مقاله رایگان با موضوع منابع انسانی، تربیت بدنی، فعالیت بدنی، تولید ناخالص ملی

دانلود پایان نامه ارشد

«کار اصلی ما چیست؟» که موجب می شود هدفهایی تعیین گردد، استراتژیها تدوین شود و تصمیماتی امروز گرفته شود، که نتایج آن فردا به دست آید. تردیدی نیست که این کار باید به وسیله ی بخشی از سازمان انجام شود که می تواند با دیدی گسترده به کل سازمان نگاه کند و بتواند بین هدفها و نیازهای امروز و نیازهای فردا توازن و تعادل برقرار کند و نیز بتواند منابع انسانی و مالی را به گونه ای تخصیص دهد که به نتایج اصلی و مورد نظر بیانجامد(فری،استونر،کارلس،1995).
2-2-16 ) رویکردهای توسعه ی ورزش:
به طورکلی رویکردهای توسعه ی ورزش را می توان در چند دسته قرار داد(سند برنامه توسعه افتصادی، اجتماعی و فرهنگی، جمهوری اسلامی ایران، 1378).:
الف) ورزش مبتنی بر جامعه40:
در این رویکرد تأکید بر این است که جامعه به سوی ورزش روی آورد و رواج ورزش در میان جامعه دارای دستاوردهای چند منظوره است.
ب) ورزش مبتنی بر نخبگان41:
در این رویکرد تلاش بر این است که بر توسعه و بر ارتقای ورزش برگزیدگان و نخبگان تأکید شود و در واقع توسعه در عرصه ی ورزش قهرمانی محوریت ویژه داشته است.
پ) توسعه ی ورزش به مثابه صنعت42:
پس از دهه ی 1950 و بهره گیری ورزش از رسانه های جمعی به ویژه تلویزیون سبب اقبال به سابقه ی جامعه از ورزش شد. در نتیجه ورزش به عنوان کسب و کار43 بخشی از جامعه رواج یافت
ت) توسعه ورزش به مثابه به ابزار تربیت عامه:
توجه گسترده ی همگان از ورزش در جوامع پیشرفته صنعتی سبب شده است که ورزش به مثابه تربیت عامه در سالهای اخیر بسیار پرطرفدار باشد.
ث) رویکردهای ترکیبی:
همواره ترکیبی از چهار رویکرد بالا در میان ملل و مناطق مختلف جهان است. از این رو نیاز است که به موارد چهارگانه به عنوان نقطه های مرزی رویکردهای توسعه تربیت بدنی و ورزش نگریسته شود.
هدف از تبیین استراتژی این است که چشم اندازی را برای توسعه ارائه دهد و این که استراتژی اولویتها، برنامه- ها و حمایت های خاص را برای ما مشخص می سازد.
2-2-17 ) فواید دارا بودن توسعه استراتژی ورزشی
ورزش در موضوعات، سلامتی عمومی و امنیت جامعه بوده و نیازهای یک محل را به طور موثر و منصفانه ای مورد مخاطب قرار می دهد(بوردن،ولفارت44). بررسیهای انجام شده نشان می دهد که ورزش تا میزان زیادی باعث ایجاد تعلق اجتماعی، کاهش جرایم، کاهش مصرف دخانیات(پلیزر2002 )45 و افزایش سطح سلامتی می_ گردد. جامعه ی غیرفعال در معرض خطر بیماری های قلبی ـ عروقی، سکته، سرطان روده(برنتوود،2011)46 دیابت و پوکی استخوان است. 61 درصد کودکان 5 تا 10 سال چاق یک یا چند بیماری خطرناک قلبی ـ عروقی دارند و 27درصد آنها بیش از دو بیماری خطرزا را در پیش روی خود دارند.
با توجه به شواهد علمی می توان گفت:
1- ورزش و فعالیت بدنی، باعث کاهش افسردگی، کاهش فشار روحی و افزایش عزت نفس از آثار مفید ورزش است(دمارکو،سیدنی،1989)47.
2- ورزش بیشتر از مصرف شیر بر رشد استخوان موثر است(بلفی،1996)48.
