مقاله رایگان با موضوع جام جهانی، محدودیت ها، توانایی ها، ورزش قهرمانی

دانلود پایان نامه ارشد

ت رسيدن به اهداف خاص است.
• استراتژي (مفهومي): استراتژی تعیین هدف های بلند مدت سازمان و اتخاذ مجاری تصمیم گیری و تخصیص منابعی است که برای تحقق آن هدف ها ضرورت دارد(چندلر).
• طراحي(عملياتي): يك تفكر خلاقانه است كه با توجه به نياز موجود، براي دسترسي آن بايد به مباحث علمي مورد نظر تسلط داشت.
• طراحي(مفهومي): طراحي در واقع رويارويي طراح است كه چنانچه بدون پشتوانه و توجيه عملكردي باشد، حبابي بيش نخواهد بود.
• ورزش قهرماني: ورزش هاي رقابتي و سازمان يافته اي است كه ورزشكاران ماهر در آن شركت مي كنند.
• تدوين: به معناي ايجاد ساختار مفهومي برنامه (استراتژي)و مدون كردن آن است.
• توسعه: يعني پيشرفت به سوي جلو و اهداف رفاهي و كاهش نا برابري است.
• : SWOT ابزاری کارآمد برای شناسایی شرایط محيطی و توانایی های درونی سازمان است که پایه و اساس این ابزار کارآمد در مدیریت استراتژیک و همین طور بازاریابی، شناخت محیط پیرامونی سازمان است.
• قوت ها: قوت های سازمان همان منابع و توانایی هایی است که در اختيار دارد و می تواند از آنها به منظور ایجاد یک مزیت رقابتی استفاده کند.
• ضعف ها: نبودن بعضی از توانایی های کليدی در هر سازمان می تواند به عنوان یک ضعف در سازمان تلقی شود.
• فرصتها: شناسایی و بررسی دقيق محيط خارجی می تواند فرصت های جدیدی را برای مدیران سازمان نمایان سازد و همين فرصت ها میتوانند آغازگر مسیر جدیدی برای توسعه و رشد شد.
• تهدیدها: تغيير در متغيرهای خارجی و محيطی می تواند تهدیدهایی را برای سازمان در پی داشته باشد.
1 – 7 ) محدودیت های تحقیق
الف) محدودیت هایی که در اختیار محقق بوده است :
1) محدودیت های مکانی : این تحقیق در سطح استان سیستان و بلوچستان انجام شده
2) محدودیت های زمانی : زمان اجرای این تحقیق و توزیع پرسشنامه ها در سال تحصیلی 92-93 بوده
3) نمونه آماری : نمونه مورد بررسی این تحقیق اشخاص آگاه ورزش قهرمانی فوتبال (مربیان، بازیکنان، کارشناسان، رؤسای هیات فوتبال و تربیت بدنی) در سطح استان سیستان بلوچستان بوده
ب) محدودیت هایی که از اختیار محقق خارج بوده است :
1) ممکن است پاره ای از ملاحظات اداری و مدیریتی در تکمیل پرسشنامه نقش داشته باشد
2) وضع موجود استان تنها از طریق پرسشنامه و مصاحبه به دست آمده است
3) عدم پاسخگویی برخی از اشخاص به پرسشنامه های ارسالی و یا برخی از سؤالات پرسشنامه
4) عدم دقت در تکمیل پرسشنامه
5) برداشت و تفسیر متفاوت از هر سئوال پرسشنامه توسط افراد.

فصل دوم

مروری بر ادبیات تحقیق و پیشینه تحقیق

2-1) مقدمه
در این فصل ابتدا مروری بر تاریخچۀ فوتبال در جهان و ایران خواهیم داشت و با توجه به هدفها و سوالهای تحقیق، گزیده ادبیات تحقیق مربوط به هر کدام از آنها، مطرح می شود.
