منابع تحقیق با موضوع افغانستان، نفت و گاز، بخش اقتصاد

دانلود پایان نامه ارشد

را به خارج صادر و اورانيوم غني شده را وارد کند که به معناي تحميل هزينه هاي سنگين به بودجه اردن است(گلي زواره، 1390، ص180).
2-8-1-1- 3- افغانستان
جمهوري افغانستان با 225/652 کيلومتر مربع مساحت در شرق ايران و شمال پاکستان قرار دارد. افغانستان بخشي از فلات ايران بوده و حدود 75% آن را نقاط کوهستاني تشکيل مي دهد. کوه هاي هندوکش با طول600کيلومتر در نواحي شمال و شرق آن وجود دارد. جيحون، هيرمند، کابل رود، هريرود از منابع آبي مهم اين کشورند(گلي زواره ، 1390، ص203).
برپايه سرشماري مقدماتي کميته ملي احصائيه کشور، جمعيت افغانستان در سال ????، ?? ميليون تن بوده‌است. گفته مي‌شود از اين تعداد ?????????? تن مرد و ?????????? تن زن هستند. ??? جمعيت کشور شهرنشين مي‌باشند. از روي دين‌داري، ??? مردم افغانستان مسلمان هستند که حدود ??-??? آنان سني، ??-??? شيعه و ?? ديگر اديان هستند(Miller,2009).

