منابع تحقیق با موضوع درآمد سرانه

دانلود پایان نامه ارشد

30% مردم گابن مسلمان هستند اين کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامي مي باشد. مسلمانان در برپايي مراسم مذهبي و تبليغات اسلامي از آرادي خوبي برخوردارند و در امور سياسي، اداري و نظامي نفوذ خوبي دارند.

شکل 3-38- نقشه کشور جمهوري گابن
گابن از لحاظ درآمد سرانه اولين کشور آفريقاي سياه و دومين کشور آفريقايي پس از ليبي مي باشد. کشوري است با ذخاير سرشار معدني و جنگلي؛ نفت از منابع معدني آن است که 50% توليد ناخالص داخلي و 75% صادرات آن را دربر مي گيرد. در 1945 م فرانسويان در اين کشور نفت کشف کردند. اين کشور از لحاظ فرآورده هاي نفتي در آفريقا مقام پنجم را دارد. سالانه 45 ميليون متر مکعب گاز در اين کشور استخراج و صادر مي شود. گابن اولين توليد کننده ي منگنز در جهان است. ذخاير عظيم اورانيوم اين کشور متأسفانه سوخت کوره هاي اتمي فرانسه را تأمين مي کند و ميزان آن به 1713 تن بالغ مي گردد. اين معادن در سطح باز در ناحيه موآندا و اوکلو واقع است. در سال، حدود 250 گرم طلا در گابن استخراج مي شود و به تازگي در نقاط شمالي، شرقي و جنوبي آن معادن وسيع آهن کشف شده است و صادرات آن که در اختيار شرکت ترانس گابون مي باشد ثروت اين کشور را افزون نموده است. بنابراين، گابن صاحب بزرگترين رگه هاي معدني جهان مي باشد که ذخيره ي آن به 230 ميليون تن مي رسد. 85% وسعت آن را جنگل هاي گرمسيري تشکيل مي دهد که رقم مهمي از صادرات آن را چوب هاي به دست آمده از اين منابع به وجود مي آورد. در اين جنگل ها در وسعتي بالغ بر بيست ميليون هکتار 3000 نوع درخت به عمل مي آيد که نوع معروف و غالب آن اوکومه است که در توليد تخته سه لايي کاربرد دارد(سبحاني، 1388، ص20).
2-8-2-3-4- جمهوري گامبيا
گامبيا کشوري است در غرب آفريقا. پايتخت آن بانجول است. زبان رسمي اين کشور انگليسي است. مردم گامبيا به اقوام گوناگوني تعلق دارند که بزرگ‌ترين آن قوم ماندينکا است. جمعيت اين کشور يک ميليون و ??? هزار نفر است که ?? درصد از جمعيت کشور را تشکيل مي‌دهد. ?? درصد از مردم اين کشور مسلمان هستند و آيين‌هاي تصوف در ميان آنها رواج زيادي دارد. ?? درصد از آنها را افراد زير ?? سال، ?? درصد افراد بين ?? تا ?? سال و ? درصد افراد بيشتر از ?? سال تشکيل مي‌دهند. نرخ رشد جمعيت گامبيا حدود ?/? درصد است و به طور ميانگين در هر کيلومتر مربع از خاک اين سرزمين ??? نفر زندگي مي‌کند. گامبيا به ازاي هر هزار نفر از جمعيت خود ??/?? نفر نرخ زاد و ولد و ??/?? نفر نرخ مرگ و مير و ??/? نفر نرخ مهاجرت دارد. اميد به زندگي در مردان گامبيا ?? سال و در زنان اين کشور ?? سال است(ويکي پديا).

