منابع تحقیق با موضوع نيجريه، جمهوري، کيلومتر

دانلود پایان نامه ارشد

موريتاني با 700/030/1 کيلومتر مربع مساحت يکي از وسيع ترين کشورهاي آفريقاي غربي به شمار مي رود. 96% سکنه ي سه ميليون نفري آن پيرو آيين اسلام هستند و قانون اساسي اين آيين را به عنوان دين اساسي پذيرفته و در 28 نوامبر 1958 م نوع حکومت آن جمهوري اسلامي موريتاني اعلام شد. مسلمانان اغلب از نژاد سياه و اقليتي هم عرب و بربرند.

شکل 3-45- نقشه کشور موريتاني
سومين کشور از جهت صيد ماهي در جهان موريتاني است که از نوادهيبو در مصب رودخانه ي سنگال و 800 کيلومتر ساحل به لطف جريان هاي مساعد اقيانوسي ماهي فراوان است و اين سواحل از پر ماهي ترين نقاط جهان هستند، ولي متأسفانه کشتي هاي اروپايي و ژاپني به صيد آن ها مبادرت مي ورزند. 75% مردم زندگي عشايري دارند. کشاورزي آن به بارش باران بستگي دارد. ارزن، ذرت، تنباکو، برنج و سبزي از محصولات مهم آن بوده و ذخاير معدني آن آهن و مس است که اولين درآمدهاي اين کشور از ذخاير مي باشد. از سه ميليون نفر سکنه ي آن، 55% در نقاط شهري سکونت داشته و در سال 1995 م 65% بي سواد بوده اند. از هزار ميليارد دلار توليد ناخالص آن در 2000 م 8/24% به بخش کشاورزي، 5/29% به صنعت و 7/45% به خدمات تعلق داشته است. طي سال هاس 1980-1988 م نرخ تورم 6/8% بوده و در پايان سال 1988 م اين کشور 2076 ميليون دلار بدهي داشته است(گلي زواره، 1388، ص453).
2-8-2-3-11- بوركينا فاسو
با 122/274 کيلومتر مربع همچون مثلثي در غرب آفريقا بين مالي و نيجر قرار دارد. 60% سکنه ي دوازده ميليون نفري آن مسلمان هستند، اقليت بزرگ آن آنيمست ها هستند و دومين گروه مذهبي مسيحيان مي باشند. اين سرزمين به لحاظ شرايط خاص جغرافيايي و خشک سالي هاي بين سال هاي 1351-1354 ش و سلطه ي استعمار در دوران 64 سال مستعمره ي اين کشور، از فقيرترين کشورهاي جهان به شمار مي رود.

شکل 3-46- نقشه کشور بوركينا فاسو
صادرات مهم آن بادام زميني و محصولات دامي است. خط آهني که آبيجان (مرکز ساحل عاج) را به نيجر وصل مي کند و از اين کشور مي گذرد در اقتصاد و تجارت خارجي بورکينافاسو نقش بسزايي دارد(گلي زواره، 1388، ص462).
2-8-2-3-12- جمهوري سيرالئون
مساحت آن به 740/71 کيلومتر مربع بالغ مي گردد. دين رسمي اسلام است و 70% سکنه ي پنج ميليوني آن مسلمان هستند. روستانشينان که 65% سکنه را تشکيل مي دهند به کشاورزي و دام داري اشتغال دارند.

شکل 3-47- نقشه کشور جمهوري سيرالئون
مهم ترين محصول زراعي آن برنج است که توليد سالانه آن به نيم ميليون تن در سال مي رسد، ولي پايه ي اقتصاد آن بر استخراج منابع معدني استوار است. اين کشور دومين توليد کننده ي الماس صنعتي و هشتمين توليد کننده ي الماس زينتي در دنيا مي باشد. طلا و سنگ آهن هم در آن توليد مي شود(گلي زواره، 1388، ص464).
2-8-2-3-13- جمهوري فدرال نيجريه
نيجريه پر جمعيت ترين کشور آفريقا و سومين کشور مسلمان در جهان اسلام مي باشد. جمهوري فدرال نيجريه با 768/923 کيلومتر مربع وسعت در شمال با نيجر، در غرب با بنين و در جنوب با کامرون مرز مشترک دارد. نيجريه 134 ميليون نفر سکنه دارد(طالشي صالحاني، 1374، ص1).
از ذخاير غني نفت برخوردار است و از اين لحاظ هشتمين کشور توليد کننده در دنيا به شمار مي رود. گرچه کاوش نفت در اين کشور از سال 1908 م آغاز شد، اما منابع جديد نفت آن در 1970 م در سواحل کشف گرديد. افزايش ارزش نفت و فرآورده هاي گوناگون آن در سال 1973 م اقتصاد نيجريه را از شکوفايي ويژه اي برخوردار نمود، اما اين کشور به دليل آن که تحت تبليغات کشورهاي غربي به مصرف زدگي روي آورد و در اين زمينه افراط نمود، وارداتش افزايش فوق العاده اي يافت که منجر با بالا رفتن ميزان بدهي هاي آن شد و قروض خارجي آن به پنج ميليارد دلار رسيد که تنها 30% آن را به انگلستان مقروض است. افزايش بدهي هاي خارجي و فساد اداري باعث سقوط رژيم قبلي شد. نيجريه عضو کشورهاي صادر کننده ي نفت (OPEC) مي باشد.

