مقاله درمورد تحلیل محیطی، استان گیلان، تحلیل محیط، افغانستان

دانلود پایان نامه ارشد

ماموريت بايستي بتوان به پنج سؤال اساسي زير پاسخ داد.كه عبارتنداز: 1. چه چيزي؟ (كالا و خدماتي كه سازمان ارائه مي دهد و در واقع چه نيازي از جامعه را با تامين اين محصولات برآورده مي سازد،
2. چه كسي؟ مشتريان چه كساني هستند؟ 3. كجا؟ حيطه رقابتي كجاست؟ 4. چرا؟ هدف بهينه سازمان چيست؟ 5. چگونه؟ ويژگيهاي منحصر به فرد و مزيت هاي رقابتي سازمان در رسيدن به اين هدف‌ها چيست؟
در كتب مختلف پيشنهاد گرديده‌ تا در بيانيه‌ي ماموريت سازمان در مورد: كاركنان به عنوان يك قلم دارايي ارزشمند، واكنش به مسائل اجتماعي، جامعه و محيطي)، نوع فن‌آوري و در نهايت تعهدي كه سازمان در مقابل سلامت مالي و رشد خواهد داشت، توضيحاتي ارائه گردد.
از نظر مسير و جهت حركت، ماموريت سازماني به همه‌ي مديران وحدت خواهد بخشيد. ماموريت سازماني باعث مي‌شودكه همه‌ي كاركنان و مديران سطوح مختلف سازمان داراي انتظارات مشترك گردند. ماموريت سازمان باعث مي ‌شود كه افرادو گروه‌هاي ذي‌نفع، با گذشت زمان، داراي ارزش مشترك گرديده و اين ارزش روزبه‌روز تقويت گردد. ماموريت سازماني موجب پيدايش نوعي ارزش و هدف خواهد گرديد كه از طريق آن، افراد خارج از سازمان، آن ارزش‌ را معرفي شركت خواهند دانست. در نهايت ماموريت سازمان موجب تاييد و تقويت تعهداتي نظير: بر عهده گرفتن مسوليت عملياتي و نيز تضمين بقا، رشد و سودآوري شركت خواهد گرديد.
بر اساس آنچه گفته شد، امروزه تدوین استراتژیها در سازمانهای ورزشی نیز متداول است. در این خصوص، بسیاری از سازمانها با تدوین بیانیة مأموریت، تجزیه و تحلیل محیطی، و تدوین اهداف بلند مدت، از طریق شیوههای علمی و استفاده از تحلیلهای استنباطی، به تدوین و انتخاب استراتژیهای مناسب برای سازمان خود میپردازند. این استراتژیها به دنبال افزایش نقاط قوت و استفادة مناسب از فرصتها و همچنین کاهش ضعفهای سازمان و به حداقل رساندن اثرات ناشی از تهدیدهای بیرونی هستند تا از این طریق موقعیت برتر و رقابتی سازمان را حفظ و ارتقا بخشند (29).
2-2-فوتبال در جهان
تحقیقات نشان می دهد که ملل مختلف هزاران سال قبل از میلاد بازیهای  شبیه فوتبال داشتهاند. کشیشی به نام اشپانوت از اهالی آلمان، پژوهشهایی درباره فوتبال به عمل آورده است. او میگوید: «طبق نوشته های هومر -نویسنده و شاعر یونانی- در قاره گمشده آتلانتیس، ورزشگاه عظیمی بوده که تماشاگران زیادی جهت تماشای توپ گرد در آن جمع میشدند».
تحقیقات باستانشناسان نشان میدهد که بین سالهای 200 تا 220 قبل از میلاد، هوانگ تین، امپراتور چین مبتکر بازی «تی-سو- چو» بوده است. تی سو در زبان چینی همان لگد زدن و با پا زدن است و چو، به معنی توپ می باشد. وی، تی- سو- چو را به این منظور ابداع کرد که سربازانش با هم مبارزه کنند و به رقابت بپردازند.
