منابع مقاله درباره استان گیلان، نرخ بیکاری، محیط زیست

دانلود پایان نامه ارشد

مساحت اراضی بهداشتی 66000 متر مربع که سرانه آن 0.9 متر مربع می باشد.
– در این شهر 53000 متر مربع اراضی مربوط به تاسیسات مذهبی وجود دارد که سرانه هر نفر 0.7 متر مربع می باشد.
– در شهر لاهیجان 389000 متر مربع اراضی صنعتی ٬ 59000 متر مربع اراضی جهانگردی و پذیرایی وجود دارد٬ 149000 متر مربع اراضی ورزشی دارد که سرانه آن برای هر نفر 2.1 متر مربع است.
– یک هتل دو ستاره ٬ یک مهمانسرا ٬ 3 مهمانپذیر ٬ 3 پمپ بنزین ٬ 363 تاکسی شهری در لاهیجان مشغول به کار هستند.
(عربانی ٬ 1387 ٬ ص 1753 )

3-4-3 . ساختار صنعتی :
شهرستان لاهیجان از نظر اقتصادی یکی از غنی ترین شهرستان های استان گیلان به شمار می آید.این شهرستان که در سال 1375 دارای 152627 نفر جمعیت و 429.55 کیلومتر مربع مساحت بوده با 34.8 درصد شهرنشینی ٬ بعد از شهرستان سیاهکل کمترین نرخ بیکاری را در مقایسه باسایر شهرستان های استان داشته است. فعالیت غالب شهرستان در بخش کشاورزی می باشد ولی کارخانه های چای با توجه به وسعت زیاد اراضی چایکاری آن گسترش زیادی یافته اند . در مطالعه اوضاع اقتصادی این شهرستان ضمن بررسی جمعیت اقتصادی و فعالیت های اقتصادی در بخش های مختلف از جمله بخش صنعت و معدن و کشاورزی ٬ همچنین عملکرد اقتصادی دولت نیازهای عمرانی شهرستان نیز در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی آن ذکر می گردد.
دسته بندی گروه های عمده فعالیت در بخش های سه گانه اقتصادی در جدول 3 – 6 آمده است :

جدول3-6 : دسته بندی گروه های عمده فعالیت در قالب بخش های سه گانه اقتصادی
بخش اقتصادی
گروه های عمده اقتصادی
کشاورزی
کشاورزی ٬ شکار ٬جنگلداری

ماهیگیری
صنعت
اقتصاد معدن

صنعت (ساخت )

