منابع مقاله درباره مشارکت اجتماعی، ابزارهای خودکار، اصول همکاری، صاحب نظران

دانلود پایان نامه ارشد

می‌شوند. این اختیارات به شرح زیر تعریف شده است:
دیوانسالار62: کاربرانی از ویکی‌پدیا هستند که از طریق رأی‌گیری انتخاب می‌شوند و توانایی دسترسی فنی بیشتری نسبت به بقیه دارند، این امکانات عبارتند از: اعطای دسترسی بیشتر به کاربران، اعطا یا الغاء ربات‌ها، تغییر نام کاربری کاربران، مدیر کردن مدیرانی که قبلاً انصراف داده‌اند در صورت تغییرنظرآن‌ها.
مدیر63: ویکی‌نویسانی هستند که دسترسی‌های فنی بیشتری برای اداره وبگاه دارند. در واقع ویکی نویسانی هستند که از طریق رأی‌گیری انتخاب می‌شوند و می‌توانند صفحات را حفاظت کنند، خرابکاران را طبق سیاست‌ها ببندند، صفحات حفاظت شده و در رأس آن‌ها صفحه اصلی را ویرایش کنند و صفحات خاص را ببندند.
گشت‌زن64: دسترسی گشت به عنوان قابلیتی در نرم‌افزار مدیاویکی برای فهمیدن اینکه ویرایشی صحیح بوده و نیز جهت مبارزه با خراب‌کاری و فیلتر کردن اسپم‌ها، به کار می‌رود. مهم‌ترین کاربرد آن جلوگیری از دوباره‌کاری و بازبینی مقالات و صفحه‌ها است. افراد دارای دسترسی گشت توانایی بازبینی کردن صفحاتی که خودشان ایجاد کرده‌اند را ندارند و تنها می‌توانند صفحات جدید را که گشت نخورده‌است ببینند (این صفحات در صفحات جدید به رنگ زرد درمی‌آیند) و آن‌ها را برچسب گشت بزنند.
گشت خودکار65: کاربرانی که گشت‌زن خودکار باشند به صورت خودکار مقاله‌هایشان گشت می‌خورد و نیاز نیست که یک گشت‌زن مقاله‌های آن‌ها را بررسی کند. این کارکرد برای کاهش حجم کار گشت‌زنان است؛ به این صورت که صفحات ساخته شده توسط کاربر مورد اعتمادی که دسترسی گشت خودکار دارد، بدون نیاز به گشت‌زنی توسط گشت‌زنان، توسط نرم‌افزار به عنوان ویرایشی گشت خورده و مورد تأیید علامت می‌خورند.
واگردان66: واگردانی جزئی از نرم‌افزار مدیاویکی است که برای واگرداندن ویرایش‌های مشکل‌ساز استفاده می‌شود. در واقع دسترسی واگردانی یک روند برای خنثی‌سازی ویرایش‌هایی است که مشخصاً غیر سودمند هستند؛ مانند خراب‌کاری‌ها و ویرایش‌های بی‌معنی.
بازرس کاربر67: کاربران بازرس می‌توانند حساب کاربری فردی کاربران را ببینند و با استفاده از ابزاری متوجه شوند هر حساب کاربری توسط چه کاربر یا کاربرانی استفاده می‌شود. این افراد باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند و خودشان را بتوانند به بنیاد ویکی‌مدیا معرفی کنند.
معافیت از قطع دسترسی آی پی68: کاربران خوش‌سابقه‌ای که چنانچه تحت تاثیر قطع دسترسی شخص دیگری (که به منظور جلوگیری از اخلال و خرابکاری اعمال شده است) قرار گرفته باشند، با این دسترسی می‌توانند بدون اینکه تحت تاثیر قطع دسترسی آی‌پی ها قرار بگیرند به مشارکت بپردازند. افزون بر آن در شرایط بسیار استثنایی، با این دسترسی به کاربر اجازه داده می‌شود که به صورت ناشناس و با استفاده از تور یا پروکسی‌های ناشناس دیگر مشارکت کند.
پنهانگر69: این دسترسی به کاربران اجازه زدودن اطلاعات شخصی غیرعمومی، زدودن محتوای بالقوه اتهام‌آمیز، زدودن موارد نقض حق تکثیر بر پایه توصیه شورای بنیاد ویکی‌مدیا و پنهان‌سازی خرابکاری‌های شدید را می‌دهد.
ربات70: دسترسی خاصی هستند که توسط دیوانسالاران اعطا می‌شود. در واقع ابزارهای خودکار یا نیمه‌خودکاری هستند که کارهایی تکراری انجام می‌دهند تا از مقالات موجود در ویکی‌پدیا نگهداری کنند.