شکل 3-39- نقشه کشور جمهوري گامبيا
جمهوري گامبيا با ?? هزار و ??? کيلومتر مربع مساحت در ساحل غربي قاره آفريقا قرار گرفته است. گسترش اين کشور در جهت طول جغرافيايي است و طول آن به ??? کيلومتر مي‌رسد. گامبيا همچون باريکه‌اي در طول شرقي ـ غربي در داخل سنگال قرار دارد و از طريق باريکه‌اي در غرب با اقيانوس اطلس هم مرز است. طول مرزهاي گامبيا با جمهوري سنگال به ??? کيلومتر و طول ساحل اين کشور با اقيانوس اطلس به ?? کيلومتر مي‌رسد. حداقل ?? درصد از خاک گامبيا قابل کشاورزي، ? درصد مراتع طبيعي و ?? درصد جنگلي است. رود گامبيا که ???? کيلومتر طول دارد با آبرفت‌هاي خود، نواحي حاصلخيزي براي اين جمهوري بوجود آورده است. موقعيت استوايي و قرار گرفتن در مجاورت اقيانوس اطلس موجب گرم و مرطوب شدن آب و هواي گامبيا شده است.گامبيا همچون بسياري از کشورهاي آفريقايي از اقتصادي ضعيف و نامتعادل برخوردار است. اثر سالها بهره‌کشي کشورهاي استعمارگر، هنوز قدرت توسعه اقتصادي را به گامبيا نداده و بي‌سوادي شمار زيادي از جمعيت اين کشور و نيز کمبود منابع اقتصادي قابل اتکا موجب شده است تا گامبيا در رديف يکي از کشورهاي فقير جهان قرار گيرد.نرخ توليد ناخالص داخلي گامبيا که در سال ???? حدود ??? ميليون دلار بود اکنون با اندکي افزايش به ??? ميليون دلار رسيده است. اين در حالي است که متوسط نرخ رشد توليد ناخالص داخلي اين جمهوري در فاصله سالهاي ???? تا ???? حدود ??/? درصد بود.حداکثر سرمايه‌هاي جذب شده خارجي در اين کشور طي ?? سال گذشته حدود ?? ميليون دلار است و نرخ تورم اقتصادي در اين جمهوري حدود ?/? درصد برآورد مي‌شود. متوسط درآمد سرانه مردم گامبيا حدود ??? دلار در سال است.محصولات کشاورزي ?? درصد، توليدات صنعتي ?? درصد و فعاليتهاي خدماتي ?? درصد از توليد ناخالص داخلي گامبيا را شامل مي‌شود. بانک جهاني و صندوق بين‌المللي پول در پايان سال ???? ميلادي با اختصاص بخشي از يک وام ?? ميليارد دلاري به کشورهاي فقير آفريقا و ازجمله گامبيا به منظور کاهش بدهيهاي خارجي اين کشورها موافقت کردند. ?? درصد از مردم گامبيا از طريق کشاورزي و دامداري امرار معاش مي‌کنند و بادام زميني ?? درصد از توليدات کشاورزي و صادرات گامبيا را تشکيل مي‌دهد. ارزن، ذرت، برنج، کاساوا (نوع ميوه مخصوص مناطق استوايي) و دانه‌هاي روغني جزو ديگر توليدات کشاورزي گامبيا هستند.گامبيا در سال ???? و ???? به ترتيب ?? و ?? هزار تن انواع ماهي از دريا صيد کرد. ضمن آنکه در سال ???? مجموع توليد سبزيجات اين کشور به ? هزار تن، انواع ميوه به ? هزار تن و انواع مواد پروتيني به ? هزار تن رسيد.فراورده‌هاي بادام زميني، تن ماهي، پوست، نوشابه، جمع‌آوري و بسته‌بندي محصولات کشاورزي، صنايع چوب، پوشاک و صنايع فلزکاري جزو توليدات صنعتي گامبيا به شمار مي‌روند.از سوي ديگر الماس، لاتريت و سنگهاي ساختماني جزو منابع معدني گامبيا هستند.در سالهاي اخير آمريکا، سنگال، بلژيک، ايرلند، اسپانيا، انگلستان، هلند، فرانسه ايتاليا، آلمان، سوئيس و پرتغال جزو مهمترين شرکاي گامبيا بوده‌اند.تراز پرداختهاي تجاري گامبيا در سالهاي ???? و ???? به ترتيب (???-) و (???-) ميليون دلار بود(ويکي پديا).

