منابع و ماخذ پایان نامه انرژی خورشیدی، فضاهای داخلی، انرژی باد، انرژی تجدیدپذیر

دانلود پایان نامه ارشد

استفاده از تکنیک پتروشیمی، از عمده دلایلی هستند که لزوم استفاده از انرژی خورشیدی را برای کشور ما آشکار می سازد.تبدیل انرژی خورشید به هر شکلی مطلوب می باشد ولی امکانات اقتصادی طرحهای مختلف باید دقیقأ سنجیده شوند. امروزه استفاده از انرژی حرارتی خورشید برای گرم کردن منازل ، از لحاظ فن آوری امکان پذیر می باشد. از نظر اقتصادی نیز به علت افزایش روزافزون قیمت سوختهای فسیلی وسایر منابع انرژی و تلاش متخصصین در کاهش هزینه مواد اولیه و لوازم مورد نیاز برای جمع آوری حرارت وپرتوهای خورشیدی تحقیق و دانشمندان را در جهت مطالعه و بهینه سازی سیستمهای خورشیدی تشویق نموده و به پیشرفتهای مهمی نیز دست یافته اند.
– 2-2 صرفه جویی انرژی :

-1-2-2 تعریف انرژی:
انرژی توانایی و قابلیت انجام کار از سوی انسان‌ها و یا سایر اجسام است به کار مایه نیرو گفته می‌شود از دیدگاه علمی می‌توان انرژی را به این صورت تعریف کرد: انرژی میزان توانایی که در زمان معین یک کار مصرف می‌شود این تعریف را می‌توان با رابطه زیر نشان داد، وقتی چیزهایی را از زمین بر می‌دارید یا دری را باز می‌کنید یا چیزی را می‌نویسید یا دوچرخه‌ای را سوار می‌شوید نیرو (انرژی) به کار برده‌اید ، انرژی را می‌توان به صورت‌های مختلفی در طبیعت دید: انرژِی باد، انرژی سوخت گیاهی، انرژِی زمین، انرژی هسته‌ای، انرژی هیدروژن، انرژِی تابشی و انرژِی صوتی و انرژِ‌های ترکیبی که می‌تواند ترکیب هر نیرویی با نیروهای دیگر باشد .
-2-2-2تاریخچه انرژی تجدیدپذیر:
براساس پیش بینی دانشمندان و آژانس بین‌المللی انرژی تقاضای مصرف و تولید انرژی در آینده نیز افزایش سریع و نگران کننده‌ای خواهد داشت. به طوری که از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰ تقاضای جهانی برای برق با ۳۰٪ افزایش به ۲۰۵۸۲ تراوات و با ۵۰٪ افزایش به ۲۷۳۲۶ تراوات خواهد رسید. از سویی بر اساس مطالعات دانشمندان تا سال ۲۰۴۰ نیروی باد ۲۰٪الکتریسیته جهان را تامین می‌کند. کشور ایران به لحاظ گستره جغرافیایی و تنوع محیط در بخش انرژی همواره برنامه‌های ملی ویژه‌ای دارد.
-3-2-2 انواع انرژی های تجدید پذیر:
انرژی خورشیدی : در روزهای آفتابی فضای درون ساختمان گرم می‌شود. گرمای درون ساختمانها ناشی از نفوذ انرژی تابشی خورشید از طریق شیشه پنجره‌ها مانند یک گلخانه عمل می‌کند و مانع از خارج شدن آن به بیرون می‌شود و اتاق را گرم می‌کند. همچنین انرژی خورشیدی دیوارها و بالا پشت بام را گرم می‌کند. به این گونه گرم شدن گرمایش غیر مستقیم خورشید می‌گویند.
انرژی سوخت گیاهی: گیاهان سبز طی فرایند فتوسنتز انرژی نوری را به انرژی شیمیایی تبدیل می‌کند. سوختنهای گیاهی را می‌توان به صورت مایع و الکل و گازهایی مانند متان در بیاورد. این سوختها کارامد تر از چوب هستند. برای اینکه منبع انرژی به مراتب کمتری هستند و فضای کمتری اشغال می‌کنند. جانوران غذای مورد نیاز خود را از طریق گیاهان به دست می‌آورند. سوخت گیاهی نابود نشدنی است.
انرژی باد : از انرژی باد می‌توان الکتریسته درست کرد وقتی که هوای زمین سرد شده هوا منقبض شده و به پایین هجوم می آورد ولی وقتی که هوا گرم است هوا منبسط شده و به سمت بالا می‌رود. بنابر این هوای گرم به بالا می‌رود و هوای سرد جایگزین ان می‌شود. و این هوای متحرک است که عامل آن خورشید است که باد نام دارد .
انرژی آب: از آب برای راه انداختن ماشین آلات استفاده می‌شود. آسیاب‌های آبی در کنار رودخانه درست می‌شود. بخشی از جریان رودخانه آبی از طریق لوله به سمت توربین‌های آبی هدایت می‌شود که آنها را به حرکت در می‌آورد و بر اثر چرخش توربین‌های آبی نیز که مولدهای برق وصل اند نیروی الکتریسیته تولید می‌شود. ساختن سد در مکان‌هایی که شیب تند دارند یا دره‌های بلندی دارند مناسب است. فواید انرژی آب: توربین‌های آبی از هیچ سوختی استفاده نمی‌کنند و هیچ آلودگی تولید نمی‌کنند.
