منابع مقاله درمورد قلام تعهدی، اقلام تعهدی، کیفیت اقلام تعهدی، ورشکستگی

دانلود پایان نامه ارشد

کنترل و نظارت مستقیم بر شرکت نبودند.
ثانیاً: نمی‌توانستند وضعیت مالی شرکت‌ها را در آینده پیش‌بینی نمایند.
یکی از ابزارهای مالی تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی استفاده و به‌کارگیری نسبت‌های مالی حاصله از صورت‌های مالی است. شرکت‌های تجاری جهت تداوم فعالیت نیازمند ابزارهای متفاوت‌اند که طبیعتاً حساسیت ابزارهای متنوع و تأثیر آن بر موقعیت تداوم فعالیت شرکت‌ها بستگی به پاره‌ای متغیرها همانند نوع صنعت، بازار تأمین مواد اولیه، بازار فروش کالا و یا خدمات تولید شده و … دارد. پیش‌بینی وضعیت آینده شرکت‌ها می‌تواند چراغ قرمزی باشد برای جلوگیری از سوخت شدن اصل‌ و فرع سرمایه سهامداران و مطالبات بستانکاران که در اختیار شرکت گذاشته‌اند.
بانک‌ها درواقع از تأمین‌کنندگان اصلی منابع مالی شرکت‌ها محسوب می‌شوند؛ بنابراین بانک‌ها بیشترین ریسک را در مورد نوسانات ارزش سهام شرکت‌ها و ورشکستگی شرکت‌ها پذیرفته‌اند. بانک‌ها قبل از اقدام به مشارکت و حتی در دوران مشارکت تأمین مالی شرکت‌ها با استفاده از اطلاعات حسابداری و تجزیه‌وتحلیل دادهای مالی از طریق به‌کارگیری نسبت‌های مالی مؤثر در پیش‌بینی ورشکستگی شرکت‌ها اطمینان حاصل نموده و از زیان‌های احتمالی که ممکن است بانک‌ها در آینده با آن روبرو شوند جلوگیری نمایند.
روش‌های قدیمی و سنتی ارزیابی مشتریان عمدتاً ذهنی و متکی بر دیدگاه مسئول پرداخت وام بوده که بیانگر قضاوتی بودن نظام اعتباری است اکثر بانک‌های کشور به مقوله ریسک به‌طور اعم و ریسک تجاری به‌طور اخص بی‌توجه هستند. برای دستیابی به مدل پیش‌بینی ورشکستگی و مدیریت ریسک اعتباری نیازمند اطلاعات کمی می‌باشیم انگیزه محقق شناسایی دقیق عوامل مؤثر برای انجام این پیش‌بینی هست تا تصمیمات اعتباری دقیق‌تر و منصفانه‌تر و در انتها با استفاده از اعتبار مشتریان صورت گرفته و از بین متقاضیان دریافت تسهیلات معتبرترین و کم ریسک ترین را گزارش نماید به‌طوری‌که نهایتاً موجب کاهش مطالبات معوقه بانک‌ها که در حال حاضر یکی از معضلات سیستم بانکی و دغدغه‌های ذهنی اکثر مسئولین هست. (دیچو و دیچو، 2002).
یکی از موضوعات مهمی که تمام صاحب‌نظران مالی و مدیران مالی بر آن توافق دارند. مسئله ساختار سرمایه است. شرکتی که هیچ‌گونه بدهی نداشته باشد. یک شرکت با ساختار کاملاً سرمایه‌ای است؛ اما در عالم واقع چنین شرکتی را سراغ نداریم و تمامی شرکت‌ها به نسبت‌های مختلفی از اهرم استفاده می‌کنند. لذا برای افراد و مؤسسات ذینفع، قابل‌توجه و مهم است که شرکت موردنظر برای تأمین منابع مالی، دارایی‌های خود را از چه حجمی بدهی و از چه حجمی سهام (حقوق صاحبان سهام) استفاده نموده است؛ زیرا این امر بر تصمیمات آن‌ها در ارتباط با آن شرکت تأثیر خواهد داشت. بانک‌ها در هنگام اعطای وام به شرکت‌ها و افراد سرمایه‌گذار در هنگام خرید سهام شرکت‌ها نیاز به شناخت ساختار مالی دارند که از آن طریق بتوانند در صورت لزوم اقدام به گرفتن وام و انتشار سهام جدید نمایند؛ بنابراین هم گرفتن وام و انتشار سهام جدید نیاز به داشتن بافت و ساختار مالی مناسب دارد. تا اینکه هم بانک‌ها مایل به اعطای وام باشند و هم سرمایه‌گذاران از افزایش سرمایه (انتشار سهام جدید) استقبال نمایند؛ بنابراین به جهت پیچیدگی شرایط بازارها و اقتصاد پویایی آن‌ها و وجود عوامل مختلف اثرگذار بر انتخاب ساختار سرمایه و اینکه ترکیب مناسب ساختار سرمایه شرکت‌ها از مشکلات حل‌نشده می‌باشد بنابراین جنبه ابهام اساسی پیدا کردن ترکیب مناسب ساختار سرمایه است. به‌عبارت‌دیگر ترکیب مناسب ساختار سرمایه شرکت از مشکلات حل‌نشده معرفی‌شده است. بانک‌ها‌ همواره‌ مي‌خواهند با پیش‌بینی‌ امكان‌ ورشكستگي‌ يك‌ شركت‌ از