در سال 587 میلادی، فوتبال از چین به ژاپن راه یافت و این حرکت با تحولات جدید و تکامل نسبی همراه بود. «کوماری» واژه ای است که ژاپنیها به فوتبال اطلاق میکردند. در کتیبههای بدست آمده از آن دوران، فوتبال، عملی مذهبی و جزو آداب دینی شمرده میشده است.
رومیها نوعی بازی به نام «هارپ استوم» داشتند که در آن، دو گروه در دو سوی زمین قرار میگرفتند و زمین هر تیمی با خط کشی معین شده بود. برای بازی، از نوعی توپ استفاده می شد که رویهای چرمی داشت. میان دو زمین، فاصلهای وجود داشت که با دوخط دیگر تعیین شده بود و بازی در میان این فاصله انجام میشد و هر تیم باید توپ را از خط مرزی عبور داده و به زمین حریف برده و تا به انتهای آن می رساند.
این بازی خشن که گاهی با مرگ بازیکنان هم همراه بود، توسط بریتانیاییها شامل قوانین و مقرراتی گردید. در حقیقت، منشاء فوتبال امروزی، مناطقی از بریتانیا بوده است که برای این بازی قوانینی وضع نمودند و تلاش کردند ضمن کاستن خشونت از آن، جاذبههای آن را افزایش دهند.
درسال 1862، باشگاه فاتس کانتی در شهر ناتینگهام تأسیس شد که به عنوان قدیمیترین باشگاه فوتبال در لیگ باشگاههای انگلیس، هنوز هم حضور دارد و امروزه با نام «ناتینگهام فارست» شناخته می شود. جام انگلیس (FACup)، قدیمیترین مسابقات فوتبال جهان است که در سال 1871 پایه ریزی شده است. نخستین مسابقه بین المللی فوتبال، در روز شنبه 30 نوامبر 1872 بین دو تیم انگلیس و اسکاتلند در گلاسکو برگزار شد که با نتیجه بدون گل به پایان رسید (84).

2-3-فوتبال در آسيا
در سال 1938 تيم هند شرقي –يا همان اندونزي- اولين تيم آسيايي در جام جهاني شركت كرد. و در سال 1954 پايهريزي فوتبال آسيا به شکل امروز در 8 مي در مانيل صورت گرفت. در اين روز کنفدراسيون فوتبال آسيا رسماً در حاشيه دومين دوره مسابقات آسيايي تأسيس شد. دوازده فدراسيون ملي پيشرو (افغانستان، برمه، جمهوري خلق چين، کره جنوبي، ژاپن، هند، هنگ کنگ، پاکستان، فيليپين، سنگاپور، ويتنام، سرمان کام لو (هنگ کنگ) را به عنوان اولين رئيس کنفدراسيون انتخاب کردند. لي وان تونگ از هنگ کنگ نيز به عنوان دبيرکل فدراسيون انتخاب شد. با دعوت فيفا از نمايندگان AFC بر سر حضور در کميته اجرايي فيفا در 21 ژوئن 1954 در برن، اين سازمان در جهان شناخته شد. بعد از شناخته شدن AFC در جهان کره جنوبي اولين تيم آسيايي به نيابت از AFC بود که در جام جهاني سوييس شرکت کرد. اين تيم اولين بازي را 9 به صفر در زوريخ به مجارستان باخت و پس از آن در ژنو 7 بر صفر مغلوب ترکيه شد. دو سال بعد، اولين دوره مسابقات جام ملت‌هاي آسيا با شركت هفت تيم از‪۱۲ فدراسيون موسس اي.اف.سي براي كسب عنوان بهترين تيم فوتبال آسيا در هنگ كنگ برگزار شد. این مسابقات هر چهار سال یک بار برگزار میشود و دورة آیندة آن در سال 2015 در کشور استرالیا برگزار خواهد شد. (85).‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

2-4-فوتبال در ايران
