منابع تحقیق با موضوع تعامل اجتماعی، بازی های المپیک، امارات متحده عربی

دانلود پایان نامه ارشد

بوس30 سپتامبر 1971 معمار متولد آلمان، ساکن در سیدنی. کریس در آلمان و سوییس تحصیل کرد ودر چندین شرکت بزرگ اروپایی قبل از عضویت درشرکت معماران پی تی دبلیو در سیدنی، استرالیا کار کرد.کریس رویکرد متفاوت و منحصر به فردی را به شرکت معماران پی تی دبلیو آورد و به طراحی بسیاری از پروژه های این شرکت استرالیایی شامل مرکزشنای ملی برای المپیک پکن در چین و 9 ساختمان ورزشی  پارک المپیک سیدنی کمک کرد که در سطح بین المللی با تحسین رو به رو شدند.
 کریس طراح اصلی ” مرکز مجموعه استخر و ورزشهای آبی پکن” بود که برای المپیک تابستانه 2008 ساخته شد. مرکز بازیهای آبی ملی یا “مکعب آب”، مجموعه ای است در کنار “استادیوم ملی پکن” در محل المپیک. مرکز بازیهای آبی مکعبی شکل، یک قاب فولادی است که توسط غشایی مرکب با انرژی کارآمد، موادی شبیه پلاستیک، پوشیده شده است. طراحی “مکعب آب” بر اساس الگوهای سلولی و حبابهای صابون است. بالشهای20 آن حالت حبابی را ایجاد می کنند. حبابها انرژی خورشیدی را دریافت می کنند وبه گرمای استخرهای شنا کمک می کنند. برای سالهای بسیاری، بوس کارش را بر مبنای بررسی محاسباتی ساختارهای ارگانیک و تاثیر مفاهیم فضایی استوار کرد. 21
تحقیق وی در جستجوی  سازه های غیر معمول از طریق سوق دادن مرزهای درک سنتی ساختار و معماری با فرم یابی تجربی و دیجیتالی بوده است. کریس بوس در مقطع کارشناسی ارشد به اجرای محیط مجازی درون معماری پرداخت. او عضو معماران22 در سیدنی بود، جاییکه او در حال شکل دادن مقدماتی “مکعب آب” پکن از میان چندین پروژه  بین المللی دیگرش بود.
 کریس موسس آزمایشگاه معماری نظری23 استادیار وعضو نوآوری پژوهشی در دانشگاه تکنولوژی سیدنی است.
لاوا در سال 2007 با دفاتری در سیدنی، اشتوتگارت و ابوظبی تاسیس شد. اخیرا شرکت لاوا طراحی برج قهرمان جهان مایکل شوماخر24 در ابوظبی؛ هتل25 در آلمان؛ و نصب دو اثر معماری “تهی سبز26” و “ببرهای اریگامی دیجیتالی27” در سیدنی را تکمیل کرده است. ببرهای اریگامی دیجیتال سیدنی بوسیله بنیاد جهانی حیات وحش برای سال ببر انتخاب شدند و در ایستگاه مرکزی برلین تا 30 آگوست نمایش داده می شوند. ببرها، برای سال جدید چینی28 درسیدنی و هفته طراحی کوالالامپور به نمایش درآمدند. ببرهای اریگامی توسط کریس بوس از LAVA طراحی شده اند، آنها به فانوسهای سنتی در روش ساختشان، با طراحی لبه های برش خورده و فناوری ساختمان، سنت و نوآوری، از شرق و غرب در یک زمان اهمیت دادند. ببرها اندازه یک واگن باری هستند با 2.5 متر ارتفاع و 7 متر طول اما وزن آنها تنها 200 کیلوگرم است و در ساخت آنها کاملا از مواد بازیافتی، آلومینیوم  سیستمی مبتنی بر کشش است با بهره گیری از لبه دور آلومینیوم و ساختار پایه که در مناطق چندگانه ای چون سقف، دیوارها، زیر طبقات شیشه ای و ستونهای ساختگی و یا ساختاری می تواند اعمال شود استفاده شده است.29
اخیرا معماران شرکت لاوا مناقصه ای را برای طراحی یک مرکز خرید درجهت تداوم اکو-شهر مصدر در امارات متحده عربی برنده شدن  لاوا یک مرکز خرید صحرایی بر پایه مراکز خرید رایج اروپایی که تعامل اجتماعی را تشویق خواهند کرد، در نظر گرفته اند. هر چند آب و هوای خشک مصدرایجاد فضاهای باز را تابع گرمای سوزان بیابان ساخته است، برای بهبود این مشکل و ایجاد مکانی راحت جهت تجمع و خرید،  معماران فناوریهای ساختمانی تطبیق پذیر را ادغام کردند، وبا استفاده کارآمد از انرژی و آب مرکز خریدی خیره کننده خلق کردند.

