منابع مقاله درمورد محیط زیست، زیست محیطی، جرائم زیست محیطی، حقوق بین الملل

دانلود پایان نامه ارشد

معادل 10 هکتار از اراضی مزارع دست کاشت انسان است ؛ تغذیه آبهای زیر زمینی و کنترل سیلابها ، ته نشین کردن رسوبات ، تبدیل مواد آلی به مواد معدنی ، انتقال رطوبت از تالاب به مزارع اطراف ، زمستانی معتدل و بهاری مطبوع ، حفظ ذخایر آبزیان رودخانه های زیردست ، تنوع زیستگاهی ، ذخایر ژنتیکی ، مناظر زیبای تالاب برای تفرج و گردشگری و بالاخره اشتغال و کسب درآمد از طریق کشاورزی و دامداری در اطراف تالاب ، می توان اشاره کرد. (کیایی و همکاران،43،1379)
از مهمترین عوامل تهدید کننده تالاب می توان به فعالیت های زراعی اطراف تالاب که باعث فرسایش خاک و ورود آفات و سموم به تالاب می شود ، فاضلاب خانه های روستایی و شهری در حوضه بالادست آبهای سطحی و زیر سطحی که تالاب را آلوده می سازد، همچنین تخریب و تصرف اراضی تالاب ، سرقت خاک تالاب برای کارخانه های تولید قارچ در دو دهه گذشته ،عدم مدیریت صحیح در برداشت آب در حاشیه تالاب با حفر بی رویه چاهها ، ورود بی رویه دام که باعث فشردگی و تخریب خاک تالاب می شود و آتش سوزی هایی که توسط دامداران و افراد محلی در تالاب اتفاق می افتد، اشاره کرد.
2- اراضی جنگلی و باغات
در این منطقه از اراضی جنگلی که به صورت طبیعی وجود دارد می توان به منطقه کوهستانی- جنگلی« شمس آباد »اشاره کرد که حسب اعلام منابع طبیعی استان حدود دو هزار هکتار جنگل می باشد و به صورت پراکنده در جای جای این بخش گونه های درختی در دامنه ها و کوهها وجود دارد که زیستگاه بسیار مناسبی برای برخی جانوران وحشی از جمله خرس ، پلنگ، گرگ، شغال، خرگوش و غیره می باشد. مهمترین درختان این منطقه بلوط، کیکم، اُرس، بَنِه، زالزالک و کِلخُنگ می باشد. باغات این بخش نیز به صورت پراکنده دردامنه کوهها و پایین دست رودخانه ها و چشمه ها توسط مردم پرتلاش از قدیم الایام تاکنون احداث شده و روز به روز در حال گسترش می باشند، از جمله باغات احداث شده می توان به باغات گردبیشه، نعل اشکنان، گندمان، حسین آباد و امام قیس اشاره کرد .(اکبری،68،1379) اخیراًدر قالب طرح طوبی باغات زیادی با کمک جهاد کشاورزی و اعطاء تسهیلات کم بهره احداث و در حال گسترش است، عمده ترین درختان این باغات گردو، زردآلو، هلو، آلبالو، کبوده، انگور و سیب می باشد. وسعت این باغات حسب اعلام منابع طبیعی استان در حال حاضر بیش از 2041 هکتار می باشد.
3- مراتع ملی
از عمده ترین زیستگاه های گیاهی و جانوری می توان به مراتع ملی اشاره کرد، که وسعت زیادی از این بخش را تشکیل می دهد. حسب اعلام منابع طبیعی استان وسعت مراتع ملی این بخش 63000 هکتار است. مراتع این بخش عمدتأ بکر و مهمترین زیستگاه جانوری و محل پرورش و چرای دامهای عشایر است و محل ییلاق عشایر استان اصفهان و خوزستان در فصل بهار و تابستان است. بسیاری از گونه های گیاهان دارویی در این بخش وجود دارد که در گفتار بعدی در خصوص گونه های گیاهی و جانوری به آن اشاره خواهد شد.
