مقاله با موضوع کتاب الکترونیک، کتاب الکترونیکی، کتاب های الکترونیکی، ایالات متحده آمریکا

دانلود پایان نامه ارشد

در يك مورد هم‏نظر بوده و كاملاً بر سر آن اتفاق نظر دارند، كتاب الكترونيك واقعى يعنى كتابى كه بتوان آن را با نرم‏افزار خواند.
دیدگاه سوم: به حرف و حديث‏هاى دو ديدگاهى كه مطرح شد اهمیتی نداده، بیان داشته هرچه را كه مى‏توان با مرورگر33 خواند، كتاب الكترونيك است. پس هر صفحه‏اى كه داده‌‏هاى آن صفر و يك باشد، صفحه‏اى از يك كتاب الكترونيك تلقی می شود. از نظر اين گروه، مرورگرها مادران كتاب‏هاى الكترونيك هستند.
دیدگاه چهارم: طبق اين ديدگاه، كتابى كه سود نياورد الكترونيك نيست! سخن و اندیشه اصلى اين گروه اين است كه ويژگى اصلی كتاب الكترونيك بايد اين باشد كه قابل سرقت براى تكثير نباشد. آنها بیان کردند چرا بايد كتابى را توليد كرد كه هيچ سودى نداشته باشد و هر كه خواست آن را تكثير كند؟
اين ديدگاه در واقع نگران نفوذ گران كامپيوترى34 است؛ كسانى كه قفل برنامه ‏ها و نرم‏افزارها و هر قفل ديگر ديجيتال را شکسته، تا حق مالكيت معنوى پديدآورندگان را تحت تاثیر قرار دهند. از اين ديدگاه، ايمنى35بايد جزء ويژگى‏هاى هر كتاب الكترونيك باشد( شکرخواه، 1380، ص 51-53).
در منابع فارسی کتاب الکترونیکی را بازنمونی از یک کتاب چاپی دانسته اند که گاهی نیز از همان آغاز به صورت رقومی تولید شده و نسخه چاپی مشابهی ندارد(یعقوبی، 1381).
زال زاده در مقاله خود با عنوان” کتاب ها و نشریات الکترونیکی؛ شیوه نوین اطلاع رسانی” اصطلاح کتاب الکترونیکی را این گونه بیان کرده: ” کتاب الکترونیکی به یک سخت افزار که بر روی آن کتاب را خوانده و یک نرم افزار که برای کتاب مذکور از آن بهره می گیرند اشاره دارد. به عبارت دیگر هر متن یا تک نگاشتی که به شکل الکترونیکی قابل دستیابی باشد و اطلاعات آن را بتوان بر صفحه نمایش رایانه مشاهده کرد، کتاب الکترونیکی گویند”( زال زاده،1383، ص49-50).
علیدوستی و شیخ شعاعی(1385) اظهار داشتند که کتاب الکترونیکی، کتابی است که به شکل رقومی درآمده و با رایانه قابل خواندن باشد. این نوع کتاب به صورت پیوسته یا بر لوح فشرده ارائه می شود.
در مفهومی آشکار پدیده کتاب الکترونیکی به خواننده اجازه می دهد به جای مراجعه مستقیم به کتابفروشی، کتاب را از طریق رایانه شخصی خریداری نموده و یا حتی متن آن را مشاهده، و اگر نسخه ای از آن را خواست بر روی ابزارهای اطلاعاتی نظیر دیسکت، دیسک فشرده36، دی وی دی37، و یا کاغذ ضبط کرده یا به سخت افزار انتقال دهد، که این امر بر اقتصاد کتاب تاثیر فراوان خواهد داشت( آذرنگ، 1381).
از نظر فهیمی فر(1387) کتاب الکترونیکی، کتابی است که محتوای اطلاعاتی آن، به شکل رقومی درآمده و بر محمل های فیزیکی از قبیل دی وی دی، دیسک فشرده، و غیره یا به صورت ارتباط پیوسته از طریق اینترنت قابل دسترس اند. این کتاب ها از طریق دستگاه کتاب خوان الکترونیکی و یا بر انواع رایانه ها برای کاربران قابل استفاده است. برخی از کتاب های الکترونیکی، نسخه های چاپی با مزایای افزوده از قبیل پیوندها و امکانات جستجو می باشند و برخی دیگر، متونی بوده که ازهمان ابتدا به صورت رقومی تولید شده اند(فهیمی فر، 1387، ص 53-75).

2-3- پیدایش و دگرگونی های فنی کتاب الکترونیکی
امروزه پیشرفت کتاب های الکترونیکی، به عنوان جدیدترین گرایش در صنعت کتاب معرفی می شود. امکان ایجاد چنین کتاب هایی، دست نیافتنی ترین تغییر از زمان اختراع گوتنبرگ به حساب می آید. با این وجود، ایده کتاب های الکترونیکی چندان جدید به نظر نمی رسد.
