مقاله درباره تامین مالی، جام جهانی، ورزشکاران، یارانه ها

دانلود پایان نامه ارشد

الگوي فوق را در مورد آنها به كار برد، زيرا الگوي ارائه شده نسبي است.(پارسامهر، 1390: 21)

2-23- 6- تامین مالی از طریق اعانات و یارانه های دولتی
اعانات و یارانه های دولت محلی می تواند گروه ها و سازمان های ورزشی را یاری دهند. اعانات و یارانه های دولتی در دسترس بوده و سازمان های ملی می توانند از سازمان تربیت بدنی و سایر سازمان های دولتی تقاضای کمک داشته باشند. برخی از مواد و تبصره های قانون بودجه و برنامة توسعة اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تسهیلاتی را فراهم نموده است و هزینه های ورزشی و کمک های دولتی را به عنوان هزینه های قابل قبول محسوب می کند. مانند:
– تبصرة‌ ب مادة‌ 117 قانون برنامة‌ چهارم توسعة‌ اقتصادی کشور
– طرح 49 قانون بودجة برنامة‌ چهارم مبنی بر کمک به باشگاه های خصوصی.
با ایجاد ارتباط مؤثر با شوراهای محلی، شهرداری ها و تربیت بدنی خود از بهترین شیوه عمل برای تأمین منابع و پیگیری امور ورزشی مطلع خواهید شد.(حسینی،1386: 5)

2-23-7- تامین مالی از طریق تجارت کالاها و تجهیزات ورزشی
هریک از این شرکت ها برای دستیابی به منافع اقتصادی حاصل از این بازی ها به رقابت تنگاتنگی در حوزه های فعالیت خود ( بازار بین المللی ) روبه رو بودند.به عنوان مثال در عرصه ی رقابتی بین تولیدکنندگان لباس و لوازم ورزشی جهان ، بین سه شرکت آدیداس ، نایکی و پوما در بازی های جام جهانی 2002 ، موجب شد تا گران ترین و پرهزینه ترین سرمایه گذاری تبلیغاتی بین این سه شرکت رخ دهد.
شرکت نایکی برای اینکه بتواند در قاره ی آسیا و در ورزش فوتبال حضور جدی داشته باشد، مبلغ یکصد میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و از این جهت تلاش گسترده ای را آغاز نمود.(پیتر پائولوریچی) مدیر بازرگانی این شرکت می گوید: “بیش از ده تیم در این دوره مسابقات لباس های آدیداس را به تن کرده بودند که از مهم ترین آن ها می توان به تیم های فرانسه و آرژانتین اشاره کرد.تیم آلمان نیز لباس های آدیداس را به تن داشت و تیم ملی فرانسه از سال 1970 تا کنون با لباس های آدیداس در مسابقات مختلف ظاهر شده است.” ) کاظم،1381: 24)
تقاضای روز افزون کشورها برای خرید وسائل و تجهیزات ورزشی با کیفیت و یا استاندارباعث شده است که شرکت های بین المللی در زمینه ی تولید و تجارت های کالاها، تجهیزات و وسائل ورزشی چند ملیتی در بسیاری از کشورها تشکیل شود.این شرکت ها در بسیاری از کشورها دارای نمایندگی بوده و اجناس و کالاهای ورزشی خود را ه فروش می رسانند.شرکت هایی مثل آدیداس ، پوما، یونکس ، گلف ، گلدستار، آسکس ، امروزه به صورت شرکت های معتبر جهانی درآمده اند. لباس ، کفش ، توپ و سایر وسائل و تجهیزات ورزشی توانسته اند اقتصاد عمومی خود را رونق دهند.دولت ها با اعطای وام های دراز مدت با بهره کم و حمایت از اتحادیه های صنفی حمایت خود را برای تولید و تجارت کالاهی ورزشی اعلام میدارند واقعیت این است که امروزه صنعت ورزش به عنوان یک صنعت پر رونق در عرصه ی مبادلات اقتصادی جامعه حضور موثر و فعال پیدا کرد است.به عنوان مثال، در سال 1999 صنعت ورزش در امریکا جزو یکی از سود آورترین صنعت شناخته شده و در بین چهار صد صنعت بزرگ در آن کشور ، مقام بیست و دوم را به دست آورده است . امروزه کمتر ورزشکار باشگاه، سازمان و فدراسیون های ورزشی در سراسر جهان یافت می شود که از کالاها، اجناس ، وسائل و تجهیزات ورزشی که شرکت هایی مثل آدیداس و پوما و یونکس تولید کرده اند.حتی برای یکبار استفاده نکرده باشد.صاحبان و مالکان این شرکت ها با نفوذ در لیگ های حرفه ای معتبر جهانی و انعقاد قرار دادهای کلان مالی ورزشکاران و تیم های ورزشی را موظف می کنند تا از وسائل و تجهیزات شرکت های ورزشی مورد نظر در مسابقات و حتی تمرینات استفاده کنند. این موضوع تا اندازه ای متداول و مرسوم شده که حتی به صورت یک فرهنگ در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه درآمده است. صاحبان قدرت و سرمایه و کسانی که سهامدار چنین شرکت هایی هستند به تماشاچیان و حتی بینندگان تلویزیونی مسابقات به خاطر استفاده از تولیدات و فرآورده های شرکت های تجاری مورد نظر جایزه می دهند. (نادریان جهرمی،1389: 343)