شکل 3-10 مجموعه آبی پکن یا مکعب آبی[16و17]

شکل3-11 نمایی بر گرفته از حباب های کف صابون مکعب آبی پکن[16و17]
مکعب آبی بی شک یکی از تأثیر گذارترین بناهای معماری در دوران معاصر خواهد بود. سازه بکار رفته در این ساختمان که بر اساس ساختار حباب های کف صابون شکل گرفته است تحولی بزرگ را در زمینه سازه های فضایی شبکه ای بدنبال خواهد داشت. علیرغم اینکه ساختار مکعب آب بسیار تصادفی و غیر منظم به نظر می رسد اما در واقع برپایه تکرار همسان یک واحد سازه ای اولیه مدول پایه ساخته شده که براساس نظریه حباب های صابون30 شکل گرفته است.

شکل3-12 فرم سازه ای مجموعه آبی پکن[16و17]
فرم سازه ای پروژه به گونه ای طراحی شده که با استادیوم بیضی شکل “هرزوک و دمرون” علیرغم دو ظاهر متفاوت، هماهنگ می باشد.
تسهیلاتی برای قبل و بعد از بازی های المپیک در طراحی مجموعه پیش بینی شده است تا مرکز ورزش های آبی را به فضایی چند عملکردی تبدیل کند از جمله رستورانی به شکل ارگانیک در خارج از ساختار حبابی جانمایی شده تا این پروژه را در آینده به یکی از مناطق تفریحی پکن تبدیل نماید.
مسئله اصلی این است که این اشکال نامنظم چگونه در یک ساختار منتظم همانند یک مکعب جای گرفته و یک سطح صاف و هموار را بوجود می آورند ؟
مدول پایه از ترکیب 8 حباب جداگانه با دو شکل متفاوت ساخته شده است، به عبارتی دیگر تمام حباب ها از دو حباب اولیه بوجود آمده که با دوران و چرخش یک دسته 8 تایی را به وجود می آورند. این دو حباب اولیه شامل یک 12 وجهی و یک 14 وجهی می باشند.

شکل3-13 حالت کف صابون[19]

شکل3-14 ساختار سازه مکعب آبی[19]

شکل3-15 پروژه بر اساس حباب های آب مکعب مستطیل طراحی شده است. [19]
مدول پایه سازه “کف” حباب هم در دیواره ها و هم در سقف سازه مکعب آب مورد استفاده قرار گرفته است. سازه فضایی “کف” به همانگونه که بارهای افقی سقف را منتقل می نماید بارهای عمودی دیوارها را نیز انتقال داده و هیچگونه تیر یا ستونی در ساخت نما و سقف این بنا استفاده نشده است. نکته قابل توجه دیگر در خصوص این سازه ها مقاومت و پایداری آنها

شکل3-16 سازه فضایی بنای مکعب آبی[19]
می باشد که نسبت به سازه های فضایی شبکه ای در ابعاد مشابه، سبب ظرافت بیشتر اعضای سازه ای و کوچک شدن ابعاد کلی سازه همانند ارتفاع سازه سقف و دیگر عناصر سازه ای می گردد. 31
سازه فضایی این بنا، از سه بخش تشکیل شده است :
1-قاب مسطح بیرونی
2-قاب مسطح درونی
3-ساختارحبابی میانی که در حد فاصل دو قاب مسطح
شکل گرفته و این دو را به یکدیگر متصل می نماید.

