مقاله رایگان با موضوع دولت اسلامی، افزایش توان مالی، ساختار سازمانی، مبارزه با تروریسم

دانلود پایان نامه ارشد

در سوریه تبدیل شود.
در روز نهم آوریل ۲۰۱۳ میلادی، یک پیام صوتی از طریق شبکه شیوخ الاسلام منتسب به ابوبکر البغدادی پخش شد که در آن اعلام می کند که جبهه النصره امتداد دولت اسلامی عراق است و در این نوار، تشکیل “گروه دولت اسلامی عراق و شام “(داعش) را با ادغام جبهه النصره و دولت اسلامی عراق اعلام کرد. پیدایش اختلافات با آغاز اختلافات و درگیری‌ها بین عناصر  دوجبهه النصره و داعش در سوریه، طولی نکشید که یک نوار صوتی منتسب به ابومحمد الجولانی پخش شد که در این نوار از رابطه خود با دولت اسلامی عراق سخن می گوید، اما وی ایده ادغام با این گروه را نپذیرفته و بیعت خود را با شبکه القاعده اعلام می کند،سرانجام “ایمن الظواهری” سرکرده القاعده تصمیم “ابوبکر البغدادی” رئیس گروه دولت اسلامی در عراق برای ادغام گروه خود با جبهه النصره را لغو کرد. الظواهری تأکید کرد که فعالیتهای “دولت اسلامی در عراق” فقط به عراق منحصر شود.
(http://www.irna.ir/fa/News/81530195)
ولی این موضوع برای سرکرده داعش خوشایند نبود، به صورتیکه البغدادی، در نواری صوتی اعلام کرد که با درخواست ایمن الظواهری، برای لغو گروه داعش و جدایی از جبهه النصره، مخالف است.وی گفت: “گروه دولت اسلامی عراق و شام تا زمانی که نبض ما می‌زند و خون در رگ‌هایمان جاریست باقی خواهد ماند وحاضر به عقب نشینی و چانه زدن نیست.” با وجود این اختلافات،  این دوگروه  چندین عملیات تروریستی مشترک را در مناطقی که در عراق و سوریه حضور دارند، انجام دادند. داعش با بهره برداری از تسلیحات پیشرفته و کمک های مالی قابل توجه به سرعت خود را به مناطقی که گروههای مسلح مخالف سوریه در نبرد با ارتش این کشور تصرف کرده بودند تحمیل کرد و به نوعی مناطق گسترده ای از امتداد رود فرات و بخش گسترده ای از شمال سوریه را به محل تاخت و تاز خود تبدیل نمود آمریکا این گروه را در فهرست گروههای تروریستی خود قرارداده است. (http://www.dw.de/%D8%B1%D9)
2-2-2 هدف از تأسیس داعش
 گروه  موسوم به دولت اسلامی عراق و شام با نام اختصاری داعش یک گروه  تروریستی  مسلح با  اندیشه و شیوه سلفی جهادی می باشد و اعضای آن تشکیل خلافت اسلامی و اجرای شریعت در عراق و سوریه را هدف نهایی شان انتخاب کرده اند. گروه  داعش به رهبری ابوبکر البغدادی علیه دولت‌های عراق و سوریه و گروه‌های مخالف دولت سوریه وارد جنگ شده‌است.این گروه  پس از گذشت چند سال از تاسیس‌اش با پیشروی های خود بخش هایی از سوریه و عراق را به تصرف درآورده است. (http://www.dw.de/%D8%AF%D8)

2-2-3 مناطق تحت نفوذ داعش در عراق و سوریه
 درعراق شش استان سنی نشین یا آنچه به مثلث سنی معروف است، مراکز حضور تروریستهای داعش است. در سوریه در مناطقی از استانهای الرقه، حلب، حومه لاذقیه، ریف دمشق، دیرالزور، حمص، حماه، الحسکه و ادلب پراکنده هستند و در برخی از این مناطق نیز کنترل کامل را به دست گرفته‌اند. میزان نفوذ آنها از استانی به استان دیگر متفاوت است تصمیم این گروه تروریستی برای تحت کنترل در آوردن دیگر گروه های مسلح در سوریه به درگیریهای خونباری میان این گروه های تروریستی منجر شده است. (http://khabaronline.ir/detail/328065/World)
امکانات نظامی گروه داعش در حال حاضر تعداد زیادی تانک، موشک و خودروهای زرهی و انواع سلاح در اختیار دارد که از حامیان خود به ویژه عربستان و قطر دریافت کرده است.
 دریک تعبیر نقل شده : بر اساس برآورد کارشناسان ده ها هزار جنگجو از اتباع کشورهای مختلف جهان را در خود جای داده است و در حال حاضر در سه جبهه درگیر است. عراق سوریه و در ادامه با پذیرش مسئولیت برخی از انفجارهای لبنان نشان داد قلمروش را تا لبنان گسترش داده است.