2-23-7-1- بررسی وضعیت تجارت کالا و تجهیزات ورزشی در ایران
آنچه که لازم به ذکر است این است که در شرایط فعلی کشور ما سرمایه گذاری قابل توجهی در زمینه تولیدات و فرآورده های کالاها ، تجهیزات و وسائل ورزشی با کیفیت و قابل توجهی در زمینه تولیدات و فرآورده های کالاها ، تجهیزات و وسائل ورزشی با کیفیت و قابل رقابت به تولیدات شرکت های خارجی انجام نگرفته است.ورزشکاران تیم های مختلف ورزشی در سطوح مختلف ترجیح می دهند که همچنان از وسائل گران قیمت ساخت شرکت های خارجی استفاده کنند.به عنوان مثال امروزه کمتر ورزشکار فوتبالیست حتی مبتدیان و نوجوانان مشاهده می کنید که از کفش و سایر وسائل و تجهیزات ورزشی مورد نیاز ساخت داخل استفاده کنند.(نادریان جهرمی،1389: 343) در بسیار از موارد متاسفانه در داخل کشور یا اصلا تولید و ساخت وسائل وجود ندارد و چنانچه وسائل و تجهیزاتی تولید می شود از استانداردهای لازم برخوردار نبوده و کیفیت مطلوب ندارد و لذا نمی توان از این وسائل در مسابقات رسمی استفاده کرد.بنابراین ورزشکاران غالبا ترجیح می دهند در تمرینات از وسایل و تجهیزاتی استفاده کنند که در مسابقات از آن ها استفاده می کنند.با توجه به استقبال بسیار زیاد افراد از برنامه ها و فعالیت های ورزشی رشد تولیدات داخلی تجهیزات و وسائل ورزشی مورد نیاز ورزشکاران متناسب با تقاضاهای آنان نبوده و به ناچار به منظور رفع این نیازها، تجهیزات ورزشی وارداتی در یک سطح بسیار وسیع بازارهای داخلی را پر کرده است.
از سوی دیگر تولیدات محدود داخلی از چنان غنای کیفی برخوردار نبوده و ورزشکاران ناگریزند به منظور ایمنی ، بهداشت و سلامت جسمانی خود از محصولات خارجی استفاده کنند.این موضوع موجب شده که هزینه های ورزشی به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد که خود مانعی بزرگ در راه توسعه و تعمیم ورزش در بین افراد جامعه تلقی می شود. لوازم و تجهیزات برخی از رشته های ورزشی نیز اصلا در کشور تولید نمی شود و ورزشکاران ناچارند حتی ابتدایی ترین وسیله آن را نیز از خارج کشور باصرف هزینه های هنگفت خریداری کنند حمایت برنامه ریزی شده دولت و سازمان ها ی ذیرربط از شرکت های تولید لوازم ورزشی ، تجهیزات و وسائل ورزشی مناسب و استاندارد هم در جهت صرفه جویی های ارزی و هم در جهت توسعه و تعمیم ورزشی بسیار مهم است. در چنین شرایطی مسئولان و برنامه ریزان ورزشی باید با حمایت های لازم تولید کنندگان و صاحبان سرمایه را به تولید و ساخت وسائل و تجهیزات ورزشی مورد نیاز با کیفیت تشویق کنند.(نادریان جهرمی، 1389: 345)