انرژی هسته‌ای : در سال ۱۸۹۶ انرژی هسته‌ای توسط دانشمندی به نام هنری بکرل کشف شد. در حال حاضر حدود ۴۲۰ نیروگاه هسته-ای وجود دارد که یک چهارم آن در آمریکا واقع شده‌است. در این نیروگاه از گرمای سوخت هسته‌ای الکتریسیته تولید می‌کنند. تنها تفاوت نیروگاه هسته‌ای نوع سوخت و نحوه گرمایی آن است. سوخت‌هایی مانند سوخت فسیلی باید سوزانده شوند تا انرژی ذخیره شده خود راآزاد کنند. ولی در نیروگاه‌های هسته‌ای بدون آنکه سوزانده شوند انرژی تولید می‌کنند.
انرژی گرمایی زمین : انرژی گرمایی زمین به گرمایی گفته می‌شود که به صورت طبیعی در زیر زمین وجود دارد و می‌توان آنرا به انرژی الکتریکی تبدیل کرد. نیروی الکتریسیته‌ای که از این راه به دست می‌آید انرژی گرمایی زمین گفته می‌شود.( عمیق ، 1384 )
انرژی فسیلی: کمتر از ۱۵۰ سال پیش نخستین تلاش‌ها برای استخراج صنعتی نفت آغاز شد. اختراع اتومبیل و رواج آن در اویل قرن بیستم وابستگی به نفت را گسترش داد. وقوع جنگ جهانی ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ اهمیت تسلط بر منابع نفتی روشن ساخت. محصولات نفت مانند بنزین و گازوییل برای به کار اندازی موتورهای درون‌سوز استفاده می‌شود.
انرژی زغال سنگ وگاز : از زغال سنگ در کارخانجات و لوکوموتیورانی استفاده می‌شود. چینی‌ها حدود ۳۰۰۰ سال قبل برای تهیه مس، زغال سنگ مصرف می‌کردند. ۷ قرن بعد یونانی‌ها و رومی‌ها استفاده از زغال سنگ را شروع کردند. تحقیقات نشان می‌دهد که ساکنان اولیه بریتانیا ازمدتها قبل و پیش از حمله رومی‌ها به این سرزمین در سال ۵۵ قبل از میلاد از زغال سنگ استفاده می‌کردند.
انرژی هیدروژن : ۷۵٪ جرم مواد و بیش از ۹۰٪ اتم‌های تشکیل دهنده طبیعت هیدروژن است. هیدروژن یک عنصر شیمیایی با حرف H و عدد اتمی ۱ نشان داده شده‌است. هیدروژن عنصری است بی‌رنگ و بی‌بو و غیرفلز، یک ظرفیتی و گازی دو اتمی با خاصیت شعله‌ور شدن بالا. هیدروژن سبکترین و فراوان‌ترین عنصر در جهان بوده و در آب و در ترکیبات آلی موجودات زنده یافت می‌شود. هیدروژن قابلیت واکنش شیمیایی با بیشتر عناصر را دارد. ( نوشین ، 1371 )
3-2 – انرژی خورشیدی:
انرژی خورشیدی منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین می‌باشد. زمین در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید واقع است و ۸ دقیقه و ۱۸ ثانیه طول می‌کشد تا نور خورشید به زمین برسد. بنابراین سهم زمین در دریافت انرژی از خورشید میزان کمی از کل انرژی تابشی آن می‌باشد. سرمنشاء تمام اشکال مختلف انرژیهای شناخته شده تاکنون شامل (سوختهای فسیلی ذخیره شده درزمین، انرژی‌های بادی، آبشارها، امواج دریاها و…) موجود در کره زمین از خورشید می‌باشد.انرژی خورشید همانند سایر انرژی‌ها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی تبدیل شود.ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان می‌باشد. با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و پراکندگی روستای در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهمترین عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی یکی از بهترین راه‌های برق رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دور افتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌نقل، نگهداری و عوامل مشابه می‌باشد.با توجه به استانداردهای بین‌المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از 305 کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات/ساعت) باشد استفاده از مدلهای انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سیستم‌های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است.در بسیاری از قسمتهای ایران انرژی تابشی خورشید بسیار بالاتر از این میانگین بین‌المللی می‌باشد و در برخی از نقاط حتی بالاتر از ۷ تا ۸ کیلو وات ساعت بر مترمربع اندازه‌گیری شده است ولی بطور متوسط انرژی تابشی خورشید بر سطح سرزمین ایران حدود 405 کیلو وات ساعت بر مترمربع است.
تصویر2-1 : صفحه خورشیدی
دمای سطح خورشید حدود ۱۰ هزار درجه سانتی گراد است که ۳ برابر نقطه ذوب فولاد است و خورشید در هر ثانیه ۷۷۰ میلیون تن هیدروژن می سوزاند..
فواید انرژی خورشیدی:
در مصرف سوختهای فسیلی صرفه جویی می‌شود انرژی خورشیدی هیچ گونه آلودگی ایجاد نمی‌کند. انرژی خورشیدی هیچوقت تمام نمی‌شود و موجب صرفه جویی در انرژیهای فسیلی می‌شود.