تابعیت و هویت اعضای داعش پس از کشف اجساد و یا دستگیری اعضای این گروه تروریستی نشان می دهد که بیشتر این تروریستها با همکاری برخی طرف‌های منطقه ای از عربستان، لیبی، یمن و چند کشور دیگر جمع آوری و سازماندهی شده اند سلاح و مهمات و تجهیزات این گروه نیز بیانگر حمایت گسترده مالی و تسلیحاتی طرفهای منطقه‌ای مانند عربستان و قطر از این گروه تروریستی است.افزون بر پول هایی که از سوی کشورهای خلیج فارس برای این گروه ارسال می شود، تسلط داعش بر حوزه های نفتی سوریه نیز باعث افزایش توان مالی آن گردیده است. (https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8)
2-2-4 جنایت داعش در منطقه
سوریه
خشم عمومی مردم سوریه از داعش زمانی شدت گرفت که این گروه پنج تن از کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز را ربود و اجساد بسیاری از زندانیان خود را که آثار شکنجه بر آنها مشخص بود را علنی کرد
عملکرد داعش در عراق و سوریه تا حدی تندروانه بود که حتی ایمن ظواهری سرکرده القاعده علیه عملکرد کورکورانه این گروه در برابر اهل سنت و شیعه انتقاد کرد.داعش در سوریه دهها نفر از فعالان سازمان های بشردوستان، روزنامه نگاران، فعالان عرب، کرد ، مسیحی و علوی را زندانی کرد تا دامنه دشمنی با این گروه در میان طوایف مختلف سوری افزایش یابد.
عراق
عناصر داعش در مناطق محدودی از برخی استانهای عراق به ویژه استان “الانبار” حضور دارند و عملیات تروریستی در کل عراق را پوشش می دهند. 
تروریستهای داعش در۲۱/۷/۲۰۱۲ از آزادی هزاران زندانی از زندان التاجی زندان مرکزی بغداد خبر دادنده بودند. (https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8)
داعش همچنین در ۲۰۱۳/۹/۲۹ مقر امنیت کل (آسایش) را در شهر اربیل مرکز کردستان عراق با خودروهای بمبگذاری شده و تروریستهای انتحاری هدف قرار داد.
بر اساس گزارشها و آمار منتشر شده، داعش در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۱۴۰۰ خانه را در عراق منفجر و ویران کرد. طی این حملات ۱۹۹۶ نفر کشته و ۳۰۲۱ نفر زخمی شدند
از اواخر دسامبر ۲۰۱۳ و اوایل سال ۲۰۱۴ و با آغاز عملیات نیرهای ارتش عراق برای پاکسازی الانبار، وارد شهر فلوجه در این استان شدند. اولین اقدامات علنی و گسترده داعش در منطقه فلوجه عراق صورت گرفت. (http://www.dw.de/%D8%B1%)
در دی ۱۳۹۲/ژانویه ۲۰۱۴ پس از به آتش کشیدن چادر معترضین در استان‌های سنی‌نشین عراق توسط نیروهای امنیتی، و عقب نشینی ارتش از دو شهر رمادی و فلوجه، نیروهای دولت اسلامی عراق و شام از این فرصت استفاده کرده و نیمی از شهر فلوجه و قسمتی از شهر رمادی را به تصرف خود درآورده و در این دو شهر به ایجاد ایستگاه‌های ایست و بازرسی مبادرت کردند/
ارتش عراق در ۱۴ دی ماه اعلام کرد که پس از دو روز درگیری با اعضای داعش در رشته‌ کوه حمرین توانست آنان را از این منطقه بیرون برآند. داعش نیز به طرف استان صلاح‌الدین عقب نشینی کرد. عناصر گروهک تروریستی داعش، پنجشنبه شب ۸ خردادماه ۱۳۹۳، ۱۵۰ دانش آموز دختر و پسر دبیرستانی کرد ساکن منطقه عین العرب که برای شرکت در امتحان نهایی، عازم حلب بودند، ربودند. عناصر داعش، در همان روز، ۱۹۳ تن از شهروندان کُرد را نیز که ۱۷ تا ۷۰ سال سن داشتند، در منطقه قباسین واقع در حومه شهر الباب در استان حلب ربودند و به جستجوی خانه به خانه این منطقه پرداختند. (https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8)
چندی پیش این گروه تروریستی در سامرا و تا چند متری حرم آهل بیت پیشروی کردند که مدافعان حرمین امامین عسگریین از تحرکات فتنه گرانه آنها جلوگیری کردند
در ژوئن ۲۰۱۴ / ۲۰ خرداد ۹۳ پنج هزار نفر از افراد مسلح داعش بطور کامل شهر موصل را به تصرف درآوردند و همه شهر را در اختیار گرفتند. این در حالی است که قبل از این آمار تنها سه هزار نفر از نیروهای داعش در شهر مستقر بودند که دو هزار و پانصد نفر آنها از خارج از این استان آمده بودند و با سرویسهای اطلاعاتی موجود در شهر موصل و پانصد نیروی دیگر موجود در این شهر توانستد شهر را به تصرف درآورند و نیروهای خود را افزایش دهند. این افراد با حمله به زندان بادوش در نینوا بیش از هزار و چهارصد زندانی را آزاد کردند. افراد مسلح همچنین به زندان التسفیرات و زندان مدیریت مبارزه با تروریسم در این منطقه حمله کردند و دهها زندانی را از این دو زندان آزاد کردند. همچنین انبارهای ذخیره مواد تسلیحاتی استان الانبار، مراکز امنیتی و نظامی و ساختمان شعبه‌ای از بانک مرکزی در منطقه الدواسه را در دست گرفتند. افراد مسلح با حمله به انبارهای سلاح همه انواع سلاحهای سنگین از جمله بالگردها و خودروهای زرهی و تانکها را تصاحب کردند. شورشیان، کنسولگری ترکیه را در این شهر تصرف کردند.  آنها سودای ایجاد حکومت باصطلاح شام را دارند شام قدیم عبارت است از بخش هایی از کشورهای اردن لبنان فلسطین  و بخش هایی از ترکیه  تا سرزمین عراق و سوریه! (http://khabaronline.ir)
