منابع تحقیق درباره جزای نقدی، مواد مخدر، قانون مجازات، اعمال مجرمانه

دانلود پایان نامه ارشد

از اینکه از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. ”

سوم، تطهير پول نامشروع كامپيوتري در سايبر اسپيس41
تطهير پول نامشروع 42 ازجرايم كلاسيك بوده كه داراي سابقه و قدمت زيادي مي باشد كه با تكنولوژي رايانه و بسط شبكه هاي بين المللي ، مصاديق جديد اين جرم در سايبر اسپيس به كمك اينترنت، پست الكترونيك و شبكه هاي بين المللي ارتباطي صورت مي پذيرد نحوه ارتكاب بدين نحو است كه باندهاي بزرگ نامشروع توسط پست الكترونيك يا اينترنت بدون هيچ گونه اثر و نشاني درخواست ارسال مبالغي پول به حساب شخص معيني را مي نمايند و در تقاضاي خود نحوه ارسال پول و دستمزد و مدت استرداد را بيان و در صورت قبول طرف، نوع و نحوه تضمينات لازم را اعلام مي دارند و اصولاً در زمان استرداد پول يك عنوان مشروع در تجارت الكترونيك را با منشأ تجاري انتخاب و باهدف خود هماهنگ مي نمايند لازم به ذكر است غالب اين در خواستها از افراد كشورهائي كه از لحاظ تكنولوژي اطلاعاتي و ارتباطي و هماهنگي پليسي در سطح بين المللي در درجه پايين تري قرار دارند انتخاب مي شود.
چهارم،سايبر ترور
امروزه برخي اقدامات تروريستي با دسترسي به اطلاعات حفاظت شده صورت مي پذيرد. تروريستهاي اطلاعاتي فقط با استفاده از يك صفحه كليد و يك موس كامپيوتر مي توانند به صورت غير مجاز وارد سيستمهاي كامپيوتري امنيتي شوند مثلاً با تداخل در سيستم ناوبري هوائي باعث سقوط هواپيما شده يا باعث قطع برق سراسري يا مسموم كردن منابع غدايي شوند43
در شرايطي كه چند جوان به آساني مي توانند وارد اطلاعات كامپيوترهاي وزارت دفاع امريكا شوند بنابراين، كسب اطلاعات از منابع و مراكز مهم نظامي و سياسي توسط تروريسته از طريق شبكه هاي بين المللي و تبادل افكار و اعمال مجرمانه در سطح بسيار پيچيده است كه از ويژگيهاي اين نوع ارتباط عدم توانايي پليس در كنترل و شنود اين ارتباطات مي باشد.

پنجم، قاچاق مواد مخدر از طريق سايبر 44
باتوجه به گسترش ارتباطات شبكه اي و در محيط سايبر و دسترسي آسان افراد به هم از طريق پست الكترونيك و اينترنت هرگونه قاچاق مواد مخدر اعم از خريد ، فروش پخش ، توزيع يافتن واسطه ها و مصرف كنندگان از طريق شبكه هاي كامپيوتري انجام مي شود كه از ويژگيهاي آن حذف يا كاهش واسطه ها و توزيع كنندگان گسترش دامنه فعاليت قاچاقچيان تاسطح بين المللي وجذب مشتريان بيشتر مي باشد و به دليل ماهيت خاص شبكه هاي بين المللي، اقدامات پيلس درخصوص كشف فروشندگان و خريداران مواد مخدر به سختي و در مواردي غير ممكن مي باشد و ضريب اطمينان قاچاق مواد مخدر از طريق ارتباطات رايانه اي و شبكه اي بالاتر از نوع سنتي آن مي باشد .