2-8-2-3-5- جمهوري گينه کوناکري
جمهوري گينه با 857/245 کيلومتر مربع وسعت در ساحل شرقي اقيانوس اطلس واقع است. در 1694 م دولت اسلامي فولاني در ناحيه ي فوتاجالون به وجود آمد. کشور گينه 000/466/7 نفر سکنه دارد که 40% آن از قوم فولاني هستند که از قرون چهاردهم و پانزدهم به اين سرزمين راه يافته اند. 85% مردم مسلمان و بقيه پيرو مسيحيت و مذاهب ابتدايي هستند.

شکل 3-40- نقشه کشور جمهوري گينه کوناکري
مردم گينه به مسلمانان جهان علاقه ي وافري دارند و با پيروزي انقلاب اسلامي اعتقادات مذهبي آنان، شور و هيجان خاصي به خود گرفته و احکام اسلامي، هم چون رعايت اجباري روزه، منع کلي مشروبات الکلي و گوشت خوک، مجازات زاني در اين کشور اجرا شد و در 34 منطقه ي کشور شوراهاي اسلامي به وجود آمد. 75% مردم گينه در بخش کشاورزي و دام پروري مشغول به کارند و محصولات مهم آن نخل روغني، خرما، برنج، قهوه، آناناس، پنبه و بادام زميني است. 35% بوکيست جهان در گينه وجود دارد(مسايلي،1374، ص53).
2-8-2-3-6- جمهوري گينه بيسائو
جمهوري گينه بيسائو که در غربي ترين نقطه ي آفريقا قرار دارد. با وسعتي برابر 125/36 کيلومتر مربع وسعت در شمال با سنگال و در جنوب و مشرق با گينه مرز مشترک دارد. گينه بيسائو در گذشته يکي از مراکز حمل برده بوده است. جمعيت آن به 000/200/1 نفر بالغ مي گردد. تيره هاي اقوام فولا و ماندينگو گروه هاي مهم قومي آن هستند.70% مردم مسلمان هستند(فرجي، 1371، ص240).

شکل 3-41- نقشه کشور جمهوري گينه بيسائو
فقدان منابع معدني و کمبود مواد خام و منازعات قبيله اي اين کشور را با اقتصادي توسعه نيافته مواجه نموده است. 65% مردم به کشاورزي و دام داري مشغولند، برنج، خرما و بادام زميني از محصولات آن مي باشد، ماهي گيري در سواحل و جزاير غربي اين کشور رواج دارد. صنايع آن غالباً غذايي و ساختماني است(فرجي، 1371، ص240).
2-8-2-3-7- جمهوري كامرون
جمهوري متحده ي کامرون با 458/465 کيلومتر مربع وسعت در شرق خليج گينه و جنوب درياچه ي چاد واقع است. کامرون در حال حاضر 000/000/15 نفر سکنه دارد که 47% در کانون هاي شهري سکونت دارند. رشد سالانه ي جمعيت 7/2% و تراکم نسبي آن در هر کيلومتر مربع 6/31 نفر مي باشد. 60% مردم کامرون مسلمان و سني مذهبند و بقيه مسيحي (کاتوليک) و پيرو مذهب ابتدايي هستند. در گذشته، مسلمانان در امو سياسي کامرون نفوذ زيادي داشتند به طوري که پس از استقلال، اولين رئيس جمهور آن که “احمد و آهيجو” بود از بين مسلمانان برگزيده شد. وي در پنج دوره رئيس جمهور بود و پنجمين دوره ي رياست جمهوري اش از 1980 م آغاز شد. مسلمانان در امور سياسي و اداري نفوذ قوي ندارند و متأسفانه پليس کامرون به سرکوب مسلمانان پرداخته است.

