مقاله با موضوع کتاب های الکترونیکی، کتاب های چاپی، کتاب الکترونیک، کتاب الکترونیکی

دانلود پایان نامه ارشد

جابجایی یک مجموعه بزرگ کتاب به راحتی امکان پذیر است. علاوه بر این با ذخیره کتاب الکترونیکی خرید کتاب چاپی و فضای اشغال شده برای نگهداری کتاب کاهش پیدا می کند.
ابزارها و خدمات محتوا
امکان جست و جوی پیشرفته( کوتاه سازی بولی، براساس فیلد، همجوارسازی): امکان جست و جوی پیشرفته در سرتاسر متن کتاب های الکترونیکی یا مجموعه ای از کتاب های الکترونیکی وجود دارد. به جز زمانی که متن در قالب تصویر ذخیره شده باشد، ابزارهای این جست و جو براساس سیستم های نمایه سازی انتهای کتاب های سنتی کار می کنند. طراحی رابط های جست و جوی سفارشی و یا اختصاصی براساس نیاز کاربران، قابلیت های جست و جو را افزایش می دهد( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385؛ جونگ،2003؛ آنورادها و یاشا،2006الف).
نمایش نتایج جست و جو( برجسته سازی واژه های یافت شده در متن): چون محتوای این گونه کتاب ها الکترونیکی است، کاربر می تواند مطالب مورد نظر خود را مورد جستجو قرار دهد.
امکان نشانه گذاری(کرستانی و لاندونی و ملوسی، 2006؛ آینده کتاب در عصر دیجیتال، 1390.ص81).
امکان برجسته سازی متن.
ابزارهای یادداشت گذاری( نوشتن نظر، برچسب زدن)( پلدینگ،2008؛ آنورادها و یاشا، 2006الف؛ آنورادها و یاشا، 2006ب؛ مک فال، 2005؛ بونه و هیگنز،2002).
امکان زوم کردن و افزایش اندازه قلم و داشتن حاشیه به منظور ثبت یادداشت ها، نسخه برداری از یک جا و قرار دادن آن در جای دیگر: اطلاعات ارائه شده در این نوع کتاب ها دارای امکان تغییر اندازه قلم، تغییر زمینه، کپی کردن اطلاعات از یک جا و چسباندن یا قرار دادن آن در جای دیگر است( بونه و هیگنز، 2003؛ پلدینگ،2008؛ آنودرادها و یاشا،2006الف؛ آنودراها و یاشا،2006ب؛ ایبونی،2002؛ لین،2000)
فرهنگ و اصطلاح نامه متعامل: امروزه برای افزایش کارآمدی کتاب های الکترونیکی، کتاب های مرجعی مانند فرهنگ ها به آن ها پیوست شده اند. این فرهنگ ها دارای قابلیت تعامل، امکان دسترسی سریع به تعریف واژه های مهم در داخل متن را فراهم می کنند( جونگ،2003؛ لین،2000؛ بونه و هیگنز، 2003؛ پلدینگ،2008).
تولید استنادات و کتاب نامه به شکل برگزیده کاربر.
پیوند به اطلاعات مرتبط( زندگی نامه پدیدآورنده، بررسی های کتاب، نمایه های استنادی، آثار دیگر پدیدآورنده، اصل منابعی که به آن ها استناد شده است).
قابلیت های مخصوص برای کتابخانه ها
امکان روزآمد سازی: محتوای کتاب های الکترونیکی می تواند به آسانی و به سرعت روزآمد شود. علاوه براین، امکان سفارشی یا اختصاصی کردن این کتاب ها براساس علایق کاربران نیز وجود دارد. نشر الکترونیکی امکان می دهد که مطلب به سرعت تصحیح، تکمیل، تنقیح، و روزآمد شود. پدیدآورنده می تواند اثر خود را از هر حیث به روز نگه دارد، در حالی که در کتاب چاپی این امکان را در اختیار ندارد( آذرنگ، 1382.ص 83).
ادغام سریع و آسان تعدادی از کتاب های الکترونیکی موجود به فهرست پیوسته یک کتابخانه، دسترسی به محتوای کتاب ها با استفاده از مرورگرهای وب، و استقلال ابزار برای دسترسی به محتوا نام برد.
ارایه رکورد مدرک: نیاز برای یکپارچه سازی کتاب الکترونیکی به معنای دقیق کلمه، با موارد دیگری احساس می شود. بنابراین ابرداده بیشتر در شکل پیشینه های مارک مورد نیاز است. به گونه ای که جستجو هم در مدخل الکترونیکی یک کتاب و هم در مدخل چاپی آن انجام می گیرد( فهیمی فر و غائبی. 1387. ص86).
ارایه آمارهای کامل و قابل بهره برداری( مثلاً از طریق وب) از میزان استفاده: برای نمونه می توان از طریق وب از میزان استفاده کاربران اطلاع پیدا کرد و در نتیجه مدیریتی پویا در مورد این گونه کتاب ها ایجاد نماید.
انطباق با نیازمندی های نظام کتابخانه: یکپارچگی با نظام محلی، در صورت امکان یکپارچگی با خدمات حال و آینده کتابخانه.