اصطلاح کتاب الکترونیکی را وان دام38 بیش از 30 سال پیش مطرح کرد. اما می توان گفت که عقیده کتاب الکترونیکی به ماشین ممکس برمی گردد. در سال 1945 وانوار بوش39 مقاله ای مشهور را با نام ” آن چنان که ممکن است فکر کنیم40″ منتشر و در آن مفهوم ممکس را معرفی کرده بود. ممکس41 ابزاری است که یک شخص در آن همه کتاب ها، یادداشت ها، و مکاتبات را ذخیره می کنند. این ابزار به گونه ای خودکار شده که می تواند با انعطاف پذیری و سرعت بالا مورد استفاده قرار گیرد. این وسیله دارای حافظه بزرگی برای ذخیره اطلاعات است. به یقین ایده ممکس، ادغام انواع منابع را دربرداشت و این ایده بسیار شبیه کتاب های الکترونیکی امروزی است( عرب انصاری،1390؛ علیدوستی و شیخ شعاعی،1385، ص103-105).
اصطلاح کتاب الکترونیکی به وسیله وان دام در طول دهه 1960 در دانشگاه برون در جزیره رودآیلند( نیوانگلند از ایالت های آمریکا)، زمانی که بر نظام های فرامتنی کار می شد مطرح گردید( لوسی، 1388).
کای42 در سال 1968 رویای کتاب پویا را در سر می پروراند. این پدیده از اجداد رایانه های کیفی امروزی به حساب می آید. کتاب پویا، کامپیوتر شخصی تعاملی و قابل حملی به حساب می آمد که دسترسی به آن همانند یک کتاب بود( عرب انصاری،1390).
در سال 1971 در ایالات متحده آمریکا برخی کتاب های چاپی که از لحاظ قانون حق مولف مدت زمان آن ها به اتمام رسیده بود، به صورت کتاب الکترونیکی در دسترس قرار گرفت. در این سال مایکل هارت43 پروژه گوتنبرگ را در دانشگاه ایلینویز44 بنیان گذارد. به عقیده وی بزرگترین ارزش رایانه ها محاسبات نبود بلکه ذخیره، بازیابی و جستجوی آنچه بود که در کتابخانه ها انبار شده است. او سپس برای نخستین بار از طریق شبکه های رایانه ای، متنی به نام پیام اعلام استقلال آمریکا را به عنوان متنی الکترونیکی برای کاربران شبکه ارسال کرد. در سال 2005 پروژه گوتنبرگ توانست دسترسی به 16000 عنوان کتاب را به صورت الکترونیکی و رایگان در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد( لوسی،1388).
آرشیو متنی آکسفورد در سال 1976 به منظور آماده سازی متون الکترونیک برای تامین نیازهای آموزشی و تحقیقاتی پژوهشگران تاسیس شد. در طول دهه 1980 و 1990 نمونه های بسیاری از ابزارهای چندرسانه ای به خصوص واژه نامه ها و دایره المعارف ها که بر سی دی منتشر شده و قابل خواندن با رایانه های شخصی بود، پدیدار شد( لوسی، 1388).
در دهه 1980 منابعی به شکل الکترونیکی بر روی لوح فشرده به بازار عرضه شد. قابلیت حمل و نقل کتاب های الکترونیکی یکی از ویژگی های این نوع کتاب ها در دهه های واپسین قرن گذشته بود( فهیمی فر و غائبی،1387، ص80).
در سال های 1985 الی 1992 فردی به نام رابرت اشتاین45 با تاسیس شرکت ویجر کمپانی اکسپندد بوکس46 کتاب های الکترونیکی را بر سی دی رام47 به بازار عرضه کرد( ویکی پدیا،2011).
به هر حال با مطرح شدن انتشارات سافت بوک و خواننده سافت بوک و عرضه کتاب های الکترونیکی و دستگاه های خواننده کتاب های الکترونیکی از جمله راکت ای بوک48 از سوی نوامدیا49 در دهه 1990، کتاب های الکترونیکی به موضوعی داغ تبدیل شدند. پرس کتاب الکترونیک را وسیله ای واحد با کتابخانه ای کامل از مدارک به هم متصل تصور می کرد. این کتاب دارای جستجوگر واژه نامه، و قابلیت حاشیه نویسی و جست و جو بود( علیدوستی و شیخ شعاعی، 1385، ص 103).