شکل 3-42- نقشه کشور جمهوري كامرون
کامرون از کشورهاي ثروتمند آفريقاست و منابعي چون طلا، نقره، آهن، بوکسيت و آلومينيوم دارد. در 1978 م استخراج و توليد نفت در آن آغاز شد. اقتصاد آن بر کشاورزي و دام داري استوار بوده و محصولات زراعي آن عبارتند از: موز، کاکائو، قهوه، خرما، پنبه، توتون، ذرت خوشه اي و تنباکو. واحد پول آن فرانک و برابر صد سانتيم است. نيمي از توليد ناخالص ملي کامرون از بخش کشاورزي و دام پروري تأمين مي گردد(گلي زواره، 1388، ص478).
2-8-2-3-8- جمهوري ساحل عاج
جمهوري ساحل عاج با 463/322 کيلومتر مربع مساحت در آفريقاي غربي بين کشورهاي غنا، ليبريا، گينه، مالي و ولتاي عليا (بورکينافاسو) قرار دارد. جمعيت اين کشور 000/800/14 نفر سکنه مي باشد که 43% از آنان مسلمان هستند و گرچه مسلمانان در ميان اغلب اقوام ديده مي شوند اما قوم ديولا تماماً مسلمانند. شهر بواکه دومين شهر پر جمعيت ساحل عاج، نيز مسلمان نشين است. مسلمانان در امور سياسي و اداري دخالت دارند و در تشکيلات اسلامي و فعاليت هاي مذهبي – فرهنگي با مشکل عمده اي روبه رو نمي باشند. بعد از مسلمانان دومين گروه را پيروان آنيمست (بت پرست) تشکيل مي دهند. 40% سکنه ي ساحل عاج را مهاجرين خارجي تشکيل مي دهد، اقتصاد اين کشور به توليد و صدور کاکائو متکي است(گلي زواره، 1388، ص466).

شکل 3-43- نقشه کشور جمهوري ساحل عاج
توليد ناخالص داخلي اين کشور ????? ميليارد دلار است. ????????? نفر است که ?? درصد آنها در بخش کشاورزي مشغول به کارند. آمار دقيقي از تعداد بيکاران در اين کشور در دست نيست اما تخمين زده مي‌شود نرخ بيکاري در اين کشور ?? تا ?? درصد باشد. ?? درصد مردم زير خط فقر زندگي مي‌کنند و نرخ تورم در سال ???? ميلادي ??? درصد بود. محصولات صادراتي اين کشور شامل کاکائو، قهوه، الوار، نفت، پنبه، موز، آناناس، روغن خرما و ماهي است که به کشورهاي فرانسه (???? درصد)، هلند (??? درصد)، آمريکا (??? درصد)، نيجريه (??? درصد) و آلمان (??? درصد) صادر مي‌شود. محصولات وارداتي اين کشور شامل سوخت، کالاهاي اساسي و مواد غذايي است که از کشورهاي نيجريه (???? درصد)، فرانسه (???? درصد) و چين (??? درصد) وارد مي‌شود(ويکي پديا).
2-8-2-3-9- جمهوري مالي
کشور مالي با 192/240/1 کيلومتر مربع مساحت وسيع ترين کشور غربي آفريقا مي باشد. ترکيبي از نژاد هاي سياه آفريقايي و سفيد، سکنه ي مالي را تشکيل مي دهد. از 000/20/11 نفر جمعيت آن 90% مسلمان هستند. زندگي قبيله اي در اين کشور رواج داشته و 50% از قبايل باقي مانده، ولي بقيه از طوايف فولاني، ولتايي و طوارق هستند.

شکل 3-44- نقشه کشور جمهوري مالي
کشاورزي در مالي به سه صورت ديده مي شود:
الف) استفاده از آب رودخانه ها از طريق آب بندها يا وسايل موتوري؛
ب) کشاورزي در اطراف درياچه ها و مخازن آبي داخلي با استفاده از رطوبت خاک؛
ج) کشاورزي آبي در کرت ها و زمين هاي کوچک.
دام داري و ماهي گيري نيز از اشتغالات عمده و منابع اصلي درآمد مالي است. معادن استخراج نشده اي چون طلا، نيکل، منگنز و بوکسيت در اين کشور ديده مي شود. بزرگ ترين کارخانه ي سفال سازي آفريقاي غربي در مالي وجود دارد. حدود 47% توليد ناخالص ملي آن به کشاورزي متکي مي باشد(گلي زواره، 1388، ص455).
2-8-2-3-10- موريتاني
جمهوري اسلامي

پایان نامه
Previous Entries منابع تحقیق با موضوع درآمد سرانه، سازمان ملل Next Entries پایان نامه با موضوع تغییر رنگ