منابع و ماخذ پایان نامه بخش لواسانات، محصولات کشاورزی، جامعه آماری، امام خمینی

دانلود پایان نامه ارشد

اسلامي مي‌رسد.

3-8-2- كاخ مظفري
اين كاخ در ضلع جنوبي شهر اوشان واقع شده و داراي دو طبقه است كه در زمان سلطنت مظفرالدين شاه قاجار ساخته شده است. طرح اصلي كاخ به صورت برون‌گرا ساخته شده و گرداگرد آن در طبقه اول و دوم ايواني است كه ستون‌هاي چهارضلعي و گرد در كنار همديگر بار طبقات را تحمل مي‌كنند
طبقه دوم‌ ستون‌هاي گردي دارد كه شالوده اصلي آن از چوب است و روي آن را با گچ پوشانده‌اند. ساختمان از نظر ايستايي و مقاومت آسيب چنداني نديده و در صورت مرمت و تعمير مي‌تواند تبديل به موزه منطقه شود.

3-8-3- چنار نظام‌السلطان
اين درخت در محوطه باغ و عمارت نظام السلطان در مركز شهر لواسان كوچك قرار دارد و مي‌گويند حداقل حدود 350 سال عمر دارد؛ از زير درخت چشمه‌اي با آب گوارا بيرون مي‌آيد. اين درخت در گذشته داراي پنج تنه قطور و گستره سايه آن بسيار زياد بوده، ولي با تغيير و تحول ساليان اخير، تنها دو تنه آن باقي مانده است.

3-8-4- امامزاده عبدا… جائیج
امامزاده عبدالله ِ جائیج ِ لواسان از نوادگان (نتیجه) امام موسی الکاظم علیه السلام است که در قرون اولیه اسلامی از مدینه به ایران مهاجرت کرد و در ایران درگذشت. قدمت اولیه این بقعه با پلان شش ضلعی منظم، به قرن هفتم یا هشتم هجری باز می‌گردد. گنبد آن با ارتفاع چهار متر به صورت مخروطی شکل بوده و فاقد گلدسته‌است.

3-8-5- ا مامزاده فضلعلی ناران
3-8-6- حمام تاریخی ناران
3-8-7- حمام تاریخی سبو کوچک
3-8-8- ویلای ییلاقی (سلطنتی) سد لتیان

سایر جاذبه های موجوددرمنطقه عبارتند از: چنار کهنسال سربسته ناران، چنار کهنسال سقاخانه افجه ،چنار کهنسال انباج،  آبشار چرند افجه ، آبشار دم اسبی برگ چهان، آبشار دوقلو برگ جهان، آبشار اشکسته کند، قله ساکا، قله آتش کوه ، قله پرسون ، قله اراکو ، تپه باستانی شهروا (سرک)، تپه باستانی شورکاب، تپه باستانی سیدپیاز، قلعه باستانی کلاک ، قنات احمدخان (گلندوک)، قنات محمدخان(شهروا) ،قنات دکترمعتمد (نجارکلا) .
3-9- جغرافیای انسانی
3-9-1- ویژگی های اجتماعی و جمعیتی
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1385 مرکز آمار ایران ،جمعیت بخش لواسانات 22626 نفر در قالب 6623 خانوار شهری و روستایی بوده است که از این میان تعداد 7185 نفر در قالب 1975 خانوار متعلق به جامعه روستایی و تعداد 15468 نفر در قالب 4648 خانوار در شهر ساکن بوده اند.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه تغییرات جمعیت بخش مورد نظر طی سال های 1335 تا 1385( اولین و آخرین سرشماری رسمی کشورنگاه کنید به جدول شماره ). عامل مهاجرت نقش اساسی در روند کاهش جمعیت داشته است. (محمودیان ، علی اکبر،1388،ص 215).