ريسك‌ سوخت‌ شدن‌ اصل‌وفرع سرمایه‌ خود جلوگيري‌ كنند. ازاین‌رو، آن‌ها در پی‌ روش‌هایی‌ هستند که بتوانند به‌وسيله‌ آن‌ ورشكستگي‌ مالي‌ شرکت‌ها را تخمين‌ بزنند. در نظریه‌های سنتی‌تر ساختار سرمایه همچون نظریه توازی ایستا، شرکت سعی می‌کند یک نسبت بدهی مطلوب را برای خود انتخاب کند و به آن دست یابد، طبق این نظریه فرضیه نسبت بدهی بهینه یک شرکت بر اساس توازی هزینه‌ها و منابع استقراض تعیین می‌گردد. به‌عبارت‌دیگر از دیدگاه این فرضیه شرکت سعی دارد تا بین ارزش صرفه‌جویی‌های مالیاتی بهره و هزینه مختلف ورشکستگی تعادل برقرار سازد. در تئوری مجلاف و میر؛ که بنیان‌گذار تئوری سلسله ‌مراتبی بودند، شرکت‌ها در تأمین منابع مالي موردنياز، سلسله‌ مراتب معيني را طي می‌کنند. شكل دیگر مراتب، پيامد متقارن اطلاعات است. در مواردي كه بين مديران و سرمایه‌گذاران، تقارن اطلاعاتي وجود نداشته باشد مدیران تأمین مالي دروني را ترجيح می‌دهند. این تئوری‌ها به علت اینکه انعطاف‌پذیری را مدنظر قرار نمی‌دهد با انتقادهای زیادی مواجه شده است (دیچو و دیچو، 2002).
این نظریه‌ها فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توان شرکت‌ها در سرمایه‌گذاری نادیده می‌گرفتند؛ و اصولاً توجهی به عمر شرکت و تمایل شرکت‌ها به حفظ ظرفیت بدهی در شرکت‌های جوان با رشد بالا نداشتند. درصورتی‌که طبق تحقیقات صورت گرفته شرکت‌های جوان و با رشد بالا تمایل بیشتری دارند تا ظرفیت بدهی خود را حفظ نمایند و به عبارتی بهتر دارای انعطاف‌پذیری بیشتری باشند تا در مواجهه با فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید واکنش مناسب نشان دهند و رشد شرکت را تضمین نمایند.
با توجه به مطالب مذکور در این پژوهش به دنبال پاسخگویی به سؤال زیر می‌باشیم:
چه رابطه‌ای بین فرصت رشد، اقلام تعهدی و جریان وجه نقد استاندارد با بدهی‌های بانکی وجود دارد؟
اهمیت و ضرورت تحقیق
بانک‌ها در خصوص اقدام نسبت به اعطای تسهیلات به شرکت‌ها در خصوص موفق بودن یا عدم موفقیت شرکت و درنهایت احتمال نکول وام می‌تواند بر اساس متغیرهایی نظیر فرصت رشد، اقلام تعهدی و جریان وجه نقد استاندارد اقدام نماید.
ارائه معیاری مناسب جهت پیش‌بینی عدم بازپرداخت مطالبات شرکت‌ها و جلوگیری از برخی مشکلات و نارسائی‌ها.
معیاری در جهت تقویت انگیزه سرمایه‌گذاری و تأمین مالی در سرمایه‌گذاران و تأمین‌کنندگان منابع مالی.
کمک به تخصیص صحیح منابع بانک‌ها بر اساس این معیارهای این پژوهش
توانایی پیش‌بینی وضعیت مالی واحدهای تجاری هم از دیدگاه سرمایه‌گذاران و تأمین‌کنندگان مالی خصوصی و هم از دیدگاه اجتماعی ازآنجایی‌که نشانه آشکاری از تخصیص نادرست منابع است حائز اهمیت هست.
اهداف تحقیق
اعتبار قوانین هر تحقیقی به روش‌ شناختی که در آن بکار می‌رود بستگی دارد و هدف علمی این تحقیق ارزش و اعتبار بخشیدن به فرضیه تحقیق می‌باشد تا این تحقیق بتواند در بالا بردن سطح دانش عمومی موردنیاز استفاده‌کنندگان مؤثر باشد و همچنین زمینه‌ساز بستر مناسبی برای تحقیق آتی در سایر مراکز آموزشی و پژوهشی باشد. اهداف این تحقیق به‌صورت به شرح زیر می‌باشد.
هدف اصلی:
ارزیابی رابطه بین کیفیت اقلام تعهدی، فرصت رشد، جریان وجه نقد استاندارد با بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق
اهداف فرعی:
ارزیابی رابطه بین کیفیت اقلام تعهدی و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق
ارزیابی رابطه بین فرصت رشد و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق
ارزیابی رابطه بین جریان وجه نقد استاندارد و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق
سؤالات تحقیق
سؤال اصلی:
چه رابطه‌ای بین کیفیت اقلام تعهدی، فرصت رشد و جریان وجه نقد استاندارد با بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق وجود دارد؟