تاريخ فوتبال در ايران به زمان هاي طولاني بر ميگردد. بهدليل اينكه انگليسيها مبدا فوتبال بودند و در ايران نيز حكومت مي كردند فوتبال خيلي زود به ايران آمد، ولي هيچ بازيكن ايراني در آن بازي نمي كرد و وقتي كه انگلیسیها تعداد بازیکنانشان به حد نصاب نمیرسیدند از ايرانيهايي كه براي تماشا آمده بودند استفاده مي كردند. سالها بعد با تاسيس مجمع فوتبال در سال 1320 تيم ملي ايران اولين سفر خارجي خود را انجام داد. سپس در سال 1325 مجمع فوتبال به فدراسيون فوتبال ايران تغيير نام داد و در اوايل سال 1326 تقاضاي خود را براي عضويت در كنفدراسيون فوتبال آسيا ارائه داد. اين درخواست در 30 دي 1326مورد موافقت قرار گرفت. در مجموع آمارنويسان فوتبال ايران، سال 1349 را آغاز فوتبال باشگاهي ايران مي دانند. مسابقاتي که در زمان رياست مصطفي مکري براي اولين بار جنبه رقابت هاي باشگاهي به خود گرفت زيرا تمام تيم هاي حاضر در آن باشگاهي بودند. در سال 1352 شمسي اولين دوره مسابقات باشگاههاي ايران با عنوان تخت جمشيد برگزار شد و تيم پرسپوليس با پيروزي برابر تيم تاج (استقلال فعلي) عنوان قهرماني را به دست آورد. ششمين دوره اين مسابقات با پيروزي انقلاب اسلامي ناتمام ماند تا فوتبال باشگاهي ايران مدتها به صورت غيررسمي برگزار شود.
وقوع انقلاب اسلامي در ايران و همچنين جنگ تحميلي با عراق باعث شد ليگ فوتبال ايران با يک دهه وقفه مواجه شود. در اين سالها مسابقات فوتبال در داخل کشور با حضور تيمهايي با نام استانها يا مسابقات باشگاهي با تعداد محدود در داخل استانها برگزار میشد. البته در سال 1364 مسابقاتي با عنوان جام قدس برگزار شد که تيم تهران الف موفق شد بالاتر از تيم هاي تهران ب و مازندران قرار گرفته و عنوان قهرماني را به دست آورد. از سال 1380 با تغییر در ساختار فوتبال ایران، لیگ برتر شکل گرفت و اکنون چهاردهمین دورة آن با حضور 16 تیم در حال برگزاری است (86).

2-5-فوتبال استان گیلان
قبل از آغاز سده چهاردهم هجري خورشيدي فوتبال توسط خارجيهاي مقيم در استان رواج يافت. در دهه نخست قرن حاضر در شهرهاي رشت، بندرانزلي و آستارا رشته فوتبال علاقمنداني را به خود جذب کرد. در سال 1308 در آستارا مدرسه فوتبال تأسيس و در بندرانزلي رقابت هايي بين اتباع خارجي و تيم فوتبال در بندرانزلي برگزار شد و نخستين تيم فوتبال در اين دوره در رشت به نام اخوت تشكيل شد كه بازيكنان موثر و تكنيكي آن افرادی مانند حسين آقا مستر، منصور و ناصر انشاء، شهيدي، يكرنگ، بابا زاده ، قاسم خان زند، يزداني، عباس، حسن و احمد صباحي بودند. البته به علت تردد خارجيان از مسير بندرانزلي و همچنين كشتيهاي تجاري، فوتبال در اين شهر، رونق و اقبال بيشتري داشت.  
از سال 1314 رسماٌ در مقطع آموزشگاهي، فوتبال به عنوان يك رقابت قاعده مند در گيلان آغاز شد و نخستين تيم در رقابت هاي كشوري در بهمن ماه همين سال به تهران اعزام شد. لازم به ذكر است در اين دهه رقابت هاي جام ژولريمه يا جام جهاني فوتبال آغاز شده بود. جنگ دوم جهاني ركود قابل ملاحظه اي در فوتبال جهان داشت، ليكن در همان مقطع نيز رقابتهايي توسط تيمهاي رشت و بندرانزلي با ارتش سرخ شوروي و انگليسيهای مقيم برگزار می شد. در همين دوره چهرههاي زیادی در فوتبال گيلان ظهور کردند که حتی به تيم ملي راه يافتند. از جمله پورنوروزي، محمد خاتمي، منصور و ناصر انشاء، حسن و عباس صباحي، جبارصمدي، جواد و رضا صالح نيا .