مطالب این فصل در دو بخش ارائه می گردد. در بخش اول به مبانی نظری، ورزش قهرمانی، ورزش فوتبال، طرح استراتژیک، چگونگی روش شناختی طرح، انواع برنامه ریزی و مطالب مربوط خواهیم پرداخت و در بخش دوم مروری بر خلاصه ای از تحقیقاتی که در زمینه تدوین استراتژی توسعه ی ورزش و رشته های ورزشی در ایران و جهان و ترجیحاً توسعۀ ورزش فوتبال خواهیم پرداخت.
2-2) مبانی نظری
2-2-1) تاريخچه فوتبال در جهان
تحقیقات نشان می دهد که ملل مختلف هزاران سال قبل از میلاد بازیهایی شبیه فوتبال داشته اند. کشیشی به نام اشپانوت5 از کشور آلمان، پژوهشهایی درباره فوتبال به عمل آورده، او می گوید: طبق نوشته های هومر6، نویسنده و شاعر یونانی، در قاره گمشده آتلانتیس، ورزشگاه عظیمی بوده که تماشاگران زیادی جهت تماشای توپ گرد در آن جمع می شدند. تحقیقات باستان شناسان نشان می دهد که بین سالهای 200 تا 220 قبل از میلاد، هوانگ تین7، امپراتور چین مبتکر بازی، تی سو چو 8بوده است. تی سو در زبان چینی همان لگد زدن و با پا زدن است و چو، به معنی توپ می باشد. وی، تی سو چو را به این منظور ابداع کرد که سربازانش با هم مبارزه کنند و به رقابت بپردازند(59).
در سال 587 میلادی، فوتبال از چین به ژاپن راه یافت و این حرکت با تحولات جدید و تکامل نسبی همراه بود. کوماری9 واژه ای است که ژاپنی ها به فوتبال اطلاق می کردند. در کتیبه های بدست آمده از آن دوران، فوتبال، عملی مذهبی و جزو آداب دینی شمرده می شده. رومی ها نوعی بازی به نام هارپ استوم10 داشتند که در آن، دو گروه در دو سوی زمین قرار می گرفتند و زمین هر تیمی با خط کشی معین بود. برای بازی، از نوعی توپ استفاده می شد که رویه ای چرمی داشت و میان دو زمین، فاصله ای وجود داشت که با دو خط دیگر تعیین شده بود و بازی در میان این فاصله انجام می شد و هر تیم باید توپ را از خط مرزی عبور داده و به زمین حریف برده و تا به انتهای آن می رساند. این بازی خشن که گاهی با مرگ بازیکنان همراه بود، توسط بریتانیایی ها شامل قوانین و مقرراتی گردید. در حقیقت، منشاء فوتبال امروزی، مناطقی از کشور بریتانیا بوده که برای این بازی قوانینی وضع و تلاش کردند ضمن کاستن خشونت از آن، جاذبه های آن را افزایش دهند(91).
2-2-2) تاريخچه فوتبال در آسيا
در سال 1938 میلادی تيم هند شرقي يا همان اندونزي، اولين تيم آسيايي بود که در جام جهاني شركت كرد.
و در سال 1954 میلادی پايه ريزي فوتبال آسيا به شکل امروز در هشتم ماه می در کشور مانيل11 صورت گرفت. در اين روز کنفدراسيون فوتبال آسيا به طور رسمی در حاشيه دومين دوره مسابقات آسيايي تأسيس شد. اولین فدراسيون های ملي پيشرو (افغانستان، برمه، جمهوري خلق چين، کره جنوبي، ژاپن، هند، هنگ کنگ، پاکستان، فيليپين، سنگاپور، ويتنام) آقای سرمان کام لو12 از کشور هنگ کنگ را به عنوان اولين رئيس کنفدراسيون انتخاب کردند. لي وان تونگ13 از هنگ کنگ نيز به عنوان دبيرکل فدراسيون انتخاب شد. با دعوت فيفا از نمايندگان AFC14 بر سر حضور در کميته اجرايي فيفا در 21 ژوئن 1954 میلادی در برن، اين سازمان در جهان شناخته شد. بعد از شناخته شدن AFC در جهان کره جنوبي اولي تيم آسيايي به نيابت از AFC بود که در جام جهاني سوييس شرکت کرد.
