منابع تحقیق با موضوع رضایتمندی، خانه سالمندان، ارتباط با طبیعت

دانلود پایان نامه ارشد

ماندن از افسردگي اختلال در رفتار و عصبانيت‌ها. (همان،124).
معايب آسايشگاه سالمندان :
– داشتن زندگي يكنواخت و عادي بدون نوسان كه خود وضع روحي افراد را مختل مي‌كند.
– دوري از خانواده و فرزندان و احساس محروميت‌هاي عاطفي ناشي از آن.
– درماندگي و بهره‌مندي از زندگي غيرطبيعي و پرستاري‌هاي تصنعي.
– عدم استقلال و مديريت در زندگي بدون مراقبت توأم با همدردي و غم‌خواري.
– از هم پاشيدگي كانون خانواده، و در انزوا‌ قرار گرفتن (همان، 125).
طراحی مناسب بگونه ای است که هم رضایت سالمندان را فراهم آورد و هم در کاهش وجه ی منفی سرای سالمندان موثر باشد، بدین منظور در این تحقیق پرسشنامه ای تنظیم می گردد و در اختیار دو گروه سالمندان مقیم، غیر مقیم قرار می گیرد که با تحلیل نتایج حاصله به بهترین الگوی طراحی برسیم.نکته قابل ذکر این است که شهر ایلام هم اکنون از فضایی نامناسب و با کاربری غیر مرتبط جهت اسکان سالمندان استفاده می شود و بهتر است آن را زندان سالمندان بنامیم تا سرای سالمندان.
خانه های سالمندان دارای طرح اندیشیده شده در ایران اگر هم به صورت لوکس و هزینه گران اجرا شده اند در بدنه، حجم و پوسته معمولی هستند.بهتر است بدنه و نماهای این بناها را منحصر بفرد و گیرا و براساس نظرات خود سالمندان و مطابق با استاندارد به گونه ای که شرایط رضایت مندی آنها را فراهم نماید، طراحی کرد. استفاده از الگوهای بومی و فرهنگی منطقه همچنین طراحی متناسب با اقلیم و طبیعت بر مطلوبیت سرای سالمندان می افزاید، ایجاد فضاهای باز ، ورزشی ، نمایشگاهی و کارگاهی بطوری که سایر سالمندان غیر مقیم در آسایشگاه بتوانند در آن حضور یابند و امکان ارتباط با سالمندان مقیم فراهم باشد موجب استقبال و جلب نظر بیشتر مردم و رضایت سالمندان می گردد.
1-4- اهداف
درباره ی آنچه در حال حاضر ، به دلیل عدم توجه به نیازهای سالمندان، در ایران اتفاق افتاده می توان گفت که ایجاد مراکز نگهداری از سالمندان و به ویژه سالمندان علیل ، قبل از آن که مشکل سالمندان را حل کند و رضایت آنان را جلب نماید، مسایل سایر اعضای خانواده را کاهش می دهد.به طور کلی در برنامه ریزی های دراز مدت، موضوع طراحی و ساخت خانه ی سالمندان نیاز یه توجه بیش تر دارد و مسلما باید در این گونه برنامه ریزی ها در نظر گرفته شود. اما متاسفانه علی رغم وجود این نیاز تا کنون هیچ ضابطه ای اصولی و راهنمای کاملی در مورد استفاده از طراحی مناسب در ساخت این فضاها در کشور ما ، تدوین نشده است. در عین حال ، توجه زود هنگام کشورهای غربی به این موضوع (از دهه ی ۱۹۵۰ میلادی به بعد) و مطالعات وسیعی که در این ارتباط انجام شده است ، به دلیل زیر بنای ارزشی و فرهنگی خاص هر کشور ، نمی تواند مورد استفاده ی مستقیم در کشور ما قرار گیرد ، اما به هر حال بررسی و تجزیه و تحلیل تجربیات این کشورها نیز اجتناب ناپذیر می باشد.
