مقاله درباره جام جهانی، شرکت های تجاری، شرکت سهامی، مجمع عمومی

دانلود پایان نامه ارشد

ها با امکانات بسیار کم مواجه روبرو بودندو نیز ” اوباشگری ” 12 در ورزشکاه ها به اوج خود رسیده بود. پس از فاجعه تلخ استادیوم “هیلزبورو13 ” قاضی تیلور یک برنامه و طرح قوی برای سرمایه گذاری در زمینه ساختن زمین های مسابقه همراه با امنیت و امکانات کافی به دولت انگلستان پیشنهاد داد. در این وضعیت بود که باشگاه های انگلستان با مشکلات زیادی روبرو شده بودند و فوتبال انگلستان نیز با فقدان حاد سرمایه گذاری مواجه شده بودند بنابراین ساختار لیگ انگلستان بایستی دگرگون می شد. بنابراین طرح پیشنهادی برقراری سازمان لیگ برتر انگلستان به نوعی برقرار گردید که پول بیشتری را برای مسابقات به ارمغان بیاورد و سرنانجام توافق نامه تاسیس لیگ برتر انگلستان در 17 جولای 1991 به امضا باشگاه های برتر انگلستان رسید.امروزه لیگ های فوتبال انگلستان نه تنها به جذب بازیکنان زبده داخلی می پردازند بلکه بازیکنان طراز اول فوتبال را از سطح جهانی به خدمت گرفتهاند. بررسی ها به عمل آمده نشان دادند که از کل بازیکنان حاضر در جام جهانی 2002 ، 101 نفر از آنها د رلیگ های فوتبال انگلستان عضویت داشته اند. (الهی ، 1383 : 35)

2-13-2- ساختار اداری سازمان لیگ برتر انگلستان
مالکیت سازمان لیگ برتر انگلستان فقط با 20 باشگاه سهام دار آن است و به هر سهام دار این سازمان حق داده شده است که یک رای قانونی در مورد تصویب قراردادهای عمده این سازمان اعم از تجاری ، بازرگانی و… داشته باشد. به طور کلی سازمان لیگ برتر انگلستان تحت نظارت فدراسیون فوتبال انگلستان است و سازمان لیگ موظف است هرساله قوانین و مقررات و اساسنامه خود را برای تایید رسمی ایجاد ضمانت اجرایی به فدراسیون فوتبال انگلستان تحویل دهد. اما این به آن معنی نیست که برنامه ها و فعالیت های این سازمان دقیقا زیر نظر فدراسیون انجام می پذیرد بلکه مطابق با اساسنامه سازمان لیگ برتر تنها نمایندگان باشگاه هستند که حق رای دادن در مجمع عمومی را دارند و رئیس و نائب رئیس فوتبال انگلستان فقط به عنوان یک عضو بدون حق رای در مجمع حضور می یابد و فقط در بعضی از تصمیم گیری های ویژه ( نظیر انتخاب رئیس و هیات رئیسه سازمان لیگ) به رئیس و هیات رئیس فدراسیون فوتبال حق رای داده شده است.. لازم به ذکر است به کلیه ی مصوبات مجمع عمومی سازمان لیگ برتر به بیش از دو سوم (3/2)از رای باشگاه های حاضر در لیگ برتر موجودیت می باید. سازمان لیگ برتر انگلستان به صورت یک شرکت تجاری به ثبت رسیده است و توسط یک هیات مدیره اداره می گردد. (الهی ، 1383 : 36)