شکل 3-48- نقشه کشور جمهوري فدرال نيجريه
با وجود آن که چهار برنامه ي توسعه ي اقتصادي در آن به اجرا گذاشته شده، ولي رونق اقتصادي آن چشم گير نبوده است و اين کشور از نظر تأمين مواد غذايي براي جمعيت انبوه خود به خارج وابسته است. ثروت نيجريه تنها نفت نيست 95% کلمبيت جهان در اين سرزمين به دست مي آيد و از اين لحاظ در جهان رتبه ي اول را داراست. زغال سنگ و سنگ آهن از منابع معدني ديگر آن مي باشد. مجتمع ذوب آهن و فولاد آن در ناحيه ي “آژائوکوتا” تأسيس شده است. صنايع آلومينيوم، نساجي، سيمان سازي و توليد سيگار از مهم ترين مراکز صنعتي آن است. در بخش صنايع، هدف، جايگزيني واردات با توليدات داخلي بوده است، ولي سهولت وارد نمودن کالاهاي خارجي و رقابت آن با محصولات داخلي باعث رکود و تعطيلي برخي از کارگاه هاي نيجريه شد. 705 نيروي کار در بخش کشاورزي مشغولند و زومين هاي حاصل خيزي در نيجريه وجود دارد، ولي بحران هاي اقتصادي و استفاده ي نابه جا از درآمدهاي نفتي، بخش کشاورزي را تخريب نموده و متأسفانه محصولات کشاورزي آن توسط پول داراني که با نفت ثروتمند شده اند وارد مي گردد. از نظر دام پروري وضع نيجريه بهتر است و صادر کننده ي پوست و روده مي باشد، ولي اوضاع ماهي گيري اسف انگيز است؛ زيرا ژاپني ها در سواحل آن بهترين ماهي ها را صيد نمده و به بهاي گزافي در اختيار مردم مي گذارند. صنعت جهان گردي نيجريه به دليل برخورداري از مناظر با طراوت ساحلي، جنگل هاي انبوه، هنرهاي دستي زيبا و برپايي جشنواره هاي هنري – فرهنگي نيجريه که همه ساله در يکي از استان هاي آن برگزار مي شود شکوفايي چشم گيري دارد(گلي زواره، 1388، ص476).
2-8-2-3-14- جمهوري توگو
توگو کشوري است در غرب آفريقا. نام رسمي آن جمهوري توگو است و يکي از کوچک‌ترين کشورهاي آفريقا به‌شمار مي‌آيد. پايتخت توگو، شهر لومه با ??? هزار نفر جمعيت مي‌باشد. مساحت توگو ??،??? کيلومتر مربع است توگو از سوي غرب با غنا، از سوي شرق با بنين و از سوي شمال با بورکينا فاسو هم‌مرز است. در جنوب، توگو ساحل کم‌مسافتي در کنار خليج گينه دارد.جمعيت اين کشور ? ميليون نفر و پايتخت آن شهر لومه است.

شکل 3-49- نقشه کشور جمهوري توگو
زبان رسمي اين کشور فرانسوي و واحد پول آن فرانک سي‌اف‌اي نام دارد. در کنار فرانسوي زبان‌هاي بومي رايج عبارتند از زبان‌هاي گبه، زبان کوتوکولي، و کابيه. توگو در سال ???? از فرانسه استقلال يافت.?? درصد از مردم توگو به اعتقادات بومي آفريقا باور دارند، ?? درصد از جمعيت کشور مسيحي و ?? درصد نيز مسلمان هستند. نژاد 99 % توگويي‌ها، آفريقايي (مهمترين آنها قبايل اوه، مينا و کابره مي‌باشند)، کمتر از ? % نيز اروپاييان و سوري و لبناني مي‌باشند. توگو آب‌وهوايي گرمسيري دارد و اقتصاد آن وابستگي زيادي به کشاورزي دارد.از مهمترين صادرات توگو مي‌توان به صادرات مجدد، پنبه، فسفات، قهوه و کاکائو اشاره کرد. توگو از اعضاي کشورهاي اتحاديه آفريقا مي‌باشد(گلي زواره، 1388، ص469).
2-8-2-4- آفريقاي مرکزي
2-8-2-4-1- جمهوري اوگاندا
اوگاندا در جنوب سودان قرار دارد، وسعت آن به 536/236 کيلومتر مربع بالغ مي گردد. در اواسط قرن نوزده ميلادي مسلمانان ساکن زنگبار در صدد تصرف آن برآمدند و در همين زمان اعراب حکومت اسلامي بوگاندا را در آن تشکيل دادند.

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه با موضوع تغییر رنگ Next Entries پایان نامه با موضوع b، استاندارد، تیتر