تامین آب ٬ برق ٬ گاز

ساختمان
خدمات
عمده فروشی٬ خرده فروشی و تعمیر

هتل و رستوران

حمل ونقل ٬ انبار داری و اتباطات

واسطه گری های مالی

مستغلات ٬ اجاره فعالیت های کار و کسب

اداره امور عمومی ٬دفاع و تامین

آموزش

بهداشت و مددکاری اجتماعی

سایر فعالیت های خدمات عمومی

خانوارهای معمولی دارای مستخدم

سازمان ها هیات های برون مرزی

دفاتر و ادارات مرکزی
فعالیت های نامشخص و اظهار نشده

مآخذ: سالنامه آماری استان گیلان سال 1389

– جمعیت فعال اقتصادی :
شهرستان لاهیجان که 6.8 درصد جمعیت و 7.8 درصد جمعیت فعال اقتصادی استان را در خود جای داده است همانطور که گغته شد بعد از سیاهکل کمترین نرخ بیکاری را٬ در استان دارد به طوری که نرخ بیکاری شهری و روستایی آن به ترتیب 4.4 و 6.6 درصد کمتر از نرخ بیکاری مناطق مشابه استان است . اگرچه در حال حاضر ساختار اشتغال در این شهرستان به طور عمده در بخش کشاورزی ٬ با 55.7 درصد از کل شاغلان متمرکز است ٬ ولی افزایش تدریجی نرخ بیکاری در مناطق روستایی با توجه به محدودیت اراضی در این شهرستان در آینده نزدیک موجب افزایش نرخ بیکاری در کل شهرستان خواهد شد . بنابراین با توجه به سهم پایین اشتغال بخش صنعت – ساخت در این شهرستان ٬ ایجاد شهرک صنعتی و جلب انگیزه های سرمایه گذاری در آن ٬ وضعیت مناسب فعلی اشتغال را در شهرستان حفظ خواهد نمود. (عربانی ٬ 1387 ٬ ص 1717 )
وجود باغات چای ٬ آبشار و استخر در این شهر ٬ شیرینی های محلی و سواحل بکر دریا از دیگر جذابیت های این شهرستان است و از نظر موقعیت گردشگری بسیار حائز اهمیت است ؛ زیرا اکثر گردشگرانی که به استان گیلان سفر می کنند ٬ یکی از شهرهای مورد توجه آنان ٬ لاهیجان است.وجود درآمدهای گردشگری٬ رونق باغداری در در بخش های چای و مرکبات٬ فرصت استفاده از دریا و صیادی٬ وجود کشت های جالیزی مانند هندوانه و نیز پرورش کرم ابریشم در کنار تولید برنج٬ باعث پر رونق و شکوفا تر شدن اقتصاد لاهیجان شده است.لاهیجان یکی از قطب های تولید چای در استان گیلان است و این شهرستان با 5414 هکتار باغ چای دارای تولید بیش از 37 هزار تن چای است.
این شهرستان همچون سایر نقاط استان گیلان از ویژگی های بسیار در زمینه های گردشگری ٬ صنعت و کشاورزی برخوردار است که سهم بسیاری در اقتصاد منطقه دارد.شهرستان لاهیجان دارای حدود 1300 کارگاه صنعتی است که حدود پنج هزار نفر در این کارگاه ها اشتغال دارند. از این تعداد بیش از 800 کارگاه در مناطق روستایی قرار دارند. همچنین حدود 100 کارگاه در شهرستان لاهیجان در زمینه صنایع دستی مستظرفه٬ معرق و مینیاتور٬ گلیم بافی٬ بامبو بافی٬ حصیربافی٬ قلاب دوزی٬ مروار بافی و تولیدات دست باف فعالیت دارند.
کشاورزی نیز از مهمترین بخش های اقتصادی لاهیجان در کنار صنعت است. این شهرستان دارای 14749 هکتار اراضی زراعی با 25270 بهره بردار و 3988 هکتار اراضی باغی با 11164 بهره بردار می باشد که 7.43 % اراضی زراعی و 7.25 % اراضی باغی استان را در بر می گیرد. این ارقام برای استان 0.77 هکتار برای اراضی زراعی و 0.48 هکتار برای اراضی باغی است که بیانگر خرد بودن اراضی زراعی و باغی هم در سطح شهرستان و هم در سطح استان است.در زمینه تولیدات دامی و آبزیان نیز شهرستان لاهیجان از جایگاه خوبی برخوردار است؛ به طوری که در این شهرستان تعدادی استخرهای پرورش ماهی به مساحت 10.43 هکتار وجود دارد که 50 تن ماهی در این استخرها تولید می شود از این نظر شهرستان لاهیجان 0.27 % تولید٬ 0.67 % تعداد استخرها و 0.25 % مساحت استخرهای استان را به خود اختصاص داده است و در همین حال سالانه 17289 تن شیر٬ 350 تن تخم مرغ٬ 2187 تن گوشت قرمز و حدود 1000 تن گوشت مرغ در این شهرستان تولید می شود که به ترتیب 6.1% ٬ 11.39% ٬ 5.76% و 2.7% تولید شیر٬ تخم مرغ٬ گوشت قرمز و گوشت مرغ استان را شامل می شود.
وجود خاک حاصلخیز با ظرفیت مزرعه ای بالا در نگهداری آب و آبیاری آسان در سراسر ناحیه جلگه ای٬ اقلیم مناسب و بالا بودن میزان متوسط بارندگی٬ مجاورت با دریای کاسپین و قابلیت توسعه زراعت و دامپروری در تولید محصولاتی چون برنج٬ چای٬ مرکبات٬ کشت گلخانه ای٬ گیاهان زینتی و علوفه ای ٬ ابریشم٬ آبزی پروری٬ عسل و انواع محصولات دامی از قابلیت های مهم آن است. وجود شهرک صنعتی در شهرستان و امکان گسترش صنایع تبدیلی وابسته به محصولات و ضایعات کشاورزی در آن٬ قابلیت توسعه تولید و صدور محصولات غذایی٬ صنایع دستی و همچنین قرار گرفتن در مسیر کریدور حمل و نقل بین المللی کریدور شمال-جنوب قابلیتی است که سهم مهمی در رشد اقتصادی این منطقه دارد.
اما در کنار این قابلیت ها آنچه بیش از همه مهم است ٬ محدودیت ها و تنگناهایی است که در صورت کم توجهی به آنها٬ می تواند تاثیری منفی بر محیط زیست و همچنین پیامدهای ناگوار ناشی از آن داشته باشد. بالا بودن سطح آبهای زیزرزمینی ٬ آلودگی میکروبی٬ بافت دانه ریز سفره آبی منطقه٬ وجود آهن و منگنز و مواد آلی و املاح به میزان زیاد٬ وجود واریزه های دریایی در سفره های آب زیرزمینی و غیر قابل استفاده بودن آن برای آشامیدن و صنایع٬ همچنین محدودیت اراضی و فرسودگی بافت های قدیمی٬ تراکم بالای جمعیت شهری٬ کیفیت نامناسب امکاناات اجتماعی و فرهنگی٬ شبکه ها٬ پایانه و ناوگان موجود حمل و نقل جاده ای در کنار گسترش بی رویه کالبدی شهر لاهیجان٬ کمبود فرصت های شغلی و نبود تنوع اشتغال ٬وجود رقابت نامناسب در کاربری زمین جهت توسعه شهری٬ صنعتی٬ کشاورزی و دیگر فعالیت های اقتصادی در شهرستان٬ از مهمترین این مشکلات به شمار می رود.
در ضمن وجود جنگل های مخروبه به دلیل بهره برداری بی رویه از جنگل ها ٬ پیشروی آب دریای کاسپین و رانش زمین از دیگر مشکلات این شهرستان است.در این میان نباید هدایت فاضلاب ها از طریق اگوهای سنتی٬ زباله های بیمارستانی و محدودیت های محیط زیستی به ویژه در رودخانه ها و سکونتگاه ها هموراه با خطرنابودی پوشش گیاهی و گونه های جانوری را نیز نادیده گرفت. رعایت نکردن روش های اصولی حفظ٬ احیا و بهره برداری از جنگل ها٬ حضور دام در جنگل٬ تبدیل اراضی جنگلی و کشاورزی به سایر کاربری ها و مهار نشدن آب های سطحی به رغم نزولات جوی با میزان مناسب و استفاده غیر منطقی و با کارایی پایین اقتصادی از قابلیت های متنوع گردشگری شهرستان٬ عدم تناسب ظرفیت معابر شهری با حجم ترافیک عبوری و ضعف پایانه ناوگان حمل ونقل بار و مسافر از مسائل مهمی است که باید به آن توجه کرد وگرنه تهدیدی جدی یرای محیط زیست شهرستان و در نتیجه چالشی برای امنیت منطقه به شمار می رود.