2-13-3- ساختار باشگاههای حاضر در لیگ برتر انگلستان
همه ی باشگاه های حاضر در لیگ برتر انگلستان به صورت شرکت های تجاری به ثبت رسیده اند و همگی مشمول قانون تجارت انگلستان می باشند. سیستم اداره ی اکثر باشگاه های حاضر در لیگ برتر به صورت شرکت های سهامی 14می باشد این نوع اداره ی باشگاه ها ارتباطی بین مدیران ، صاحبان سهام ، روسا و دیگرشرکا شرکت ایجاد می کند که در نهایت هر سهام دار به اهداف خود خواهد رسید. سن همیل و همکاران وی این سیستم را برای اداره باشگاه های فوتبال تحت عنوان اداره به صورت شرکت سهامی پیشنهاد می کنند. این نوع سیستم اداره باشگاه ها از تعامل اجزای بسیار زیادی بهره می برد که همگی آنها با یکدیگر در ارتباط متقابل هستند و بر برنامه ها و فعالیت های یک باشگاه فوتبال تاثیر بسزایی دارند. اداره ی باشگاه ها در انگلیس به صورت شرکت های تجاری باعث می شود که آنها در هدف اولیه در اهدافشان داشته باشند که عبارتند از : موفقیت تجاری و موفقیت ورزشی این دو ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و هیچگاه یکی بدون دیگر ی بدست نمی آید بلکه ارتباط بین آنها مستقیم بوده و بر یکدیگر تاثیر متقابل دارند. (الهی ، 1383 : 36)سازمان لیگ برتر کشور انگلستان باشگاه ها را موظف کرده است که قبل از شروع سال یک مجموعه مکتوب به سازمان لیگ ارائه دهد که باید در آن سیاست باشگاه در رابطه با موارد مختلفی به روشی توضیح داده شود. این موارد عبارتند از : سیاست باشگاه در رابطه با فروش بلیط، بازرگانی ، نوع ارتباط با هواداران باشگاه ، ارتباط با حامیان مالی، ارتباط با سهامداران ، ارتباط با دولت محلی و… ساختار جدید باشگاه های انگلستان باعث شده است که بسیاری از آنها خود را به عنوان یک باشگاه کاملا حرفه ایی معرفی کنند تا جاییکه تا به حال در انگلستان 92 باشگاه حرفه ایی فوتبال به ثبت رسیده است.در سال های اخیر بسیار از باشگاههای انگلستان سهام خود را در بازار بورس لندن شناور کردند و در اکثر موارد از این بابت سود زیادی عاید آنها شده است. آمار و اطلاعات حاکی است که امروزه نزدیک به 2/1 بیلیون پوند توسط 21 باشگاه حرفه ای فوتبال در بازار بورس لندن شناور است. شکل زیر نشان دهنده ی الگوی این نوع اداره ی باشگاه های فوتبال می باشد.(الهی ، 1383 : 38)

شکل شماره(2-1) : یک نوع سیستم اداره ی باشگاه ها ی فوتبال یا عنوان اداره به صورت شرکت سهامی

2-14- صنعت فوتبال
هفته نامه ی ” اکونومیست ” در گزارشی ضمن تحلیل برخی از از شاخص های اقتصادی جهان فوتبال به نقل از ” استفان استینر مانسکی ” اقتصاد دادن برجسته ی کالج انگلستان ، ارزش دارایی های صنعت فوتبال را در جهان بالغ بر 126 میلیارد دلار برآورد نموده و اضافه می کند که این بازی ها جدا از نگاه ورزشی به آن ، یک صنعت چندین میلیارد دلاری است که در دو هفته ی گذشته ( 1980- 2000) توانسته است در مبادلات جهانی از جایگاه ویژه ایی برخوردار باشد.
اگر سرمایه ی 126 میلیاردی صنعت فوتبال را با هزینه ی احداث یک پروژه ی پالایشگاهی که برای تصفیه ی هیدروکربن های موجود در چاه های نفت برای تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی ، 40 هزار بشکه مایعات نفتی و دویست تن گوگرد با بودجه ای حدود 287 میلیون دلار انجام می گیرد، مقایسه کنیم ، درخواهیم یافت که این سرمایه گذاری برابر با هزینه ی احداث 440 پروژه پالایشگاهی از نوع یاد شده است ، و چنان چه فراورده های این حجم پروژه ها را در نظر بگیریم و گردش اقتصاد صنایع وابسته را نیز لحاظ کنیم ، ابعاد سرمایه گذاری و گردش اقتصادی صنعت فوتبال ، ما را شگفت زده خواهد کرد.
واقعیت این است که امروز فوتبال تنها آهنگ زندگی میلیون ها طرفدار خود را تنظیم نمی کند بلکه حواشی این ورزش و زندگی فوتبالی با توجه به سود های کلان مالی موجود در آن در برگیرنده ی مجموعه ای از صنایع ، باشگاه داری ، بنگاه داری ، بنگاه های بازرگانی و تجاری ، موسسات مالی و اعتباری ، ارتباطات ، پوشاک ، جهانگردی و توریسم ، ساختمان و ابنیه و حتی مواد غذایی است که بازار مالی بین المللی را تحت تاثیر قرار می دهد.
زیرساخت های این صنعت را باشگاه ها تشکیل می دهند که به مثابه ی کارخانه های تولیدی و بنگاه های اقتصادی عمل می کنند.آنها با بهره گیری از تجهیزات و امکانات ، نیروی انسانی ماهر و متخصص ، دانش فنی و تکنولوژی روز، از ورزش و سرگرمی ، صنعتی پولساز ساخته اند.(کاظم ، 1381: 16)