سؤالات فرعی:
چه رابطه‌ای بین کیفیت اقلام تعهدی و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق وجود دارد؟
چه رابطه‌ای بین فرصت رشد و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق وجود دارد؟
چه رابطه‌ای بین جریان وجه نقد استاندارد و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق وجود دارد؟
فرضیه‌های تحقیق
فرضیه اصلی:
بین کیفیت اقلام تعهدی، فرصت رشد، جریان وجه نقد استاندارد با بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق رابطه‌ی مستقیم وجود دارد.

فرضیههای فرعی:
بین کیفیت اقلام تعهدی و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق رابطه‌ی مستقیم وجود دارد.
بین فرصت رشد و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق رابطه‌ی مستقیم وجود دارد.
بین جریان وجه نقد استاندارد و بدهی بانکی شرکت‌های در قلمرو تحقیق رابطه‌ی مستقیم وجود دارد.

مدل مفهومی تحقیق

روش پژو هش
روش تحقيق از جهت هدف: با توجه به اینکه در این تحقیق از مدل‌ها، روش‌ها و نظریه‌های موجود در راستای حل مسئله یا بهبود وضعیت هستیم، بنابراین تحقیق فوق از جهت هدف، کاربردی است.

روش تحقيق از جهت روش استنتاج و گردآوری داده‌ها: با عنایت به اینکه از جامعه آماری (شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران) نمونه علمی انتخاب‌شده است، بنابراین از جهت روش استنتاج استقرایی است.

