گري ماجراجويانه بشناسند با يك ديگر متفاوت است . به اين ترتيب ما طيف متنوعي از گردش گري ماجراجويانه با توجه به درجه خطرپذيري و هيجان انگيزي آن خواهيم داشت كه از فعاليت هاي ساد ه اي هم چون دريانوردي بر روي يك قايق آموزشي تفريحي تا پايين آمدن با دوچرخه يا اسكيت برد از ارتفاعات آلپ در اروپا را شامل خواهد شد . (الوانی وهمکار،1373،ص34)
3-4- گردش گري ورزشي
گردش گري مبتني بر ورزش، بخش يا نوعي از گردش گري شناخته مي شود كه مشتمل بر مشاركت در فعاليت هاي ورزشي است . فعاليت هاي اين گونه از گردش گري مي تواند شامل شركت در رقابت هاي ورزشي (اعضاي تيم هاي ورزشي) ، تورهاي استفاده از امكانات ورزشي (نظير تورهاي يك روزه براي اسكي در ديزين) يا شركت در اردوهاي آموزشي باشد . شركت كنندگان در گردش گري ورزشي ممكن است خود ورزش كار باشند يا ازاعضاي اداري همراه تيم ورزشي (مثلاً رئيس فدراسيون ، سرپرست يا پزشك تيم) يا تماشاچياني كه براي ديدار از يك واقعه يا مسابقه ورزشي به مقصدي سفر مي كنند .(زاهدی،1382،ص1)
4-4- گردش گري درماني
مردمان بسياري در سراسر جهان به منظور كسب آرامش و درمان به سفر مي روند . اين نوع گردش گري از سابقه اي طولاني برخوردار است ، چنان چه در قرون پيش از ميلاد شواهدي از سفر گردش گران رومي و يوناني به مناطق داراي چشمه هاي آب گرم به دست آمده است .
چشمه هاي آب گرم و آب هاي معدني، استفاده از لجن درماني در كنار سواحل درياها و درياچه ها ، هواي صاف و پاكيزه مناطق بكر طبيعي كوهستان و به دست آوردن گياهان دارويي منشاء اين سفرها بوده و هستند .
زمينه اقسام طبيعي گردش گري درماني در ايران به طور گسترده اي در مناطق مختلف جغرافيايي كشور فراهم است . از آب گرم گنو در نزديكي بندرعباس تا آب هاي گرم سرعين در شمال غرب كشور و از لجن هاي داراي خواص درماني سواحل درياچه اروميه تا هواي پاك تا سر قله هاي غرب زاگرس مناطق مساعد اين نوع ازگردش گري درماني برمبناي طبيعت است . (رنجبریان و همكار ، 1387 ، ص 69)

5-4- گردش گري انبوه يا تفريحي
بزرگترين بازارگردش گري جهاني را گردش گري انبوه يا تفريحي كه اغلب گردش گري تعطيلاتي نيز خوانده شده تشكيل مي دهد . بزرگترين بخش اين بازار سواحل درياها را هدف مي گيرد و گاه آن را به گردش گري آفتاب ، ماسه و دريا (سهs )1 نيز مي شناسند .
بر خلاف انواع ديگر گردش گري كه آموزش ، درمان ، ورزش و شناخت مردم و فرهنگ مقاصد هدف آن ها به شمار مي رود ، گذران اوقات فراغت ، خارج و فارغ از زندگي معمول اصلي ترين هدف اين گروه از گردش گران است . ايشان كمترين ارتباط را با مردم سرزمين مقصد برقرار مي كنند . علاقه آن ها بيشتر به لذت بردن از محيط مقصد ، عكاسي از هر چه برايشان جذاب جلوه كند و خريد سوغات و

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه پرسش نامه، قرون وسطی، استان خوزستان Next Entries منابع و ماخذ پایان نامه اوقات فراغت