منابع تحقیق با موضوع فعالیت بدنی، حرکات موزون، آمادگی جسمانی

دانلود پایان نامه ارشد

ميزان بارندگي سالانه در کشور ما ايران به‌طور متوسط  ۲۵۰  ميلي‌متر است، يعني کمتر از يک‌سوم متوسط ميزان بارندگي در کل کره‌زمين، بنابراين حفظ منابع بسيار محدود آب شيرين از نظر کمي و جلوگيري از آلوده يا شور شدن آنها از نظر کيفي، براي ادامه حيات ملي ما بسياراهمیت دارد.
دکتر ويلسون ارسموس انگليسي نوشت: پريس نيتس قادر است از چنين روش‌هاي ساده و البته گوناگون نتيجه بگيرد، زيرا روح او سرشار از غيرممکن‌هاي پزشکي نيست. پريس نيتس خود تجارب‌اش را به رشتهء تحرير در نياورده است، بلکه اين‌کار را محققين و دستيارانش که با او همکاري داشته‌اند انجام داده‌اند. و حالا به شرح حال سباستيان کنايپ که پديده آب درماني را به شکل گسترده به جهانيان شناساند، توجه فرمائيد. کنايپ در سال  ۱۸۲۱  يعني  ۲۲  سال بعد از پريس نيتس در استفان ريد متولد شد. از سلامتي نسبي نه کامل برخوردار بود. تکرار بيما‌ري‌ها او را ناچار ساخت که تحصيل الهيات را رها کند. در خلال يک بيماري طولاني با کتابي اثر زيگموندهان با عنوان درس‌هائي از قدرت و تأثير آب سالم آشنا شد. مطالعه اين کتاب او را تکان داد و گرچه اواسط زمستان بود ولي به‌سوي رودخانه شتافت و خود را در آب انداخت. او تصميم گرفته بود تا خودش را مقاوم و قدرتمند سازد. هر روز به آب مي‌زد و در اندک زماني به وضوح مقاوم شد. از سال  ۱۸۴۸  انواع کاربردهاي آب‌درماني را آزمايش کرد و مابقي عمر را کاملاً سالم طي نمود. وي در سال  ۱۸۵۲  کشيش و در سال  ۱۸۸۱  رهبر کليسا و بعدها نماينده پاپ شد. کنايپ با تغييراتي آب‌درماني را ترويج نمود. با پاي برهنه روي زمين مرطوب قدم زدن، آزمايش‌هاي درماني به‌خصوص روي بيماري‌هاي کودکان، پوشيدن لباس خواب خيس شده در آب‌نمک يا محلول گياهي، استفاده از گياهاني چون کاه، جو صحرائي، جو دوسر و دمکرده علف‌هاي صحرائي براي سم‌زدائي از مهمترين کشفيات وي بود. فرو رفتن در آب گرم يا سرد، ضمادها و کمپرس‌ها، دوش‌ها و حمام‌هاي موضعي از دستورات مهم روش کنابپ مي‌باشد. امروزه بايد از او براي آنکه نگذاشت آب درماني به بوتهء فراموشي سپرده شود، سپاسگزار بود.

1-6-1آب چگونه درمان مي کند
خواص درماني آب به ويژگي هاي مکانيکي و دمايي آن بستگي دارد. در اين روش درماني از واکنش بدن به تحريک سرما يا گرماي آب استفاده مي شود. فشار آب و تحريک حسي آب را هم بايد در اين بين موثر دانست. اعصاب بدن آنچه را که حس مي شود، از طريق پوست به اندام هاي بدن مي برند و اين تحريکات با تحريک سيستم ايمني، توليد هورمون هاي مربوط به استرس، بهبود گردش خون و دستگاه گوارش، کمک به گردش خون و کاهش حساسيت بدن به درد، خصوصيات درماني خود را بروز مي دهند.