گفتار سوم : گونههای گیاهی و جانوری
همانطور که در گفتار قبلی بیان شد این منطقه دارای تنوع زیستگاهی خوبی شامل دشت، کوه و مراتع است که این تنوع زیستگاهی طبیعتأ گونه های گیاهی و جانوری فراوانی را در خود جای داده است و محل بسیار مناسبی برای رویش انواع گیاهان و زندگی گونه های جانوری است که به شرح زیر بدان می پردازیم.
گونه های گیاهی : در این منطقه بالغ بر 923 گونه گیاهی با ارزش از 450 جنس و وابسته به 89 خانواده شناسایی شده است که شامل 300 گونه گیاهان غذایی ، 50 گونه گیاهان ژنتیکی ، 90 گونه گیاهان دارویی ، 70 گونه گیاهان شیمیایی ، 80 گونه گیاهان زیستی و 250 گونه علف های هرز است که بطور وسیع در مراتع ملی و تالاب و کوه های اطراف آن رویش دارند. از مهمترین گونه های گیاهی می توان به گل گاوزبان، کتیرا، گزانگبین، بومادران، تره، بن سرخ و … می توان نام برد.(شیوندی و همکاران،53،1379)
گونه های جانوری : بالغ بر 294 گونه جانوری از 185 جنس و وابسته به 90 خانواده در این منطقه مشاهده و شناسایی شده است که عبارتند از 170 گونه پرندگان و 35 گونه خزندگان و 22 گونه ماهیان و 62 گونه پستانداران و 5 گونه دوزیستان .
عمده ترین پرندگان شامل : باز، عقاب، لاشخور، مرغابی، حَواصیل، کبوتر، چَکاوک، سنگ چشم، گنجشک، کَبک دری، تیهو، جغد، پرستو، سِهره طلایی، لک لک، دارکوب، درنا، سبزقبا، هدهد، انواع قو، فلامینگو،کاکائی و غیره می باشند که در دشت ها و سطح تالاب زیست می کنند.
عمده ترین خزندگان نیز شامل : انواع لاک پشت، آگامای سفید، آگامای صخره ای کله زرد، جکوی ایرانی، اِرمیاس دشتی ایرانی، آگامای قفقازی، مارمولک چشم ماری و انواع مارها می باشد.(اسکندری،149،1378)
انواع ماهیها شامل : قزل آلا،ماهیان مهاجر « ماهی گورخری، آفانوس، سفید کولی، سیاه ماهی و آنادرمولی» است که از رودخانه کارون بر اثر تخم ریزی به تالاب گندمان آورده شده اند.
از پستانداران این منطقه نیز می توان به : خرس قهوه ای، قوچ و میش، پازَن، خرگوش، گرگ، شغال، کفتار، سنجاب، گُراز(خوک وحشی)، گربه وحشی، خارپشت، روباه معمولی و غیره اشاره نمود. از مهمترین دوزیستان این منطقه می توان به انواع قورباغه و لاک پشت اشاره کرد که بیشتر در تالاب و رودخانه های کوچک زندگی می کنند.
حال پس از معرفی و شناخت محیط زیست بخش گندمان، وضعیت تاریخی، اجتماعی ، تنوع زیستگاهی وگونه های جانوری و گیاهی آن به شرح فوق در فصل بعدی به سیمای جنایی این بخش و شناخت کلی جرائم و وضعیت آماری آنها و سپس بررسی جرائم زیست محیطی به طور خاص و عناصر تشکیل دهنده این جرائم می پردازیم.