3- ورزش باعث کاهش خطر پوکی استخوان می شود و احتمال وقوع آن را در سن 91 سالگی کاهش می- دهد(بیلی،مارتین،1994)49.
4- ورزش و فعالیت بدنی باعث افزایش توان تحصیلی، حافظه و یادگیری ریاضی می شود(بلفی،1996).
5- فعالیت بدنی و ورزش باعث کاهش مصرف دخانیات می شود(پالم،200250 و پروموشین،2000)51.
6- فعالیت بدنی و اوقات فراغت غنی، باعث رژیم غذایی مناسب و کاهش مصرف الکل و غیره می_ شود(پورکیانی،1378).
7- یک دلار سرمایه گذاری در ورزش باعث صرفه جویی در هزینه های پزشکی به میزان 34 دلار خواهد شد(مینپس،1999)52.
سرانجام سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که:
• فعالیت بدنی منظم، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را که مسئول یک سوم مرگ در جهان است را کاهش می دهد.
• فعالیت بدنی خطر ابتلا به دیابت نوع دو (90درصد موارد دیات در جهان) و سرطان روده را کاهش می_ دهد. حتی اطلاعاتی مبنی بر جلوگیری از سرطان سینه با ورزش وجود دارد.
• فعالیت بدنی باعث کنترل وزن و کاهش فشار خون و تصلب شرایین می شود.
• فعالیت بدنی، استرس، اضطراب و احساس افسردگی را کاهش می دهد.
• فعالیت بدنی ظرفیت افراد مسن را در زندگی مستقل و بدون کمک به دیگران افزایش می دهد.
• فعالیت بدنی باعث نزدیکی انسانها و تعامل اجتماعی می گردد(گولدن،2003)53.
مشاهده می شود به دلایل متعدد توجه به برنامه ریزی دقیق ورزش و فعالیت بدنی و فراهم کردن امکانات و تسهیلات مناسب برای آن ضرورتی انکارناپذیر است. اگر دولت مردان و سیاستگذاران بخواهند سلامت جسمی و روانی شهروندان خود را تأمین کنند، لازم است به ورزش به عنوان یک ابزار مهم، توجه جدی داشته باشند.
2-2-18 ) دلایل اهمیت ورزش
ورزش، سلامت جامعه و محیط را تحت تأثیر قرار می دهد. در حقیقت توجه سیاستگزاران به جامعه، دست کم در بعضی جهات به میزان امکانات فراهم شده برای جامعه بستگی دارد(مدوای،2005)، در بعد اقتصادی نیز توجه به ورزش برای سیاستگزاری منشاء فوایدی شده است. رابطه ورزش تفریحی و تولید ناخالص ملی54 9/8 میلیارد دلار یا 22درصد تولید ناخالص ملی در کانادا است. 2درصد مجموع مشاغل در این کشور در حیطه ی ورزش و تفریحات ایجاد می شود. در همین کشور، ورزش و صنایع وابسته به آن از نظر ایجاد شغل مقام دوم و از نظر سهم در تولید ناخالص ملی مقام هشتم را در مجموع صنایع به خود اختصاص داده است (مارکوت,رنه،1999)55.
صنعت ورزش تنها در ایالات متحده ی آمریکا در سال 1995 میلادی بالغ بر 8/93 میلیارد دلار ارزش افزوده ایجاد کرده است و ششمین صنعت بزرگ کشور به حساب می آید(هاورسون،1997)56. سهم صنعت ورزش در تجارت جهانی 5/2 درصد است(میناقاین،1999)57. وضعیت اقتصادی کشورها نیز می تواند روی شرکت شهروندان در فعالیتهای ورزشی موثر باشد و در کشورهای در حال توسعه، مشکلات اقتصادی و حل آنها از اولویت بیشتری برخوردارند. در سایر کشورها که از نظر اقتصادی تا اندازه ای در وضعیت مطلوب تری قرار دارند، شرکت در فعالیتهای ورزشی بیشتر است. در هنگ کنگ، تعداد شرکت کنندگان در ورزش از 40درصد در سال 1996 میلادی به 54 درصد در سال 1998 میلادی رسید و با رکود اقتصادی در سال 1999 میلادی به 45 درصد رسید.