جدول 3-1:
شماره
نام دهستان
سرشماری سال 1335
سرشماری سال 1345
سرشماری سال 1355
سرشماری سال 1365
سرشماری سال 1370
سرشماری سال 1375
سرشماری سال 1385

جمع کل
10378
10848
11158
7501
6993
8079
7158
1
لواسان بزرگ
5566
3264
3397
3072
3765
3428
3888
2
لواسان کوچک
4812
7584
7761
4429
3228
4651
3270
ماخذ: مرکز آمار ایران – سالنامه های اماری و فرهنگ ابادی ها

جدول 2، جمعیت نقاط شهری و روستایی بخش لواسانات بر اساس سرشماری سال 1390 ،به تفکیک بخش، شهر، دهستان
شماره
شرح
شهری

جمع
مرد
زن
خانوار
1
بخش لواسانات
25376
13182
12194
8196
2
شهر لواسان
15706
8078
7628
5033
3
دهستان لواسان بزرگ
3752
1951
1801
1217
4
دهستان کوچک
5918
3153
2765
1946
ماخذ: مرکز امار ایران – سالنامه های آماری و فرهنگ ابادی ها

3-10- ویژگی های اقتصادی
عمده فعالیت های این بخش عبارتند از کشاورزی، دامپروری، شکار، جنگلداری و ماهیگیری. 3/8 درصد در بخش صنعت و 6/18 درصد در کارهای ساختمانی مشغول به کار هستند.
اقتصاد منطقه بیشتر بر باغداری، دامداری و زراعت است و بخش صنعت، اعم از ماشینی ، دستی و سنتی در ان چندان رونقی ندارد. عده ای نیز در بخش خدمات ، چه دولتی و چه خصوصی ، اشتغال دارند. بخش خدمات بیشتر در شهر لواسان و روستاهای بزرگ نظیر نیکنام ده، افجه، لواسان بزرگ، روستاهای کلان و شهرک کارکنان سد لتیان متمرکز است که در مکان اخیر تعدادی از کارمندان وزارت نیرو سکونت دارند.
این بخش به دلیل آب و هوای دلپذیر، نزدیکی به تهران و وجود مناظر زیبای طبیعی، مورد استقبال مردم تهران واقع شده و زمین های آن برای ساخت ویلا یا سکونت گاه های دایمی، توجه انان را جلب نموده است. در نتیجه قیمت زمین در این بخش به ویزه در شهر لواسان و پیرامون آن به شدت افزایش یافته و عده ای در زمینه خرید و فروش زمین فعال شده اند.
3-10-1- محصولات کشاورزی و دامداری
از محصولات منطقه در زمینه باغداری می توان انواع میوه های درختی متناسب با آب و هوای ان نام برد، مانند: گلابی، گیلاس، سیب، گردو، هلو، آلبالو، زردآلو و در محصولات کشاورزی گندم و جو، گیاهان علوفه ای و کمی حبوبات اشاره نمود.
فرآورده های دامی، به ویژه در ناحیه لار و روستاهای افجه که دارای واحد های دامداری اند، تولید می شود. فرآورده های دیگر مثل لواشک، برگه زردآلو و آلبالوی خشک نیز به صورت خشکبار در برخی نقاط تهیه می شود.
3-10-2- معادن :
در لواسانات تعدادی معدن گچ و اهک، سنگ لاشه و باریت وجود دارد که پاره ای از آنها فعال و برخی راکدند. از جمله معادن فعال منطقه می توان به معدن کارخانه گچ رسنان، سنگ معدن جوزک و چند معدن سنگ لاشه دیگر اشاره کرد.
مارن رسی در سبو بزرگ (محدوده گلندوک)
سنگ تراس جاجرود (سنگ آهک مازنی) واقع در كوه جاجرود كه بوسیله شركت سیمان ری مورد استخراج و بهره برداری قرار می گیرد.
سنگ لاشه ساختمانی جاده لشگرک به افجه و لواسان.
سنگ گچ واقع در ۵ و ۷ كیلومتری شمال گلندوک و اطراف روستای كند بالا و پایین.
معدن سنگ باغ كمش.