فصل دوم:
سیمای جنایی بخش گندمان ، معرفی جرائم زیست محیطی و ملحقات آن

در این فصل ابتدا به معرفی کلیه جرائم ارتکابی در حوزه بخش گندمان، از این که چه نوع از جرائمی در این منطقه رخ می دهد و میزان آنها اشاره می شود، پس از آن به نرخ جرائم زیست محیطی در مقایسه با سایر جرائم عمومی می پردازیم. در بخش دوم این فصل نیز به شناخت جرائم زیست محیطی، تعریف و مفهوم این جرائم و جایگاه آن اشاره می کنیم و در نهایت عناصر تشکیل دهنده جرائم زیست محیطی را که شامل عناصر قانونی، مادی و معنوی است به طور مفصل بیان می کنیم.و سپس در فصل بعدی به ریشه یابی علل وقوع این جرائم و راهکارهای پیشگیری از آن می پردازیم.
بخش اول : شناخت جرائم زیست محیطی
برای اینکه بتوانیم علل وقوع جرائم زیست محیطی را شناسایی کنیم و سپس براساس علل یافت شده راهکارهای پیشگیری را ارائه نماییم ضروری است که یک شناخت کلی و جامع از جرائم زیست محیطی داشته باشیم. در این قسمت سعی می کنیم به این شناخت دست یابیم.
گفتار اول : جایگاه و مفهوم جرم زیست محیطی
ابتدا باید دید که جایگاه و مفهوم جرائم زیست محیطی در حقوق جزای اختصاصی چگونه تعریف شده وبا توجه به عنوان جرائم و نتیجه حاصله درچارچوب کدام دسته بندی قرار می گیرد.
1- جایگاه جرم زیست محیطی
محیط زیست دارای ویژگی ها و ابعاد متنوع و گوناگون است و این موضوع سبب شده که با علوم مختلف مانند پزشکی، روان شناسی، جامعه شناسی، زیست شناسی و جغرافیا ارتباط برقرار کند. به این ترتیب رشته های گوناگون علمی در چارچوب موضوعات مربوط به خود، محیط زیست را مورد توجه و بررسی قرار داده اند، به گونه ای که گرایش های جداگانه ای نیز در این باره به وجود آمده است مانند شیمی محیط زیست، اقتصاد محیط زیست و مهندسی محیط زیست.(قاسمی،57،1391)در حقوق جزای اختصاصی، جرائم با عنوان های مختلف مورد بررسی قرار می گیرند.یعنی تقسیم بندی های گوناگون برای جرائم مطرح شده است.بر اساس یکی از این دسته بندی ها جرائم تقسیم می شوند به : جرائم علیه اشخاص ؛ جرائم علیه اموال ؛ جرائم بر ضد مصالح عمومی و امنیت کشور ؛ جرائم بر ضد عفت و اخلاق عمومی و جرائم بر ضد خانواده و تکالیف خانوادگی.(صادقی ،24،1376)در این طبقه بندی ها که مهمترین طبقه بندی جرائم در قلمرو حقوق جزای اختصاصی به شمار می روند، هیچ گونه سخنی از جرائم علیه محیط زیست به میان نیامده است و در حقیقت جرائم زیست محیطی را باید در میان آنها جستجو کرد و حال آنکه با توجه به اهمیت، گسترش و نقش حساسی که محیط زیست دارد، جای جرائم علیه آن در این طبقه بندی خالی است وهمچنان که کمبود رشته های جداگانه به نام حقوق «محیط زیست» و «حقوق کیفری محیط زیست»در دانشکده های حقوق به خوبی احساس می شود.(قاسمی،59،1391)در حال حاضر با توجه به شکل گیری و تأسیس رشته «حقوق محیط زیست» در دانشگاه شهده بهشتی و آزاد تهران، در حال حاضر از یک سو ضرورت گسترش این اقدامات مطرح می باشد و از سوی دیگر که مهم تر از این تلاش ها نیز خواهد بود، تأسیس دانشگاه و یا دست کم دانشکده یا دانشکده های حقوق محیط زیست در کشور است. در حقوق بین الملل کیفری هم اصولاً طبقه بندی جرائم در رهگذر جنگ و مخاصمات مسلحانه صورت گرفته است و جرائم بین المللی به این صورت طبقه بندی شده اند : 1- جنایات بر ضد صلح 2- جنایات جنگی 3- جنایات علیه بشریت. (قاسمی ،60،1391)
در ماده 5 اساس نامه تشکیل دیوان کیفری بین المللی از این جرائم سخن گفته شده است: 1- جنایات نسل کشی 2- جنایات ضد بشریت 3- جنایات جنگی 4- جنایات تجاوز. بنابراین ملاحظه می شود که در طبقه بندی جرائم در قلمرو حقوق بین الملل نیز همانند حقوق داخلی از جرائم علیه محیط زیست به شکل جداگانه نام برده نشده است. بنایراین ضرورت توجه به این موضوع در طبقه بندی جرائم و نیز شکل گیری و توسعه رشته ای به نام «حقوق بین الملل کیفری محیط زیست »که بتواند نقش مهمی را در تدوین ضوابط و مقررات بین المللی در این زمینه را ارائه کند، همواره وجود دارد.