قاب های مسطح بیرونی و درونی متشکل از اعضای فولادی لوله با اتصالات صلب کروی می باشند و وسعت هریک از حباب ها به بیش از 2/7 متر می رسد و در مجموع بیش از 4000 حباب با دوران ها و برش های مختلف در ساختمان مکعب آب تکرار شده است. سازه داخلی با تورفتگی های سقف و دیوارها، پیوسته تکرار شده است و در مجموع 3 گره خرپایی و 4 قطعه متفاوت در آن بکار رفته است.

شکل3-17 قاب های درونی وبیرونی سازه[19]

شکل3-18 قاب مسطح درونی مجموعه [19]

شکل3-19 نمای داخلی از استخر مکعب آبی[16و17]

شکل3-20 مراحل نصب نمای بیرونی پوسته[16و17]
ساختمان از تفلن شفاف سبک وزن ETEF ساخته شده

شکل 3-21 پلان مجموعه آبی پکن[16و17]
3-3 استخر مجموعه ورزشي انقلاب
استخر مجموعه ورزشي انقلاب که قبل از اين ميزبان بسياري چهره‌هاي ورزشي و حتي سياسي بود و به محل تصميم‌گيري‌هاي مهمي تبديل شده بود، پس از دو سال در انتظار بازگشايي است.
استخر سرپوشيده مجموعه ورزشي انقلاب که با داشتن دو بخش مجزا ويژه مردان و زنان از پرطرفدارترين و پر رفت و آمدترين استخرهاي کشور به حساب مي‌آمد حدود دو دهه پيش به طور رسمي فعاليت خود را آغاز کرد و از همان زمان پذيراي افراد زيادي از قشرهاي مختلف بود.
علاوه بر مردم عادي يا اقشار متمول که براي استفاده از اين بخش مجموعه ورزشي انقلاب به آن مراجعه مي‌کردند، بسياري از چهره‎هاي سياسي کشور هم مشتري ثابت اين استخر بزرگ و سرپوشيده بودند که روزانه به آن سر زده و آن را محلي براي تفريح يا انجام مذاکرات و رايزني‌هاي کاري خود انتخاب مي‌کردند. از اين حيث استخر مجموعه ورزشي انقلاب به عنوان يک استخر سياسي شناخته شده بود.
با همه اينها فعاليت‌هاي استخر سرپوشيده مجموعه ورزشي انقلاب که از پر رونق ترين بخش‌هاي اين مجموعه بود در پايان سال 1388 به پايان رسيد. طوريکه طي سال گذشته هيچ استفاده‎اي از آن نشد. تعطيلي استخر سرپوشيده مجموعه ورزشي انقلاب در سرويس دهي ساير بخش‌ها هم خلا محسوسي ايجاد کرد. چون گروه‌هايي که مشتري ساير بخش‏ها بودند نيز پس از پرداختن به ورزش مورد نظر خود، بد نمي‌ديدند ساعتي را هم در آب باشند. با اين حال مديريت مجموعه ورزشي انقلاب تعطيلي استخر اين مجموعه را به جا مي‌داند.

شکل3-22 استخرمجموعه ورزشی انقلاب[16و17]