3-11- ویژگی های کالبدی
نزدیکی شهر تهران با لواسان و خوشی آب و هوا، این منطقه مورد توجه اشخاص صاحب منصب و مرفه شده، باغچه ها و ویلاها آن را از حالت قدیمی خارج کرده است. شبکه بندی خیابانها و معابر(شبکه راهها)خصوصیات فنی شبکه ارتباطی درون شهری را می توان به طور خلاصه شامل بزرگراه شریانی جمع کننده، دسترسی، خدمات ترانسپورت دانست. شریان اصلی و ستون فقرات ارتباطی شهر، بلوار امام خمینی است که تنها بلوار به طول 25/1 کیلومتر است و از شرق به غرب امتداد یافته است. این بلوار نقش شبکه جمع کننده ترافیک شهر است، تقریبا این ترافیک شامل کلیه خیابانهای منشعب از بلوار امام خمینی است. لواسان دارای یک پایانه مسافربری است و وسایل نقلیه عمومی در این ایستگاه توقف دارند.

3-12-راه های دسترسی بخش لواسانات
راه های اصلی دسرسی به بخش لواسانات 8 مسیر می باشد که بجز مسیرهای طلائیه و تلو بقیه مسیرها از وضعیت نامطلوبی برخوردارند. راه های کاروان رو زیادی در گذشته ، ری و تهران را به دامنه های شمالی ارتفاعات البرز و استان مازندران مرتبط می کرد که از جمله می توان به راهی که لواسان را از طریق افجه و گردنه افجه بشم به لار و از لار به بلده و نور متصل می ساخت اشاره کرد. راه مورد نظر در سال 1270 ق به دستور میررزاآقا خان نوری که خود از این راه بارها به مازندران مسافرت می کرد مرمت شد. ناصرالدین شاه نیز بارها با کالسکه از این راه به لار و از انجه به مازندران مسافرت کرده است. هم اکنون در یکی از کوچه های محله بالای افجه در سر در خانه مرحوم عباس شیراسف کاشی نصب است که روی ان چنین نوشته است: (( خیابان سلطانی پلاک 24)) عبارت ((سلطانی)) در عنوان این کاشی، اشاره به رفت و آمدهای مکرر سالطان((ناصرالدین شاه )) از این مسیر دارد.. آثار سنگفرش راه مورد نظر در پاره ای از مسیر واقع در شمال افجه هنوز وجود دارد. همچنین راهی که از طریق لواسان بزرگ به لار و از آنجا به مازندران می رفت و دیگری راه ایرا به لار بود که در حال حاضر این راه به صورت جاده خاکی شنی به معدن باریت لواسان در بستک متصل است و یکی از راه های ارتباطی لواسان لار به شمار می آید. راههای دسترسی به شرح ذبل می باشد:
تلو
طلائیه
جاجرود
سوهانک
زربند-فشم
ایرا،لار،پلور
ایرا-رودهن
کلان،پورزند،رودهن

3-13- يافتههاي تحليلي
ملاک اساسي بر با ارزش بودن يک فرضيه قابليت آزمون آن است و آزمون فرضيه سنجش صحت و سقم ادعاي ارائه شده از ديدگاه محقق است. اگر چه يک فرضيه هرگز به طور قطعي ثابت نميشود بلکه تأييد و يا احتمالاً رد ميشود. پس يکي از مهمترين موارد تصميمگيري آماري، قضاوت درباره فرضيه تحقيق است (مهدوي، 1383: 29).

