مقاله رایگان درباره سلاح های شیمیایی، تغییر رژیم، بانک مرکزی، نشانه شناسی

دانلود پایان نامه ارشد

از نظر دور نمی دارد ( در اجلاس بروکسل )
– یکی از سناتورهای جمهوری خواه آمریکا خواستار تغییر رژیم در ایران شد ( توانایی فنی ایران آنقدر پیشرفته است که فقط با تغییر رژیم می توان جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی را گرفت)
– هشدار نظامیان آمریکا از بهره برداری تهران درعراق (تنها راه جلوگیری از بهره برداری ایران ، حفظ نیروهای نظامی آمریکا درعراق ومنطقه است)
– ایران ، اتهام ارتباط با گروه تروریستی در بحرین را تکذیب کرد
– کویت ادعای ایران را درباره اتهام جاسوسی دو تبعه دستگیر شده رد کرد
– مجازات سفر به اسرائیل ( هر ایرانی یا ایرانی تبار ) 5 سال زندان و توقیف 5 سال گذرنامه آنهاست
– الپاییس ( روزنامه اسپانیایی) : همه جوانان ایرانی می خواهند فرار کنند(نبود شغل و نبود آزادی سیاسی و اجتماعی و … علت فراراغلب جوانان ایرانی است)
– ایران فروش سلاح های شیمیایی را به رژیم قذافی تکذیب کرد ( واشنگتن پست به نقل از وزارت دفاع آمریکا : کشف سلاح های شیمیایی ساخت ایران در انبارهای لیبی)
– علی رغم تحریم های جدید علیه ایران ، قیمت نفت کاهش پیدا کرد
– قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل علیه رژیم بشار اسد تصویب شد
– تهران نگرانی هایش را از تحریم ها پنهان می کند
– بر خلاف واکنش چین و روسیه ، آمریکا معتقد است که تحریم ها بسیار هم بر ایران تاثیر گذار بودند و ضربه بعدی به ایران، سقوط بشار اسد است
– وزارت بازرگانی و گمرک جمهوری اسلامی ، میوه قاچاق وارد کشور می کنند
– انگلستان و جامعه جهانی حمله به ساختمان های بریتانیا ( سفارت انگلیس ) در تهران را به شدت محکوم کرد
– چین هم حمله به سفارت انگلستان در تهران را محکوم کرد
– ابراز نگرانی عمیق اوباما از این حمله : ایران با این حرکات دارد نشان می دهد که متوجه نیست تا چه حد انزوای بین المللی دارد
– دولت نروژ هم سفارتخانه خود را در ایران تعطیل اعلام کرده است
– رئیس پیشین سرویس های اطلاعاتی ارتش اسرائیل: ایران مواد لازم برای ساخت 4 یا 5 بمب اتمی را دارد
– منابع آگاه می گویند : آمریکا از تحریم بانک مرکزی ایران و معرفی کردن بانک مرکزی ایران به عنوان یکی از مراکز مهم پولشوئی در دنیا دو هدف عمده را دنبال می کند؛اول ، فشار به ایران و کاهش قیمت نفتش و دوم ، تعداد خریداران نفت ایران کاهش پیدا کند
– انفجار در تاسیسات اتمی اصفهان (مسئولین نظام ابتدا انفجار را تایید ، ولی پس از چند ساعت همگی آن را تکذیب کردند )
– عربستان برای مجازات ایران ، تولید نفت خود را به 12 هزار بشکه افزایش خواهد داد ( گفتگوی آمریکا با سفیر عربستان در این زمینه)
– عباس صداقت ( رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت) :ایدز درایران به شدت روبه افزایش است وزنان بیشترین قربانیان موج سوم ایدز در ایران هستند
– سرطان خون بین کودکان تهرانی افزایش پیدا کرده است (به دلیل افزایش آلودگی )
– بشار اسد در مصاحبه ای نادر، گفت :هیچ دولتی مردم خودش را بی دلیل نمی کشد مگر آنکه رهبری دیوانه داشته باشد!
