منابع تحقیق با موضوع رضایتمندی، خانه سالمندان، تناسب اندام

دانلود پایان نامه ارشد

منظر، ویژگی های کالبدی، روابط همسایگی، بهداشت مجتمع و امنیت مورد بررسی قرار داده است. مقاله بررسی متغیرهای فردی موثر بر رضایتمندی شهروندان از کیفیت محیط زندگی(مطالعه موردی بافت قدیم و جدید شهر شیراز) نوشته دکتر علی حاجی زاده .که وی رضایتمندی محیط را وابسته به متغیرهای صدا ، بو، آلودگی، زباله، امنیت، شلوغی، تسهیلات، تعلق مکانی، ساختمان ها، شبکه دسترسی، فضای سبز، روابط اجتماعی، دسترسی به خدمات، سرزندگی ، خوانایی، نظم سنجیده است. مقاله بررسی شاخص ها و معیارهای موثر بر رضایتمندی شهروندان از فضاهای عمومی شهری نوشته مجتبی رفیعیان، زهرا خدائی در سال 1388 که رضایتمندی را با متغیرهایی از قبیل نظافت و پاکیزگی، دسترسی، جذابیت، راحتی، جامعیت، سرزندگی و پویایی، عملکرد ، تمایز، ایمنی و امنیت، نیرومندی و سلامتی، هویت، نفوذ پذیری، تنوع، خوانایی، غنا، مقتضیات بصری، رونق، ادراک شخص سنجیده است. در مقاله سنجش میزان رضایتمندی سکونتی محله نواب، آقایان مجتبی رفیعیان، علی عسگری و خانم زهرا عسگری زاده در سال 1388 رضایتمندی را با متغیرهای امنیت، بهداشت محیط، روابط همسایگی، ویژگی های کالبدی(نوع و ابعاد واحدها، تعداد اتاق ها، تعداد واحدها)، دید و منظر، تسهیلات مجتمع سنجیده است. در مقاله ارزیابی میزان عدم رضایت ساکنان محله نواب تهران از ارزش های کیفیت محیط شهری سال 1390، خانم ها زهرا خدائی و زهرا عسگری زاده رضایتمندی را با بوی بد، آلودگی صوتی، آلودگی، زباله ، خطرات، شلوغی و کمبود امکانات سنجیده اند.
2-5-مصادیق خانه سالمندان در جهان
با بررسی جمعیت افراد مسن معلوم شد که سالمندان نیاز به خانه هایی دارند که بتواند آسایش و رضایت آنها را برآورده نماید. که به دو صورت امکان پذیر است یا خانه های آنها را با توجه به نیازهای فعلی بازسازی می کنند، یا خانه هایی برای آنها طراحی می کنند. که در جوامع رو به رشد نیاز به طراحی این خانه ها برای زندگی در دوران سالمندی و دور از خانواده بیشتر احساس می شود.
طراحی خانه سالمندان باید به گونه ای باشد که نیازهای سالمندان را برآورده نماید، از جمله با مکانیابی مناسب ، دیدها ،روابط فضایی و…سالمندان باید در این خانه ها احساس آرامش کنند و حس بودن در خانه خود و تعلق خاطر پیدا کنند. متاسفانه در ایران کمتر خانه مناسب با روحیات شکننده و وضعیت جسمانی سالمندان طراحی شده است اکثر سراهای سالمندان در ایران برای کاربری دیگر ساخته شده اند این نشان دهنده بی توجهی به نیازهای سالمندان است. به تازگی این بحث مورد توجه قرار گرفته است و کتابهایی در رابطه با طراحی مناسب سالمندان و استانداردهای طراحی ترجمه شده است. از این روی برای دست یابی به راهکار و طراحی مناسب به تحلیل و بررسی نمونه های مناسب خارجی می پردازیم و برای طراحی در ایران روحیات، فرهنگ و اقلیم ایران را دخالت می دهیم.

2-5-1-تسهیلات جشنواره شهر خورشید
در شرق فونیکس، آریزونا 3100هکتار خانه فعال بازنشستگی به نام جشنواره شهر خورشید وجود دارد و مکانی عالی برای بازنشسته های قرن بیستم است. جشنواره شهر خورشید برای بزرگسالان دارای سن 55 سال و بالاتر، که هنوز هم فعال هستند در نظر گرفته شده است. بیشتر به جنبه اجتماعی و سلامت فیزیکی و روحی سالمندان توجه شده است. ساکنان توانایی خروج اختیاری از مجموعه و یا شرکت در فعالیت های متعدد بر روی سایت را دارند که شامل طیف وسیعی از خرید مواد غذایی ، 18 دریچه گلف، مراکز تناسب اندام و کلاس با مربیان تناسب اندام ، استفاده تفریحی استخر و باشگاه وآموزشگاه های مختلف است. سلامت جسمانی ساکنان بسیار مهم بوده و اجازه می دهد با استفاده روزمره از امکانات به سلامت روحی و جسمی بهتر دست یابند.