2-23-8- تامین مالی از طریق فروش محصولات به هواداران
این روش امروزه برای باشگاه های بزرگ یکی از به یکی از بهترین روشها تبدیل شده است. برای مثال فروش پیراهنهای ورزشی باشگاه ها به طرفداران. ویا فروش وسایل مصرفی و ورزشی که با علامت و طراحی آن باشگاه همراه است. مثلا باشگاه بایرن مونیخ دارای فروشگاه های زنجیره ای در کشور آلمان است که لوازم مصرفی، ورزشی و … (پیراهن ، لباسهای ورزشی، کیف، ساعت، جامدادی و …) ای که انحصارا برای طرفداران بایرن تولید می شود را بفروش می رسانند.بسته به نوع تولید کننده محصول، آن محصول قیمت گذاری می شود. برای مثال یک پیراهن بایرن که در فصل جاری توسط تیم استفاده می شود، چیزی حدود هفتاد هزار تومان قیمت دارد. این موضوع به دو دلیل است: یکی اینکه این پیراهن آدیداس است و دیگر اینکه با خرید این پیراهن هوادار به باشگاهش کمک می کند.(استوراد82،2007: 68)
2-23-8-1- تامین مالی از طریق فروش پیراهن بازیکنان فوتبال
واقعیت این است که در اقتصاد صنعت فوتبال، علاوه بر تولیدکنندگان ، لوازم ورزشی ، باشگاه ها نیز درآمدهای قابل توجهی از محل فروش این لوازم ، به ویژه پیراهن بازیکنان کسب می کنند و بخشی ازدرآمد آنان در کنار سایر محصولات فرعی به این امر اختصاص دارد.خرید و فروش پیراهن های بازیکنان تیم ملی و باشگاه ها تحولات جالبی را در صنعت پوشاک به وجود آورده است .(کاظم،1381: 27)
2-23-9- تامین مالی از طریق مدارس فوتبال و آموزشگاه های ورزشی
باشگاه های بزرگ و دارای هوادار زیاد معمولا دارای مدارس و آموزشگاه های ورزشی هستند. معمولا هزینه های ورود به این مدارس و آموزشگاه ها زیاد است. البته این موضوع به نام و اعتبار باشگاه نیز بستگی دارد.(استوارد، 2007: 69)
2-23-10- تامین مالی از طریق خرید و فروش بازیکنان ( نقل و انتقالات ) و چالش های پیش رو
یکی از مهم ترین مبالغ تامین کننده ی درآمد باشگاه ها از طریق خرید و فروش بازیکنان صورت می گیرد.این مسئله در صنعت فوتبال به قدری حائز اهمیت است که در بور سهای لندن و نیویورک ، شاخص بورسی ویژه ای برای باشگاه های برتر اروپایی ایجاد کرده است و سرمایه گذاران در این بخش که غالبا هوادران تیم هستند، تغییرات و نوسانات ارزش سهام باشگاه ها را دنبال می کنند. برای نمونه هنگامی که یک نشریه شناخته شده ی فوتبال در اروپا دنبال می کنند.برای نمونه هنگامی که یک نشریه ی شناخته شده ی فوتبال در اروپا از پیوستن «رونالدو» آقای گل جام جهانی 2002 به تیم رئال مادرید خبر داد ، آن روز سهام باشگاه رئال مادرید در بورس اسپانیا ده درصد افزایش قیمت پیدا کرد و یا ارزش سهام باشگاه « آث میلان» پس از عقد قرار داد با « ریوالدو» دیگر برزیلی صاحب نام در فوتبال، رو به فزونی گذاشت(کاظم ، 1381: 44)