– پوتین آمریکا را متهم به ایجاد آشوب در روسیه می کند ( مقامات آمریکا علی الخصوص هیلاری کلینتون ، برای آشوب در روسیه برنامه ریزی می کنند )

همچنین با بررسی دقیق مشخص گردید که بیشترین عناصر خبری بکار رفته در اخبار دو بخش خبری شبکه یک در یک هفته آماری ، به ترتیب عنصر “چه” با 325 ، عنصر “کجا “با 167 ، عنصر “که” با 136 ، عنصر “چگونه” با 83 ، عنصر “چرا” با 65 و در آخر هم عنصر خبری “کی” با 62 بارقرار دارد.
در بخش خبری شبکه من وتو (1) نیز به ترتیب عنصر خبری “چه” با 89 ، عنصرخبری “که” با 45 ، عنصرخبری “چرا” 34 ، عنصر خبری “کجا” 29 ، عنصرخبری “چگونه” 21 و درآخر نیز عنصر خبری “کی” با تنها 9 بار تکرار قرار دارند.
با یک مقایسه سطحی مشخص می شود که در هر دوشبکه ، عنصر خبری “کی” چندان برجسته نشده است . این مساله بخصوص در اخبار شبکه من و تو ( 1 ) بیشترمشهود است . همچنین به عناصر خبری “چرا” و “چگونه” در بیشتر موارد بخصوص در تیترها آنچنان توجه نشده و در بسیاری موارد علل و چگونگی بروز حوادث و جریانات چندان برای مخاطبان شفاف سازی نشده و نکات ابهام زیادی دراین زمینه ها باقی مانده است. بنظر دوشبکه بیشتر از اینکه به علل و چگونگی اهمیت بدهند ، تنها اخبار را بطور سطحی بازگو و از آن رد می شوند!
شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران و شبکه من و تو 1 ، در روزهای یکشنبه 15/8/90 ، دوشنبه 23/8/90 ، چهارشنبه 9/9/90 و پنج شنبه 17/9/90 با یکدیگر در بخشهای خبری متفاوت ، یک خبر مشترک داشتند و فقط در روز دوشنبه 23/8/90 در بخش خبری ساعات 14 دو خبر مشترک بین دو شبکه وجود داشت .با مشاهده و بررسی اخبار ضبط شده روزهای شنبه 7/8/90 و سه شنبه 1/9/90 هیچ خبر مشترکی که هر دو شبکه به آن پرداخته باشند یافت نشد.
شبکه یک در تمامی روزهای ذکر شده در هر دو بخش خبری 14 و 21 با شبکه من وتو (1) دارای خبر مشترک بود و فقط در روز پنجشنبه تنها در بخش خبری ساعت 14 بین دو شبکه مورد مطالعه خبر مشترک وجود داشت.
همچنین در بحث مقایسه نشانه شناسی و تفاوتهای غیر محتوایی بخش های خبری دو شبکه نتایج زیر حاصل گردید :
استودیو خبر شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران ، در اندازه بسیار بزرگ با دکور بندی شکیل و زیبا با تکنولوژی مدرن مجهز و طراحی شده است . بیشتر رنگ های استفاده شده در رنگ آمیزی دیواره ها و کف رنگ های خانواده آبی از قبیل آبی ، سرمه ای ، بنفش و … است .
از دیدگاه روانشناسی رنگها ( پور زرگر ، 1387 ) رنگ آبی هماهنگی ، رضایت خاطر و خشنودی را به ارمغان می آورد. همچنین رنگ آبی بیانگر آرامش کامل است که صلح و صفا به همراه دارد ونوعی حس اعتماد به انسان می بخشد.
رنگ بنفش نیز ترکیبی از قرمز وآبی است ودر واقع ترکیبی از خصوصیات هر دو رنگ را نمایانگر است . بنفش نشانه دوستی بسیارهمراه با یکرنگی است و نوعی اتحاد عارفانه و درجه بالایی از صمیمیت به همراه دارد همچنین بنفش بیانگر عظمت در عین صلح و صفاست .