روش های مختلفی را برای استفاده از انرژی خورشیدی وجود دارد که می توان به 4 دسته کلی تقسیم کرد :
1) سیستم خورشیدی غیر فعال Passive – Solar
2) سیستم خورشیدی فعال Active – Solar
3) سیستم حرارت خورشیدی Thermal – Solar
4) سیستم فتوولتائیک Photovoltaic System

دو راه استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان وجود دارد :
فعال (Active) و غیر فعال (Passive)

-1- 3-2 سیستم غیر فعال (Passive) :
در سامانه غیر فعال خورشیدی ساختمان‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که نیازهای سرمایش،گرمایش و نور رسانی در آن‌ها به صورت طبیعی و همساز با اقلیم تامین گردد و به این دلیل سامانه غیر فعال نامیده می‌شوند که نیاز به فعالیت تجهیزات سرمایشی و گرمایشی به حداقل ممکن می‌رسد. در ۲۴۰۰ سال پیش سقراط دریافته است که: “امروزه با خانه‌های در جهت جنوبی، اشعه خورشید در زمستان‌ها به داخل ایوان نفوذ می‌کند را، اما در تابستان، مسیر حرکت خورشید درست در سمت بالای سرمان یا بالای پشت بام است، به طوری که سایه ایجاد می‌کند. بنابراین باید سمت جنوب را برای گرفتن آفتاب زمستان بزرگ‌تر و کشیده تر و سمت شمال را برای دوری از بادهای زمستان کوتاه تر ساخت.
استراتژی گرمایش در سیستم غیر فعال خورشیدی بر پایه میزان دریافت حرارت خورشیدی ، میزان ذخیره و نحوه پخش این حرارت و نگهداری آن شکل می گیرد . برای بهینه سازی دریافت حرارت خورشیدی در بناهایی که مجهز به سیستم غیر فعال خورشیدی هستند مسائل زیر بایستی در نظر گرفته شوند :
سطوح دریافت کننده شیشه ای می بایست در جبهه جنوبی قرار گیرند.
جهت بازشوها ، مهم ترین فاکتور برای به حداکثر رساندن دریافت حرارت خورشیدی است .
جهت گیری بیش از 25 درجه به سمت شرق یا غرب میزان اثر سایبان های افقی را کاهش می دهد و به تدریج از میزان دریافت حرارتی می کاهد.
سیستم های غیر فعال خورشیدی که به راحتی قابل ساخت و اجرا هستند ، معمولا با پوسته ساختمان ترکیب می شوند . مصالح آنها اغلب مصالح ساختمانی عام است و هدف این سیستم ، جمع آوری انرژی خورشیدی ، ذخیره مناسب آنها و در نهایت پخش انرژی در فضاهای داخلی ساختمان ، جهت ایجاد شرایط آسایش با کمترین اتلاف حرارتی ممکن است .( طاهباز ، 1385 )
اصلی ترین سیستم های غیر فعال خورشیدی عبارتند از :
– دریافت مستقیم
– دیوار ترومب
– آتریوم
– اتاقک‌های شیشه‌ای چسبیده به بنا
– دیوار سنگین
– پدیده ترموسیفون
– بالکن‌های شیشه‌ای
– عایق شفاف حرارتی

-1-1-3-2 سیستم دریافت مستقیم :
ساده ترین سیستم غیر فعال خورشیدی است. در این سیستم نور خورشید از پنجره‌ها و بازشوها و نور گیرها وارد فضای داخلی شده و به وسیله سطوح و مبلمان داخلی جذب می‌شود. بناهای با جذب مستقیم که به پنجره‌های رو به جنوب که به نام پنجره‌های خورشیدی نامیده می‌شوند وابسته‌اند. نور خورشید با امواج با طول موج کوتاه از شیشه عبور کرده و داخل فضای مورد نظر می‌گردد. این امواج پس از تابیده شدن بر روی سطوح داخلی، آن‌ها را گرم کرده و موجب انتشار امواج با طول موج بلند می‌شوند. این امواج دیگر قادر به عبور نبوده و در داخل فضا حبس می شوندکه این امر به پدیده گلخانه‌ای معروف است. دیوار سنگین در این سیستم حرارت خورشید به طور مستقیم توسط دیواری که ظرفیت حرارتی بالایی دارد مثل یک (دیوار بتنی) ذخیره شده و در فضاهای داخلی پخش می‌شود. هنگامی که از روش دریافت مستقیم خورشیدی استفاده می شود کف بنا نقش بسیار مهمی را بازی می کند زیرا در این حالت کف ، تابش خورشید برای واسطه دریافت می کند.(طاهباز،1385 )

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه فتوولتائیک، فناوری های نوین، معماری موزه، طراحی معماری Next Entries منابع و ماخذ پایان نامه فتوولتائیک، انرژی خورشیدی، فضاهای داخلی، ظرفیت حرارتی