مقاله درباره جام جهانی، باشگاه های فوتبال، تامین مالی، بازاریابی

دانلود پایان نامه ارشد

کنند و می پرسند : خرید سهام باشگاه های فوتبال تا چه اندازه منطقی و مقرون به صرفه است؟ تعیین ارزش سهام باشگاه ها بر اساس کدام معیار صورت می گیرد؟آیا نتایج ورزشی تیم ها با قیمت سهام شان رابطه مستقیم دارد؟ آنها معتقدند که سرمایه گذار بورسی با علاقه مند شدن به این نوع سهام ، وارد دنیای ناشناخته ای نسبت به دیگر سهام سنتی می شوند و سهام باشگاه های فوتبال که هم نوعی سرگرمی محسوب می شوند و هم با پدیده های رسانه ای مواجه اند ، کار را برای تحلیل گران بورس مشکل می سازد.
در این رابطه ارروپایی ها با استناد به نتایج تحقیقات خود ، به دیگر کشورها پیشنهاد می کننددرصورتی که قرار است یک باشگاه فوتبال به بورس بپیوندد ، نباید عمده ی سهام آن بنگاه اقتصادی سپرده شود ، بلکه باید عموم مردم سهامدار آن باشند. آن ها به دو دلیل بر روی این مسئله تاکید می کنند:
نخست آنکه سرمایه گذاری عمده ممکن است باشگاه ها را از مسیر اصلی فوتبال دور و یک تیم بزرگ را صرفا به یک بنگاه تجاری تبدلی کنند.
دوم اینکه مشتریان اصلی و وفادار باشگاه ها ، هوادارانی هستند که با انگیزه ی خاص ورزشی خود سهام باشگاه را خریداری می کنند.
آنها حتی معتقدند که مردم علی رغم داشتن افکار گوناگون می توانند از طریق حاکمیت سهامی ، مدیران لایقی را برای باشگاه ها تعیین کنند. چندی پیش حدود یکصدهزار سهامدار باشگاه بارسلونا در اسپانیا ، مدیران این تیم را برای مدت پنج سال در شرایطی کاملا عادلانه و به شیوه ای کاملا دموکراتیک انتخاب کردند.
بدین ترتیب خرید و فروش سهام باشگاه های فوتبال در اروپا به تجارتی لذت بخش تبدیل شده است و این مسئله به قدری جدی است که بورس های لندن و نیویورک ، شاخص بورس ویژه ای برای 33 باشگاه برتر اروپایی ایجاد کرده اند و صدها هزار طرفدار فوتبال اگرچه با هدف تجاری به تالارهای بورس در اروپا وارد می شوند، اما بورس بازی را نیز جزو بزرگترین تفریح خود به شمار می آوردند.آنها یک پایشان در استادیوم های فوتبال اروپایی است و پای دیگرشان در تالار معاملات بورس های بزرگ است.آن ها حتی باتلفن کارگزاران خود سفارش خرید و یا فروش سهام باشگاه های مورد علاقه شان را می دهند.(کاظم،1381 : 15-9)

2-23-2- فروش پیراهن بازیکنان به حامیان مالی
باشگاه رئال مادرید نیز از طریق فروش چهارصد هزار دست پیراهن بازیکنان خود از جمله پیراهن شماره ی 5 زین الدین زیدان، توانست سی درصد فروش سالیانه خود را پوشش دهد و تیم ملی برزیل از سال 1996 طی یک قرارداد ده ساله مبلغ 25/182 میلیون یورو از شرکت نایکی دریافت کرد تا پیراهن های تولیدی این شرکت را به تن کند.باشگاه هایی مانند منچستر یونایتد و یوونتوس با داشتن هواداران پرشمار هر ساله به فروش پیراهن هایشان در سراسر جهان امیدوار هستند.تیم ملی فرانسه نیز سالیانه مبلغ دوازده میلیون یورو از شرکت آدیداس دریافت می کند و در صورتی که می توانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند ، مبلغ شش میلیون یورو نیز به عنوان پاداش تقدیم این تیم می شد.