در مجموعه بازنشستگی شهر خورشید از واحدها و سوئیت های متنوعی برای سالمندان استفاده شده است که برحسب نیاز و توانایی شان ، در واحدهای مختلف زندگی می کنند. سوئیت های یک و دو نفره طراحی شده اند که برخی از آنها دارای آشپزخانه، هال، نهار خوری، تراس و انبار هستند زیرا همه سالمندان توانایی طبخ غذا در اتاق خود ندارند، یا از سالن غذا خوری عمومی استفاده می کنند یا پرستار غذا را به اتاق یا سوئیت می برد. برخی از سوئیت ها نیز برای متاهلین طراحی شده است. در زیر نمونه های هر کدام دیده می شود. اکثرا اتاق های خواب به سرویس ها دسترسی مستقیم دارند و آشپزخانه نزدیک ورودی طراحی شده اند.

در جشنواره شهر خورشید فضای زندگی در خانه بازنشستگی شامل قطعات متنوعی از خانه ها است تا امید به زندگی را ارتقا بدهند. مقیمان قسمتی از جامعه بازنشستگانند اما فاقد جمع خانوادگی مستقل برای خودشان هستند. بدین وسیله احساس مالکیت و همچنین رضایت واقعی می کنند که می توانند سرانجام کارکم و سرگرمی زیاد داشته باشند در حالی که زندگی سالمی را ادامه می دهند. اندیشه انجمن و مالکیت افتخار دیگر هست که در این طراحی آهسته القا شده است .در این بین نزدیک شدنمان به ترکیب استقلال و کمک انواع سبک زندگی ، یک مجموعه سالمندی باید از فعالیت ساکنان پشتیبانی کند و به بهبود سلامت آنها کمک کند. ارتباط با طبیعت و آزادی انتخاب های متعدد ،سلامت روحی سالمندان شهر خورشید را بیشتر از پیش می کند(MQP 2010، 7).
عکس های زیر بیانگر زیبایی طراحی ولحاظ نمودن شرایط گوناگون در طراحی این مجموعه است.

2-2-5-2-طراحی خانه سالمندان در چارلتون ماساچوستس
این مجموعه سالمندی برای 130 سالمند در سوئیت های یک و دونفره طراحی شده است که 30 در صد ساکنان در سوئیت های دونفره زندگی می کنند که در سه طبقه جای می گیرند. تمام امکانات و فضاهای مورد نیاز همچنین ابعاد و اندازه اتاق ها طبق استاندارد از کتاب های مختلف سالمندی از جمله( کتاب متریک استانداردهای معماری، 1997، نگارش توسط پاتریشیا و دیوید آدلر) و(کتاب طراحی جهانی برای پیری،2008، نگارش توسط جفری روزنفلد) استخراج گشته است.
برای دسترسی های مناسب و حفظ حریم های هر منطقه نمودار ارتباطات طراحی شد که در دیاگرام های بعدی قابل ملاحظه می باشند. طبق این نمودار ساختمان دارای یک لابی اصلی از ورودی است که به یک راهرو در طول هر ساختمان ختم می شود.در طول راهرو اصلی فضاهایی مانند: سالن غذاخوری و آشپزخانه، دستگاه های خودپرداز، مرکز تناسب اندام، منطقه مراقبت سرپایی، دستشویی های عمومی و کتابخانه برای استفاده ساکنان ها وجود دارد. در امتداد راهرو طبقه اول دو اتاق با تسهیلات و ابعاد مناسب برای معلولین و اتاق های تک قرار دارد. اتاق های مکانیکی و الکتریکی نیز در طبقه اول واقع شده است. دو دستگاه آسانسور ، یکی با قابلیت حمل برانکارد را برای مقاصد اضطراری و راه پله برای ساکنان طبقه سوم که اغلب در اتاق های یک و دونفره زندگی می کنند طراحی شده است. در امتداد راهروهای هر طبقه اتاق کشیک 24 ساعته، سرویس بهداشتی عمومی و انبارها قرار دارند.

