منابع و ماخذ پایان نامه انتخابات ریاست جمهوری، ریاست جمهوری، اخوان المسلمین

دانلود پایان نامه ارشد

نخست را احراز كند. حزب آزادي و عدالت، شاخه سياسي اخوان المسلمين، در مجموع، 235 كرسي مجلس مردمي ،الشعب 127 كرسي ليستي و 108 كرسي ازكرسي‌هاي فردي را به دست آورد. مجموع تعداد رأي‌هاي مربوط به حزب فوق، ده ميليون و 138 هزار و 134 رأي بود.
مقام دوم ازآن اتحاد سلفي‌ها به رهبري حزب النور شد. اين اتحاد به جز النور ، شامل حزب الأصاله و سازندگي و توسعه(عداله و تنميه) ، وابسته به جماعت اسلامي است. اين جريان ، 24 درصد آرا را از آن خود كرد. ائتلاف سلفي‌ها موفق شد 121 كرسي را در مجلس مردمي مصر كسب كند. اين دستاورد، حاصل 96 كرسي ليستي و 25 كرسي فردي است. هفت ميليون و 534 هزار و 266 نفر به جريان سلفي رأي دادند. حزب الوسط، با ريشه‌هاي اسلامي ، فقط توانست 10 صندلي مجلس مصر را از آن خود كند. حزب الوفد، در اين ميان، مقام سوم را از آن خود كرد و توانست در مجموع، 8%كرسي‌هاي مجلس مردمي مصر را با 38 كرسي كسب كند. دو ميليون و 480 هزار نفر، به اين جريان ليبرال رأي دادند . در نهايت، جريان مصري ” الکتله المصریه” که شامل سه حزب مصريان آزاد و مصر مردم سالار اجتماعي وحزب التجمع هستند، در كل موفق به كسب 34 كرسي، يعني كمتر از 7 درصد كل كرسي‌هاي مجلس مصر شدند . يك ميليون و 402 هزار نفر به اين جريان رأي دادند .
پیروزی اسلام گرایان در انتخابات پارلمانی مصر به عوامل گوناگون زیر بستگی داشت:
1- نیروهای اسلامی در دوران حکومت مبارک همواره تحت فشار بودند و اجازه حضور در هیچ یک از مناصب حکومتی را نداشتند. در واقع علیرغم خواست و نظر مردم، مبارک حکومتی سکولار در کشوری اسلامی ایجاد کرده بود و تصور‌ می‌شد با حذف دیکتاتورو از بین رفتن فشارها اقبال به سمت احزاب و گروه‌های اسلامی بیشتر شود و در عمل نیز چنین شد.
2- دومین عامل ملت مسلمان و معتقد مصر هستند که با احساس قرابت زیاد با گروه‌های اسلامی، آنها را از خود‌ می‌دانند در حالی که این احساس در مورد دیگر نیروهای فعال در مصر از جمله ملی گرایان و نیروهای لیبرال و سکولار وجود ندارد.
3- عامل سوم تصویر آرمانی است که در ذهن مردم مصر از حکومت اسلامی یا حکومت براساس شریعت وجود دارد و اسلام را به عنوان راه حلی که‌ می‌تواند به اوضاع بهبود ببخشد‌ می‌نگرند بنابراین ملت در شرایط موجود به گروه‌های اسلامی اقبال بیشتری دارند.(براري،1391،217)
همچنین در خصوص پیروزی اخوان المسلمین‌ می‌توان به سياست عمل گرايي – اخواني گري قطر براي بهره برداري از سرما يه اجتماعي اخوان اشاره كرد . رهبر معنوي اخوان المسلمين قرضاوی‌ می‌باشد که از حمايت مالي امير قطر بهره مند است . قرضاوي، داراي تابعيتي قطري نيز هست. او نه تنها رهبر معنوي اخوان كه با همكاري گسترده با الجزيره، رهبر معنوي انقلا ب هاي عرب هم شناخته مي شود. اينجاست كه برخي از پشت پرده ارتباط ميان قطر، قرضاوي و اخوان المسلمين سخن به ميان مي آوردند. انقلاب 25 ژانويه مصر اين مساله را بيش از پيش مبرهن ساخت. قرضاوي در خطبه نماز جمعه در 18/11/2011م ، رسما از همه مصريان خواست به سكولارها رأي نداده و تنها از اخواني‌ها حمايت كنند. او اين انتخاب را فريضه شرعي اعلام كرد .
