منابع و ماخذ مقاله اتحادیه عرب، سازمان ملل، عربستان سعودی، مجمع عمومی

دانلود پایان نامه ارشد

.(Www.irna.ir)
ترکیه با کمکهای تسلیحاتی و نظامی نقشی فعال در جنگ بازی کرده است. مقر مخالفان سوریه در استانبول می‌باشد. مخالفان عملیات خود را با حمایتهای مالی تهیه تجهیزات و تدارکات و سلاح از جانب کشورهایی از قبیل قطر، عربستان سعودی و ترکیه انجام داده. اما ترکیه نقش فعال‌تر از همیشه بازی کرده است و با مرز 900 کیلومتری با سوریه دروازه ورود به سوریه برای گروه‌های جهادی بوده است و حامی گروهای جهادی حتی القاعده و جبهه النصره نیز از آن مستفیض شدهاند .(Ego, 2014) ترکیه به‌طور خاص به‌عنوان یک پناهگاه امن برای تروریست‌ها در طول 3- 4 سال اخیر تبدیل‌شده و با اجازه به استفاده از خاک خود برای عبور مخالفین اسد، و حتی وسایل نقلیه مورداستفاده برای حمل‌ونقل از مخالفین اسد حمایت کرده است (Www.globalresearch.ca).
که تصدیق آن را از این سخنان فیصل مقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه دریافت که به‌شدت از دولت آنکارا انتقاد کرد و گفت: “ترکیه یک رویکرد مخرب در مورد سوریه اتخاذ کرده است. آن‌ها اجازه دادهاند تروریست‌ها از 83 کشور برای ورود به سوریه و ارتکاب جرم از مرزهای آن وارد سوریه شوند
.(Www.globalresearch.ca)
همکاری ترکیه حتی توسط مقامات ترکی نیز تأیید شد به‌عنوان نمونه محمدعلی ادیب اوغلوˈ نماینده مردم هاتای از حزب ˈجمهوری‌خواه خلقˈ ترکیه گفت: 22 هزار عضو داعش در ترکیه آموزش نظامی دیده و به سوریه و عراق اعزام شده‌اند .(Www.irna.ir) کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب مخالف جمهوری‌خواه خلق ترکیه نیز ضمن اعلان حمایت و همکاری دولت اردوغان با تروریستها و مخالفان سوری، این مساله را باعث تهدید منافع ملی و فرو غلتیدن آتش این تهدیدها به دامن ملت ترکیه از طرق گوناگون معرفی کرده بود. 
ترکیه در حمایت از گروههای معارض تنها به کمک مالی و نظامی بسنده نکرده بلکه با تجهیز و آموزش نظامی تروریستها سیاست مخالفت با اسد را به منصه ظهور رساند. چند نمونه از اقدامات ترکیه در زیر آورده شده است. استقرار گروه‌های مخالف اسد در اردوگاه نظامی (آپایدین) استان هاتای ترکیه که مقر فرماندهی ارتش آزاد سوریه نیز است. (تقی پور، 1391) تخصیص اردوگاههای ویژه‌ای را برای آموزش نظامی به تکفیری‌ها در استان هاتای پایگاه اصلی بلک واتر در ترکیه، عبور محموله عظیم از مرز جیلانپیلار .(Bakis, 2013) شرکت در رزمایش دریایی آمریکا Imcmex2013 برای تضعیف ایران .(Xinhua, 2013) و رزمایش شیر خشمگین در اردن در 2013 (Press TV,2013). سامانه دفاع موشکی پاتریوت با هدف دفاع در مقابل تهدیدات هوایی از جانب سوریه در مرزهای جنوبی که در اقدامی تقابلی روسیه موشک الکساندر را به سوریه داد. (Chossudovsky, 2012: 11)
تخریب سیاسی و جوسازی بدبینانه علیه اتهام به اسد به استفاده از سلاح شیمیایی به تعداد 200 عدد .(Reuters, 2013) توقیف و تعلیق اموال و داراییهای دولت سوریه، تعلیق وام‌ها تا ممنوعیت فروش تمام انواع تسلیحات نظامی، تدارک و شرکت در اجلاس و نشستها: که نمونه آن را میتوان برگزاری اجلاس شورای وطنی سوریه، برگزاری اجلاس آزادی مخالفان در استانبول، نشست دوستان سوریه در تونس، نشست وزرای شورای همکاری در دوحه عنوان داشت.