2-2-3 ) تاریخچه فوتبال در ایران
شاید کمتر کسی تصور می کرد فوتبال پس از ورود به ایران و آشنا شدن نسل جوان با آن، اینچنین در بطن جامعه رخنه نماید و چنان نهادینه شود که به آسانی در سیاست های کلان ورزشی و تفریحی کشور نیز مؤثر باشد و در برنامه ریزی های مدوّن برای نسل جوان، نقش اصلی را ایفا کند. توجه جوانان ما به فوتبال بسیار چشم گیر است، بیشترین بودجه های ورزش کشور صرف فوتبال می شود، میزان تبلیغاتی که صورت می گیرد، تماشاگرانی که به ورزشگاه ها و پای گیرنده ها می آیند، و برنامه های تفریحی، ورزشی ای که از تلویزیون پخش می شود، و تعداد باشگاه های ورزشی کشور که به فوتبال اختصاص دارد، بیش از سایر ورزش هاست.
در فوتبال ویژگی هایی هست که آن را چنین همه گیر و عامه پسند کرده است، فوتبال یک بازی گروهی است که با حداقل امکانات قابل دسترسی و هدفمند است و هم مسئولیت ها در آن تفکیک می شود، قابلیت پیگیری آن به مثابه یک ورزش، وجود دارد، دارای خصلتی است که همه جای دنیا با ویژگی های آن آشنا هستند(59).
2-2-4 ) تولد فوتبال در ایران
معلوم نیست مردم ایران از چه زمانی به بازی فوتبال روی آورده اند، برخی معتقدند ملوانان انگلیسی که در بنادر جنوب ایران رفت و آمد داشته اند آن را با خود آورده اند و برخی نیز می گویند این بازی توسط کارگران انگلیسی مقیم مسجد سلیمان که برای استخراج نفت به ایران آمده بودند به اين کشور آورده شده است. حتی گروهی آن را از طریق ورود تجّار اروپایی به شیراز می دانند، به هر حال به این می رسیم که پیدایش فوتبال ایران از جنوب کشور میباشد. از سال 1918 میلادی و با تأسیس مدرسه آلمانی ها و مدرسه دارالفنون، فوتبال به سبک امروزی در ایران بازی می شده است، در اواخر دوره سلطنت احمدشاه قاجار، لایحه ای به مجلس شورای ملی وقت برده شد که به موجب آن قانون ورزش در مدرسه اجباری شد. محلی نیز به نام دارالمعلمین ورزش به منظور تعلیم ورزش در محل مدرسه دارالفنون که معروف ترین و بزرگترين مدرسه ايران بوده است، تأسیس شد که بعدها نام تربیت بدنی به خود گرفت. مؤسس این مرکز میرمهدی خان ورزنده بود. وی را پدر ورزش جدید ایران لقب داده اند. در سال 1921 میلادی، به منظور ترویج فوتبال، انجمن ترقی و ترویج فوتبال توسط میرباقر خان عظیمی و ابوالفضل صدری تأسیس شد. این انجمن، تحت ریاست عظیمی و بعدها سید محمد تدین، رئیس مجلس شورای ملی وقت، به مدت یازده سال به فعالیت خود ادامه داد و سرانجام در سال 1932 میلادی منحل شد. در سال 1934 میلادی، تشکیلات جدید ورزش کشور را با نام انجمن ملی تربیت بدنی و پیشاهنگی، علی اصغر حکمت، وزیر فرهنگ وقت و مدرس دارالمعلمین، پایه ریزی کرد(59).
در سال 1946 میلادی فدراسیون فوتبال کشور تأسیس شد. اولین رئیس آن دکتر علی کنی، استاد دانشگاه تهران، بود. این فدراسیون در 20 فوریه 1948 میلادی، به عضویت فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، درآمد. (91و59).