3-13-1- روش SWOT
مدل SWOTيكي از ابزارهاي استراتژيك تطابق نقاط قوت و ضعف درون سيستمي با فرصت ها و تهديدات برو ن سيستمي است . ازديدگاه اين مدل يك استراتژي مناسب قوتها وفرصت ها را به حداكثر و ضعف ها وتهديدها را به حداقل ممكن مي رساند. براي اين منظور نقاط قوت، ضعف ، فرصت ها و تهديدها در چهار حالت كلي WT,ST,WO,SOپيوند داده مي شود و گزينه هاي استراتژي از بين آنها انتخاب ميشود (حكمت، نيا،1385(. برنامهريزي براي توسعه گردشگري در گرو بررسي دقيق و شناخت از منطقه است. بدون آگاهي و شناخت پتانسيلها در هر منطقه، امكان برنامهريزي وجود نخواهد داشت. در واقع شناخت پتانسيلهاي هر منطقه به محقق اين امكان را ميدهد تا بر اساس وضع موجود و توان منطقه متناسب با آن توسعه و جهت آن را شناسايي كند (رضواني، 1380: 37). در روش SWOT به صورت کمي به بررسي نقاط قوت و ضعف ، تهديدها و فرصتهاي دروني و بيروني بخش لواسانات جهت حفظ محیط زیست و توسعه پایدار منطقه پرداخته شده و سپس با توجه با نتايج SWOT آزمون فرضيه مورد بررسي قرار گرفته است. ماتریس سوات یکی از مدل هاي کیفی کارآمد است که به صورت گسترده مورد تایید و استفاده قرار گرفته است. در این روش هدف، ارزیابی فرصت ها و تهدید هاي محیطی از یک طرف و نقاط ضعف و قوت داخلی سیستم از سوي دیگر می باشد. مدل سوات تحلیل سیستماتیکی را براي شناسایی این عوامل و انتخاب استراتژي که بهترین تطابق بین آنها را ایجاد می نماید، ارائه می دهد. قرار گرفتن سیستم در هر یک از خانه هاي ماتریس داخلی و خارجی (IE)، مفاهیم راهبردي خاصی دارد(علی احمدي و همکاران، 1386 )

3-13-2- جامعه آماری
اين پژوهش داراي سه جامعه آماري است كه عبارتند از:
– گردشگران و بازدید کنندگانی که از این منطقه ديدن كرده‌اند.
– مسئولين سازمان‌ها و ادارات مربوطه در بخش لواسانات (شهرداري‌ ، بخشداري‌، دهياري، محیط بانی‌) در نظر گرفته شده است.
– جمعيت بومی در محدوده مورد مطالعه شامل شهر لواسان و روستاهاي واقع در دهستان های لواسان کوچک و لواسان بزرگ مي‌باشند.
3-13-3- روش و طرح نمونه برداري
در اين پژوهش براي انتخاب نمونه در جامعه آماري گردشگران با توجه به بزرگی جامعه آماری گردشگران و فقدان آمار صحیح در مورد تعداد گردشگران از روش نمونه‌هاي در دسترس يا نمونه‌هاي اتفاقي استفاده و 300 نفر انتخاب شده است و جامعه آماري مسئولان، به دليل حجم كم جامعه آماري به صورت هدفمند 25 نفر( کارکنان و مسئولان بخشداری، شهرداری،دهیاری ها ومحیط زیست ) انجام شده است. حجم نمونه مربوط به پرسشنامه هاي مردم بومي با توجه به جمعیت آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 (25376) بوده که تعداد 380 نفر با سطح خطای5 درصد، از مردم محلي ساکن در شهرلواسان و روستاهاي اطراف بر اساس فرمول کوکران به شرح زير برگزيده شده است (حافظ نيا، 1386: 140):
N=((T^2 PQ)/D^2 )/(1+1/N [ (T^2 PQ)/D^2 -1] )
در توزيع طبيعي، P درصد توزيع صفت در جامعه، q درصد افرادي که فاقد آن صفت هستند، d تفاضل نسبت واقعي صفت در جامعه را نشان مي دهد (همان: 140- 138).

3-13-4- ابزار گرد آوري داده ها
جمع آوري داده ها و اطلاعات اعم از توصيفي و مکاني به دو طريق صورت گرفته است:
الف) کتابخانه اي(کتابخانه ، سازمان هاي زيربط و …)
ب)پيمايشي (پرسشنامه ،مشاهده و مصاحبه)
3-13-5- ابزار تجزيه و تحليل
پس از

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه استان تهران، پوشش گیاهی، محیط زیست، البرز مرکزی Next Entries منابع و ماخذ پایان نامه بخش لواسانات، مشارکت مردم، اولویت بندی، ماتریس SWOT