2-15- بررسی نقش اقتصادی فوتبال
امروزه ورزش از انجام فعالیت بدنی صرف فراتر رفته و خود را به عنوان یک صنعت در کنار سایر صنایع مطرح ساخته است.صنعت ورزش با ایفای نقش در اقتصاد کشورها از اهمیت زیادی برخوردار گشته است.تاثیرات کلان اقتصادی ورزش نظیر سهم ورزش در تولید ناخالص داخلی (GDP ) و ملی (GNP ) یا سهم آن در ایجاد اشتغال ، کشورها را برآن داشته تا هر ساله به صورت دقیق و منظم تاثیر ورزش را بر روی اقتصاد کشور خود ارزیابی و تعیین نمایند.از آن جمله می توان به کشورهایی چون اسکاتلند، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، کانادا و هنگ گنک اشاره نمود که سهم صنعت ورزش از کل تولید ناخالص داخلی آنها به ترتیب برابر با 8/1 ، 7/1 ، 1/2 ، 2/1 ، 5/1 درصد بوده است (نانا15،2002: 23)
ورزش فوتبال نیز به گواه شواهد موجود پرطرفدارترین و محبوب ترین ورزش در عرصه بین المللی است، تا جاییکه بسیار از کشورهای پنج قاره آن را در ردیف ورزش ملی خود محسوب می دارند(الهی ،1383 ، 22). لبریز بودن ورزشگاه ها و برخورداری رقابت ها از بینندگان چند صد میلیونی ، فوتبال را به عنوان مردمی ترین ورزش جهان معرفی کرده است.گرایش نسبت به این ورزش روز به روز و با گذشت زمان بیشتر می شود. جام جهانی 1966 انگلستان در مجموع 400 میلیون بار بیننده تلویزیونی داشت، درحالیکه جام جهانی 1998 فرانسه در مجموع 37 میلیارد نفر بار و جام جهانی 2002 کره و ژاپن در مجموع 50 میلیارد نفر – بار بیننده داشت (چستر16،2002: 64)
همگام با افزایش تمایلات نسبت به این رشته ورزشی تغییرات زیادی در آن بوجود آمده است تا جاییکه فوتبال حرفه ای سال های اخیر قابل قیاس با دوران گذشته نیست. داد ستدهای چند میلیون دلاری برای نقل و انتقال بازیکنان ، وجود حامیان مالی با سرمایه های بسیار کلان، خرید و فروش وسایل و کالاهای با آرم باشگاه های حرفه ای، معامله های چند صد میلیون دلاری برای تبلیغات اطراف زمین، کسب درآمدهای کلان از محل حق پخش تلویزیونی مسابقات، قرار گرفتن باشگاه ها در فهرست بازار بورس و بسیاری از موارد یگر ، همگی نقش بسزایی را در توسعه درآمد زایی فوتبال در بسیاری از کشورها ایفا نموده است(مورو17،1999: 10)
نقش اقتصادی فوتبال در بعضی از کشورها تا حدی برآورد شده است که به عنوان نمونه در آلمان به دلیل برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال (2006)از سال 2003 تا 2010 هر ساله 2400 شغل دائمی ایجاد شده و این میزان در سال برگزاری مسابقات به 7300 شغل دائمی رسید. همچنین برآورد شده است که در سال 2006 مقدار 48/1 میلیارد یورو به GDP این کشور اضافه گردد و در مجموع از سال 2003 تا 2010 مقدار 3/5 میلیارد یورو به GDP این کشور اضافه گردد.(جی .اف.آ18،1999)
علاوه بر این موضوع ، بسیاری از لیگ ها و باشگاه های حرفه ای فوتبال در دنیا وجود دارند که با درآمدزایی های کلان خود توسعه دوچندانی را در صنعت فوتبال کشورها ایجاد نموده اند.به عنوان نمونه می توان از صنعت فوتبال اسپانیا نام برد که ارزش وجودی آن در سال 2002 معادل 46/4 میلیارد یورو بوده است که این رقم معادل 9/0 درصد از GDP کشور اسپانیا بوده است.همچنین کشور اسپانیا با توسعه اقتصاد فوتبال خود برای 47 هزار نفر ایجاد شغل نموده است(Simon,2003) توسعه اقتصادی صنعت فوتبال محدود به کشورهای صاحب نامی چون انگلستان ، اسپانیا ، ایتالیا و آلمان نشده بلکه کشورهای آسیایی چون ژاپن و کره جنوبی نیز با برگزاری لیگ های کاملا حرفه ای درآمدهای کلانی را جذب نموده اند. (الهی ،1385: 54)