تلاش برای ایجاد منطقه حائل، دیگر اقدامات ترکیه در این بخش بود. ترکیه با ایجاد منطقه حائل و پروازممنوع خواستار جلوگیری از سرایت بحران به ترکیه، ایجاد زمینه برای دخالت در سوریه، عدم مهاجرت پناهندگان سوریه به ترکیه و استقرار در منطقه حائل، تضعیف اکراد و اندیشه دولت خودمختار در منطقه و … بود
همچنین از طرح اتحادیه عرب برای اعزام نیروهای حافظ صلح به سوریه که به دلیل وتوی روسیه و چین این بار در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح گردیده بود، حمایت کرد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیش‌نویس قطعنامه ضد سوری که نماینده مصر به نمایندگی از رژیم‌های عربی همسو با غرب ارائه کرد، با 137 رأی مثبت، 12 رأی منفی و 17 رأی ممتنع، ‌تصویب کرد. (مظاهری: 1390)
3-2-1-1-4 اقدامات شورای همکاری خلیج‌فارس در سوریه
شورای همکاری برای تحقق سیاستها و منافع خویش با توسل به ابزارهای متعدد درصدد برآمد تا آن‌ها را جامعه عمل پوشانده و عملی سازد که در زیر شرح آن‌ها داده می‌شود:
1-3-2-1-1-4 تخریب رسانهای
عربستان سعودی و قطر علاوه بر پشتیبانی مالی و نظامی از مخالفین بشار اسد از ابزار رسانه‌ای و ظرفیت‌های متعدد دیپلماتیک برای آسیب رساندن به امنیت ملی سوریه بهره می‌گیرند. به‌طوری‌که شبکه‌های الجزیره و العربیه و مطبوعات متعدد ضد سوری با سوق دهی یک‌سویه تحولات در اقناع افکار عمومی مردم منطقه نقش دارند. به‌طوری‌که برخی از تحلیل گران بر این عقیده‌اند در یک فرصت زمانی مشخص اگر شبکه الجزیره و العربیه و دیگر رسانه‌های همسو ضد سوری را قطع کنید، اوضاع چیز دیگری خواهد بود.
 تاکتیک آنان نخست بزرگنمایی، دوم تحریف واقعیت‌ها و حقایق (گفتن بخشی از واقعیت و نگفتن برخی دیگر)، سوم تظاهر به بی‌طرفی (این رسانه‌ها تلاش کردند تا به‌نوعی تظاهر به بی‌طرفی کنند) است. در تاکتیک دیگری دست به افشاگری و انعکاس برخی از اخبار زدند و در  پرونده سوریه به کار بستند. در این راستا باید گفت که این رویکرد رسانه‌های مهم جهان عرب به سوریه باعث شده است که توجه افکار عمومی و رسانه‌ای جهانی بیش از هر امری به سوریه معطوف شود. چنانچه امروزه موضع‌گیری‌هایی مانند تصمیم‌گیری‌های اتحادیه عرب و.. برخاسته از انعکاس خبری رسانه‌ها و  رویکرد خبری قطر وعربستان است. (سلطانی فر، 1390)
در قضيه سوريه رسانه‌های بسياري فعال هستند و الجزيره و العربيه در اين ميان نقش محوري دارند و عمليات رواني بر عهده اين دو رسانه است. ساير رسانه‌ها ازجمله رسانه‌های انگلیسی‌زبان مثل سي ان ان، فاكس نيوز، اسكاي نيوز، بی‌بی‌سی و حجم انبوهي از رسانه‌های اينترنتي هم در اين حوزه دخيل هستند. هر رويدادي در دنيا براي تصویرسازی نيازمند رسانه است.