آن چه مسلم است تغییر ذهنیت بدبینانه ی سالمندان و سایر افراد جامعه ، نسبت به مراکز سالمندی و قضاوت صحیح و منطقی در این مورد ، می تواند آغازی برای حل این مشکل باشد . فراهم کردن شرایطی که افراد سالمند داوطلبانه عضو مؤسساتی مانند خانه سالمندان شوند ، باعث می گردد نگرش آنها نسبت به این مراکز تغییر کند. هنگامی که مردان و زنان سالخورده با اراده ی خود به مؤسسه ی سالمندان بروند ( نه به اجبار شرایط ) خوشحال تر خواهند شد و انگیزه قوی خواهند داشت که با تغییرات شدید ناشی از الگوی زندگی سازمانی سازش کنند. مردان و زنانی که عادت دارند با اشخاص دیگر باشند و در فعالیت های گروهی شرکت کنند ، از تماس های اجتماعی و فرصت های تفریحی ، که زندگی سازمانی برای آنها فراهم می کند ، لذت می برند . افراد سالخورده ، در صورتی که بتوانند تماس با افراد خانواده و دوستان راحفظ کنند ،با زندگی سازمانی سازش خواهند کرد . مهم تر از همه این است که احساس کنند هنوز هم عضوی از خانواده هستند و تماس و رابطه ی آنها با فرزندان و خویشان قطع نشده است. در عین حال ، امروزه این واقعیت مهم بیشتر مورد توجه است که شکل زندگی سالخوردگان باید با نیازهای بدنی و روان شناختی شخص سالخورده متناسب باشد. تاکید بر این است که سلامت فرد سالخورده ، تامین گردد، فرصت هایی برای معاشرت با اشخاص هم فرهنگ و هم سن برای او فراهم شود . همچنین استفاده از برنامه های تفریحی و سایر فعالیت ها، از قبیل اردوهای مناسب، استفاده از کتابخانه ،گل کاری، انجام دادن کارهای دستی،برگزاری جشن های ویژه، فیلم ، نمایش، کنسرت،برنامه های دینی و … برای شخص سالخورده پیش بینی گردد.
اهداف آرمانی و کلی: ارائه الگوی مناسب طراحی سراهای سالمندان( متناسب با نیازهای سالمندان، و جلب رضایت آنان منطبق بر شرایط فرهنگی،اجتماعی و اقلیمی منطقه و همچنین استقبال و پذیرش از سوی جامعه)
اهداف اختصاصی:
1-شناخت ویژگی های جسمی و روحی سالمند
2- تعیین شاخصه های کمی و کیفی در طراحی فضاهای سالمندان
3-سنجش وتحلیل متغیرهای تاثیرگذار بررضایت سالمندان
3- طراحی سرای سالمندان شهر ایلام با رویکرد رضایتمندی
1-5-سئوالات وفرضیه ها
1-5-1- سؤالات تحقیق
آیا طراحی محیط مناسب و مرتبط با طبیعت بر رضایتمندی سالمندان شهر ایلام موثر است؟
آیا وجود فضاهای جنبی بر رضایتمندی سالمندان از اقامتگاه تاثیر گذار است؟
1-5-2-فرضيه‏هاي تحقیق
1-گمان می رود افراد مسن به زندگی در فضاهایی که الگوهایی از ارتباط با طبیعت را داشته باشد علاقه نشان می دهند.
2-گمان می رود طراحی فضاهای نمایشگاهی، باغ بانی، گل کاری، کارگاهی و…موجب بالابردن رضایت سالمندان می شود.
1-6-مفاهیم
1-6-1-تعریف پیری
روان‌شناسان، معمولا دوره پیری را به عنوان دوره انحطاط در نظر مي‌گيرند. افراد در دوره پيري با مجموعه‌اي از ناتوانايي‌هاي جسمي و محروميت‌هاي اجتماعي روبه‌رو مي‌شوند، كه بايد با آن‌ها كنار بيايند. در اين دوره، نيرومندي و سلامت جسماني آن‌ها كاهش مي‌يابد و همراه با بازنشسته شدن از شغل خود تا حد زيادي درآمدشان را از دست مي‌دهند و به مرور زمان، رابطه‌شان با همسر، خويشاوندان و دوستان كم مي‌شود. همراه با اين آسيب‌ها آن‌ها دچار افت جايگاه اجتماعي نيز مي‌شوند كه ملازم پيري است و همان‌گونه كه در آمريكا مطرح است، احساس منفعلی از “بي‌مصرف” بودن مي‌كنند (کرین، 1384: 374).