2-23-3- تامین مالی از طریق حق پخش رسانه
روشی دیگر تامین مالی باشگاه های فوتبال ، فروش مجوز پخش دیدار به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به شبکه های و تلویزیونها است. از آنجایی که دیگر بازیهای رقایتهای مهم مثل بازیهای لیگهای کشورهای صاحب فوتبال و پیشرفته برروی شبکه و تلویزیونهای رایگان پخش نمی شود، تلویزیون یا شبکه ای که قصد پخش این دیدارها را دارد می بایست به با شگاه ها و سازمانهای وابسته مبلغی را پرداخت کند.(استوراد 80،2007: 65)
در جام جهانی 2002، بنگاه های خبری و رسانه های ارتباط جمعی با بهره گیری از فناری های توسعه و انتقال اطلاعات ، رکودهای جدیدی از جذب مخاطب و درآمدهای اقتصادی برجای گذاشتند.پوشش تصویری و شنیداری بازی ها برای میلیون ها بیننده ی تلویزیونی ، راه اندازی شبکه های اینترنتی برای میلیون ها کاربر ، افزایش تیراژ روزنامه ها و نشریات ورزشی و غیر ورزشی در طول این رقابت ها ، بخشی از خدمات و کارکرد پیشرفت تکنولوژ ی و گردش اطلاعات بوده است .برای نمونه ، امتیاز پخش مسابقات تلویزیونی جام جهانی 2002 و 2006 حداقل به مبلغ 7/1 میلیارد دلار فروخته شده است که هشت برابراین امتیاز در سه دوره بازی های قبل از آن است.در این باره گفته می شود که بنگاه هایی چون: بودوایزر، کوکاکولا، توشیبا، هیوندای و مسترکارت که قرارداد تبلیغاتی جام جهانی فوتبال را امضا کرده اند ، قیمت هر نوبت آگهی را تا 45 میلیون دلار بالا بردند.« دبور هیوز» رئیس مسترکارت می گوید:”جام جهانی ، پربیننده ترین برنامه تلویزیونی در جهان است و شرکت مستر کارت بعد از آخرین بازی جام جهانی موفق شده است تا 5/1 میلیون کارت اعتباری صادر نماید که اکثر آنها با حساب های جدید گشایش یافته بودند.”فدراسیون جهانی فوتبال ( فیفا) نیز در گزارش خود آورده است که :درآمد این فدراسیون از محل امضای قراردادهای تبلیغاتی در دیداری حساس سال 1999 تا 2002 بالغ بر 7/2 میلیارد فرانک سوئیس افزایش داشته است. محبوبیت فوتبال در بریتانیا نیز سهم بزرگی در تکامل صنعت رسانه های گروهی داشته است.«بی.اسکای.بی» که یک تلویزیون ماهواره ای است.توانسته با ارائه خدمات مطلوب ، انحصار رسانه های شنیداری و تصویری رقیبی مانند بی بی سی را بشکند و این موفقیت ناشی از حق امتیازی بوده که سال 1992 برای پخش زنده ی مسابقات لیگ مقدماتی فوتبال به دست آورده است.
