مقاله رایگان با موضوع قانون اساسی، دولت عثمانی، شورای امنیت، قانون گذاری

دانلود پایان نامه ارشد

10 میلیون نفر بیشتر در بخش جنوب شرقی ترکیه ساکن هستند .ارامنه بیشتر در نواحی اطراف دریاچه وان و گرجیها عمدتاً در سواحل دریای سیاه ، یونانیها در استانبول و عربها در کنار مرز کشورهای عراق و سوریه و در جنوب شرقی ترکیه سکونت دارند (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،24). در میان اقلیت های قومی ، دو اقلیت کرد و ارمنی به علت سعی برای حفظ اصالتهای قومی و مذهبی و تاکید برآن همواره از حل شدن در جامعه ترک خودداری کرده و بدین لحاظ نیز مورد توجه دولتهای ترکیه بوده اند . در میان کردهای ترکیه پایبندی به اعتقادات مذهبی دارای منزلت خاصی می باشد ، کردها غالباً سنی مذهب و گرایش شافعی دارند و علاوه بر این فرقه های علوی و صوفیه هم در میان آنان دیده می شود .ارامنه ترکیه نیز پیوسته سعی کرده اند حول محور قومیت ، هویت قومی خود را حفظ و ارزشهای اعتقادی خود را پاس بدارند .شمار افراد این قوم امروزه نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است در عهد عثمانی و حدود قرن نوزدهم تحت شرایط دشوار اجتماعی و سیاسی گروه عظیمی از ارامنه ترکیه ناگزیر به مهاجرت از ترکیه به کشورهای دیگر شدند ، فقط در خلال جنگ جهانی اول نزدیک به 600 هزار ارمنی به سوریه کوچ کردند . در همین دوران تعداد قابل ملاحظه ای نیز توسط دولت عثمانی از میان رفتند که ظاهراً به دلیل هراس دولت عثمانی از همکاری آنان با روسیه بود (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،25). در سالهای گذشته گروههای افراطی ارامنه ، ترور دیپلماتهای ترکیه را به منظور انتقام جویی در برنامه های خود داشتند . ادعای ارامنه جهان مبنی بر قتل عام ارامنه توسط دولت عثمانی در سال 1915 ، در حال حاضر به یک مشکل سیاسی برای دولت ترکیه تبدیل شده و در مجالس برخی کشورهای اروپایی موضوع شناسایی قتل عام ارامنه توسط دولت عثمانی توسط لابیهای ارامنی مطرح و تصویب شده است (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،25).
کشورهای ترک در نقشه زیر مشخص شده اند.
نقشه 3-2:کشورهای ترک