شکل 3-3- نقشه کشور افغانستان
وضعيت سني (آمار تقريبي):
? تا ?? سال: ????? / مرد ???????/ زنان ???????
?? تا ?? سال: ??? / مرد ??????? /زنان ???????
?? به بالا: ???? / مرد ?????? / زنان ??????
متوسط سن: ?? سال
نرخ رشد جمعيت: ???? درصد
نرخ تولد: ????? کودک در هر هزار نفر
نرخ مرگ و مير: ????? نفر در هر هزار نفر
نرخ مهاجرت: ???? در هر هزار نفر (بازگشت پناهندگان به افغانستان)
نرخ مرگ و مير کودکان(زير ? سال): ??? در هر هزار کودک
اميد به زندگي:
از بدو تولد: ???? سال
زنان: ???? سال
مردان: ???? سال
تعداد فرزند براي هر زن: ???(ويکي پديا)
کشاورزي مهمترين بخش اقتصاد اين کشور است که بيش از نيمي از درآمد ملي و 75% صادرات آن را تامين مي نمايد. البته خشک سالي هاي شديد، کشاورزي اين منطقه را که به صورت ديم است و به باران نياز دارد به شدت تهديد مي نمايد. انگور از محصولاتي است که آب و هواي افغانستان با آن سازگاري دارد. گندم و پنبه هم در افغانستان به عمل مي آيد. کشاورزان افغاني به دامداري هم اشتغال دارند و گوسفند قره گل که پوست آن شهرت جهاني دارد از صادرات مهم آن است. افغانستان از نظر معادن نيز غني است، امّا اين ذخاير در مناطقي واقع شده اند که به دليل مشکل حمل و نقل استخراج و استفاده از آن ها با دشواري هاي عمده اي همراه است. در وضع فعلي ذخاير گاز اطراف مزارشريف که همة آن به سه ميليارد متر مکعب مي رسد از مهم ترين منابع افغانستان مي باشد. مقداري از آن در کارخانه کود شيميايي و برق مزار شريف استفاده مي شود. در استان باميان منابع سنگ آهک وجود دارد، امّا بخش مهمي از اين ذخاير در ارتفاعات واقع شده که هزينة استخراج آن زياد است. صنايع دستي و ريسندگي در افغانستان رواج دارد. محصور بودن در خشکي، عدم دسترسي به درياهاي آزاد ناامني و بحران جنگي بر مشکلات اقتصادي اين کشور افزوده است. کشت ترياک براي اولين بار توسط تاجران چيني در استان بدخشان و براي مقاصد پزشکي معرفي و استعمال گرديد که بعدها در اثر اعتياد براي فروش اين ماده افيوني بازار فروش به وجود آمد و به کشت منظم اين محصول منتهي گرديد. از سال 1978م تا 1995م توليد ترياک از دويست ميليون تن به دو هزار و پانصد ميليون تن افزايش يافت و اکنون افغانستات بزرگ ترين توليدکنندة اين ماده مخدر در جهان است و توليد و صدور آن از مسايل اقتصادي فراتر رفته و جنبه سياسي و بين المللي به خود گرفته و در ضمن بهترين زمين هاي کشاورزي را به خود اختصاص داده است(جانسون،1380، ص123-122).
2-8-1-1- 4-قطر