رسانه های چاپی نیز به فوتبال و جام جهانی توجه ویژه ای دارند.در اسپانیا ، فرانسه و ایتالیا، برخی از روزنامه های پر فروش کشور به ورزش بالاتر از همه به فوتبال و جام جهانی توجه شایانی کردند و حتی روزنامه هاو نشریاتی مانند «لوموند» ، «فاینانشیال تایمز »و «اکونومیست» دربازه ی فوتبال نوشته و می نویسند و براساس آمارهای منتشر شده ، تیراژآنها در زمان برگزاری جام جهانی افزایش داشته است. شبکه ی تلویزیونی دولتی فراگیر فرانسه «TFI » درجریان بازی های جام جهانی 2002،60 میلیون یوروبرای پخش اختصاصی بازهای فرانسه سرمایه گذاری کرده بودتا از طریق درآمدهای حاصل از تبلیغات علاوه بر جبران هزینه های انجام شده به منافع سرشاری نیز دست پیداکند.
کره و ژاپن ، میزبانان جام جهانی نیز به عنوان شرقی های مهمان نواز در یک رقابت نزدیک برای به نمایش گذاشتن تکنولوژی برتر، سرمایه گذاری فراوانی را در زمینه ی اطلاع رسانی متحمل شدند.درخبرها آمده بود که یک دانش آموز بیست ساله ی ژاپنی در اقدامی نمادین شش میلیون ین ژاپن را برای خرید تلویزیون و بشقاب های ماهواره ای برای کودکان افغانی اختصاص داده است، وی که « ریونا فرجینیو» نام دارد درباره ی این اقدام خود می گوید :”پس از دیدن عکس هایی از فوتبال خیابانی کودکان کابل، از شور و شوق آنها به وجد آمدم و قصد دارم از طریق فوتبال شادی را گسترش دهم .به همین دلیل گفتم که فقط از این راه می توان برای لحظاتی لبخند را بر لبان این کودکان رنجور جاری کرد.”
فدراسیون جام جهانی فوتبال (فیفا) به عنوان متولی و برگزار کننده این رویداد ورزشی تلاش گسترده ای را برای انتخاب مجریان و حمایت کنندگان مالی به عمل آورد تا علاقه مندان این رقابت ها در سراسر جهان بتوانند از برگزاری این مسابقات لذت ببرند.
کیت کوپر مدیر روابط عمومی فیفا در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت :”در چهار روز نخست برگزاری این مسابقات ، در مجموع 165 میلیون نفر مراجعه کننده از صفحات سایت اینترنتی فیفا استفاه کرده اند کاربران 53 درصد به سایت های انگلیسی ، 13 درصد ژاپنی ، 8 درصد چینی و 5/4 درصد به سایت های کره ای مرجعه داشته اند.”
در سایت اینترنتی جام جهانی 2002 شرکت های تجاری : آدیداس ، بود وایزر ، فوجی و زیراکس ، ژیلت ، جی وی سی ، مستر کارت ، فلیپس ، آوایا، کوکاکولا، فوجی فیلم، هیوندای ، ان تی تی ، مک دونالد ، یاهو و توشیبا به عنوان شریک های تجاری و حامیان فیفا معرفی شده اند.(کاظم،1381: 44-19)