منبع : wikipedia
3-4)جغرافیای سیاسی
این کشور که امروز با نام جمهوری ترکیه شناخته می شود در گذشته به نام آسیای صغیر شناخته می شود . نوع حکومت ترکیه جمهوری پارلمانی و پایتخت آن شهر آنکارا می باشد که در قسمت آسیایی ترکیه قرار گرفته است . از نظر تقسیمات سیاسی ترکیه دارای 82 استان می باشد که 4 استان در ترکیه اروپا و بقیه در ترکیه آسیا واقع شده اند . شاید بتوان ترکیه را از معدود کشورهای خاور میانه دانست که نه تنها مشکل آب ندارد ، بلکه در صدد صدور آن نیز می باشد(دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،29) .
3-4-1)اهمیت استراتژیک کشور در منطقه
اهمیت استراتژیک ترکیه را می توان از جند جهت مورد بررسی قرار داد :
الف) ترکیه به عنوان پلی بین دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است و همچون پلی اروپا را به منطقه استراتژیک خاور میانه متصل می سازد .
ب) وجود نفت در منطقه خاور میانه و بحرانهای متعدد ، شرایطی را ایجاد کرده که بر اهمیت ترکیه در نظر غرب افزوده است .
ج) موقعیت جغرافیایی ترکیه به نحوی است که دریای سیاه را از طریق تنگه های بسفر و دردانل و دریای مرمره به دریای اژه و دریای مدیترانه وصل می نماید . ترکیه به عنوان ترانزیت کالاهای مصرفی اروپا به کشورهای خاور میانه نیز نقش مهمی را ایفا می نماید .عضویت ترکیه در ناتو به علت وحشت از شوروی در دهه50 نیز یکی دیگر از عوامل اهمیت این کشور در منطقه است (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،29).
د) ترکیه در حال حاضر در میان مناطق بحرانی قفقاز و آسیای مرکزی ، عراق و اکراد و کشورهای اروپای شرقی قرار گرفته است و همین موضوع باعث توجه بیشتر کشورهای غربی به ترکیه شده است .
ه ) مسئله ((همسایگی )) ترکیه خود باعث بروز مشکلات داخلی برای این کشور بوده است . در واقع می توان گفت ترکیه ترکیه با تمام کشورهای همسایه خود دارای مشکلاتی بود که این امر بیشتر به وجود مشکلات در دستگاه سیاست خارجی آن کشور باز می گردد و همین امر باعث به وجود آمدن معضلات امنیتی برای این کشور شده بود . ترکیه با یونان بر سر ادعای مالکیت و جزایر واقع در دریای اژه و خط ساحلی و مسئله قبرس در یک منازعه جدی به سر می برد ، این مشکل حتی به داخل ناتو نیر کشیده شده بود .مشکل آنکارا با ایروان نیز یک مشکل جدی می باشد . برای ارامنه خاطره قتل عام 24 آوریل 1915 به صورت کینه ای عمیق مانده است و هر از چند گاه به صور مختلف بروز می نماید . دولت ترکیه با کشورهای عراق و سوریه همیشه بر سر مسئله آب و مسئله اکراد درگیر بوده است و این دو مشکل در کوتاه مدت قابل حل نمی باشد . (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی : 1388،30)
3-4-2)نقش تعیین کننده هر یک از عوامل جغرافیایی و منابع طبیعی
ترکیه از لحاظ موقعیت جغرافیایی موقعیت ممتازی را جهت دسترسی کشورهای غربی به کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی فراهم نموده است . در طول جنگ دوم خلیج فارس (جنگ متحدان غربی و عراق ) ترکیه به لحاظ در اختیار گذاشتن پایگاه به آمریکا نقش مهمی را در سرکوب رژیم عراق ایفا نمود . ترکیه دارای منابع طبیعی و معدنی غنی می باشد که تاکنون از آنها بهره برداری کافی به عمل نیامده است . مواد معدنی که در ترکیه تولید می شوند عبارت اند از :آهن ، سرب ، قلع ، جیوه ، کرم ، منگنز ، سولفور ، مواد سوختنی ، ذغال سنگ و لیگنیت(دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،30) .
3-4-3)تشکیلات حکومتی
3-4-3-1)قوه مجریه
طبق قانون اساسی ، قوه مجریه توسط رییس جمهور و شورای وزیران اداره می گردد و رییس جمهور ، رییس قوه مجریه است که از طرف مجلس برای یک دوره 7 ساله انتخاب می گردد و رییس جمهور به عنوان رییس دولت ، نماینده جمهوری و اتحاد ملت ترکیه وظایفی چون تعیین نخست وزیر ، تعیین اعضای سطوح بالای قوه قضائیه ، تعیین رییس بانک مرکزی ، تعیین سرپرست رادیو و تلویزیون را به عهده دارد . وی مجاز به انحلال مجلس ، اعمال کنترل شدید بر اتحادیه های کارگری و تجارتی مطبوعاتی و احزاب سیاسی ، اعلام حالت فوق العاده می باشد(دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،142) .
در حال حاضر هیئت اجرایی مرکب است از :
*رئیس جمهور
*شورای امنیت ملی
* هیئت دولت

جدول 3-6:روسای جمهور ترکیه
روسای جمهور ترکیه از ابتدا تاکنون
1
مصطفی کمال آتاتورک
29 اکتبر 1923تا 10 نوامبر 1938
2
عصمت اینونو
11 نوامبر 1938تا 22می 1950
3
جلال بایار
22می 1950 تا 27 می 1960
4
جمال گورسل
27 می 1960 تا 28 مارس 1966
5
جودت سونای
29 مارس 1966 تا 28 مارس 1973
6
فخری کورتاک
6 آوریل 1973 تا 6 آوریل 1980
7
کنعان اورن
18 سپتامبر 1980 تا 8 نوامبر 1989
8
تورگت اوزال
9 نوامبر 1989 تا 17 آوریل 1993
9
سلیمان دمیرل
5 می 1993 تا می 2000
10
احمد نجدت سزر
می 2000 تا 28 اوت 2007
11
عبدالله گل
28 اوت 2007 تاکنون

3-4-3-2)شورای وزیران
شورای وزیران متشکل از نخست وزیر و وزیران مسئول می باشد .نخست وزیر توسط رئیس جمهور انتخاب می گردد و نخست وزیر نیز تمامی اعضای کابینه خود رابا تائید رئیس جمهور تعیین می کند . نخست وزیر باید نماینده پارلمان باشد .اساسی ترین وظیفه شورای وزیران اجرای وظیفه در قبال مسائل داخلی و سیاست خارجی در برابر ملت می باشد . شورای وزیران در موقع بحرانی و حساس به ریاست رئیس جمهور تشکیل جلسه میدهد . نخست وزیر در قبال مسائل مطروحه در شورای وزیران مسئول می باشد .نخست وزیر در آغاز فعالیت خود این قول را خواهد داد که تمامی وزرای کابینه اش وظایفشان را براساس قانون اساسی انجام خواهند داد . نخست وزیر در خصوص مسائل سیاست خارجی کشور مسئول می باشد . قابل ذکر است که دولت فعلی رجب طیب اردوغان پنجاه و چهار مین دولت پس از استقلال جمهوری ترکیه می باشد . (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی ، 143:1388)