2-3-2-1-1-4 تحریم اقتصادی
تحريم‌هاي اتحاديه عرب ضد سوريه شامل توقف طرح‌هاي تجاري و سرمایه‌گذاری، بلوکه کردن اموال نظام سوريه و توقف همکاري‌ها با بانک مرکزي و پروازهای هوایی بین سوریه و کشورهای عضو این اتحادیه اين کشور است. به‌جز دو کشور لبنان و عراق يعني همسايگان غربي و شرقي سوريه بقيه اعضاي اتحاديه عرب به قطعنامه تحریم‌ها رأی مثبت دادند .(Www.khabarfarsi.com)
3-3-2-1-1-4 تجهیزات نظامی
تحویل موشک‌های تهیه‌شده از فرانسه و بلژیک به” سلیم ادریس” رئیس ارتش آزاد سوریه یا موشک‌های FN-6، دو محموله موشک دوش‌پرتاب توسط قطر (Www. seirnews.com).
مورد دیگر این‌که روزنامه گاردین در این رابطه گزارش داد، همزمان با انتقال بیش از یک میلیارد دلار از ریاض به امان، اردن پذیرفته است تا پیشگامی اقدامی به رهبری عربستان را برای مسلح ساختن گروه‌های شورشی سوری از طریق مرزهایش در جنوب سوریه به عهده بگیرد. این امر، تغییر بزرگی در موضع اردن به شمار می‌آید چراکه به‌این‌ترتیب، اردن از موضع تلاش برای مهار گسترش تهدیدهای جنگ داخلی سوریه در مرزهایش به موضع حمایت فعالانه از شورشیان سوری برای پایان دادن به بحران سوریه پیش از وارد شدن اردن به این بحران، روی آورده است. علاوه بر این، چندی پیش شبکه خبری فاکس نیوز گزارش داد، منابع نظامی آمریکا با همکاری امان، تعلیم شبه‌نظامیان سوری در خاک اردن را برعهده‌گرفته است. این برنامه بخشی از تلاش کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آن‌ها در تقویت قوای شبه‌نظامیان معارض دولت بشار اسد به شمار می‌آید
(Www.parsnews.com).
هم‌پیمانان اپوزیسیون سوریه کمک‌های تسلیحاتی خود به مخالفان اسد را گسترش داده‌اند. نشریه “نیویورک تایمز” می‌نویسد که اردن، قطر و عربستان سعودی کمک‌های منظم خود را از ماه نوامبر ۲۰۱۲ با هواپیماهای باری به ترکیه رسانده‌اند. این سلاح‌ها با ایجاد پلی هوایی در کرواسی و از طریق فرودگاه “اسن‌بوگا” به آنکارا ارسال‌شده و ازآنجا با کامیون به سوریه برده می‌شوند. “نیویورک تایمز” می‌نویسد که تاکنون بیش از ۱۶۰ هواپیمای باری، تجهیزات نظامی کشورهای یادشده را به شورشیان سوری رسانده‌اند. یک کارشناس نظامی می‌گوید که این کمک‌ها شامل دستکم ۳۵۰۰ تن افزارهای جنگی بوده‌اند. در گزارش نیویورک تایمز آمده که مسئولیت و خرید تسلیحات برعهده‌گرفته عربستان سعودی و قطر است. ولی ترکیه، اردن و ایالات‌متحده آمریکا انتقال آن‌ها به سوریه را عهده‌دار شده‌اند .(Www.dw.de)
4-3-2-1-1-4 تطمیع روسیه
شورا خصوصاً عربستان پس از ناکامی در مورد نشستها متعدد در سازمان ملل براثر وتوی روسیه تصمیم به منصرف کردن پوتین از وتو و جلوگیری از تجهیز تسلیحاتی اسد کرد. ازاین‌جهت سفرهای بن سلطان از کاخ الیزه در پاریس و کرملین در مسکو را میتوان در این نظر گنجاند.