2-23-4- کترینگ
شرکت «مک دونالد» با در اختیار داشتن 43 درصد از سهم فروش غذای آماده در بازار جهانی ، به منظور تغییر در بازار محصولات غذایی ، باصرف هزینه های سنگین تبلیغاتی و حمایت های مالی در برگزاری جام جهانی 2002 حضور فعالی را از خود نشان داد.(کاظم،1381 : 33-30)

2-23-5- تامین مالی از طریق تبلیغات و جذب حامیان مالی
یکی از متداولترین راه های کسب درآمد و پوشش دهی هزینه ها توسط باشگاه یا کلوبهای ورزشی، کسب حامی و اسپانسرهای مالی می باشد. باشگاه ها با جذب حامی مالی، موقعیتهای تبلیغاتی بوجود آمده توسط خود را به شرکتها و تاجران بزرگ ارایه می دهند تا در عوض منبعی برای پوشش هزینه های خود فراهم سازند. یک باشگاه ورزشی می تواند به تعداد دلخواه حامی و اسپانسر جذب کند. اما معمولا” باشگاه ها یک حامی اصلی و چند حامی جز دارند. برای مثال باشگاه بایرن مونیخ آلمان دارای یک حامی اصلی (شرکت مخابرات آلمان Deutsche Telekom)، دو حامی به اصطلاح تجهیزاتی (شرکت آدیداس) و هفتده حامی دیگر (شامل شرکتهای Allianz، آودی، کوکاکولا، لوفت هانزا، زیمنس و …) می باشد و شرکت بیمه بین المللیAIG حامی تیم منچستر یونایتد است. حامیان مالی معمولا” هزینه های اصلی و تجهیزاتی باشگاه ها را به عهده می گیرند. البته روش معامله حامی و باشگاه می تواند بسیار متفاوت و توافقی باشد که در کشورهای پیشرفته و صاحب فوتبال قوانینی برای این نوع معاملات وجود دارد. برخی از حامیان برای مثال متعهد می گردند که استادیومی را برای باشگاه فراهم سازند. برخی دیگر با ارایه مبلغی بالا برای مدتی مشخص به باشگاه از نظر مالی کمک می کنند. برخی دیگر نیز تجهیزات و امکانات ورزشی و رفاهی را به باشگاه ارایه می دهند. که البته همانظور که اشاره شد روش معامله می تواند کاملا” توافقی باشد.(استوراد81،2007: 45)
امروزه ، زمینه ها و زیر بنای ورزش فوتبال علمی شده و این ورزش دوران کهن خود را پشت سر گذاشته است و از پس یک قرن حضور در عرصه های اجتماعی ، مرز های محدود گذشته را در نوردیده و با مطرح کردن ارزش های جدید اجتماعی ، پا به عرصه ی دانش اقتصاد و هنر گذاشته است.
جذابیت های پیدا و پنهان ناشی از این تحول موجب برانگیختن احساسات و به وجود آمدن گرایش های خاصی در بین تمامی مجامع نسبت به رویداد های ورزشی فوتبال گردیده و فوتبال نیز برای توسعه و گسترش و بالا بردن کیفیت بازی گروهی خود و به دست آوردن قهرمانی ريال نیازمند به توسعه ی بنگاه های اقتصادی شده است. یکی از مهم ترین و موثرترین عناصری که موجب کارا بودن پیوند فوتبال و اقتصاد شده است ، موضوع تبلیغ به مفهوم روش القای فکر و یا ایده ای است که به منظور توسعه و گسترش آن در فرد یا افکار عمومی صورت می گیرد ، بوده است. هماهنگی این مفهوم در عرصه ی اقتصاد ، به ویژه در بازاریابی و فروش کالا و یا خدمت که از آن به عنوان « روش های نشان دادن مشخصات یک کالا یا خدمت به مشتری ، به گونه ای که تحت تاثیر آن ، نگرش های عقلانی وی به نگرش های شرطی تبدیل شود و استعداد و امکانات خود را برای خرید آن کالا یا خدمت افزایش دهد.» تعبیرشده ، موجب گردیده تا مدیران بنگاه های اقتصادی اهمیت فوق العاده ای را برای دو بخش اهداف و مزایای « تبلیغ» از طریق بهره گیری از محبوبیت فوتبال در دهه های گذشته قائل باشند.آن ها با استفاده از مشاوران و کارشناسان بازاریابی و تبلیغ و به کارگیری روش های مناسب و ابزارهای رسانه ای در فضای جامعه ی ورزشی ، توانسته اند: قضاوت ها ، نگرش ها ، برداشت ها ، تصورات و عقاید مردم را نسبت به بنگاه ، کالا یا خدمت مورد نظرشان تحت تاثیر قرار داده و فرایند کلی رفتار و اعمال عمومی را متناسب با اهداف و مزایای مورد نظرشان ساماندهی نمایند و به هدف هایی چون : ایجاد اعتبار و شهرت برای بنگاه و محصول ، معرفی توانمندی ها و ویژگی های محصول جدیدريال شکل دادن به تقاضای اولیه در بازار ، تثبیت یا افزایش تقاضا،یادآوری به مشتریان ، ایجاد انگیزه و تحرک در فروشندگان ، توسعه ی سهم بنگاه در بازار، بی اثرکردن تبلیغات رقبا و…دست پیدا کنند

پایان نامه
Previous Entries مقاله درباره تامین مالی، باشگاه های فوتبال، سازمان ورزش، سازمان ورزشی Next Entries مقاله درباره جام جهانی، شرکت های تجاری، بازاریابی، ورزشکاران