در اسکاتلند نیز بین سال های 1995 تا 1998 میلادی کاهش اندکی در اشتغال برابر با 32درصد مشاهده شد که ناشی از رکود اقتصادی بود. این امر بر تعداد شرکت کنندگان در ورزش تأثیر دراز مدتی گذاشت(ساندرسون58 و همکاران،2000). امروزه تفریح و چگونگی اوقات فراغت وسیله ای موثر برای پرورش قوای فکری، جسمی و اخلاقی افراد است و عاملی برای جلوگیری از کج رویهای اجتماعی به شمار می آید. اوقات فراغت حساس- ترین، ارزشمندترین و پربارترین اوقات زندگی آدمی است. این اوقات مانند شمشیر دو لبی است که یک لبه ی آن می تواند زمینه ساز خلاقیت و هنرآرایی و لبه ی دیگر آن عاملی در جهت گرایش به بزهکاری و آسیب های اجتماعی باشد(علیزاده،79).
تحقیق باریر و وایت59 (2002) نشان می دهد که افزایش جمعیت و کاهش امکانات ورزشی نسبت به رشد جمعیت سبب عدم فعالیت مردم شده است.
2-2-19 ( منابع انسانی
امروزه نقش مدیریت و توسعه ی دانش در رشد سازمان ها و ملت ها انکارناپذیر است، عامل عمده در این حیطه منابع انسانی است. از این رو در تمامی طرح های توسعه ی بخشی و ملی توسعه ی منابع انسانی از اولویت ویژه ای برخوردار است(سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران، مطالعات تفضیلی توسعه ی منابع انسانی،1384). مولفه ی منابع انسانی به بررسی وضعیت منابع انسانی در تربیت بدنی و ورزش کشور می- پردازد.
عمده ترین منابع انسانی ورزش عبارتند از:
مربیان، داوران، معلمان تربیت بدنی و ورزش، دبیران تربیت بدنی و ورزش، مدرسان، کارشناسان، مدیران ستادی و اجرایی، سرپرستان ورزشی، نویسندگان، خبرنگاران و عکاسان ورزشی.
مدیریت توسعه ی منابع انسانی به طرق مختلفی انجام می شود. یکی از بهترین شیوه ها دارای چهار مولفه ی زیر می باشد:
الف) نظام جذب، تأمین و تعدیل منابع انسانی
ب) نظام پرورش و آموزش منابع انسانی (بهسازی منابع انسانی)
ج) نظام حفظ و نگهداری منابع انسانی
د) نظام بکارگیری و استفاده ی موثر از منابع انسانی.
نظام جذب، تأمین و تعدیل منابع انسانی به پیش بینی و برنامه ریزی نیازهای منابع انسانی، شناسایی، انتخاب و به کارگماری می پردازد. در نظام بهسازی منابع انسانی، آموزش و پرورش دو مولفه ی اصلی است. هدف این نظام ارتقای سطح دانش و بینش، توان و مهارت کارکنان است.
2-2-20 ) منابع مالی:
مهم و اساسی تأمین سلامت و نشاط جامعه می باشد، بنابراین سرمایه گذاری در آن موجب کاهش هزینه های ناگزیر در بخش توانایی تربیتی بسیار دارد و وسیله ای مناسب برای پر کردن اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه است. ورزش بر بهره وری ملی اثر می گذارد، در نتیجه بر رونق اقتصادی کشور تأثیر مثبت بر جای می- گذارد. سرمایه گذاری در تولید محصولات و خدمات ورزشی، از یک سو اشتغال ایجاد می کند و از سوی دیگر به تولید ناخالص ملی می افزاید(کمیته ی برنامه ریزی تربیت بدنی و ورزش، برنامه پنج سالۀ پنجم توسعۀبخش تربیت بدنی و ورزش،1387). منابع مالی عمده در تربیت بدنی در کشور ایران که در کمیته ی برنامه ریزی تربیت بدنی و ورزش تصویب شده است عبارتند از:
1- درآمد عمومی
2- منابع داخلی شرکت های دولتی
3- تهسیلات بانکی داخلی
4- تسهیلات بانکی خارجی
5- سرمایه گذاری مستقیم خارجی
6- صادرات کالا و خدمات
7- منابع بخش غیردولتی (نهادهای عمومی غیردولتی)
8- سایر منابع (عوارض سیگار و غیره).