عدم امکان سرقت و یا مفقود شدن کتاب های الکترونیکی که از طریق اینترنت قابل دسترسی می باشند.
2-7- مزایای کتاب های الکترونیکی
مهمترین مزایای کتاب های الکترونیکی برای نویسندگان به شرح ذیل می باشد.
ارتباط سریع و بی واسطه با خواننده؛
افزایش درآمد نویسنده و کاهش هزینه های غیرضروری؛
خودناشری: با توجه به توسعه فناوری های نوین، نهادهایی بوجود آمده اند که خدمات فنی و تخصصی شبکه ای را به قیمت های بسیار ارزان به نویسندگان اثر می فروشند تا آن ها بتوانند آثار خود را بدون واسطه تولید و توزیع کنند( عنایت تبار و منتظر،1386.ص 22-23).
2-8- معایب کتاب های الکترونیکی
کتاب های الکترونیکی دارای معایبی نیز می باشند.
2-8-1- فناوری اطلاعات
دوام: نسل جاری سخت افزارهای ارایه کتاب های الکترونیکی در مقایسه با کتاب های چاپی خیلی شکننده و حساس است( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385. ص110).
تغییرات سریع فناوری: این تغییرات سبب می شوند که وسایل مبتنی بر فناوری به سرعت قدیمی شود. ورود فناوری های جدید نیز باعث از رده خارج شدن سخت افزارها و نرم افزارهای وابسته به کتاب های الکترونیکی می شود.
وضوح و کیفیت: صفحه های نمایش رایانه های کیفی و معمولی از لحاظ کیفیت و وضوح مطالعه قابل مقایسه با کتاب های چاپی نیستند. علاوه بر این، در کتاب های الکترونیکی امکان حاشیه نویسی، علامت گذاری، و حمل مانند کتاب های چاپی وجود ندارد( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385. ص110).
آسیب دیدگی دستگاه های الکترونیکی: دستگاه های خواندن کتاب های الکترونیکی بیشتر از کتاب های چاپی در معرض خطر شکستن هستند.
استفاده از انرژی برق: برای استفاده از سخت افزار و نرم افزار کتاب های الکترونیکی به انرژی برق نیاز داریم، پس اگر برق برود قادر به مطالعه کتاب خود نخواهیم بود.
دسترسی: در حال حاضر دسترسی به کتاب های الکترونیکی تنها برای تعداد محدودی از دستگاه های خواننده اختصاصی فراهم آمده است. از این گذشته دسترسی هم زمان به چندین عنوان الکترونیکی با محدودیت هایی روبه روست( علیدوستی و شیخ شعاعی،1385. ص 110).
سازگاری: برای خواندن آن ها حتما به یک دستگاه الکترونیکی و یا یک سیستم کامپیوتری نیاز است. به دلیل فقدان استانداردهای خاص برای سخت افزار و نرم افزار کتاب های الکترونیکی، استفاده از آن ها مشکلاتی برای کاربران به دنبال داشته است. ممکن است کتابی که با یک نرم افزار معین یا در یک دستگاه مخصوص خوانده می شود در دستگاهی دیگر قابل خواندن نباشد.
پهنای باند: استفاده از کتاب های الکترونیکی و انتقال آن ها نیاز به پهنای باند کافی دارد.
ضعیف و خسته شدن چشم ها: خواندن مطالب طولانی از طریق این گونه نرم افزارها چشم را ضعیف و خسته می نماید.
هزینه
امروزه هزینه های کتاب های الکترونیکی شامل دستگاه خواننده، پهنای باند، و نرم افزارهای لازم در بسیاری از کشورها بسیار بالا هستند. فقدان استانداردهای معتبر در زمینه کتاب های الکترونیکی در میان ناشران گوناگون، تغییرات فناوری و کهنگی سریع، و نصب پیچیده برخی از دستگاه ها هزینه هایی مخفی به دنبال دارند( علیدوستی و شیخ شعاعی،1385. ص 110).
قانون حقوق پدیدآورنده
به دلیل آنکه حق مولف در حوزه الکترونیکی مانند حوزه چاپی اهمیت می یابد، ناشران الکترونیکی به منظور جلوگیری از استفاده های غیر قانونی، محدودیت های زیادی را در زمینه مطالعه، چاپ، و امانت بین کتابخانه ها وضع می کنند.
مشکلات مربوط به امانت بین کتابخانه ای: برخی از کتابخانه ها تنها می توانند به کاربران خود در زمینه استفاده از کتاب های الکترونیکی خدمت رسانی نمایند و ناشران طرف قرارداد با آن ها اجازه این گونه امانت را به آن ها نمی دهند، به منظور استفاده مشترک باید قراردادی با محتوایی متفاوت تنظیم گردد، که در مقابل هزینه ای را برای کتابخانه ها در پی خواهد داشت( فهیمی فر و غائبی. 1387.ص 88).