2-6-1انواع آب درماني
در آب درماني خارجي، بدن در آب فرو مي رود يا روي بدن از آب سرد يا يخ يا آب گرم استفاده مي شود و براساس دماي آب، تاثيرات مختلف درماني حاصل مي شود. در آب درماني با آب سرد، جريان خون پوست و عضلات زير آن تحريک مي شود. کمپرس سرد يا استفاده از کيسه هاي يخ براي پيچ خوردگي ها، سردرد يا تسکين دندان درد کاربرد دارد. استفاده از بسته هاي آب سرد در درمان بيماران روان پزشکي هم گاهي موثر بوده است. در آب درماني با آب سرد معمولا از آب سرد چشمه ها و درياها استفاده مي شود. اين درمان قدمتي ۱۵۰ ساله دارد و امروزه با رو ش هاي کنترل شده با استفاده از درمانگرهاي ماهر اين کار انجام مي شود. براي آنکه بدانيم آب درماني با آب سرد چگونه عمل مي کند بايد بدانيم واکنش بدن به آسيب ها مثل کشيدگي عضلات، پيچ خوردگي، بريدگي، کبودي و ساير موارد مشابه چيست. آنزيم ها و پروتئين هاي خاصي طي آسيب سلولي در محل آسيب، ترشح و رها مي شوند که رهايش آنها باعث گشادي عروق خوني مي شود که همين اتفاق، نفوذپذيري عروق را افزايش مي دهد. در مرحله بعد لنفوسيت ها دسته اي از سربازان بدن از طريق منافذ عروقي وارد محل آسيب مي شوند تا عفونت را از بين ببرند. مايعات اضافي براي حمل اکسيژن و پروتئين ها به منظور ترميم بافت در اطراف محل آسيب جمع مي شوند. آسيب بافتي ترشح بعضي هورمون ها را هم به دنبال دارد که همين موضوع درد را در محل آسيب به وجود مي آورد. کاربرد آب سرد در درمان، ۳ واکنش اساسي را موجب مي شود. در سطح سلولي، پاسخ متابوليک سلول ها کاهش پيدا مي کند در نتيجه ميزان اکسيژن مورد نياز سلول ها کم شده و کمبود اکسيژن در سلول ها، کمتر مي شود. آب سرد، نفوذپذيري ديواره عروق خوني را کاهش داده و به اين طريق ميزان مايعات جمع شده در محل آسيب را کمتر مي کند. مورد سوم اينکه سرما، محل آسيب را تا حدي بي حس مي کند و حالت مسکن دارد. ميزان نمک موجود در آب دريا يا چشمه باعث افزايش فشار اسمزي شده، قابليت هدايت آن افزايش يافته و تاثيرات درماني بيشتر ميشود.

1-7 قرآن و آب و شنا
قران کريم در خلال داستان حضرت ايوب عليه السلام، به اين شيوه درماني تلويحا اشاره و آنرا تجويز کرده است.ماجرا به اختصار از اين قرار است که وي داراى اموال و فرزندان و امكانات بسيار بود و همواره خدا را سپاس مى‏گفت. شيطان به خداوند عرضه داشت كه اگر ايوب را شاكر مى‏بينى به خاطر نعمت فراوانى است كه به او داده‏اى، اگر اين نعمت‏ها از او گرفته شود او بنده‏ى شكرگزارى نخواهد بود.خداوند به شيطان اجازه داد بر دنياى ايوب مسلّط شود. او ابتدا اموال و گوسفندان و زراعت‏هاى ايوب را دچار آفت و بلا كرد امّا تأثيرى در ايوب نگذاشت. سپس بر بدن ايوب سلطه يافت و او چنان بيمار گشت كه از شدّت درد و رنجورى اسير بستر گرديد، امّا با اين حال از مقام شكر او چيزى كاسته نشد.چون ايوب از اين امتحان سخت الهى به خوبى برآمد، خداوند دوباره نعمت‏هاى خود را به او بازگرداند و سلامت جسمش را بازيافت. نک: تفسير نمونه، ذيل آيه 43سوره صاد؛ به اين ترتيب که به وي فرمان داد که: ارْكُضْ بِرِجْلِكَ  هَذَا مُغْتَسَلُ  بَارِدٌ وَ شَرَاب پاى به زمين زن زد و چشمه آبى پديد آمد، گفتيم اين آبى است سرد براى شستشو و نوشيدن در آن شستشو كن و از آن بياشام تا از هر درد و الم بياسايى.9