چنانچه ملاحظه می شود منابع مالی عمده ی بخش تربیت بدنی و ورزش محدود به بودجه دولت می باشد، در حقیقت بخش غیردولتی به علل مختلف توانسته و یا راغب نبوده است که به امر ورزش بپردازد و در آن سرمایه گذاری کند. از طرفی سهم تربیت بدنی و ورزش در کشور ایران از تولید ناخالص ملی بسیار ناچیز است در حالی که این رقم در کشور استرالیا چیزی حدود 6% در سالهای 1994 تا 1995 میلادی بوده است، این رقم بسیار نزدیک به صنایع بزرگی همچون صنعت فولاد، صنعت چاپ، صنعت خودرو و صنعت معادن آن است.
2-2-21 ) فرهنگ ورزش:
به طورکلی فرهنگ یعنی همه ی داشته ها، یافته ها و توانایی های انسان اجتماعی است، یکی از مولفه های عمده فرهنگ جامعه، باورهای افراد جامعه است. باورها مجموعه هایی از مفاهیم است که افراد جامعه در قبال عالم و آدم درست می دانند. وقتی باورمندان در پی کاربرد باور در یک زمینه ی معینی باشند باور از صورت صرفاً مفهوم و پندار خارج می شود که در این صورت باور به ارزش بدل می شود.
ارزش مجموعه ای از باورهاست که با آن بد از خوب و درست از نادرست فرق گذارده می شود(سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران، مطالعات تفضیلی توسعه ی فرهنگ ورزش،1384). علاوه بر باورها و ارزشها، افراد جامعه دارای قواعد رفتاری اند که هنجار خوانده می شود، هنجارها رفتار مقبول مردم را رقم می- زنند. از منظر جامعه شناسان «فرهنگ ورزش» یک خرده فرهنگ است که به تسامح «فرهنگ ورزش» خوانده می شود. این فرهنگ شامل باورها، ارزشها، هنجارها، عادات و ساخته های انسان اجتماعی مربوط به ورزش است. خرده فرهنگها با فرهنگ جامعه در تعامل اند. از این رو فرهنگ ورزش هم از فرهنگ جامعه اثر می- پذیرد و هم بر آن اثر می گذارد. فرهنگ ورزش به تقاضا برای ورزش می پردازد. به عبارت دیگر در این مولفه زمینه سازی فرهنگی برای رواج ورزش در جامعه مورد بحث قرار می گیرد. همچنین به بحث اخلاقی ورزشی در جامعه ورزش نیز می پردازد(سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران، مطالعات تفضیلی توسعه ی فرهنگ ورزش،1384).
توسعه ی فرهنگ ورزش یکی از مقولات مهم و پیچیده در مطالعات تربیت بدنی و ورزش است. پیچیدگی موضوع ناشی از میان رشته ای و میان بخشی بودن و نیز دخالت عوامل انسانی و اجتماعی در آن است، از این رو مباحث عدیده ای در زیر عنوان فرهنگ ورزش مطرح می شود. در نتیجه، نظریه پردازی در زمینه ی فرهنگ ورزش کار گسترده ای است. در دین اسلام اهمیت بسیار زیادی به ورزش داده شده است. سفارش بزرگان بر این که

پایان نامه
Previous Entries مقاله رایگان با موضوع برنامه ریزی استراتژیک، استراتژی ها، مدیریت استراتژیک، برنامه ریزی راهبردی Next Entries مقاله رایگان با موضوع استعدادیابی، ورزشکاران، تحقیق و توسعه، تولید ناخالص ملی