دیاگرام ارتباطات طبقه اول دیاگرام ارتباطات طبقه دوم و سوم

2-5-2-1-آنالیز سایت پلان
نقشه زمینی که انجمن تهیه کرده است برای سهولت و آسایش سالمندان در چارلیتون ماساچوست مکان یابی شده است.این مکان می بایست مطابقت کند با آیین نامه شهر در چارلیتون ماساچوست. از این رو برای سهولت اسکان شهروندان مسن ،مقررات ابتدایی در بخش 11 و 5 آیین نامه شهر دنبال شده است. نیاز عمومی اعلام شده تحت بخش 5.11 زمینی که استفاده می شود باید حداقل ده هکتار باشد و به طور کامل در داخل کاربری کم تراکم کشاورزی، مسکونی، روستا، یا تصدی مسکونی کوچک واقع شده باشد. قطعه زمین مورد استفاده توسط این گروه در تصویر 1 نشان داده شده است، متناسب با این شرط ،این زمین بیشتر از 35.6 هکتار و در منطقه بندی منطقه مسکونی کم تراکم قرار گرفته است.
تصویر1- زمین مورد استفاده برای خانه سالمندان(فاقد مقیاس)
در مورد قرار دادن و نوع ساخت و ساز مجاز، برخی از الزامات بعدی مندرج در آیین نامه وجود دارد. سازه باید حداقل 25 فوت از مقابل خط طرح و کمتر از 15 فوت از هر دو طرف و یا عقب بیشتر نباشد. موانع را می توان در تصویر 2 دید. در صورتی که بیش از یک ساختمان وجود داشته باشد، باید یک منطقه حائل از 36 فوت بین سازه ها باشد. ارتفاع ساختار از زیرزمین باید از 36 فوت تجاوز نکند. دو ساختمان از این پروژه بیشتر از 36 فوت ارتفاع دارند به دلیل پشت بام که سازه ای پیوسته ایجاد نماید، به طوری که در هنگام زلزله که شهر چارلتون مستعد این اتفاق است، واریانس ثابت باشد.
تصویر 2-نقشه محدوده سایت
برای این سایت می بایست از خدمات آب و برق عمومی استفاده نمود درحالی که در چارلتون کمبود آب عمومی وجود دارد زیرا چاه های آب و مخازن سپتیک شخصی هستند، خوشبختانه این سایت به لوله های آب شهر پل جنوبی دسترسی داشت ولی فشار آب بعد از عبور از لوله های طویل و رسیدن به ساختمان های بالای تپه کم می شود. برای اصلاح این مشکل یک ایستگاه پمپ خانه برای افزایش فشار آب مورد نیاز است که آب و برق و پمپ خانه را می توان در تصویر 3 دید.
نقشه 3-نیازهای سایت
در سایت پلان، همانطور که در تصاویر 4 و 5 نشان داده شده است، دو ساختمان مجاور به یکدیگر با گردشگاهها به هم متصل می شوند . همچنین در اطراف هر ساختمان گردشگاهها وجود دارد برای راه رفتن در هنگام خروج از هر بخش از ساختمان. از مزایای سایت این است که اجازه می دهد به ساختمان از هر نقطه به ورود دسترسی پیدا کنید. این سایت متشکل از سه نقطه ورود است، یکی از جاده شرق فرانسه به مرکز جاده انبار و دوتای دیگر از جاده های متصل به آن است. هر جاده به پارکینگ دسترسی دارد ، اما جاده شرق فرانسه به مرکز جاده انبار برای دسترسی به آمبولانس، و دسترسی به وسیله نقلیه اضطراری دیگر برای هر ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. دو پارکینگ دارای 200 فضای پارک هستند، که 20 عدد برای معلولین است. جاده ها و پارکینگ ها در محوطه سازی زیبا احاطه شده و علاوه بر زیبایی دادن به طرح، شامل چشمه آب بین آنها نیز هست. زمین سایت 36 هکتار، دارای درختان تراکم متوسط ​​و درختچه های متفرقه با دو ساختمان 53640 متر مربع می باشد، ساختمان ها دارای 45اتاق یک نفره، 10اتاق دو،11 اتاق تک و دو اتاق دونفره در طبقه اول برای معلولین هستند.

تصویر 4-سایت پلان تصویر 5- سایت از نزدیک
2-5-2-2- پلان های ساختمان
طرح بندی اتاق به شکل مستطیل ساده است که هم برای سالمندان طرحی ایدآل است و هم آسان برای اجرا توسط بنا می باشد. هر اتاق دارای حمام، اتاق ناهارخوری، آشپزخانه و هال با تمام امکانات است. برای پوشش کف ها از فرش، کاشی، چوب، بوریای بافته شده از لاستیک استفاده گردیده است. همانطوری که در تصویر 6 دیده می شود اتاق یک نفره دارای سه پنجره و اتاق های دو نفره طبق تصویر 7 دارای پنج پنجره برای استفاده از نور طبیعی و دید به فضاهای بیرونی هستند. اتاق های دونفره یک انبار برای وسایل و لوازم هر نفر دارند و اتاق های تک نفره با کمد تجهیز شده اند.

تصویر6- پلان اتاق یک نفره تصویر 7- پلان اتاق دونفره
همانطور که در تصاویر 8 و 9 دیده می شود ساختمان در سه طبقه طراحی شده است، که طبقه دوم و سوم برای مسکونی در نظر گرفته شده است. بیشتر فضاهای غیر مسکونی و خدماتی در طبقه اول قرار دارند. سه دستگاه راه پله قرار دارد که در ابتدا قرار بود دوتا باشند ولی بعد از برآورد و استانداردهای طراحی برای سالمندان راه پله سوم نیز طراحی شد. برای امنیت و دسترسی بهتردو راه پله فرار در دو انتهای ساختمان قرار گرفتند. از آنجایی که هنگام حریق برای افراد معلول و دارای صندلی چرخدار آسانسورها امن نیستند و آنها نیز نمی توانند از پله فرار استفاده نمایند بنابراین سوئیت معلولان در طبقه اول جای داده شود، همچنین برای امنیت بیشتر آنها

پایان نامه
Previous Entries منابع تحقیق با موضوع رضایتمندی، افراد سالمند، خانه سالمندان Next Entries منابع تحقیق با موضوع خانه سالمندان، ارتباط با طبیعت، دسترسی به خدمات