منابع تحقیق با موضوع سازمان بهزیستی، تسهیلات عمومی

دانلود پایان نامه ارشد

آنهاست که تعیین می کند میزان نور روز در هر اتاق، تا چه حد رضایت بخش باشد. از قرار دادن پنجره های بزرگ در انتهای راهروها خودداری شود و از تقابل شدید نور پرهیز شود.توصیه می شود عرض هر واحد پنجره حداکثر 60 سانتی متر باشد. برای دید به بیرون حین نشستن آستانه پنجره حداقل 80 سانتی متر باشد. پنجره ها به آسانی باز و بسته شوند و دستگیره در ارتفاع 90 تا 120 سانتی متر بالاتر از کف باشند(قوامی 1373، 74تا75). طبق ماده 9 سازمان بهزیستی ایران اتاق سالمند باید دارای پنجره ای باشد که به فضای باز راه داشته باشد. درب ها و پنجره ها باید مجهز به توری باشد. پنجره ها باید به گونه ای باشد که خطر افتادن نداشته باشد ( باز شدن پنجره به صورت ۶۰ درجه یا داشتن حفاظ)(سازمان بهزیستی کشور 1381).

3-11-7-آسانسورها
درساختمان هایی که تسهیلات عمومی در طبقات بالاتر قرار دارند، تنها وسیله ممکن دستیابی برای افراد ناتوان، محسوب می شوند. آسانسور باید نزدیک به ورودی اصلی ساختمان کار گذاشته شود و به وضوح علامتگزاری شوند و در هر طبقه بدون بالا و پایین آمدن از پله به آن دسترسی داشت. برای صندلی نشینان حداقل عرض 80 سانتی متر برای آسانسور برآورد شده است ولی عرض 90 سانتی متر ترجیح دارد. فضای روبروی درب آسانسور نباید کمتر از عمق آسانسور عرض داشته باشد(قوامی 1373، 77). حداقل ابعاد مفید اتاقک آسانسور ۱۴۰×۱۱۰ سانتی‌متر، پوشش کف آسانسور محکم، ثابت، غیرلغزنده، مجهز به دستگیره‌های کمکی در دیواره‌های آسانسور در ارتفاع ۸۵ سانتی‌متر باشد. حداقل فضای انتظار در جلوی آسانسور در هر طبقه باید ۱۵۰×۱۵۰ سانتی‌متر باشد(مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن 1378 ).

3-11-8-دسترسی ها

پایان نامه
Previous Entries منابع تحقیق با موضوع سازمان بهزیستی، رضایتمندی، ویژگی های فردی Next Entries مقاله رایگان درمورد مقابله با استرس، کاهش استرس، مفهوم وجود