عکس3-1:رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه
3-4-3-3)شورای امنیت ملی
این شورا متشکل از نخست وزیر ، رئیس ستاد مشترک ارتش ، وزیران دفاع ملی و امور خارجه و فرماندهان نیروی زمینی ، هوایی و دریایی ارتش و ژاندارمری می باشد که به ریاست رئیس جمهور تشکیل جلسه می دهد . شورای امنیت ملی مسئول تنظیم سیاست امنیتی کشور و اتخاذ تصمیمات ضروری و مهم در مواقع حساس می باشد . (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی ، 146:1388)
3-4-3-4)قوه مقننه
بر اساس قانون اساسی جدید در ترکیه تنها یک مجلس قانون گذاری به نام مجلس ملی مرکب از 550 نماینده که برای یک دوره 5 ساله انتخاب می شوند وجود دارد . در سال 1987 تعداد کرسیها ی پارلمان 450 کرسی بود که در حال حاضر این رقم 550 کرسی می باشد و بحث از افزایش تعدا کرسیهای پارلمان به رقم 600 کرسی نیز مطرح می باشد .قدرت قانون گذاری طبق قانون به عهده مجلس ملی می باشد و مجلس این وظیفه را به نمایندگی از جانب ملت اعمال می نماید و قابل انتقال نیز نمی باشد .طبق قانون اساسی 1961 مجلس متشکل از دو مجلس ملی و سنا بود و در قانون اساسی سال 1982 مجلس سنا منحل و مجلس ملی وظایف قانون گذاری را به عهده گرفت (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،147).
وظایف مجلس ملی عبارتند از :
*تصویب قوانین ، اصلاح و لغو آنها با رای دو سوم اعضاء
*کنترل اعمال شورای وزیران
*اختیار دادن به شورای وزیران در خصوص معاهدات با قدرت قانونی
*بحث و تصویب بودجه و تصویب پول جاری
*اعلان جنگ
*تصویب معاهدات بین المللی
تمامی شهروندان بالای 30 سال طبق ماده 76 قانون اساسی حق کاندید شدن برای ورود به مجلس ترکیه را دارا می باشند . احزاب جهت تشکیل گروه پارلمانی می بایست حداقل در مجلس دارای 20 کرسی باشند .
مجلس هر سال در اول سپتامبر آغاز به کار می نماید . شورای ریاست مجلس متشکل از رئیس مجلس ، معاون وی ، اعضای دبیران و اعضای ناظران وزارتخانه ها می باشد و این شورا از میان اعضای مجلس انتخاب می شوند . تصمیمات در مجلس توسط رای اکثریت ساده به تصویب می رسد .
(دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی: 1388،148)
3-4-3-5)قوه قضائیه
تا قبل از بر پایی جمهوری در ترکیه قسمت اعظمی از قوانین مدنی ، قوانین خانواده ، ارث ، مالکیتها ، دارائیهاو…… براساس قوانین مذهبی تنظیم می گردید ، این قوانین توسط دادگاههای شرعی به اجرا گذاشته می شد .تغییراتی که در سال 1926 در کشور به وقوع پیوست تنها حرکتهایی در جهت دین زدایی نبود بلکه سیستم قضایی این کشور را نیز دگرگون نمود وبا بهره گیری از قوانین مدنی سوئیس ، قوانین جزایی ایتالیا و محاکمات حقوقی دیگر کشورها جایگزینی هایی در قوانین سنتی ترکیه صورت گرفت (دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،149).
قوه قضائیه در ترکیه به وسیله دادگاههای مستقل اعمال می گردد .قضات در قضاوت مستقل عمل می کنند . آنها بر اساس اصول قانون اساسی ، رویه های قضایی و تجربیات فردی قضاوت می نمایند .هیچ ارگان ، سازمان ،مرکز قدرت و یا مقام مسئولی حق دخالت ، اعمال نظر و توصیه به دادگاه را جهت تغییر رای صادره ندارد . قوه های مجریه و مقننه و سازمانهای تابعه آنها می بایست از رای صادره دادگاهها پیروی و حق تغییر رای دادگاه را ندارند . طبق قانون اساسی ، استقلال و حقوق قضات و دادیارها به رسمیت شناخته شده است .طبق قانون اساسی ، قوه قضائیه به وسیله قضات دادگاههای اداری ، نظامی و کیفری اعمال می گردد .این دادگاهها احکام مربوطه را صادر و دادگاههای عالی رای نهایی را صادر می نمایند .دادگاههای عالی عبارتند از : دادگاه قانون اساسی ، دیوان کشور ، دادگاه عالی نظامی ، شورای عالی قضات و دادیاران ، دادگاههای نظامی ، شورای ایالتی و شورای دیوان عالی(دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی: 1388،149)
3-4-4)تقسیمات کشوری
کشور ترکیه متشکل از 74 استان ، 829 شهر و 688 بخش محلی و 36439 روستا می باشد . طبق ماده 126 قانون اساسی ، ترکیه به 8 استانداری کل منطقه تقسیم شده است(دفتر مطالعات سیاسی وبین المللی :1388،151) .

3-4-5)ساختار سیاسی
نوع حکومت در ترکیه از

پایان نامه
Previous Entries مقاله رایگان با موضوع آسیای صغیر، امید به زندگی، آسیای مرکزی، جنگ جهانی اول Next Entries مقاله رایگان با موضوع قانون اساسی، خلفای عباسی، قرن نوزدهم، آسیای صغیر