در اصل و با جمیع خصوصیات گفته شده استفاده از این ترکیب رنگی همراه با نورپردازی ملایم متناسب با آن می تواند به مخاطب آرامش درونی و رضایت خاطر و خشنودی و شادمانی ببخشد و می تواند در جلب حس اعتماد مخاطب در هنگام تماشای اخبار بسیار تاثیر گذار باشد.
فضای استودیوی خبر بصورت نیمه تاریک و نورهای مورد استفاده در استودیوی خبر شبکه یک سیما ، اکثرا نورهای لایت و با رنگ های متناسب با رنگ آمیزی استودیواست .
تجهیزات موجود در استودیو مدرن و مطابق با استانداردهای روز است . سرتاسر دیواره بزرگ پشت سر گوینده اصلی خبر را مانیتوری بسیار بزرگ پوشش داده است که گاها تصاویر ملایم کامپیوتری و دز برخی دقایق نیز متناسب با اخبار تصایری برآن نقش می بندد. در دو دیواره کناری نیز به شکلی زیبا دو مانیتور مستطیل شکل که اندکی کوچکتر ازمانیتور وسطی هستند به تناسب اخبار تصاویری را نمایش می دهند . همچنین برای اعلام اخبار ورزشی توسط گوینده خبر ورزشی و اعلام وضعیت هوا توسط کارشناس هواشناسی از این مانیتورها استفاده می شود.
میز مربوط به محل نشستن گوینده اصلی ، میزی دایره ای شکل است که در پایین و در زیر پای گوینده خبر دو دایره شیشه ای بزرگ پایه اصلی را به شکلی زیبا تشکیل می دهند و میزاصلی از دو دایره تو درتو تشکیل شده که دایره بیرونی بزرگتر و شیشه ای است و دایره داخلی با ایجاد یک فاصله با دایره بیرونی و در دل آن و ازجنس چوب و با رنگهای قرمز و نارنجی است که نوعی حس نشاط و سرزندگی را به مخاطب القا می کند. کف استودیوی خبر نیز تماما شیشه است که انعکاس نورهای موجود حالتی زیبا بدان بخشیده است.
بیشتر نماهای نمایش داده شده ، نماهای نزدیک و یا بسیار نزدیک از گوینده خبر است و علت آن نیز جلب توجه و تمرکز بیشتر مخاطب به محتوای خبری است که گوینده خبر آنرا اعلام می کند تا تمرکز وی با نگاه به فضای استودیو و جزئیات موجود ، منحرف نشود.تنها درهنگام اعلام اخبار ورزشی ویا اعلام وضعیت هوا توسط کارشناسان مربوط و به علت اینکه باید از مانیتورهای بزرگ استفاده شود از نماهای دورتر استفاده شده است . معمولا در هنگام شروع اخبار و در پایان بخش خبری نیز نمای وسیعی از استودیو خبری به نمایش درمی آید .
در مورد ویژگیهای گویندگان خبر بایدگفت که بیشتر گویندگان بخشهای مختلف خبری شبکه یک سیما اعم از گویندگان اصلی ، گویندگان اخبار ورزشی و کارشناسان هواشناسی ،مرد هستند و بندرت از گویندگان زن به عنوان گوینده اصلی استفاده می شود و تنها در بخش اعلام وضعیت هوا از کارشناسان زن نیز زیاد بهره گرفته می شود. در یک هفته آماری مورد مطالعه نیز تنها یک مورد در تاریخ پنج شنبه 17/9/90 گویندگی اصلی را خانم صادق زاده برعهده داشت.
تعداد گویندگان حاضردراستودیو بخش های خبری موردمطالعه درشبکه یک سیما ، بطور ثابت سه نفر شامل گوینده اصلی ، گوینده خبرهای ورزشی و کارشناس هواشناسی است .
نوع پوشش گویندگان رسمی است . پوشش گویندگان مرد ، کت و شلوار و معمولا به رنگ خاکستری روشن است و پوشش گویندگان زن نیز چادر مشکی با روسری به رنگ روشن ویا مانتو و مقنعه با رنگهای قهوه ای یا تیره است . در مناسبت های مذهبی مانند ایام شهادت یا محرم و… نیز رنگ پیراهن مجریان مشکی و ته ریش درصورت آنان نمایان است.
