مقاله با موضوع کتاب های الکترونیکی، کتاب الکترونیکی، کتاب الکترونیک، کتاب های چاپی

دانلود پایان نامه ارشد

مکمل را دارند.
امکان یکپارچه سازی منابع در محیط یادگیری مجازی119.
امکان سفارش و تحویل این کتب در کتابخانه ها بسیار آسان است که این امر منجر به صرفه جویی در بسیاری از هزینه ها می شود.
امکان ایجاد یک مدیریت پویا: اگر آمار مرتبط از میزان استفاده مشخص گردد.
با وجود مزایا، کارمندان با پیچیدگی هایی مواجه هستند:
مجموعه سازان کتاب الکترونیکی120 و ناشران که کتاب الکترونیکی را برای کاربران آماده می سازند تنوعی از مدل های اجازه پروانه ای را که چگونگی دسترسی به کتاب الکترونیکی را کنترل می کند در نظر دارند.
با توجه به تنوعی که در میان تامین کنندگان مختلف کتاب الکترونیکی در سطوح استفاده متفاوت وجود دارد موجب شده است که کارکنان خدمات کتابداری و اطلاع رسانی مدارکی چاپی و یا الکترونیکی را به منظور دسترسی به کتاب الکترونیکی برای استفاده کنندگان فراهم آورند.
کارکنان خدمات کتابداری و اطلاع رسانی باید با همکاران دانشگاهی خود ارتباط داشته باشند تا بتوانند کتب الکترونیکی مناسب را برای استفاده کنندگان فراهم آورند.
ناشران121
برخی از ناشران به میزان بسیار و برخی کمتر درگیر تولید کتاب الکترونیکی شده و تعدادی دیگر منتظر نتیجه بازاریابی این گونه کتب هستند.
جمع آوری کنندگان کتب الکترونیکی122
در بازار کتاب الکترونیکی شرکت هایی هستند که محتوای چندین کتاب الکترونیکی از ناشران مختلف را از طریق نرم افزارها و سخت افزارهای خاصی در اختیار دیگران به مانند کتابخانه ها قرار می دهند.

نویسندگان123
همان طور که اکثریت مجلات الکترونیکی کپی مجلات چاپی در فرم الکترونیکی هستند، اکثریت کتاب های الکترونیکی نیز نسخه ای از کتب چاپی خود هستند. تعداد کتاب هایی که از همان ابتدا به صورت الکترونیکی تولید شده، بسیار اندک است. بنابراین نویسندگان نیازمند به استفاده از روش های گوناگونی برای پیشرفت کتب الکترونیکی هستند. نویسندگان این گونه کتاب ها به مانند کتاب های چاپی مسئول محتوای کتب خود هستند و باید حق مولفی برای کتاب آن ها در نظر گرفته شود. از سوی دیگر به مانند کتاب های چاپی باید توافقی بین ناشر و نویسنده کتاب الکترونیکی مبنی بر سهم بدست آمده از فروش آن ها در نظر گرفته شود( لوسی، 1388).
2-6- ویژگی های کتاب های الکترونیکی
افراد زمانی از یک فناوری جدید استفاده می کنند که فواید و مزایای بسیاری داشته باشد و نسبت به فناوری قبلی کارایی و موفقیت بیشتری داشته باشد. زمانی کاربران از کتاب های چاپی به سوی کتاب های الکترونیکی سوق داده می شوند که استفاده از این نوع کتاب ها راحت تر و مزایای بیشتری داشته باشد.
در این بخش برخی از مهمترین ویژگی های کتاب های الکترونیکی بیان خواهد شد.
قابلیت های عمومی
متن قابل خواندن در دستگاه های دیگر. اکثریت قریب به اتفاق مردم برای نوشتن و یا خواندن مطالب از طریق رایانه از نرم افزارهایی چون واژه پرداز124 استفاده می کنند. یکی از مشکلات این نرم افزار این است که مطلبی که در یک نسخه آن و یا در یک ویندوز فارسی ساز نوشته می شود به سادگی در نسخه دیگر این نرم افزار قابل اجرا نیست. همچنین بسیاری از افراد برای خواندن مطلبی که در قالب پی دی اف در اختیار دارند، نرم افزارهای ویژه اجرای پی دی اف را نداشته و حتی نام آن ها را نیز ممکن است نشنیده باشند. اما کتاب های الکترونیکی که در فرمت فایل اجرایی ای ایکس ای125 هستند این مشکل را نیز حل کرده اند یعنی کتاب الکترونیکی خود را صرف نظر از نوع سیستم عامل و یا وجود نرم افزاری برای خواندن آن نه تنها ساده تر از ورق زدن یک روزنامه خوانده خواهد شد، بلکه از امکانات بسیار جالب دیگر آن نیز می توان بهره مند شد و حتی می توان از کتاب بری نویسنده آن ایمیل فرستاد!( طباطبایی، 1387).