البته بايد توجه داشت كه پيري چيزي بيش از مسن شدن است. پيري ممكن است به آهستگي يا به سرعت، تدريجي يا ناگهاني فرا رسد. به نظر مي‌رسد كه بعضي افراد گام به گام و به زيبايي به سوي پيري قدم برمي‌دارند و عده‌اي ديگر يك‌دفعه در اثر واقعه‌اي ناگوار، خواه واقعي يا خيالي، ناگهان پير مي‌شوند. پيري صرفنظر از آنكه چگونه فرا مي‌رسد، غيرقابل اجتناب و سرنوشت همگان است(گروه نویسندگان 1364، 602).
اخيرا بعضي از روان‌شناسان سعي كرده‌اند تصوير خوش‌بينانه‌اي از اين دوران ترسيم كنند. آن‌ها در عين حال كه بعضي از مشكلات و فقدان‌هاي دوره پيري را مي‌پذيرند، اما بر اين باورند كه سن پيري مي‌تواند با خشنودي هم همراه باشد و مادامي كه شخص با محيط خود فعالانه برخورد مي‌كند، مي‌تواند تجربه‌هاي جديدي را به دست آورد(کریمی 1375، 374).
آنچه مسلم است اينكه تحول تا آخرين سال‌هاي زندگي ادامه مي‌يابد و اگر انسان در بخش پاياني بزرگسالي شاهد تقليل ظرفيت‌هاي بدني خويشتن است، با اين وجود همواره توانايي و ميل مهار كردن محيط اطراف خود را حفظ مي‌كند و اگر پاره‌اي از افرادي را كه دوست داشته، از دست داده است اما هنوز نياز به دوست داشتن و نياز به محبت در وجود او بيدار است.
بخش پاياني بزرگسالي كه به بركت بهبود مداوم مراقبت‌هاي پزشكي، تغذيه و محيط جسماني به تعداد بيشتري از افراد فرصت مي‌دهد تا به دهه هفتاد و حتي بيشتر قدم بگذارند، هديه قرن بيستم است.
با اين همه پديده پيري با مقياس جهاني امري حساس است. تخمين‌هاي جمعيت‌شناسي در غرب حاكي از اين بوده است كه در فاصله سال 1970 تا 2000 تعداد افراد مسن دو برابر مي‌شود. و در پايان قرن حاضر پانزده درصد جمعيت جهان را افراد بالاي 65 سال تشكيل خواهند داد(منصور 1381، 220).
1-6-2-سن پيري
اگر از شما بخواهند سن افراد پير را از ظاهرشان حدس بزنيد، احتمال اينكه دچار اشتباه شويد، زياد است. در واقع، اغلب مي‌گوييم كه يك آدم سالمند نسبت به سنش “جوان به نظر مي‌رسد” يا “پير به نظر مي‌رسد”.
اين اظهار نظر ما بيانگر آن است كه سن زماني(تقويمي)، شاخص ناقصي براي سن كاركردي يا كفايت و عملكرد واقعي است. چون افراد از لحاظ زيستي با آهنگ متفاوتي پير مي‌شوند، متخصصان بين سالخوردگان پير كه شكننده به نظر مي‌رسند و علایم ضعف نشان مي‌دهند و سالخوردگان پيرجوان كه از لحاظ جسماني نسبت به سن زيادشان جوان به نظر مي‌رسند فرق مي‌گذارند(برک 1385، 291).
روان‌شناسان شروع سن پيري را در حدود 65 – 60 سالگي، يعني سني كه اغلب مردم بازنشسته مي‌گردند دانسته‌اند، البته تعيين سن خاص به عنوان شروع سن پيري قطعيت ندارد.از نظر سني يك فرد 65 ساله هنوز مي‌تواند انتظار زندگي بيش از 12 سال را داشته باشد و اگر فردي تا 80 سالگي دوام آورد احتمال دارد بتواند انتظار زندگي 10 سال ديگر را نيز داشته باشد.