فراهم آوری و سازماندهی
کمیت: تعداد کتاب های موجود در قالب الکترونیکی هنوز بسیار ناکافی می باشد و بسیاری از کاربران به همین تعداد نیز دسترسی ندارند. بسیاری از این کتاب ها در کشورهای دیگر به زبان انگلیسی و با تمایل به سوی ایالات متحده آمریکا می باشند. علاوه براین برای استفاده از کتاب های الکترونیکی باید قابلیت فراهم آوری، مفید بودن، و سواد رایانه ای وجود داشته باشند.
فقدان فهرست همگانی در زمینه کتاب های الکترونیکی به منظور انتخاب و سفارش کتاب ها به مانند کتاب های چاپی: سازماندهی و اطلاعات کتابشناختی این گونه کتاب ها به ندرت کافی می باشد. مجله چویس132 در هر شماره خود فهرستی از کتاب های الکترونیکی را در اختیار قرار می دهد اما پوشش آن بسیار کم است.
سازماندهی و اطلاعات کتابشناختی: با گسترش کتاب های الکترونیکی، سازمانی که این کتاب ها را مانند کتاب های چاپی سازماندهی کند وجود نداشت. اما با گسترش این نوع منابع، و استفاده از آن ها نیاز به سازماندهی این کتب احساس شده است. اما هنوز این موضوع مشکلاتی را برای کتابخانه ها در هنگام فهرست نویسی ایجاد می کند.
در حالی که کتاب های چاپی برای سال ها قابل مطالعه است، کتاب های الکترونیکی با توجه به پیشرفت های تکنولوژی و فناوری دائم در حال تغییر هستند و فرمت های آن نیز تغییر می کند( ویکی پدیا، 2011).
به نظر می رسد که کتاب های الکترونیکی در مقایسه با کتاب های چاپی، هنوز احتیاج به توسعه و تکامل دارند.
2-9- مقایسه کتاب های الکترونیکی با کتاب های چاپی
کتاب های چاپی و الکترونیکی تشابهات و اختلافاتی با هم دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود:
کتاب های چاپی با توجه به نوع کاغذ و صحافی ممکن است در معرض خرابی و نابودی قرار گیرند. اما کتاب های الکترونیکی این مشکل را ندارند.
برای تهیه کتاب چاپی باید حتماً به کتابفروشی، کتابخانه، و … مراجعه کرد و فقط در محل خاصی در در دسترس هستند اما کتاب های الکترونیکی به راحتی در منزل، محل کار، مدرسه، و … در دسترس بوده و به راحتی قابل پایین بارگذاری133 می باشند( ویکی پدیا،2011).
در دنیای چاپ باید برای هر خواننده، یک کتاب تولید شود که منجر به افزایش هزینه ای انتشار می شود. اما محیط وب این امکان را به ناشران می دهد تا با کمترین هزینه ممکن، چنین منابعی را به صورت الکترونیکی در دسترس تعداد بیشماری از خوانندگان قرار دهند.
به منظور تمیز ماندن کتاب های چاپی نمی توان در آن ها علامت زد یا یادداشت نوشت. در حالی که در مورد کتاب های الکترونیکی می توانیم چند نسخه تهیه کرد و در یکی از آن ها یادداشت نویسی کرد.
کیفیت تصویر کتاب های الکترونیکی نسبت به کتاب های چاپی پایین است. برای همین استفاده کنندگان ترجیح می دهند که از کتاب های چاپی استفاده نمایند.
در یک زمان خاص از کتاب های چاپی فقط یک نفر می تواند استفاده کند، در صورتی که از کتاب های الکترونیکی چند نفر به طور هم زمان می توانند استفاده کنند.
یکی از مشکلاتی که ناشران به ویژه در کشور ما با آن روبرو هستند، عدم توزیع سریع، مناسب، و کم هزینه کتاب ها در شهرهای مختلف است. کتاب های الکترونیکی نیاز به توزیع و یا ارسال پستی به نقاط دیگر ندارند.
در دنیای چاپی فقط می توان عکس های رنگی یا سیاه و سفید را به کتاب اضافه کرد و امکان استفاده از صوت، انیمیشن، و ویدیو به عنوان بخشی از کتاب و یا اطلاعات تکمیلی به منظور تفهیم هر چه بهتر مفاهیم وجود ندارد. محیط وب، این امکان را می دهد تا به راحتی علاوه بر متن، صوت، تصویر، و ویدیو نیز در کتاب های الکترونیکی گنجانده شود.
عمر کتاب های چاپی نسبت به کتاب های الکترونیکی طولانی تر است. کتاب الکترونیکی در طول زمان دچار مشکلاتی نظیر خالی شدن باطری شده و احتیاج دارد که برای استفاده شارژ گردد( ویکی پدیا،2011).
در کتاب های چاپی باید حتی برای اصلاح یک صفحه، همه کتاب را مجدداً به چاپ رساند که خود هزینه زیادی برای ناشر در پی دارد. محیط

پایان نامه
Previous Entries مقاله با موضوع کتاب های الکترونیکی، کتاب الکترونیکی، کتاب الکترونیک، کتاب های چاپی Next Entries مقاله با موضوع کتاب های الکترونیکی، کتاب الکترونیکی، کتاب الکترونیک، کتابداران