شبه جزيره قطر در ساحل جنوب خليج فارس قرار گرفته و از جنوب با عربستان و ابوطبي هم مرز است. نزديک ترين همسايه دريايي قطر، بحرين است. قطر 11437 کيلومتر مربع وسعت دارد. سرزمين همواري است که تنها جاي مرتفع آن 1050 متر از سطح دريا، جبل الخليل نام دارد. قطر با کشورهاي عربي و غربي مناسبات خوبي دارد و با مصر، سوريه، اردن، سودان و عربستان روابط خود را گسترش داده است. قطر599000نفر سکنه دارد که 92% آنان در شهرها هستند. به دليل مهاجرت زياد، رشد جمعيت 8% است. تراکم نسبي 52.1 نفر در کيلومتر مربع مي باشد. 85% سکنه قطر در دوحه؛ يعني پايتخت و بقيه بيشتر در کانون هاي نفت خيز ساکنند. ايرانيان با 45000 نفر بزرگترين اقليت آن هستند. 56% مردم قطر از نژاد عرب و بقيه پاکستاني، ايراني و هندي هستند. زبان و خط رسمي عربي است ولي زبان اردو و فارسي رواج دارد. 98% مردم قطر مسلمان مي باشند. نفت در قطر در سال 1930 م کشف شد، ولي صدور آن به دليل وقوع جنگ جهاني تا 1949 به تعويق افتاد. نفت قطر چهار ميليارد بشکه و توليد روزانه آن نيم ميليون بشکه مي باشد. درآمد حاصله از نفت و گاز بيش از90% توليد ناخالص داخلي اين کشور را تشکيل مي دهد. ذخاير جديد نفت نيز در سواحل قطر شناسنايي شده است. قطر ضمن تاسيس صنايع کوچک مثل صنايع غذايي، ساختماني، چرم سازي، مبلمان و پلاستيک سازي به احداث صنايع پتروشيمي و فولاد اقدام نموده است. بخشي از درآمد قطر صرف رفاه اجتماعي، مسکن، تصفيه و تامين آب و برق مي شود و مقداري هم درممالک غربي سرمايه گذاري مي شود. صادرات دوباره کالاهاي وارداني از منابع درآمد قطر است. کشاورزي آن رونقي نداردو صيد ميگو و مرواريد در قطر انجام مي شود(گلي زواره ، 1390، ص192).

شکل 3-4- نقشه کشور قطر
منبع در آمد ارزي کشور، صادرات نفت و گاز مي‌باشد. قطر سومين کشور دارنده ذخاير گاز پس از روسيه و ايران است.اقتصاد قطر يک اقتصاد کاملاً وابسته به نفت محسوب مي‌شود اگر چه اين کشور درآمدهاي ديگر نظير گردشگري دارد. و ذخيرة گازي‌اش، براي ??? سال آينده کافي تخمين زده شده‌است. قطر به علت پيش دستي در بهره برداري از منطقه گازي پارس جنوبي، توانسته‌است بيش از ايران از اين ميدان گازي مشترک، گاز طبيعي استخراج کند و به رشد سريع اقتصادي دست يابد. در حالي که اين کشور رشد نزديک به ??% را تجربه مي‌کند. همچنين برگزاري جام جهاني ???? فرصتي طلايي براي اقتصاد اين کشور خواهد بود. قطر عضو سازمان کشورهاي صادر کننده نفت، اوپک است(ويکي پديا).
2-8-1-1- 5- امارات متحده عربي
کشور امارات متحده عربي در در جنوب غرب قاره آسيا در شرق شبه جزيره عربستان و در بخش جنوبي خليج فارس با مساحتي حدود 777000کيلومتر مربع واقع شده است. بخش اعظم اين سرزمين از صحرا تشکيل شده است. اکثر جمعيت اين کشور در سواحل ساکنند که عمدتاً مناطقي پوشيده از نمکزار است. اين سرزمين بجز کوه هاي الحجر در شرق، کويري و کم ارتفاع است و هيچ رود دائمي در اين کشور وجود ندارد. طول خطوط ساحلي اين کشور در خليج فارس از شبه جزيره مسندم تا خورالعديد در مرز عربستان و قطر 664 کيلومتر و طول ساحل آن در درياي عمان 90 کيلومتر است. امارات پس از جمهوري اسلامي ايران داراي طولاني ترين خط ساحلي در خليج فارس مي باشد(اکبر، 1390، ص1).