1-8 انواع ورزشهای آبی
• دریانوردی‏
• شنا
• قایق‌رانی‏
• موج‌سواری‏
• واتر پولو‏
1-9معرفی استخر
استخر، محل خصوصی است برای شنا، شیرجه، و واترپولو كه در اندازه های مختلف ساخته می شود. ولی، استخرهایی كه در آنها مسابقات رسمی را برگزار می كنند باید دارای مشخصاتی معین باشد. این مشخصات از طرف فدراسیون  بین المللی شنای آماتور، كه آن را فینا10 می خوانند. 11

1-10انواع ورزش هاوتمرینات با آب
1-10-1حرکات ریتمیک در آب
تمام بدن همراه با حرکات موزون در آب کم عمق حرکت می کند. هدف برای بهبود عروق کرونری است.
1-10-2حرکات موزون در آب /تمرینات قدرتی
حرکات بالا و پایین بردن بدن با استفاده از مقاومت آب یا استفاده از برخی لوازم در آب به منظور تقویت کردن، محکم کردن و شکل دادن ماهیچه ها.
1-10-3تمرینات انعطاف پذیری
حرکات وسیع با استفاده از حداکثر کشش بدن
1-10-3آب درمانی واحیای مجدد
روش هایی در آب به منظور رسیدن به هدف های بالینی مخصوص انجام می شود.
1-10-4یوگای آب و ریلکسیشن
حرکات نرم و ملایم با آب به عنوان یک وسیله آرامش بخش.
1-10-5ورزش در قسمت عمیق
حرکاتی با هر سرعت در قسمت عمیق انجام شود به طوری که پاها به کف استخر برخورد نکند. می توان از کمربند و وسایل شناوری روی آب برای این هدف استفاده نمود.

1-10-6جاگینگ بالا و پایین دویدن درقسمت عمیق دویدن
مانند راه رفتن و دویدن در خشکی است این عمل در قسمت عمیق انجام شود از کمربند و وسایل شناوری استفاده با انواع تمرین ها و روش های مختلف دویدن
1-10-7ورزش هایی با دیواره ی استخر
از دیواره ی کنار استخر به عنوان تکیه گاه برای نگه داشتن قسمت های مختلف بدن استفاده می شود.
1-10-8آمادگی جسمانی لازم در آب
با استفاده از لوازم حرفه ای که مخصوص حرکات موزون و تقویت و تحمل در آب طراحی شده انجام می شود
1-10-9کشش
حرکات آرام و مخصوصی که انجام می شود، برای مدت زمانی نگه داشته می شود. این حرکات بعد از گرم شدن بدن و هم چنین در پایان کار انجام می شود تا ماهیچه هایی که سخت کار کرده اند کشیده شوند. این کار از دردناکی و سختی ماهیچه ها جلوگیری میکند.
1-11تاثیرات موثر شنا بر بدن
1-11-1عمل یک شناگر خوب که طول استخر را با انواع شناهای مختلف می پیماید یک نمونه از آمادگی جسمانی است. اگر چه توصیه میشود که شناگران به تمرینات دیگر آبی نیز توجه نماید. اگر شما تصمیم می گیرید که شنا گران طول استخر را به عنوان یک ورزش عادی برای تناسب اندام انجام دهید از مرحله پایین شروع کنید شاید یک یا دو طول استخر را بپیماید تا بتوانید بدون خستگی شنا کنید. به تدریج تعداد طول هایی را که شنا می کنید افزایش دهید این فعالیت حداقل ۲۰ دقیقه تمرین و ۳ بار در هفته مناسب است.
1-11-2پیش گیری و درمان پوکی استخوان با استروژن درمانی افزایش کلسیم دریافتی و فعالیت بدنی مرتبط است.
1-11-3 طبق شواهد و اطلاعات موجود ضایعات استخوانی در فضا نوردانی که در محیط های بدون جاذبه قرار می گیرندبسیار مشهود است. هم چنین افرادی که برای مدت زمان طولانی بستری می شوند چنین ضایعات استخوانی را تجربه کرده اند.
استخوانها برای افزایش توده باید به طور مکانیکی بارگیری شوند تا متراکم تر و فشرده تر شوند که این امر تحت تاثیر دو راه امکان پذیر است :
در وضعیت تحمل وزن، قرار گرفتن مانند ایستادن که موجب فشرده شدن استخوانهای پا می شود و یا نشستن که بر استخوانهای ستون فقرات فشار می آورد.12
از طریق انقباض عضلانی زمانی که شخص عضلات یک مفصل را منقبض می کند دو سطح استخوان در مفصل در مقابل یکدیگر فشرده می شود بنابراین روشن است که فعالیت بدنی نقش کلیدی را در توسعه و حفظ سلامت استخوان بازی می کند.
همچنین واضح است که فعالیت بدنی باید از نوع تحمل وزن باشد چرا که ورزش هایی که تحمل وزن در آنها چندان اعمال نمی شود مانند شنا یا دوچرخه سواری تاثیر کمتری بر تحریک و تراکم توده استخوانی دارند پیاده روی و جاکینگ نمونه هایی از فعالیت بدنی می باشند که تحمل وزن در آنها به کار می رود و بیشترین تاثیر را در پیش گیری و درمان پوکی استخوان دارند.
1-12انواع حرکت های شنا
انواع حرکت های شنا به شنای آزاد، کرال سینه، کرال پشت، قورباغه، پروانه دسته بندی شدند.
تمام این حرکات در مسابقات انفرادی چندگانه به اجرا در آیند.
شنای پروانه
شکل1-2 شنای پروانه[26]
شنای  کرال پشت
شکل1-3 شنای کرال پشت
شنای  غوربافه
شکل 1-4 شنای غورباغه
شنای  آزاد
شکل 1-5 شنای آزاد[26]