بر اساس این گزارش‌ها، پادمانیِ قراردادهایِ گازی روسیه و ائتلاف آن با اوپک براي کنترل بازار نفت ازجمله پیشنهادهایی است که شاهزاده بندر در مشوق‌های متعدد خود به پوتین، مطرح کرده است. بندر همچنین متعهد شده است در صورت سرنگونی بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، از پایگاه دریایی روسیه در این کشور عربی حفاظت کند. همچنین از پیشنهاد شاهزاده سعودی مبنی بر خرید تسلیحات روسیه بالغ‌بر ۱۵ میلیارد دلار، حکایت دارند .(Www.presstv.ir) البته این تطمیع با چاشنی تهدید سعودی نیز همراه بود که بن سلطان روسیه را به انجام حملات تروریستی بازی‌های المپیک زمستانی و عدم حمایت او تهدید کرد.
5-3-2-1-1-4 برگزاری نشست و اجلاس و صدور قطعنامه
خاطرنشان می‌شود اتحادیه عرب در نشست فوق‌العاده خود درباره سوریه با 18 رأی موافق و رأی مخالف لبنان و یمن و رأی ممتنع عراق عضویت سوریه در این اتحادیه را تا زمان پایان خشونت‌ها در این کشور به حال تعلیق درآورد. دراین‌بین این کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هستند که با دلار و کمک‌هایی که به اتحادیه عرب می‌کنند بر این نهاد منطقه‌ای غالب شده و از آن به‌عنوان ابزاری در خدمت سیاست‌ها و دیدگاه‌های خود بهره می‌برند. لذا با توجه به وضعیت کنونی آنچه در حال رخ داند درواقع اتحادیه عرب را به سمت نوع دوگانگی میبرد و مشکلاتی جدی را برای این نهاد ایجاد می‌کند. (رویوران، 1390)
6-3-2-1-1-4 تصویب قطعنامه
پس از وتوی چندین قطعنامه ضد سوری در شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی روسیه و چین، اتحادیه عرب برای اجرای سیاستهای خویش علیه دمشق با ابتکار جدید تلاش نمود که از طریق مجمع عمومی سازمان ملل متحد به دلیل تداوم ناآرامی‌ها و بن‌بست سیاسی موجود اقدامات خود را برای بینالمللی نمودن بحران و بهره‌برداری‌های سیاسی متمرکز سازد. در این مسیر این اتحادیه، با اذعان به ناکامی‌های گذشته به دلیل مواضع روسیه و چین، می‌خواهد تحت لوای قطعنامه اتحاد برای صلح در مجمع عمومی مجوز لازم را برای دخالت نظامی در سوریه فراهم نماید. البته به نظر می‌رسد که بشار اسد زودتر از این می‌توانست با تن دادن به اصلاحات سیاسی گسترده و گفتگو با مخالفین تحرکات اتحادیه عرب علیه سوریه را سد کند ولی تعلل وی در این ارتباط در کشیدگی اوضاع سیاسی بی‌تأثیر نبوده است (Kurdpress.com).
7-3-2-1-1-4 مالی
به‌طوری‌که قطر با اعطای 3 میلیون دلار در یک نمونه از استمداد مالی خود از مخالفین گوی از سایر رقبا ربوده است. عبدالعزیز آل الشیخ»، مفتی کل عربستان و از علمای وهابی سعودی نیز خواستار کمک مالی مردم از گروه‌های مسلح در سوریه شد. او حتی دعا برای گروه‌های مسلح و حمایت مالی از آن‌ها را از بهترین کارها دانسته است. هرچند بخشی از کمک‌های مالی عربستان نیز مخفیانه امّا پادشاه عربستان ۵.۳ میلیون دلار به جنبش حمایت از مردم سوریه کمک کرد. شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز»، وزیر کشور عربستان نیز در همان برهه از جمع‌آوری ۷۲.۳۳ میلیون دلار برای کمک به جنبش حمایت از مردم سوریه خبر داد که ظاهراً ۲.۶ میلیون دلار از آن، متعلق به او بوده است. یا کمک یک‌صد میلیون دلاری نمونهای دیگر از کمکهای عربستان است

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ مقاله عربستان سعودی، اخوان المسلمین، اعراب و اسرائیل، بیداری اسلامی Next Entries منابع و ماخذ مقاله خاورمیانه، روابط دیپلماتیک، صدور انقلاب، سیاست خارجی