شکل 3-5- نقشه کشور امارات متحده عربي
امارات 000/400/2 نفر سکنه دارد که 88% در شهرها هستند. رشدسالانه جمعيت 6.5% و تراکم نسبي 28.7 نفر در کيلومتر مربع است. 75% جمعيت را مهاجراني تشکيل مي دهند که از کشورهاي ايران، پاکستان و هند براي يافتن کار به اين ناحيه آمده اند. 72% مردم از نژاد سامي(عرب)، 26% هندي و پاکستاني مي باشند. 97% مسلمان و غالباً سني مذهب اند، 20% مسلمان شيعه مذهب هستند. زبان رسمي عربي، ولي زبان انگليسي، هند و اردو در امارات متداول است. کشور امارات قبل از پيدايش نفت در گرسنگي و تنگ دستي به سر مي برد تا اين که در ابوظبي و دوبي نفت کشف شد، درآمدهاي کلان ناشي از نفت، اين کشور را قادر ساخته تا علاوه بر سرمايه گذاري عمراني و خريد تجهيزات زياد جنگي ميلياردها دلار از مازاد ارزي خود را در خارج سرمايه گذاري کند. با اين همه يک کشور عقب مانده محسوب مي شود. اين کشور در سال 1975م به اوپک پيوست، خرما و انواع سبزي، محصولات مهم آن هستند. مقداري ماهي و مرواريد هم در اين سرزمين به دست مي آيد. نيمي از توليد ناخالص اين کشور وابسته به توليد و صدور نفت مي باشد. توليد بيش از دو ميليون بشکه نفت در روز و درآمد ارزي حاصل از صدور آن، جمعيت محدود و حمايت هاي غرب از اين کشور، قدرت سياسي امارات را در ميان کشورهاي خليج فارس بالا برده است(قهوه اي،1390، ص186).
امارات متحده عربي در ساحل خليج فارس بنادر مهمي چون بندر زايد در ابوظبي، بندر راشد و جبل علي در دبي، بندر خالد در شارجه، عجمان و بندر صفر در رأس الخيمه را در اختيار دارد. به علاوه، امارات در ساحل عمان دو بندر عمده فجيره و خورفکان جهت تخليه و بارگيري کالا در اختيار دارد. اين دو بندربه وسيله شبکه راه زميني و بزرگراه به سواحل غربي يعني شارجه و دبي متصل مي شوند که از ظرفيت قابل توجهي برخوردار است. بنابراين از حيث صادرات و واردات کالا و مواد نفتي، امارات عربي وابستگي فراواني به حمل و نقل دريايي دارد که عموماً از طريق تنگه هرمز انجام مي شود؛ هرچند امکان احداث خط لوله انتقال نفت و گاز و نيز توسعه شبکه راه هاي ارتباطي به ساحل شرقي و بنادر خورفکان و فجيره را نيز دارد، امّا هم اکنون اين امکان نقش چنداني در سرنوشت تجارت خارجي امارات ندارد. امارات متحده عربي با دارا بودن 98.1 ميليارد بشکه ذخاير ثابت شده نفتي(8% از کل ذخاير شناخته شده جهان) ششمين کشور دارنده ذخاير نفتي مي باشد. اين کشور از آنجا که در حدود 10درصد تقاضاي جهاني نفت را تأمين مي کند براي کشورهاي غربي داراي اهميت استراتژيک است. براساس آمار نشريه بين المللي نفت و گاز، حدود94% کل دخاير نفت امارت يعني92.2 ميليارد بشکه در اميرنشين ابوظبي، 4ميليارد بشکه در اميرنشين دبي، 1.5 ميليارد بشکه در شارجه و 100 ميليون بشکه در رأس الخيمه قرار دارد. ذخاير نفت امارات عمدتاً از نوع مرغوب و سبک بوده و چگالي آن بين 32تا 44 درجه API در نوسان مي باشد. امارات از نظر ذخاير گاز نيز در رتبه بالاي جهاني است. اين کشور با در اختيار داشتن 6 تريليون متر مکعب گاز، چهارمين کشور بزرگ دنيا از نظر ذخاير گاز محسوب مي شود. 93 درصد از ذخاير گازي(معادل5.6 تريليون مترمکعب) در ابوظبي، 0.3 تريليون مترمکعب در شارجه و 0.1 تريليون مترمکعب در دوبي قرار دارد. توليد فعلي گاز امارات 65 ميليارد مترمکعب است. امارات براي تسهيل انتقال و افزايش کارايي صنعت نفت و گاز خود به همکاري با شرکت هاي بزرگ نفتي جهان پرداخته است. امارات در زمينه توليد وبهره برداري از انرژي هسته اي نيز گام هاي قابل توجهي برداشته است(اکبر، 1390، ص14).
2-8-1-1- 6- عربستان سعودي
کشور عربستان بيش از 75% شبه جزيره عربستان را دربرگرفته است. در بخش شرقي آن خليج فارس و در غرب آن درياي سرخ واقع شده است. صحراي نجد بخش اعظم آن را تشکيل مي دهد که بخش جنوبي آن را ربع الخالي مي گويند که با 000/500 کيلومتر مربع مساحت پهناورترين بيابان خشک و خالي جهان است. جمعيت عربستان به 000/000/28 نفر بالغ مي گردد که نيمي از آن ها در شهرها، عده اي در روستاها و گروهي به صورت قبيله اي در صحراها زندگي مي کنند. اين کشور در حال حاظر4000قبيله دارد. با افزايش بهاي نفت از سال 1970 م و کشف ذخاير جديد نفت، عربستان از اعتبار ويژه براي دول صنعتي برخوردار شده است. ذخاير نفت اين کشور در حدود 260 ميليارد بشکه تخمين زده شده که شامل 25% ذخاير دنيا و بيش از 35% کل اوپک به حساب مي آيد. عربتسان بخش عظيمي از درآمد نفت را صرف خريد تجهيزات جنگي مي کند. در سال 1980 م بودجه دفاعي آن 18 ميليارد دلار بوده که از اين نظر در جهان، اول بوده است(گلي زواره ، 1390، ص131-130).

شکل 3-6- نقشه کشور عربستان سعودي
کشور عربستان سعودي با واقع شدن در منطقه حساس خليج فارس و دارا بودن بزرگترين ذخاير نفتي جهان از ديدگاه جهاني داراي ارزش بسياري مي باشد. از سوي ديگر با داشت پيشينه ديني بسيار کهن و قرار گرفتن خانه خدا(کعبه) در اين کشور به خودي خود نقش بسيار مهمي را نيز در بين کشورهاي مسلمان جهان دارا مي باشد. اين کشور از نقطه نظر جغرافيايي و قرار گرفتن در منطقه خاورميانه و خليج فارس، هميشه مورد توجه سران قدرتهاي

پایان نامه
Previous Entries منابع تحقیق با موضوع افغانستان، نفت و گاز، آداب و رسوم Next Entries منابع تحقیق با موضوع افغانستان