بدین ترتیب ، بازیکنان هر باشگاه به عنوان سرمایه های آن باشگاه به حساب می آیند و بسیاری از باشگاه ها، بیش از هفتاد درصد درآمدشان را به این بخش اختصاص می دهند.دستمزد بازیکنان ، اصلی ترین بخش هزینه های آن هاست. بنابراین دغدغه ی اصلی مدیران باشگاه ها، هدایت صحیح و درست منابع مالی باشگاه در جهت خرید و فروش بازیکنان است. در حال حاضر فوتبالیست ها و باشگاه های فوتبال با ارقام بزرگ پول سروکار دارند.
«زین الدین زیدان» قبل از بازی های جام جهانی 2002 توانسته بود بزرگ ترین مبلغ انتقال را در تاریخ فوتبال به خود اختصاص دهد، در این مبادله باشگاه رئال حاضر شده بود برای وی مبلغ 5/64 میلیون دلار به باشگاه یوونتوس پرداخت کند که حدس زده می شود هفته ای یکصد و پنجاه هزار دلار مالیات این قرار داد باشد.
به ثمر رساندن هشت گل توسط « رونالد» در رقابت های جام جهانی 2002، درآمد سالیانه ی این ملی پوش برزیلی را تا سقف 8/10 میلیون دلار افزایش داد.(کاظم ، 1381: 45) درحال حاضر لیست دوازده بازیکن گران قیمت جهان به بیش از چهارصد میلیون دلار رسیده است و این موضوع نگرانی بسیاری از مدیران ، باشگاه ها را به دنبال داشته است. آن ها می گویند اگر چه در چارچوب چنین خرید و فروشی ، باشگاه ها به ظاهر، سود قابل توجهی به دست خواهند آورد، اما بهتر است در جست و جوی افتخارات برای تیم ، تداوم فعالیت باشگاه را به جهت خرید گران قیمت بازیکنان به خطر نیندازیم. (کاظم ، 1381: 46)
2-23-11- تامین مالی از طریق فروش بلیت (ورودی ها)
یکی دیگر از منابع کسب درآمد توسط تیمها و باشگاه های ورزشی، فروش بلیت دیدارها است. این روش یکی از کلاسیک ترین روشهاست که البته نسبت به روشهای دیگر ممکن است سودی آنچنانی نداشته باشد.معمولا با وجود حامی مالی، باشگاه ها بدون آنکه مبلغی پرداخت کنند دارای استادیوم می شوند. در آمد حاصل از فروش بلیت بسته به نوع شراکت باشگاه و حامی، بین تیمها و حامیان تقسیم می شود.(استوراد83،2007: 54)
تا پایان 1950 درآمد های حاصل از فروش بلیت و امتیازنامه ها بیش از 92 درصد درآمد تیم های حرفه ای را تشکیل می داد.( پارکز،ترجمه احسانی ، 1382: 170)

2-24- تاثیر مسابقات جام جهانی بر تامین مالی باشگاههای فوتبال
البته درباره ی فعالیت های اقتصادی برگزاری مسابقات جام جهانی با ارقام خاص دیگری نیز مواجه هستیم که قابلیت تحلیل های اقتصادی و اثرگذاری

پایان نامه
Previous Entries مقاله درباره جام جهانی، باشگاه های فوتبال، تامین مالی، بازاریابی Next Entries مقاله درباره تامین مالی، بازار سرمایه، بورس اوراق بهادار، شرکت های پذیرفته شده