شکل3-23 استخر انقلاب در حال باز سازی[16و17]
در هر صورت استخر مجموعه ورزشي انقلاب که ابعاد بين‎المللي هم دارد، تعطيل شد تا با يک بازسازي دوباره شرايط استاندارد براي استفاده را به دست آورد. مدت زمان تعطيلي استخر مشخص نبود اما به حدي طولاني شد که طي سال 89 و دو ماه گذشته از سال جاري به صورت راکد باقي ماند.
حيدري در اين رابطه گفت: وقتي براي رسيدگي به مشکلات و بازسازي وارد عمل شديم متوجه شديم که شرايط فاجعه آميزتر از حد تصور است. با اين حال پس از بهره برداري از استخر روباز چهارفصل تمام هم و غم خود را روي اين استخر گذاشتيم. با توجه به استانداردهاي روز دنيا استخري آماده مي‎کنيم که در خاورميانه منحصر به فرد باشد.32
در هر حال تعطيلي استخر مجموعه ورزشي انقلاب وارد دو سال شده است اما همچنان بلااستفاده است. هرچند که مديريت مجموعه ورزشي انقلاب قول داده که استخر به همين زودي ها افتتاح خواهد شد. حيدري خاطرنشان کرد: 95 درصد از مراحل بازسازي انجام شده است. 5 درصد باقي مانده هم  به زودي تمام مي‌شود. نيروهاي ما شبانه روزي کار مي‌کنند تا بتوانند براي فصل تابستان استخر را آماده کنند.
انعقاد قراردادها و انجام اقدامات لازم براي بازسازي استخر 4250 متري مجموعه ورزشي انقلاب از شهريورماه سال گذشته به طور رسمي آغاز شد و تا آنجا پيش رفته که براي خريد دستگاه کلرزني و کابل هم کارهاي لازم انجام شده است.
اين استخر با داشتن سه حوضچه روباز، روبسته و ويژه مجموعه استخر و ورزشهای آبی مي‌تواند خدمات زيادي داشته باشد.33

فصل چهارم
بررسی برنامه فیزیکی و استانداردها، ضوابط و مقررات طرح

4-1 ضوابط و استانداردهاي طراحي وبرنامه فيزيکي
4-1-1 فضاهاي مجموعه استخر و ورزشهای آبی
دربخش مجموعه استخر و ورزشهای آبی بايدهوابه طورمنظم تهويه شودتادرصدرطوبت درحدمطلوب باقي بماند.34
ذخيره کافي براي تامين آب موردنيازوجودداشته باشد.
آبسردوگرم به راحتي دردسترس باشد.
امکان تخليه مناسب وبهداشتي آب وجودداشته باشد.
فضاهاي داخلي وان،و يرپول واستخرمرتبا” شسته،تميزودرصورت نيازضدعفوني شوند.
بخش مجموعه استخر و ورزشهای آبی نسبت به سايربخشهافشارهواي مفيدداشته باشدتاهواي بوي نامطلوب به بخشهاي ديگرراه نيابد.
درصورت وجوداستخردرجه حرارت آن قابل تنظيم بوده ومرتبا کنترل شود.
استخرازعمق مناسب براي جلوگيري ازخطرات غرق شدن برخوردارباشد.
آب استخرمرتبا” گندزدايي ودرصورت لزوم تعويض گردد.
بيماران قبل ازاستفاده ازاستخراستحمام نمايند.
بيماران بخصوص کودکان و افرادکهن سال بهنگام استفاده ازوسايل مجموعه استخر و ورزشهای آبی تحت مراقبت ونظارت دائم باشند.
دربخش مجموعه استخر و ورزشهای آبی بايدرختکن مناسب وحمام باتعداددوش کافي درنظرگرفته شود.
محلي براي خشک کردن حوله هاهمراه باوسيلهاي جهت خشک کردن درنظرگرفته شود.
4-1-2 استخرهاي آموزشي خردسالان
اين استخرها داراي عمق حد اکثر 90 سانتيمتر، عرض 7 متر و طول 6/16 يا 20 متر مي باشد. براي ورود به اين استخر پيش بيني پله با عرض حد اقل 7 متر براي کودکان مبتدي توصيه مي شود. ايجاد دو خط شنا در طول استخر با علايم راهنما کمک موثري در پيشرفت روند آموزشي

پایان نامه
Previous Entries منابع تحقیق با موضوع استان همدان، کوه الوند، انعطاف پذیری Next Entries منابع تحقیق با موضوع منجیان غریق، سلسله مراتب، مکان کنترل