از جمله مشكلات ديگر اين كه خواندن مطالب از طريق اين‌گونه نرم‌افزارها به دليل عدم تعبيه يا اجراي ساده فرامتن ها126 و نيز فقدان تبادل بين مطالب به صورت بی درنگ براي خواننده بسيار خسته‌كننده خواهد بود. اما در يك كتاب الكترونيكي مطالب بسيار طولاني مثلاً نسخه كامل كتاب مقدس را مي‌توان به صورت كليك روي فهرست ها و دسته‌بندي ها، به ساده‌ترين شكل مرور كرد( یعقوبی،1381).
تنوع در راه های دسترسی: به صورت پیوسته، بارگذاری روی کامپیوتر، دستگاه های خواننده تخصصی.
پیوندهای فرامتنی و درون متنی: با استفاده از این قابلیت، می توان از یک قسمت متن به صفحه دیگر، بدون خواندن تمام متن صفحه ابتدایی مراجعه کرد. نیز با استفاده از پیوندهای فرامتنی و درون متنی می توان از زندگی نامه پدیدآور، یا دیگر آثار او و حتی اطلاعاتی راجع به منابع و ماخذ استفاده شده توسط نویسنده اطلاعاتی به دست آورد( فهیمی فر و غائبی.1387. ص83). این امکان بیشتر از طریق فهرست منابع یا کتاب نامه استفاده شده در یک کتاب الکترونیکی صورت می گیرد. پیوندهای فرامتنی و درون متنی باعث ترغیب بیشتر برای ادامه خواندن، سهولت نگهداری و یادسپاری مطالب و توانایی بیشتر در کنترل مطالب از جمله موارد بسیار مهم برای خواننده است. یک کتاب الکترونیکی با امکاناتی مانند فرامتن127، امکان تبادل بینابین مطالب128 و نیز مرور همزمان آن ها با یکدیگر را فراهم می کند. این راحتی جستجو به ویژه برای افرادی که با مطالب تحقیقاتی سرو کار دارند بسیار حائز اهمیت است.
قابلیت چندرسانه ای129: امکان استفاده از صوت، تصاویر ثابت و متحرک، متن، نمودار، و سایر موارد را در اختیار کاربر قرار می دهد. حتی می توان به مطالب موجود، به صورت متن گویا گوش داد. برخی نرم افزارها نظیر مایکروسافت ریدر این امکان را دارند( فهیمی فر و غائبی.1387. ص83؛ جونگ،2003). این قابلیت برای افرادی مثل نابینایان و یا کسانی که مشکل خواندن مطالب را دارند، نویدبخش عصری تازه در آموزش و اطلاع رسانی است.
انتقال کم هزینه کتاب الکترونیکی: هزینه های انتشار و توزیع کتاب های الکترونیکی به میزان قابل توجهی نسبت به نوع چاپی آن ها کمتر است. با وجود اینکه در دنیای کتاب های الکترونیکی هزینه های بیشتری برای کاربران ایجاد می شود، ولی در مجموع بسیاری از هزینه های مربوط به انتشارات چاپی در جهان دیجیتالی وجود نخواهد داشت. در این نوع کتاب ها، هیچ هزینه ای برای کاغذ، جوهر، صحافی، و روکش کردن، و هزینه حمل و نقل با پست وجود ندارد( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385).
دسترسی دائمی: کتاب های الکترونیکی همیشه در دسترس قرار دارند. دسترسی از هر مکان و در هر زمانی از طریق اینترنت به مجموعه کتاب های الکترونیکی از ویژگی های آنها به حساب می آید و برای نمایش آنها به یک کامپیوتر نیاز است. بنابراین دیگر نیازی نیست برای مشاهده کتاب ها به کتابخانه ها یا کتابفروشی ها مراجعه شود. به همین ترتیب فهرست های ذخیره و انتظار برای اخذ کتاب ها نیز از میان می روند. با وجود کتاب های الکترونیکی دیگر هیچ نگرانی ای درباره آثاری ایجاد نخواهد شد که چاپ آن ها تمام شده است( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385).
سازگاری با محیط زیست: برخلاف کتاب های چاپی، هیچ درختی برای تولید کتاب های الکترونیکی قطع نمی شود. به همین ترتیب هیچ گونه زباله ای نیز از دور ریختن این کتاب ها به محیط زیست وارد نمی شود( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385).
قابلیت متصل شدن به مدارک گوناگون: این امکان، بیشتر از طریق فهرست منابع یا کتاب نامه استفاده شده در یک کتاب الکترونیکی صورت می گیرد.
افزایش سواد و آموزش در کشورهای درحال توسعه یا توسعه یافته: بسیاری از مردم در کشورهای فقیر، امکان خرید کتاب را ندارند و به ندرت به کتابخانه ها دسترسی دارند. در چند سال اخیر کاهش مداوم هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری، راه را برای راه اندازی کتابخانه های عمومی مجازی هموار کرده است( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385).
افزایش استانداردهای آموزش و سواد ملی: کتاب های الکترونیکی می توانند برای افزایش استاندارد سواد ملی استفاده شوند و از این طریق به ناشران و نویسندگان نیز کمک کنند. کتابخانه های ملی نیز می توانند با خرید پیوسته عنوان های کلاسیک و عنوان های خاص دیگر و ارایه آن ها به کاربران به توسعه این مهم یاری رسانند( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385).