2-2-5 وضعیت گروه داعش و سرکرده آن
رهبری این گروه  ابوبکر البغدادی اهل عراق فردی بسیار افراطی است و استفاده از عبارت دولت اسلامی شام وعراق در نام این گروه از آن جمله است. تاخت و تاز گروه داعش به سوریه آشکارا باعث به چالش کشیده شدن رهبری همه جانبه القاعده و بروز اختلافاتی میان این دو گروه شده است. رهبری القاعده از مدت ها قبل تاثیرات منفی وحشیگری های این گروه در عراق و سوریه را دریافته است. بمب گذاری های گروه دولت اسلامی شام و عراق اغلب باعث کشتار وسیع بیگناهان از جمله سنی ها شده است. گروه دولت اسلامی با ممنوع کردن کشیدن سیگار به زنانی که پوشش اسلامی ندارند حمله و سخت ترین تنبیهات از جمله گردن زدن مردم در مناطق تحت کنترلش را معمول داشته است (http://www.dw.de/%D8%B1%).
در ماه می این گروه سه عضو یک فرقه علوی را که از شیعیان نزدیک به خانواده بشار اسد بودند، بدون هیچگونه تشریفات قانونی در شهر دیر الزور اعدام کرد. این گروه حتی روی سوری هایی که علیه رفتارهای این گروه دست به اعتراض می زنند، آتش می گشاید.
فضای مجازی پر است از فیلم ها و تصاویر اقدامات وحشیانه این گروه: از بریدن سر تا فوتبال بازی کردن با این سرها و اعدام های وحشیانه. (http://www.irna.ir/fa/News/81530195)
 عناصر گروه داعش مانند “جبهه النصره” از تروریستهای حاضر در سوریه و عراق هستند. فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از جنایتهای این گروه تروریستی موجب شد که حامیان گروه‌های مسلح در سوریه مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی‌کنند. حتی برخی گروه‌ها نیز برای افزایش دریافت حمایتهای بین المللی خود را مخالف این گروه جلوه داده و با داعش وارد جنگ شده‌اند.
با توجه به گستردگی کمک‌های مالی، تسلیحاتی و لجستیکی که با آغاز جنگ در سوریه به این کشور سرازیر شده است؛ تلاش گروه‌های مسلح به ویژه داعش برای دستیابی هرچه بیشتر به این کمکها و سلطه بر گروه‌های دیگر شدت گرفت که این امر موجب آغاز جنگ و درگیری گروه‌های مسلح با یکدیگر شد.اما با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌های مسلح از داعش و جبهه النصره، کمکهای حامیان خارجی همچنان به دست این دو گروه می‌رسد. این کمکها در قالب حمایتهای مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان و قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، موجب ادامه جنگ و ویرانی در سوریه شده است. و حال دامنه آن تا عراق نیزگسترش یافته. بر اساس گزارش مرکز ملی مطالعات تروریست و مبارزه با فعالیت‌های تروریستی” “داعش” سومین گروه تروریستی و جنایتکار جهان است.
2-2-6 تشکیلات و فرماندهی
گروه داعش یک ساختار سازمانی دارد که متشکل از امرای مناطق و مجالس “شورای مجاهدین” و فرماندهان عملیاتی است اما این امور سازمانی و تشکیلاتی به طور کاملا محرمانه است و برخی پژوهشگران امور سیاسی اشاره می کنند که فرماندهان داعش در سوریه از امرای شبکه القاعده در عراق دنباله روی می کنند. برآوردی از تاثیرات: از دسامبر سال 2014 کنترل شهرهای فلوجه و رمادی از شهرهای استان الانبار را به دست گرفت اما از نگاه کارشناسان این اقدام باعث نمایان شدن ماهیت این گروه شده و در واقع حضور داعش در شهرهای استان الانبار، حتی گروههای مسلح عشایری موسوم به شوراهای بیداری را باز هم به تکاپو واداشت تا در کنار ارتش عراق علیه القاعده بجنگند.
مخالفت بسیاری از اهل سنت با داعش، نه تنها به

پایان نامه
Previous Entries مقاله رایگان با موضوع ایالات متحده، دولت اسلامی، انقلاب اسلامی، مبانی نظری Next Entries مقاله رایگان با موضوع افکار عمومی، رسانه‌های جمعی، ارتباط جمعی، وسایل ارتباط جمعی