باشگاههاي اسپورت رشت و گيو بندرانزلي در رشته فوتبال فعاليت خود را آغاز كردند، اما رقابت هاي شهرهاي گيلان تحت عنوان تيم هاي كلني (منتخب) برگزار مي شد. 
در سال 1330 مجموعه ورزشي شهيد عضدي فعلي و در سال 1333 مجموعه تختي بندرانزلي داراي زمين فوتبال و سكوي تماشاچي شد و ساختمان كنوني هيأت فوتبال گيلان در همان سال به بهرهبرداري رسيد و همچنين نخستين رئيس هيأت فوتبال گيلان در سال 1330 منصوب شد. وي  فضل صادق سميعي از نمايندگان مجلس شوراي ملي گذشته بود. او نخستين رقابت هاي قهرماني كشور را در همين سال با حضور 12 تيم در رشت برگزار نمود.  پس از وي آقايان نوري، ماكويي، پهلوان، يوسفي، عمواوقلي، دمويي، خسرو شاهي، تيزكار، استوار، عليرضا هوشنگي، رسايي، زهرابي، محسن هوشنگي، غروي، كامبوزيا، درزي، الماسي و شاملي در اين سمت به فعاليت پرداخته و امروز هم ریاست هیأت فوتبال گيلان در در اختیار قربانعلي الماسخانه از پيشكسوتان فوتبال گيلان است.
در دهه چهارم، تيمهاي باشگاهي گيلان مانند تاج، دارايي، شاهين و سلامت بخش در رشت، و نيروي دريايي (در ابتدا) و بعد ملوان در بندرانزلي در فوتبال گيلان حضور داشتند. در دهه پنجم و در رقابت هاي ليگ كشور تحت عنوان جام تخت جمشيد باشگاه ملوان به افتخار بزرگی دست پیدا کرد. احراز عنوان بهترين تيم شهرستاني و كسب نخستين جام حذفي كشور در سال 1355 حاكي از منزلت ارزشمند فوتبال گيلان بود. در همين دوره سپيدرود رشت نيز توفيقاتي در دسته دوم فوتبال كشور داشت و رشته فوتبال در كليه شهرستانهاي گيلان از محبوبیت قابل ملاحظهاي برخوردار بود. باشگاه ملوان با هفت دوره حضور در فينال جام حذفي كشور و سه دوره قهرماني اين مسابقات و همچنين حضور مستمر در بالاترين سطح فوتبال باشگاهي كشور همواره باعث افتخار مردم گيلان بوده است.
استان گيلان دارای استعدادهی فراوانی در ورزش فوتبال است است بهطوری که بازیکنان زیادی از این استان به تیم ملی راه پیدا کردهاند. مرداني چون پورنوروزي، محمد خاتمي، منصور و ناصر انشاء، حسن و عباس صباحي، جبارصمدي، جواد و رضا صالح نيا، صمدي، آقايي، غفور جهاني، جاويد جهلانگيري، نصرت ايراندوست، محسن هوشنگي، محمد مايلي كهن، سيروس قايقران، سيد علي افتخاري، محمد احمدزاده، امید هرندی، پرورش خواه، فرهاد پورغلامي، سيد هادي طباطبايي، بهزاد داداش زاده، سيد جلال حسيني، پژمان نوري، مازيار زارع، سيد جلال رافخائي، محمد غلامين و… كه از بين آنان غفور جهاني، محسن هوشنگي، سيروس قايقران، سيد علي افتخاري، سيد جلال حسيني، مازيار زارع و محمد غلامين، توفيق كسب مدال بازي هاي آسيايي را داشتند و همچنين بزرگاني چون بهمن صالح نيا، غفور جهاني، حسن جهانپور، محمد مايلي كهن، محمد احمد زاده ، نصرت

پایان نامه
Previous Entries مقاله درمورد عوامل کلیدی، تحلیل SWOT، رویکرد استراتژیک، نوع شناسی Next Entries مقاله درمورد اهداف استراتژیک، فعالیت بدنی، منابع انسانی، اماکن ورزشی