2-16- مروری بر منابع مالی در لیگ برتر انگلستان
در 1980 فوتبال انگلستان با بحران های متعددی ازجمله افت حضورها، حکم فرما شدن ولگرد ها ،سالخوردگان ،استادیوم خطرناک (کینگ ، 1998) مواجه شد.در سال 1991 یک تلاشی برای حل بعضی از مشکلات ساختاری بازی های انگلیسی صورت گرفت. موسسه ی فوتبال(FA )19 طرح اولیه ایی برای آینده فوتبال منتشر کرد که اولین بخش رقابتی را به عنوان لیگ برتر انگلیس (EPL)دوباره طرح ریزی کرد.یکی از اولین اقداماتی که EPL انجام داد برای قرارداد رسانه تلویزیون مجددا مذاکرده نمود. که قبلا بوسیله ی شبکه ی تلویزیونی مستقل(ITV )20 برگزار می شد.اتفاقا در این زمان پرداخت اخبارهای رابرت مردوچ 21مواجه با محدودیت پرداخت با ایستگاه تلویزیونی BSKYB شده بود و به دنبال برنامه هایی بود که نه فقط از لحاظ نرخ در وهله ی اول پخش باشد همچنین به عنوان یک کاتالیزور22 برای توسعه پرداخت به مشترکین تلویزیونی باشد. بعد از پیشنهادات جاندار و چالش های دولتی BSKYB نهایتا حق پخش ایمن را برای پخش 60 بازی زنده از EPL را برای یک سال به مبلغ 50 میلیون GBP میلیون در هر سال گرفت. در واقع 11 میلیون GBP حق پخش سالانه ای که بوسیله ی ITV از سال های 1998 تا 1991 پرداخت شده بود.
EPL الان یکی از ثروتمندترین لیگ های فوتبال جهان است. ( گرتون23 ،2000) بسیاری از باشگاه های تشکیل دهنده شرکت های عمومی هستند و در بازار سهام عضو هستند.

پایان نامه
Previous Entries مقاله درباره تامین مالی، منابع مالی، رادیو و تلویزیون، پخش تلویزیونی Next Entries مقاله درباره تامین مالی، پخش تلویزیونی، دارایی ها، انتشار سهام