2-2-5 ) فوتبال ایران و جام ملت های آسیا
هر چهار سال یک بار در یکی از کشورهای آسیایی، بازی هایی تحت عنوان جام ملت های آسیا برگزار می- شود. این بازی ها صرفاً مختص فوتبال است و تقلیدی است از بازی های جام ملت های اروپا که آن هم مختص فوتبال است و هر چهار سال یک بار در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می شود. چون جام ملت های آسیا فقط در رشته فوتبال است و برخلاف بازی های آسیایی یا همان المپیک آسیایی در تمام رشته ها برگزار نمی شود، از اهمیت و اعتبار بیشتری نسبت به فوتبال بازی های آسیایی برخوردار است. برای همین سرمایه گذاری و تلاش برای پیروزی و موفقیت در جام ملت های آسیا از سوی کشور ما با جدیت بیشتری دنبال می شود تا کسب توفیق در رشته فوتبالِ بازی های آسیایی(91).
2-2-6 ) فوتبال ایران و جام جهانی فوتبال
جام جهانی فوتبال، مهمترین واقعه ورزشی در صحنه رقابت های فوتبال در جهان است. این بازی ها هر چهارسال یک بار برگزار می شود. تمام قاره های جهان از سهمیه ویژه ای در این بازی ها برخوردارند که کمترین آن به قاره آسیا اختصاص دارد. از آن جا که در این بازی ها فقط 32 تیم از جهان میتوانند شرکت کنند برای گزینش بهترین تیم های جهان مسابقات انتخابی قبل از برگزاری بازی های جام جهانی در قاره های مختلف، و از جمله قاره آسیا انجام می شود. این مسابقات انتخابی را جام جهانی می نامند که از سال 1974 میلادی، ایران پیوسته در آن ها شرکت کرده است. به علت حساسیت و جذابیت فوق العاده جام جهانی فوتبال، مسابقات انتخابی آن نیز برای کشورها از اهمیت به سزایی برخوردار است. حتی اعتبار و ارزشی که برای این بازی ها قایل می شوند از اعتبار و ارزش بازی های آسیایی و جام ملت های آسیا بیش تر است و تنها حضور در بازی های جام جهانی هم افتخاری برای کشورها و تیم ها محسوب می شود.
کشور ایران نیز طی سال‌های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ موفق شده‌است ۴ بار در جام جهانی فوتبال حضور یابد(91و59).
2 – 2 – 7 ) تعریف ورزش
ورزش به فعالیتها عادی جسمانی  گفته می شود که بر اساس یک رشته و قوانین و مقررات آن رشته انجام می- گیرد که با اهداف تفریحی، یا مسابقه ای، نشاط شخصی، دستیابی به ورزیدگی، دستیابی به مهارت یا ترکیبی از این اهداف انجام می گیرد.
تعریف ورزش به هدف و منظوری که  انجام می گیرد بستگی دارد. برای نمونه مسابقات پرش طول که در برابر هزاران نفر در یک استادیوم  انجام می گیرد یک نوع از ورزش بشمار می رود در حالیکه پرش از روی یک رودخانه در روستا به علت خیس نشدن انجام می شود. تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت و زندگی رسیده اند(58).
2 – 2 – 8 ) تعریف ورزش قهرمانی
ورزشهای رقابتی و سازمان یافته ای است که ورزشکاران حرفه ای در آن شرکت می کنند.
2 – 2 – 9 ) تعریف ورزش فوتبال
فوتبال ورزشی است تیمی که در آن دو گروه یازده نفره در مقابل هم بازی می‌کنند و اغلب آن را

پایان نامه
Previous Entries مقاله رایگان با موضوع توسعه ورزش، ورزش قهرمانی، سیستان و بلوچستان، برنامه ریزی راهبردی Next Entries مقاله رایگان با موضوع برنامه ریزی استراتژیک، استراتژی ها، مدیریت استراتژیک، برنامه ریزی راهبردی