فناوری/ رابط کاربری
سازگاری با نیازهای معلولان: کتاب های الکترونیکی می توانند برای ناتوانان جسمی و نیز افرادی که مراجعه به کتابخانه برای آن ها بسیار دشوار است، موثر باشد. از سویی وجود نرم افزارهای توسعه یافته این گونه متون، مشکلات ناشی از کمبود کتاب های چاپی برای نابینایان را کاهش داده و شرایطی را فراهم می کند که این گونه کتاب ها برای آن ها خوانده شود. برخی از نرم افزارها، متون رقومی موجود را به صورت خودکار به خط بریل، به منظور استفاده نابینایان تبدیل می کند( فهیمی فر و غائبی.1387. ص83-84؛ ویکی پدیا،2011).
مستندسازی کامل و کمک کننده( گزینه کمک در تمامی موارد استفاده، راهنمای آموزشی برای استفاده).
امکان مطالعه کتاب های الکترونیکی در نور پایین یا در تاریکی کامل: با استفاده از دستگاه های ویژه این کتاب ها، دستگاه کتاب خوان الکترونیک انجام می پذیرد.
محتوا
دربردارنده تمامی نمودارها، شکل ها، و عکس ها به صورت رنگی.
ارائه اطلاعات به صورت قابل اصلاح، به گونه ای که از طریق بارگذاری غلط نامه یا بارگذاری متن تصحیح شده، می توان به آسانی در مورد ویرایش یک کتاب اقدام کرد. این مزیت همچنین می تواند برای کتاب هایی که در قالب چاپی عرضه می شوند، مفید واقع گردد( فهیمی فر و غائبی.1387. ص84).
ابزارها و خدمات متن
ابزارجهت یابی به منظور ایجاد ارتباط میان بخش اصلی متن و فهرست مطالب یا نمایه،
امکان جلو و عقب بردن صفحه ها،
امکان پرش به صفحه های دلخواه،
امکان مرور( متن، فهرست مطالب، نمایه).
امکان استفاده همزمان چند کاربر از یک کتاب الکترونیکی.
گزینه های تحویل
بارگذاری130،
پست الکترونیکی.
عملکردهای استفاده
عرضه کتاب الکترونیکی: کتاب های الکترونیکی قبل از نسخه های چاپی در بازار عرضه می شوند، چون نیازی به طی مراحل چاپ ندارند و بازنویسی کتاب های الکترونیکی کم هزینه است.
سرعت و سهولت انتقال در عین یکپارچگی مطالب131: وقتی متن الکترونیکی اثری آماده می شود، امکان توزیع گسترده و فوری آن در اینترنت وجود دارد و به صورت مجازی از هر مکانی در دسترس است. دسترسی به محتوای کتاب های الکترونیکی نیز آسان و برحسب تقاضای کاربران به سادگی صورت می گیرد( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385). کاربر می تواند کتاب الکترونیکی را دانلود و یا به شکل ضمیمه به پست الکترونیکی خود ارسال نماید و نیز فایل قابل ذخیره در دیسکت و یا لوح فشرده است.
عدم زوال تدریجی: کتاب های الکترونیکی با گذشت زمان از بین نمی روند. این در حالی است که کتاب های چاپی به ویژه آن هایی که دارای کاغذ و چاپی با کیفیت پایین هستند، به مرور از میان می روند. از این گذشته کتاب های الکترونیکی قابل دزدیدن و یا گم شدن نیستند( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385).
چاپ( گزینه متنوع چاپ: یک صفحه، چندصفحه، امکان تعیین محدوده ای از صفحه ها برای چاپ، امکان چاپ با کیفیت بالا). با وجود عملکردهای استفاده از چاپ می توان یک صفحه یا چند صفحه از مطلب مورد نظر را برای کاربر آماده کرد و حتی محدوده ای از صفحات مختلف را انتخاب و با کیفیت خوبی در اختیار کاربر گذاشت( فهیمی فر و غائبی. 1387. ص85؛ آینده کتاب در عصر دیجیتال، 1390.ص81).
قدرت ذخیره سازی بالا: دستگاه های خواننده کتاب الکترونیکی با داشتن حافظه بالا، قابلیت ذخیره تعداد متنابهی کتاب را در آن واحد دارند. پاره ای از ابزارهای موجود در این زمینه نگهداری مجموعه کتاب های یک کتابخانه کامل را دارند. بنابراین با وجود ظرفیت بالای کتاب های الکترونیکی و دستگاه های خواننده آن ها، امکان حمل و نقل و

پایان نامه
Previous Entries مقاله با موضوع کتاب های الکترونیکی، کتاب الکترونیک، کتاب الکترونیکی، کتاب درسی Next Entries مقاله با موضوع کتاب های الکترونیکی، کتاب های چاپی، کتاب الکترونیک، کتاب الکترونیکی