1-6-3-فرهنگ پيري
معناي پيري را عمدتا فرهنگ تبيين مي‌كند. در فرهنگ‌ها زندگي و مرگ جزء چرخه حیات محسوب شده و در درون تجربه انساني قرار مي‌گيرند. پيري رسيدن به خردمندي و فرزانگي است. اما در فرهنگ غرب پيري و مرگ مهار شدني نيست و براي بسياري از افراد وقوع آن‌ها صدمه زدن به موجوديت آدمي است و در نتيجه پير شدن پا بر لب گور گذاردن است.
در اينجا چند اسطوره در مورد پيري نقل مي‌كنيم كه چندان قابل اعتنا نيستند :
1-كهولت پيري اجتناب‌ناپذير است.
2- پيران، فاقد بهره‌وري بوده و يا ديگر مولد نيستند.
3-افراد پير در مقابل تغيير، مقاومت مي‌كنند.
4-اما نمونه‌هاي گوناگون و فراوان در هر يك از اين زمينه‌ها خلاف اين افكار قالبي را نشان مي‌دهند و سن‌زدگي يا ادراك منفي نسبت به شخص بزرگسال، ساخته و پرداخته مجموعه‌اي از رفتارها و عادات فرهنگي است(منصور 1381، 221).
از نظر اريكسون و برگمن دسته‌اي از كشمكش‌هاي دروني در افراد پير وجود دارد كه ما هنگام برخورد با آن‌ها متوجه آن نمي‌شويم. ما بر بسياري از مشكلات اجتماعي و جسمي آن‌ها آگاهي داريم و ممكن است با وجود اينكه افراد سالخورده کارایی ندارند، براي آن‌ها احساس دلسوزي كنيم. اما ما مي‌توانيم از طريق يافتن نمونه‌هايي از افراد پير كه مفيدتر و پرانرژي‌تر هستند و بيشتر در كارهاي اجتماعي شركت دارند تصور خود را در مورد سالخوردگان اصلاح كنيم.
به هر حال ارزيابي ما از پيري، همچنان براساس رفتار بيروني آن‌ها است و از بررسي بحران‌هاي دروني آن‌ها عاجز هستيم. ما نمي‌توانيم درك كنيم كه وقتي فرد سالمند ساكت و آرام است، احتمالا در حال دست و پنجه نرم كردن با مهمترين پرسش‌هاي زندگي‌اش است، سوال‌هایی مثل آيا اكنون بايد با مرگ روبرو شوم؟ آيا زندگي من بامعنا بوده است؟ چه چيزي زندگي را معنادار مي‌كند؟ (کریمی، 1375: 376)
طرز پير شدن برحسب فرهنگ متغير است. در فرهنگ‌هاي ساده و سالم، طول عمر سالخوردگان به مجموعه‌اي از دلایل وابسته است. مقام و منزلت يك سالخورده در جامعه بالاست، فرد سالخورده با خانواده خود كه براي او احترام قائلند و او را براي خود و جامعه مفيد مي‌دانند زندگي مي‌كند. كناره‌گيري اجباري از فعاليت‌ها وجود ندارد و او تا هر زمان كه بتواند به كار ادامه مي‌دهد(پیشین، 226).
1-6-4-مفهوم سالمندی
پیری به عنوان یکی از دوران های عمر انسان با نوعی بلوغ و کمال زیستی ، جسمی و روانی و به عبارتی یک سرنوشت زیست شناختی است که واقعیت طولانی تری از تاریخ دارد. معمولا سالخوردگی در بسیاری از کشورها برابر مقررات از حدود سن بازنشستگی(60تا65 سالگی)آغاز میشود (معین، 2000).
سالمندی یک فرد بالغ سالم را به فردی ظعیف با کاهش در ظرفیت های مختلف فیزیولوژیک و افزایش استعداد ابتلاء به بسیاری از بیماری ها و مرگ تبدیل می کند (یونگ

پایان نامه
Previous Entries منابع تحقیق با موضوع رضایتمندی، استان ایلام، رشد جمعیت Next Entries منابع تحقیق با موضوع رضایتمندی، کیفیت محیط، محل سکونت