ششم،سوء استفاده از كودكان و هرزه نگاري در سايبر اسپيس
هرگونه اقدام عمدي ، آگاهانه و غير مجاز توليد، ارائه ، پخش ، انتشار موضوعات مستهجن اعم از صدا، تصوير ؛ فيلم و حتي انيميشن در بستر مبالادت الكترونيكي را هرزه نگاري در سايبر اسپيس گويند . مواد 13 و 14 قانون مجازات جرايم رايانه اي مقررات نسبتاً مفصلي را براي مقابله كيفري با هرزه نگاري در سايبر اسپيس پيش بيني كرده است. طبق ماده 14 قانون ،” ماده (14) هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد ارسال یا انتشار یا تجارت تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
تبصره 1 ـ ارتکاب اعمال فوق در خصوص محتویات مبتذل موجب محکومیت به حداقل یکی از مجازات های فوق می شود. محتویات و آثار مبتذل به آثاری اطلاق می گردد که دارای صحنه ها و صور قبیحه باشد.
تبصره 2 ـ هرگاه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
تبصره 3 ـ چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفه خود قرار داده باشد یا بطور سازمان‌ یافته مرتکب شود چنانچه مفسد فی‌الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.
تبصره 4 ـ محتویات مستهجن به تصویر، صوت یا متن واقعی یا غیرواقعی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است.
“همچنين ماده 15 قانون مذكور مقرر مي دارد:”
 هرکس از طریق سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده مرتکب اعمال زیر شود، به ترتیب زیر مجازات خواهد شد:
الف.چنانچه به منظور دستیابی افراد به محتویات مستهجن، آنها را تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع کند یا فریب دهد یا شیوه
دستیابی به آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات. ارتکاب این اعمال در خصوص محتویات مبتذل موجب جزای نقدی از دو تا پنج میلیون ریال است.
ب(چنانچه افراد را به ارتکاب جرائم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان‎گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کند یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آنها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات.
تبصره ـ مفاد این ماده و ماده (١٤) شامل آن دسته از محتویاتی نخواهد شد که برای مقاصد علمی یا هر مصلحت عقلایی دیگر تهیه یا تولید یا نگهداری یا ارائه یا توزیع یا انتشار یا معامله می‌شود.
اخيراً پليس بين الملل (اينتر پل )با عملياتي به نام (over) در حال شناسايي و دستگيري باندهائي است كه با ساختن سايت هايي مستهجن از كودكان سوء استفاده جنسي مي كنند . طبق آمارهاي ارائه شده از هر كودك ، يك كودك در امريكا با موضوعات جنسي در اينترنت برخورد مستقيم داشته است. از طرف ديگر 77 درصد قربانيان جرايم اينترنتي سني زير 14سال دارند و 22 درصد قربانيان نيز 10تا 13 سال سن داشته اند.45
به هر صورت موضوع سوء استفاده از كودكان و پورنوگرافي كه در جرائم عليه محتوا دسته بندي مي گردد از مسائل بسيار مهم در جرائم سايبر بوده كه مي بايستي برخوردهاي جدي تري در مقابله با آن انجام پذيرد .

هفتم-تعرض به حق نشر ، سرقت و تكثير غير قانوني
هر گونه اقدام غير مجاز در بستر مبادلات الكترونيكي نظير تكثير ، توزيع يا انتشار عمومي برنامه و داده هاي اشخاص ديگر بطور غير قانوني ممنوع است. قانونگذار ايران با تصويب قانون حمايت از حقوق پديد آورندگان نرم افزار هاي رايانه اي مصوب 1379بسترهاي حداقلي را براي حمايت از آنها برداشته است. در ماده يك قانون فوق الذكر ، حق نشر، عرضه ، اجرا وبهره برداري مادي و معنوي نرم افزار رايانه اي ، متعلق به پديد آورنده دانسته شده است . ماده 13 قانون ياد شده مقرر مي دارد.” هر كس حقوق مورد حمايت اين قانون را نقض نمايد ، علاوه برجبران خسارت به حبس از 91 روزتا 6 ماه و جزاي نقدي از ده ميليون تا پنجاه ميليون ريال محكوم مي گردد” .
در ماده 74 قانون تجارت الكترونيكي مقرر شده است كه”هركس در بستر مبادلات الكترونيكي با تكثير ، اجرا، و توزيع ( عرضه و نشر ) مواردي كه در قانون حمايت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 3/9/1348 و قانون ترجمه وتكثير كتب و نشريات در آثار صوتي مصوب 26/9/1352 و قانون حمايت از حقوق پديد آورندگان نرم افزارهاي رايانه اي مصوب 4/10/1379 منوط به آنكه امور مذكور طبق مصوبات مجلس شوراي اسلامي مجاز شمرده شود در صورتي كه حق تصريح شده مولفان را نقص نمايد به مجازات سه ماه تايك سال حبس و جزاي نقدي به ميزان پنجاه ميليون ريال محكوم خواهد شد”