2-4-1-3. مقاله ویکی‌پدیا
مقاله ویکی‌پدیا به صفحه‌ای گفته می‌شود که اطلاعات دانشنامه‌ای و یا سالنامه‌ای در برداشته باشد. مقاله‌های ویکی‌پدیا در فضای نام71«اصلی» قرار دارند. به عبارتی دیگر به فضای نام اصلی، فضای نام مقالات نیز گفته می‌شود.صفحات دیگر ویکی‌پدیا که برای اهداف خاص طراحی شده‌اند، در تعریف مقاله نمی‌گنجند.
اما تمام صفحات در فضای نام مقاله‌ها، مقاله نیستند؛ مشهورترین استثناها عبارت‌اند از:
صفحه اصلی
مقاله‌هایی که شامل پیوند درون‌ویکی نیستند.
صدها صفحه «ابهام زدایی» که برای حل مشکل تشابهات اسمی به کار می‌رود.
هزاران صفحه «تغییر مسیر72» که برای فرستادن صفحه‌ای به صفحه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2-4-1-4. مقاله برگزیده73
مقاله‌ها قبل از این که برای حضور در صفحه اصلی انتخاب شوند باید معیارهای اجباری و توصیه شده در ویکی‌پدیا را داشته باشند، که نشان می‌دهد مقالات خوبی هستند. انتظار می‌رود مقاله‌هایی که تمام یا اکثریت معیارهای یادشده را دارند، بتوانند الگویی برای دیگر مقاله‌ها باشند. هر مقاله‌ای که این معیارها را داشت، می‌تواند به عنوان یک مقاله برگزیده نامزد شود. بدین ترتیب در نهایت با اجماع نظرات کابران، مقاله برگزیده شده و سپس با الحاق آرم ستاره به عنوان نماد برگزیدگی در گوشه سمت راست بالای صفحه مقاله، عنوان آن در لیست مقالات برگزیده جا داده می‌شود.
2-4-1-5. بازبینی مقاله‌های برگزیده
نویسندگان ویکی‌پدیا درباره خارج شدن مقاله‌های برگزیده از برگزیدگی، که با توجه به معیارها برگزیدگی‌شان مورد سؤال و تردید قرار گرفته و در حال بررسی مجدد است، نظر
می‌دهند. پس از آن نظر جمع اعمال می‌شود. نتیجه می‌تواند به یکی از این صورت‌ها باشد:
از برگزیدگی خارج شود.
به عنوان مقاله برگزیده باقی بماند.
2-4-1-6. تولسرور74 و ابزارهای آماری آن
تولسرور پایگاهی است که به صورت مشارکتی توسط ویراستاران ویکی‌پدیا نوشته و بهره‌بردای می‌شود. خدمات‌رسانی توسط پایگاه با همکاری بنیاد ویکی‌مدیا انجام می‌شود. تولسرور خدمات بسیاری ارائه می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:
ارائه حساب اشتراک برای کاربرهایی که قصد دارند ربات یا کدهای خود را بر روی ویکی‌پدیا اجرا نمایند، اشاره کرد.
ارائه آمارهای مرتبط با ویکی‌پدیا
از جمله ابزارهای آماری تولسرور ویکی عبارت است از:
نمایش فعالیت کاربر: این ابزار فعالیت کاربر را در فضای نام‌های متفاوت به صورت جدول نمایش می‌دهد.
نمایش مقاله‌های ایجاد شده توسط کاربر: این ابزار مقاله‌های ایجاد شده توسط کاربر را فهرست می‌کند.
نمایش ویرایش‌های کاربر: ویرایش‌های کاربر را به صورت ماهیانه نمایش می‌دهد.
مشارکت‌های کاربر در کل پروژه‌های ویکی‌پدیا: این ابزار کل فعالیت‌های کاربر را در همه پروژه‌های ویکی‌پدیا مشخص می‌کند.
نمایش فعالیت کاربر به صورت نمودار: این ابزار فعالیت‌های کاربر را به صورت نمودار نمایش می‌دهد.
آمار کل ویکی‌ها: این ابزار برای نمایش آمار کل ویکی‌ها کاربرد دارد.