(ابراهيمي،1390،37)
4-5 اخوان و انتخابات ریاست جمهوری
اولین انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از انقلاب 25 ژانویه و سقوط مبارک قرار بود در تاریخ‌های 23 و 24‌ می‌2012م (3 و 4 خرداد 91) برگزار شود و 13 نامزد صلاحیت حضور در این کارزار انتخاباتی را کسب کرده‌اند . در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان نامزدها را به چهار گرایش اسلام‌گرا، غرب‌گرا، ملd‌گرا و چپ‌گرا تقسیم کرد که رقابت اصلی میان دو نامزد اسلام‌گرا )عبدالمنعم ابوالفتوح و محمد مرسی( و یک نامزد لیبرال مورد حمایت غرب(عمرو موسی) کاملاً مشهود است.
انتخابات ریاست جمهوری مصر با حضور چهار طیف از کاندیداها برگزار شده بود؛ یک طیف در واقع نمایندگان رژیم سابق بودند که عمر سلیمان، عمروموسی و احمد شفیق در این دسته قرار داشتند. عمر سلیمان از این گردونه جا ماند زیرا به حد نصاب لازم امضا جمع نکرده است. حسام خیرالله ومحمد فوزى عیسی نیز از کاندیداهای وابسته به رژیم حسنی مبارک بودند .طیف دوم از کاندیداها، اسلام گرایان هستند که اخوان المسلمین اقدام به معرفی خیرت شاطر به عنوان نامزد این جنبش کرد. اما خیرت شاطر از سوی کمیته انتخابات مصر رد صلاحیت شد. دیگر نامزدهای اسلام گرا شاملعبدالمنعمابوالفتوح، محمد سلیمالعوا که به عنوان نامزد مستقل شرکت نمود وعبدالله الاشعل که به سود “محمد مرسی”، نامزد جماعت اخوان المسلمين از انتخابات ریاست جمهوری این کشورکنار کشید.
شاخه دیگر در جریان انتخابات ریاست جمهوری، جریان ملی گرا در مصر بود که سه نفر زیر را کاندیدای انتخابات کرده بود: حمدین صباحی، هشام محمد عثمان البسطویسی، محمود حسام.آخرین طیف شرکت کننده در انتخابات نیز، جریانات چپ گرا در مصر بودند که خالد علی و ابوالعز -الحریری به عنوان نمایندگان این گروه در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.
انتخابات برگزار شد و بعد از آغاز شمارش آرا، اعلام شد که محمد مرسی با 9/24 درصد آرا نفر اول شده و احمد شفیق با کسب 5/24 درصد آرا، نفر دوم منتخب مردم است(افقهی، 1391: 4)
بنابراین انتخابات به مرحله دوم کشیده شد. و در این مرحله محمد مرسی توانست با کسب 8/51 در صد آرا، احمد شفیق را که تنها 2/48 آرا را به دست آورده بود، شکست دهد.
مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی آغاز شده بود که دادگاه عالی قانون اساسی مصر با صدور حکمی به ابطال آرای یک سوم از اعضای مجلس (انحلال پارلمان) و همچنین ردّ قانون عزل سیاسی پرداخت و صلاحیت احمد شفیق را برای نامزدی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تأیید کرد. در این دادگاه در توضیح علت باطل شدن نمایندگی یک سوم از نمایندگان پارلمان، بیان نموده است که احزاب مستقل‌ می‌بایست یک سوم از کرسی‌های پارلمان را به دست‌ می‌گرفتند اما چون برای این کرسی‌ها نیز از سوی احزاب نامزدهایی معرفی شده است بنابراین نمایندگی آنها باطل است. البته اعضای پارلمان مصر قبل از انحلال پارلمان، برای تدوین قانون اساسی، مجلس موسسان تشکیل دادند.این مجلس شامل ۵۰ نماینده و ۵۰ عضو غیرپارلمانی و حقوقدان بود و بازهم اسلام‌گرایان اکثریت مجلس موسسان را تشکیل می‌دادند.(قمه زاده،1391،172-171)
بنابراین در انتخابات ریاست جمهوری مصر، مردم مصر، مرسی را که نامزد حزب اسلام گرای اخوان المسلمین بود را در مقابل نامزد ارتش(احمدشفیق) برگزیدند و این موضوع نشان دیگری از اقبال مردم مصر به حاکم نمودن اسلام و آموزه‌های اسلامی در جامعه مصر است تا از شکلگیری حکومت دیکتاتوری همانند دوران زمامداری حسنی مبارک جلوگیری نمایند. در این راستا نیز محمد مرسی رئیس جمهور مصر درصدد ایجاد هماهنگی میان دموکراسی و آموزههای اسلام و تشکیل دولت دموکراتیک اسلامی می باشد.(قمه زاده،1390،178)
قدرت گيري اخوان در پي تحولات اخير مصر ، معلول تلاش‌ها و سازمان دهي‌هاي خستگي ناپذير اين جنبش در سا لهاي قبل است. اخوان در طول اين سال‌ها ، با برنامه ريزي مستمر توانست در لايههاي مختلف طبقات جامعه مصر نفوذ و به نشر تعاليم و اعتقادات خود بپردازد. مجموعه عوامل سياسي، اقتصادي و فرهنگي جامعه مصر ، به همراه نتيجه عملكرد خاورميانهاي آمريكا )به عنوان عامل كاتاليزور( و حمايت هاي بي حد و حصر واشينگتن از سياستهاي رژيم صهيونيستي، شرايطي را به وجود آورد كه جنبش اخوان توانست با بسيج منابع، مردم را به صحنه دعوت و آن را تا حصول نتيجه مورد نظر ، مقتدرانه مديريت نمايد.
تحلیل رویکرد اسلام سیاسی در انقلاب ژانویه 2011
جریان اسلام سیاسی ميانه رو و در راس ان اخوان المسلمین طی دوره حکومت مبارک در مصر علی رغم اینکه به بهانه‌های مختلف دستگیر و روانه زندان شدند، اما سعی داشته اند تا تا با حفظ حضور حداقلی خود در پارلمان و یا حضور پررنگ در سندیکاها و تشکل های غیر سیاسی صنفی و مدنی و بویژه اتحادیه‌های دانشجوئی نمایندگی مطالبات معارضه و اپوزیسیون در مصر دوران مبارک را بر عهده بگیرد. بنابراین اسلام سیاسی بصورت تشکل اخوان المسلمین یا سایر شخصیت های اسلامگرای مستقل از آنان همواره ستون فقرات اپوزیسیون در حکومت حسنی مبارک بوده اند.
اخوان المسلمین دراعتراض های گوناگون به حکومت مبارک در دهه نود، مخالفت با حمله نیروهای ائتلاف بین المللی به عراق به بهانه اشغال کويت(1391)، اعلام همبستگی با انتفاضه مردم فلسطین در سال 2000، محکومیت اشغال عراق در سال 2003، اعلام همبستگی با حز

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه اخوان المسلمین، ریاست جمهوری، انتخابات ریاست جمهوری Next Entries پایان نامه ارشد درباره ضابطان دادگستری، حکومت اسلامی، دوران باستان