3-4-4 . راهها :
– شبکه ارتباطی و دسترسی :
جاده ترانزیتی رشت – رودسر که عملکرد منطقه ای دارد از محدوده این شهرستان عبور می کند. این شهرستان به وسیله این راه به سهولت با نواحی دیگر ارتباط دارد. از راه های اصلی و با اهمیت دیگر آن می توان به جاده لاهیجان – رودبنه اشاره کرد.
بسیاری از روستاهای شهرستان لاهیجان اغلب در ارتباط با عملکرد راه ها پدید آمده اند و بسیاری از روستاها در حاشیه راه ها استقرار یافته اند. از جمله دیزبن ٬ لیالستان ٬ بازکیاگوراب ٬ رودبنه و …
راه های موجود قابل استفاده در منطقه به شرح زیر می باشد:
1 – راه چهار خطه آسفالت لنگرود به لاهیجان ٬ لاهیجان به رشت ٬ راه های آسفالته فرعی
2 – راه های شوسه ٬ راه های خاکی و مال رو
اغلب راه های بین روستایی در شهرستان لاهیجان آسفالته شنی و خاکی راه شوسه هستند. طبق گزارش اداره راه و ترابری و سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان٬ راه های غیر روستایی این شهرستان 125.8 کیلومتر بوده که از این میزان 13.85 کیلومتر اصلی و 111.95 کیلومتر فرعی آسفالته است. همچمیم راه های روستایی این شهرستان 407 کیلومتر می باشد که 81.2 کیلومتر تصلی و 77.7 کیلومتر فرعی آسفالته و 248.1 کیلومتر آن فرعی شنی است. طول راههای روستایی و غیر روستایی شهرستان لاهیجان در جدول 3-7 آمده است:

جدول3-7 : طول راه های غیر روستایی و روستایی شهرستان لاهیجان به کیلومتر (1387 )

شرح
جمع کل
اصلی
فرعی آسفالته
فرعی شنی
راه های غیرروستایی
125.8
13.85
111.95
0
راه های روستایی
407
81.2
77.7
248.1

مآخذ: اداره کل راه و ترابری استان گیلان و سازمان جهاد کشاورزی شهرستان لاهیجان

همچنین در نقشه شماره 3-3 جایگاه فضایی شهرستان لاهیجان نسبت به مبادی ورودی و دسترسی ها نشان داده شده است:

مآخذ: شرکت مهندسین مشاور سبز اندیش پایش(ساپ)
نقشه شماره 3-3 جایگاه فضایی شهرستان لاهیجان نسبت به مبادی ورودی و دسترسی ها

– راه های ارتباطی و فعالیت های توریستی :
یکی از ویژگی های مهم توسعه جاذبه های توریستی امکان دسترسی آسان از طریق شبکه های حمل و نقل می باشد که رابطه مستقیمی با میزان توریست پذیری و مقاصد توریستی دارد و این منطقه به لحاظ خطی بودن و نقطه اتصال شهرستان های رشت به لنگرود و شهرهای خط کناره بسیار حائز اهمیت می باشد.
راه های ارتباطی از جمله ارزان ترین و انعطاف پذیر ترین وسیله مسافرت برای توریست به خصوص برای مسافرت های تعطیلات آخر هفته می باشد. اغلب مسافرانی که برای گذران تعطیلات این شهرستان را انتخاب می کنند عمدتا از شهر مذهبی آستانه اشرفیه گذر کرده و پس از آن به خصوص از شیطان کوه بازدید کرده و یا از پل خشتی لنگرود بازدید نموده و به سمت لاهیجان می آیند و یا پس از طی مسیر از شهر لاهیجان از کوه بیجار به طرف تالاب امیرکلایه و یا روستاهایی مانند میشکاسر و میدان می روند. (سمیع ٬ 1387 ٬ صص 106-79)

3-5 :محلات شهر لاهیجان:
لاهیجان دارای 19 محله می باشد که این محلات عبارتند از:
محله شعربافان (شعرباف محله )، خمیرکلایه، محله اردوبازار، پرده سر (کاشف غربی )، کاروانسرابر،جیرسر، شهرک فرهنگیان، شهرک بهمن، حاجی آباد، شهرک جانبازان، شهرک سلمان، کوه بیجار، امیر شهید، محله پمپ بنزین، بعثت وخزر، خالو باغ، یوسف آباد، کارگر، شیشه گران

3-6 :آثار تاریخی٬ موزه ها و اماکن مذهبی و گردشگری :
لاهیجان جاذبه های توریستی بسیار دارد که مهمترین آنها عبارتند از موزه تاریخ طبیعی ٬ استخر قدیمی ٬ پارک

پایان نامه
Previous Entries منابع مقاله درباره دانش آموز دختر، آموزش فنی و حرفه ای، دانشگاه آزاد اسلامی Next Entries منابع مقاله درباره بام سبز، دوره قاجار، ساختار فضایی