2-4-2. مشارکت و همکاری در ویکی پدیا
با توجه به هدف اصلی ویکی‌پدیا که ایجاد دانشنامه‌ جامع آزاد و مورد اعتماد است، افراد در راستای تحقق این هدف و برای توسعه دانش به همکاری با این پروژه می‌پردازند. استفاده ویکی‌پدیا از خرد جمعی مورد تایید صاحب نظران مختلف قرار گرفته است. به طوری که می‌توان گفت ویکی‌پدیا مشخصا بعصی ویژگی‌های مربوط به گروه‌های خردمند را داراست (زوارقی و ابراهیمی، 1387). در واقع ویکی‌پدیا به طور موثر به هیئتی از کارشناسان، نویسندگان و داورانی از کل جهان تبدیل شده است که هریک از آن‌ها تحت نام خود و یا در صورت تمایل به صورت ناشناس با این پروژه همکاری می‌کنند. در روزهای اولیه، اجرای پروژه با تردیدهای گسترده‌ای همراه بود. تصور بر این بود که دراین سیستم در حال ویرایش، که به هرکسی اجازه ایجاد هر گونه تغییر، بر روی هر صفحه را بطور کاملا ناشناس می‌دهد، در واقع نوعی هرج و مرج‌ حاکم است و به‌ویژه مقالات تحت پوشش موضوعات حساس، در معرض خرابکاری است. به دنبال این رویکرد سیاست‌ها و قوانین حاکم در ویکی‌پدیا توسعه یافت. یک مجموعه از مدیران خود مختار پدید آمد که با انجام دادن عملیات مفیدی چون مسدود کردن ویرایش افراد خاص به مدت یک دوره زمانی، برای نمونه در مورد جنگ‌های ویرایشی، این واقعیت را آشکار کردند که آنها هر مقاله را بیش از سه بار در 24ساعت واگردانی می‌کنند. قابل توجه است، توسعه این قوانین که با هدف رسیدن به اجماع هدایت می‌شد، درست مانند محتوای دانشنامه است.به نحوی این فرآیندها به اندازه کافی خوب عمل کرد تا ویکی‌پدیا را از دچار شدن به مشکلات فزاینده حفظ کند و بدین ترتیب امروزه این دانشنامه شدیدا محبوب شده و در همه زمان‌ها درحال گسترش است (مدلیان،2009). به گونه‌ای که همکاری در مقالات ویکی‌پدیا به طور گسترده به عنوان یک جهش بزرگ رو به جلو و به عنوان نمونه‌ای است برای درک اینکه چگونه فن آوری می تواند اهرمی برای بهبود فرآیندهای مشارکتی قوی‌تر محسوب شود (فلدستین75،2010).
در مجموع در تعریف انواع مشارکت‌ها با ویکی‌پدیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
مشارکت حرفه‌ای در مقابل غیرحرفه‌ای
مشارکت سازنده در مقابل مخرب
مشارکت مستمر در مقابل گذرا
مشارکت شناخته شده در مقابل مشارکت ناشناس
مشارکت در محتوا، مشارکت اجتماعی، مشارکت خاموش و پنهانی (رافائل و آریل76، 2008).
2-4-2-1. ساز وکارهای تقویت همکاری علمی
اعضای انجمن ویکی‌پدیا به منظور پیشبرد کیفی مقاله‌هایی که کوتاه یا بدون جزئیات هستند، دست به دست هم داده و با همکاری یکدیگر آن مقاله‌ها را گسترش می‌دهند. در هر همکاری، یک مقاله توسط علاقه‌مندان یک مبحث و در حیطه موضوع پروژه همکاری انتخاب شده و بر اساس اصول همکاری ویکی‌پدیا در مدت زمانی خاص (یک هفته، دو هفته، یا یک ماه) روی آن کار می‌شود. دربرخی موارد از این همکاری‌ها آن قدر روی یک مقاله ناقص کار کرده و تمرکز می‌کنند و آن را صیقل می‌دهند تا به عنوان مقاله برگزیده انتخاب شود.
باتوجه به خاصیت مشارکتی بودن ویکی‌پدیا و بر اساس فناوری ویکی، هر فرد می‌تواند یک مقاله را ویرایش کند. بنابراین بیش از یک نفر می‌توانند در آن واحد روی یک مقاله کار کنند. در این صورت مقاله به سرعت نوشته شده و گسترش پیدا می‌کند. همچنین با وجود نظر چندین ویرایشگر، بیشتر اشکالات مفهومی و ساختاری مقاله گرفته می‌شوند.
به طور کلی ویرایش مقاله به دو صورت زیر انجام می‌شود:
ویرایش جزئی: ویرایشی است که از نظر ویراشگر نیاز به بررسی ندارد و انتظار دار

پایان نامه
Previous Entries منابع مقاله درباره مدیریت اسناد، ایالات متحده، محتوای آموزشی، قابلیت یادگیری Next Entries منبع تحقیق با موضوع ضریب همبستگی، پتروگرافی، زمین ساخت، نمونه برداری