شکل 1-6 شنای کودکان[26]
1-13آموزش شنا
1-13-1شنای قورباغه: از آغاز نخستین‌ دستی‌ که‌ پس‌ از استارت‌ و هر برگشت‌ زده‌ می‌شود، بدن‌ شناگر باید بر روی‌ سینه‌ قرار گیرد و شانه‌های‌ او با سطح‌ طبیعی‌ و معمولی‌ آب‌ در یک‌ راستا باشند.تمام‌ حرکات‌ بازوان‌ باید همزمان‌ و در یک‌ صفحه‌ افقی‌ انجام‌ شوند و حرکت‌ متناوب‌یک‌ در میان نداشته‌ باشند. تمام‌ حرکات‌ پاها باید همزمان‌ و در یک‌ صفحه‌ افقی‌ انجام‌ شوند و حرکت‌ متناوب‌ نداشته‌ باشند.
در مرحله‌ای‌ از حرکت‌ پا که‌ باعث‌ پیشروی‌ و جلو رفتن‌ شناگر در آب‌ می‌شود، پاها باید چرخش‌خارجی‌ داشته‌ باشد، پای‌ قیچی، پای‌ کرال‌ و پای‌ دلفین‌ پایین‌ رونده‌ مجاز نیست.
در هنگام‌ برگشتها و پایان‌ مسابقه، لمس‌ دیواره‌ باید با هردو دست‌ و بطور همزمان‌انجام‌ شود،این‌ تماس‌ می‌تواند در سطح‌ آب‌ و یا در بالا و یا در زیر آب‌ باشد. تا زمانی‌ که‌ دستها دیواره‌ را لمس‌ نکرده‌اند شانه‌ها باید در صفحه‌ افقی‌ باقی‌ بمانند.به‌ هنگام‌ هر دوره‌ کامل‌ یک‌ دست‌

پایان نامه
Previous Entries منابع تحقیق با موضوع بازی های المپیک، نیروهای مسلح، یونان باستان Next Entries منابع تحقیق با موضوع استان همدان، یونان باستان، عتبات عالیات