هشتم- نقض حريم خصوصي داده ها
داده پيام46رايانه اي يكي از بنيادي ترين و ارزشمند ترين مسئله مرتبط با تكنولوژي رايانه است.در قانون تجارت الكترونيكي فصل دوم را به نقض داده پيام هاي شخصي اختصاصيداده است مواد 71 و72 و 73 اين قانون در مقام جرم انگاري نقض حريم خصوصي برآمده است . ماده 71 قانون مذكور مقرر مي دارد كه هر كس در بستر مبادلات الكترونيكي شرايط مقرر در مواد 58 و 59 قانون فوق را نقض كند . مجرم محسوب و به يك تا سه سال محكوم مي شود.
در ماده 58 بيان مي كند” ذخيره پردازش و يا توزيع داده پيام هاي شخصي مبين ريشه هاي قومي يا نژادي ، ديدگاه هاي عقيدتي، مذهبي، خصوصيات اخلاقي و داده پيام هاي راجع به وضعيت جسماني، رواني و جنسي اشخاص بدون رضايت صريح آنها به هر عنوان غير قانوني است” در ماده 2 قانون جرايم رايانه اي بيان شده است .” هركس به طور عمدي و بدون مجوز مرجع قانوني بانقض تدبيرهاي حفاظتي داده ها يا سيستمهاي رايانه اي يا مخابراتي به آنها دسترسي يابد به جزاي نقدي از پنج ميليون ريال تا پنجاه ميليون ريال محكوم خواهد شد.”
گرچه اين مواد اقدام مناسبي جهت حمايت از حريم خصوصي است ولي كفايت نمي كند و نياز به حمايت بيشتري از داده حس مي شود . مثلاً تلاش عمومي و غير مجاز براي كسب اطلاعات فردي يا خانوادگي به هر طريق ممنوع شود و براي انتشار آن در بستر مبادلات الكترونيكي مجازات جداگانه تعيين شود. در اين راستا براي نمونه ماده58 قانون تجارت الكترونيكي تنها از برخي از اطلاعات فردي حمايت نموده است ، در حاليكه حمايت از همه اطلاعات فرد توسط قانون مورد نياز است . امروزه به بهانه هاي مختلف همچون حفظ امنيّت ، نظارت برترافيك و … توسط ارگانهاي گوناگون در شهرها ، جاده ها و …. دوربين نصب مي شود كه اين امر باعث مي شود تا حريم خصوصي اشخاص مورد تهديد بگيرد. بنابراين شايسته است كه قانونگذار شرايط و ضوابط نصب اين دوربينها را بصورت كاملاً شفاف مشخص نمابد . نقض حريم خصوصي داده ها در معني موّسع شامل دستيابي غير مجاز ، شنود غير مجاز و ايجاد اختلال در داده ها نيز مي شود .
همانگونه كه ديديم مباحث جنايات سایبری بسيار متنوع و ارتباط ان با ادله ديجيتال انكارناپذير است . زيرا اين جرايم به عنوان عامل كشف و شناسايي ادله ديجيتال مطرح مي باشند . يعني وقوع اين جرايم چرخه فرايند كيفري را به گردش در مي آورد و كشف ؛ شناسايي ، تفتيش ، توقيف ، حفظ و …. ادله ديجيتال نيز از اجزا ء مهم اين فرايند است . شايان گفتن است كه آخرين و مهمترين گردهمايي راجع به جنايات سايبر ، به كنفرانس بودايست در اواخر سال 2001 ميلادي برمي گردد كه در آن بيشتر كشورهاي اروپايي همراه كانادا، ژاپن و افريقايي جنوبي و امريكا مصوبه اي به نام ” كنوانسيون جنايات سايبر ” امضاء كردند . در مجموع بيش از 32 كشور به مصوبات كنفرانس بودايست صحه گذاشته اما روسيه ، اسلواكي ، تركيه ، ليتواني ، لوكزامبورگ ، چك ، دانمارك و بوسني هنوز به آن نپيوسته اند.
در اين كنفرانس چهار چوب مشخصي براي جنايات سايبر مورد تأييد قرار گرفت . فاكتورهاي اصلي تأييد شده شامل موارد زير هستند ، دسترسي غير قانوني به اطلاعات رايانه اي و شبكه هاي رايانه اي از طريق نفوذ و فضولي در اطلاعات و دستكاري در آنها ، تخريب تعامل ميان داده هاي سيستمي از طريق حمله به شبكه هاي بزرگ مثل ISP ها، دسترسي غير قانوني به كدهاي برنامه هاي حساس ، تخطي از قوانين كپي رايت و نقض حقوق تاليف اينترنت و تكثير غير قانوني موسيقي و فيلم روي اينترنت و تخريب اطلاعات از زير شاخه هاي اين مصوبه است .
راهكارهايي نظير توسعه امنيت سيستم ها ومشاركت امضاء كنندگان براي دسترسي به اين هدف در زمينه هاي نرم افزاري و سخت افزاري نيز مورد تأكيد قرار گرفته است . همين طور قرار شد امضاء كنندگان در زمينه استرداد مجرمان سايبر با يكديگر همكاري مستقيم داشته باشند.
كنفرانس بودايست بعنوان اوّلين همايش فرّاملي درباره جنايات سايبر در كانون توجه حقوقدانان اينترنتي گرفت و پس از آن تاريخ ، همچنان در حال توسعه و گسترش است.

بخش دوم:قواعد،پذیرش و

پایان نامه
Previous Entries منابع و ماخذ پایان نامه علوم انسانی، علوم سیاسی Next Entries منابع تحقیق درباره حقوق جزا، محاکم کیفری ایران، صاحب نظران، تلفن همراه