2- تعریف جرم زیست محیطی
کلمه«جرم»در لغت به معنای عصیان و گناه است.(معین ،1225،1371) در اصطلاح برای جرم از دیدگاه های مختلف، تعاریف گوناگونی بیان شده است که جدای از وجود اختلاف در کلمه ها و عبارت ها، مفهوم کلی آنها به یکدیگر شبیه است. در یکی از تعریف ها آمده است که جرم عبارت است از :«نقض قانون مملکتی در اثر عمل خارجی در صورتی که انجام وظیفه و یا اعمال حقی آن را تجویز نکند و مستوجب مجازات هم باشد.»(علی آبادی ،42،1369) ماده 2 ق.م.ا.سال های 1375 و 1392 در تعریف جرم اشعار می دارد «هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می شود.» جرم از نظر حقوق بین الملل به معنای رفتار مخالف با حقوق و قواعد بین الملل است که کشور ها بر مبنای معاهده و یا عرف بین المللی آن را جرم شناخته اند، بنابراین نمی توان عملی را جرم بین المللی دانست مگر آنکه مقررات حقوق بین الملل آن را جرم شناخته باشد. (ضیایی بیگدلی ،277،1377)بر مبنای یکی از تعریف هایی که درباره جرم بین المللی ارائه شده است، جرم بین المللی عبارت از :«رفتاری است که مستقیماً وجود جامعه بین المللی را تهدید نمی کند ولی به مصالح کلی زیان می رساند.»(حسینی نژاد،20،1373)
از آنجا که از سوی مجامع بین المللی موضوع محیط زیست جهانی به عنوان «میراث مشترک بشریت» قلمداد شده است، پس می توان آن را در ردیف موضوعاتی قرار داد که در زمره منابع و مصالح مشترک دولت ها به حساب آید. به عبارت دیگر می توان گفت که آلوده کردن و تخریب محیط زیست که سبب ورود زیان به میراث مشترک بشریت و منافع مشترک دولت ها می شود، جرم بین المللی است.(قاسمی،62،1391) در قوانین و مقررات ایران تعریف خاصی از جرم زیست محیطی ارائه نشده بلکه مصادیق آن نظیر تخریب و آلودگی محیط زیست ، گاهی به شکل عام و در مواردی به گونه خاص مورد توجه واقع شده است، در پاره ای از مقررات قانونی، آلودگی محیط زیست به طور کلی مطرح شده است و در برخی دیگر از آلودگی، اجزای محیط زیست اعم از اجزای جان دار و غیر جان دار به طور جداگانه سخن به میان آمده است. یعنی در بعضی موارد جرم زیست

پایان نامه
Previous Entries منابع مقاله درمورد محیط زیست، زیست محیطی، چهارمحال و بختیاری، وضعیت اجتماعی Next Entries منابع مقاله درمورد زیست محیطی، جرائم زیست محیطی، ترک فعل، محیط زیست