روش تحقيق از جهت طرح تحقیق: نهایتاً با عنایت به اینکه داده‌های اصلی تحقیق در کار میدانی بر مبنای عملکرد گذشته و داده‌های تاریخی مندرج در صورت‌های مالی به دست خواهد آمد، بنابراین تحقیق فوق از جهت طرح تحقیق، پس رویدادی است.
قلمرو پژوهش
هر پژوهش باید دامنه مشخص و تعریف‌شده‌ای داشته باشد تا پژوهشگر در تمامی مراحل احاطه کافی بر کار خود داشته باشد و بتواند پیامدهای حاصل از نمونه را به جامعه آماری تعمیم دهد. قلمرو این پژوهش ازلحاظ موضوعی، زمانی و مکانی به شرح زیر می‌باشد:
قلمرو موضوعی
قلمرو موضوعی پژوهش ارزیابی رابطه بین کیفیت اقلام تعهدی، فرصت رشد، جریان وجه نقد استاندارد با بدهی بانکی شرکت‌های در بورس اوراق بهادار تهران می‌باشد.
قلمرو مکانی
حيطه مكاني اجراي تحقيق و به بیان دیگر افراد جامعه آماري مورد مطالعه در اين تحقيق عبارت از شرکت‌های منتخب پذیرفته‌ شده در بورس اوراق بهادار تهران با ویژگی‌هایی چون ختم دوره مالي به 29/12، عدم تعلق به مجموعه شرکت‌های واسطه‌گری مالي يا سرمایه‌گذاری، نداشتن بيش از سه ماه توقف معاملاتي و در اختیار بودن صورت‌های مالي در بازه زماني مورد مطالعه، به عضويت بورس درآمدن پيش از بازه زماني مورد مطالعه و عدم خروج از بورس طي اين بازه زماني است كه در فصل سوم اين گزارش تحقيقي به‌عنوان جامعه آماري تعریف‌شده است.
قلمرو زمانی
قلمرو زمانی پژوهش حاضر، محدوده‌ی 5 ساله از سال 1387 تا 1391 را شامل می‌شود. ازآنجاکه برای محاسبه داده ها به اطلاعات یک سال قبل و یکسال بعد از دوره تحقیق نیاز بود، لذا دورهی تحقیق دورهی ۵ ساله،1387 تا 1391 در نظر گرفته شد و اطلاعات برای یک دوره قبل و یک دوره بعد، یعنی از سال 1386 تا 1392 محاسبه گردید.
تعریف واژه‌ها و اصطلاحات تحقیق
اقلام تعهدي: اقلام تعهدي به ارقامي گفته می‌شود كه موجب به تعويق افتادن ثبت درآمدها و يا هزینه‌ها می‌شوند. همچنين می‌توان اقلام تعهدي را به‌عنوان انتقال‌دهنده وجه نقد به زمان ديگر، معرفي كرد. بدين معني كه پرداخت ما و دریافت‌های وجه نقد، به‌درستی در اقلام تعهدي ثبت‌شده مندرج است و اين موضوع موجب می‌شود اين اقلام واقعيت اقتصادي شركت را بهتر نمايش دهند.
تسهیلات اعطایی: از دیدگاه قانون عملیات بدون ربا، هر یک از طرق مختلف تأمین مالی یا تضمین تعهدات واحدهای اقتصادی، گونه‌ای از تسهیلات اعطائی محسوب می‌شود.
عدم تأدیه تسهیلات اعطائی: در این تحقیق شامل شرکت‌های که به‌موجب ورشکستگی قادر به بازپرداخت تسهیلات خود به بانک نیستند.
وجوه نقد: عبارت است موجودی نقد و سپرده‌های دیداری نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی اعم از ریالی و ارزی (شامل سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بدون سررسید) به کسر اضافه برداشت‌هایی که بدون اطلاع قبلی مورد مطالبه قرار می‌گیرد.
توان واریز بدهی‌ها: توان واحد انتفاعی در تحصیل وجه نقد برای پرداخت کلیه بدهی‌های خود در سررسید، توان واریز بدهی‌های یک بانک، بقا و تداوم فعالیت آن را امکان‌پذیر می‌سازد و ناتوانی واریز بدهی‌ها ممکن است به توقف یا ورشکستگی و انحلا‌ل آن منجر شود.
فرصت‌های رشد:1 با توجه به نظریه‌ی توازن پایدار شرکت‌های در حال رشد در زمان ورشکستگي، ب

پایان نامه
Previous Entries منابع مقاله درمورد ساختار سرمایه، منابع مالی، اقلام تعهدی، قلام تعهدی Next Entries منابع مقاله درمورد اقلام تعهدی، قلام تعهدی، کیفیت اقلام تعهدی، حسابداری مالی