لحن بیان گویندگان اصلی کاملا رسمی و جملات به شورت کتابی بیان می شود . اما گوینده خبرهای ورزشی و کارشناس هواشناسی با لحنی محاورهای اخبار ورزشی و وضعیت هوا را اعلام می کنند .
حالات چهره گویندگان اصلی اغلبا جدی و خنثی است اما گوینده خبرهای ورزش و یا کارشناس هواشناسی معمولا چهره ای انعطاف پذیرتر ولبخند به لب دارند و با همان چهره و لحن نیز بخش مخصوص به خود را اجرا می کنند .در هنگام خواندن برخی اخبار نیز با توجه به متن خبر، چهره گویندگان حالات خاصی را به خود میگیرد . مثلا حالت تعجب که با بالابردن ابرو و بزرگ شدن اندازه چشم نود پیدا می کند و یا حالت تاسف که با نزدیک شدن ابروها وچشمها به هم و جمع شدن دهان نشان داده می شود.
درباره اتاق خبر شبکه من وتو (1) نیز باید اینگونه گفت که : رنگهای استفاده شده در رنگ آمیزی دیوارها آبی و قرمز و کف پوشی خاکستری رنگ اتاق را مزین کرده است . رنگ آمیزی ها ودکوراسیون اتاق بسیار ساده است و حقیقتا نمی توان نام استودیو را برای آن بکار برد و همان اتق خب نامی کاملا متناسب برای آن است .
نور پردازی در اتاق خبر بصورت کاملا ساده و معمولی و با استفاده از نور سفید لامپها و مهتابی های معمولی است .
چندین دستگاه کامپیوتر که جلوی خبرنگارهاست ، تعدادی میز و صندلی چوبی معمولی ، یک نقشه دیواری جهان ، یک وایت برد ( مهمترین عناوین خبری و نام خبرنگاران حاضر در همان بخش خبری بر روی آن با ماژیک درج شده ) و دو پنجره کرکره دار که بر روی آنها چندین نسخه از روزنامه های مهم نصب شده اند ، تمامی لوازم فضای محدود اتاق خبر را تشکیل می دهند.
نماهای تصاویر معمولا نمای بسته خبرنگاران حاضر در استودیو در هنگام خواندن خبرها و گاهی نمای کلی تری از افراد حاضر در اتاق خبر است.
بیشتر گویندگان اتاق خبر را برخلاف شبکه یک سیما ، خانمها شامل می شوند. معمولا در هر بخش خبری یک یا دو مرد و سه یا چهارخانم خبرنگار حضور دارند.
بطورمتوسط تعداد افراد حاضردرهربخش خبری اتاق خبر، شامل 5 نفر خبرنگار جوان در محدوده سنی 30 سال می شود که بطورغیررسمی وبصورت دایره وار گرد هم نشسته و به بحث و تشریح خبرها می پردازند. یکی از خبرنگاران حاضر درهر بخش خبری به عنوان مجری و گرداننده بحث نیز ایفای نقش می کند.
خبرنگاران زن اتاق خبر بدون پوشش اسلامی با لباسهای غیر رسمی و با رنگهای شاد ( زرد ، آبی ، قرمز ، سفید و…) و مردان نیز با لباس غیر رسمی حضور پیدا می کنند.
لحن خبرنگاران اتاق خبری محاوره ای است و هر یک از خبرنگاران از روی برگه هایی که در دست دارد و یا از روی کامپیوتری که درروبروی خود دارند خبرهای مخصوص به خود را با لحن محاوره ای بیان و در

پایان نامه
Previous Entries مقاله رایگان درباره سیستم بانکی، بانک مرکزی، افغانستان، برجسته سازی Next Entries مقاله رایگان درباره تحلیل محتوا، علوم اجتماعی، تحقیق کیفی، صدا و سیما