منابع و ماخذ پایان نامه دارایی ها

دانلود پایان نامه ارشد

تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ﴾ دسته اخیر با توجه به آیه 101 سوره توبه ﴿ وَ مِمَّنْ حَوْلَكُمْ مِنَ الْأَعْرابِ مُنافِقُونَ وَ مِنْ أَهْلِ الْمَدِينَةِ مَرَدُوا عَلَى النِّفاقِ لا تَعْلَمُهُمْ نَحْنُ نَعْلَمُهُمْ﴾ به منافقان اشاره دارد که در آیات پیش نیز رد پای آنها دیده می شد.
انفاق در عبارت ﴿ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَيْ‏ءٍ فِي سَبِيلِ اللَّهِ﴾ از آیه 60، به فراز اول آیه برگشت دارد. به تعبیر دیگر هرگونه توانایی که انسان جهت پیشرفت نظامی به کار می بندد، مصداق انفاق در راه خدا محسوب می شود.
2-2-17- نحوه اتصال خط مخالفان حق با خط پیامبر9و دستورات و توصیه های الهی
همانگونه که خداوند در برابر خدعه و خیانت دشمن،-﴿ وَ إِمَّا تَخافَنَّ مِنْ قَوْمٍ خِيانَةً فَانْبِذْ إِلَيْهِمْ عَلى‏ سَواءٍ…﴾ (58)- سفارش به اقتدار نظامی نمود: ﴿وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ…﴾ (60) اکنون با وجود اقتدار نظامی مؤمنان، دستور دیگری می دهد که در برابر نرمش و صلح دشمن، مؤمنان نیز سازش نمایند و بی جهت برآنها نتازند: ﴿وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها وَ تَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ﴾ (61).
رابطه آیه 62﴿ وَ إِنْ يُرِيدُوا أَنْ يَخْدَعُوكَ فَإِنَّ حَسْبَكَ اللَّهُ هُوَ الَّذِي أَيَّدَكَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنِينَ﴾ با آیه 61 از این جهت است که اگر صلح دشمن به قصد خدعه و خیانت باشد، خداوند یاری خود را ضمانت می کند.
عبارت﴿ هُوَ الَّذِي أَيَّدَكَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنِينَ﴾، هم به معنای یاری خداوند، به پیامبر9و مؤمنین می باشد و هم به این معنا که خداوند با مؤمنین، پیامبر9را یاری می دهد.
2-2-18- نحوه اتصال خط خداوند با خط پیامبر9و دستورات و توصیه های الهی
پس از اشاره به نصرت الهی نسبت به پیامبر9و مؤمنین در آیه 62، سابقه یاری خداوند به پیامبر9و مؤمنین در آیه 63 ﴿ وَ أَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِي الْأَرْضِ جَمِيعاً ما أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ﴾یادآور می شود.
اعطای رحمتی لدنی به پیامبر9جهت تألیف قلوب مؤمنین، از عنایات خداوند به پیامبر9می باشد که آیه ﴿ فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ﴾434 به آن اشاره دارد. عنایت خداوند به مؤمنین در آیه ﴿ وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً﴾435 گوشزد شده است.
پیامبر9در برابر جنگ و خونریزی طوایف عرب، اگر تمام دارایی های زمین را در راه ایجاد الفت، انفاق می نمود، باز هم نمی توانست بر کینه ها و دشمنیهای طوایف پیروز شود و این کار تنها از جانب خداوند صورت گرفت. لذا به عزیز بودن او اشاره می شود که به اقتضای قدرت غلبه ناپذیر خود، دشمن را به زانو در می آورد. و چون این امر، حکیمانه صورت گرفته است، حکیم بودن او نیز یادآورمی شود:﴿ إِنَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ﴾.
آیه 63﴿ وَ أَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنْفَقْتَ ما فِي الْأَرْضِ جَمِيعاً ما أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَ لكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ﴾، اشاره می کند که ایجاد الفت بین تمام مؤمنین صورت گرفته است. اما در آیه 64﴿ یا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَسْبُكَ اللَّهُ وَ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ﴾ تنها یاری برخی از مؤمنین را که اهل تبعیت از پیامبر9هستند، برای ایشان کافی می داند. با توجه به اینکه تبعیت همراه با محبت می باشد436، می توان نتیجه گرفت که همه مؤمنین از سر محبت دستورات پیامبر9را اطاعت نمی کردند و عبارت ﴿ وَ مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ﴾ تنها به مؤمنان حقیقی اشاره دارد.
آیه 65﴿ يا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ عَلَى الْقِتالِ إِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ عِشْرُونَ صابِرُونَ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ وَ إِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ مِائَةٌ يَغْلِبُوا أَلْفاً مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا يَفْقَهُونَ﴾ با آیات 59 و 61 مرتبط می باشد:
کافران، با داشتن تجهیزات نظامی و نفرات کافی، پیروزی خود بر مسلمین را قطعی می دانستند: ﴿ وَ لا يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا سَبَقُوا إِنَّهُمْ لا يُعْجِزُونَ﴾ (59)، لذا خداوند خواهان این است که مؤمنان نیز به تجهیز قوای نظامی خود بپردازند:﴿وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَيْلِ…﴾ (60). از آنجا که در جنگ بدر فرصت تجهیز نظامی برای مؤمنان فراهم نبود، و از کمبود قوا و امکانات خویش، کفار را پیروز میدان می دانستند، خداوند در آیه 65﴿ يا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ عَلَى الْقِتالِ إِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ عِشْرُونَ صابِرُونَ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِ وَ إِنْ يَكُنْ مِنْكُمْ مِائَةٌ يَغْلِبُوا أَلْفاً مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا يَفْقَهُونَ﴾، ایمان را عامل پیروزی در جنگ معرفی می کند. مغلوب نمودن ده نفر از نیروی دشمن، نتیجه ا

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه جامعه اسلامی Next Entries منبع مقاله درباره شوهر آهوخانم، عناصر داستان، انقلاب مشروطه، عناصرداستان