در سال 1990 شرکتی به نام ایست گیت سیستم50 اولین کتاب داستان با عنوان بعداز ظهر را بر فلاپی دیسک51 به بازار عرضه کرد(ویکی پدیا،2011).
در سال 1991، شرکت سونی دستگاه کتاب خوان الکترونیک را در ایالات متحده آمریکا عرضه کرد. رایانه شخصی به نام پاوربوک توسط شرکت اپل در سال 1991 با کیفیتی بالاتر از دستگاه شرکت سونی ارایه شد و شرکت ووایارژ به نشر مجموعه ای چند رسانه ای بر روی لوح فشرده برای استفاده در این دستگاه پرداخت(فهیمی فر و غائبی، 1387). در این سال دستگاه کتاب الکترونیکی با نام های بوک52 ارائه شد.
در سال 1992 شرکت چارلز استکس53 شروع به فروش پیوسته54 کتاب های چاپی پرداخت( ویکی پدیا،2011).
در سال 1992- 1993 فردی به نام ریگا منتی55 طی انجام پروژه ای در پلی تکنیک میلان56 اولین کتاب خوان الکترونیکی را طراحی و ساخته است( ویکی پدیا،2011).
در سال 1993 شرکت دیجیتال بوک57 کتاب های الکترونیکی را بر روی فلاپی دیسک با فرمت دی بی اف58 به بازار عرضه می کرد. در این سال جایزه هوگو59 برای بهترین رمان به متنی رسید که به صورت الکترونیکی بر روی سی دی رام بود. این متن توسط فردی به نام براد تمپلتون60 نگارش شده بود. اتفاق دیگر این سال آغاز پروژه ای به نام بیبلی‌یو‌بایت61 بود که افراد دست‌اندر‌کار در این پروژه کتاب های دیجیتالی را به صورت رایگان بر اینترنت قرار دادند‌( ویکی پدیا،2011). در این سال زهور کلمث زاپاتا62 اولین نرم افزار برای خواندن کتاب های رقومی را ایجاد و اولین کتاب رقومی با عنوان قتل بررسی شده به عنوان یکی از هنرهای زیبا63 را از توماس د کوئینسی64 را منتشر کرد( فهیمی فر،1388، ص17)
در سال 1995 شرکت آمازون65 مبادرت به فروش کتاب های چاپی بر اینترنت کرد.
مجله وایرد66 در سال 1998 از انتشار بوک2.067 يا «فناوري كتاب الكترونيكي» خبر داد. در این سال فردی به نام کیم بلاگ68 برای کتاب های الکترونیکی، شماره آی اس بی ان69 اخذ کرد و در جهت بازاریابی این نوع کتب اقدام کرد. همچنین اولین دستگاه های کتاب خوان الکترونیکی با عنوان راکت ای بوک70 و سافت بوک71 وارد بازار شد.
در سال 1999، اولین کتاب الکترونیکی با برنامه راکت ای بوک ریدر72 عرضه شد که در یک زمان کارهای متفاوتی انجام می داد. داستان مونیکا73 نوشته آندره مورتون، اولین کتابی بود که در آن زمان برنز74 و نوبل75 بر روی این نرم افزار به بازار عرضه کردند. این امر نشان داد که این ابزارها با هدف جذب عامه مردم روانه بازار شده است( دیگان و تانر،1382، ص115).
در سال 1999، كتاب الكترونيكي نوامدیا راکت76 منتشر شد. در 14 مارس 2000، استفان كينگ77 كتابي الكترونيكي تحت عنوان بولت د رایدینگ78 منتشر كرد كه در روز اول به فروش 000/400 نسخه دست يافت، اما ظرف 48 ساعت متن رمز شده آن شكسته شد، به طوري كه در سايت هاي مختلف نفوذ79 قابل دستيابي بود( یعقوبی، 1381).
در اواخر 1990، موسسه ملی استانداردها وفناوری گردهمایی ویژه کتاب های الکترونیکی80 را برگزار کرد که بیش از 100 ناشر ، شرکت های نرم افزاری اصلی تولیدکنندگان کتاب های الکترونیکی در آن شرکت کردند و نیز در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، جوایزی به محتوا و طراحی کتاب های الکترونیکی اهدا شد. در نهایت در پایان این دهه، نمونه های بسیاری از کتاب های الکترونیکی برای استفاده با دستیار الکترونیکی شخصی به بازار آمد(آن هاگس، 2003).
در سال 2000 استفان کینگ به ارائه کتاب در فایل دیجیتال که تنها قابل خواندن بر روی رایانه ها بود، پرداخت.
در سال 2001 اولین وب سایت فروشنده کتاب الکترونیکی به زبان اسپانیایی توسط شرکت تودو ای بوک81 ایجاد شد( فهیمی فر،1388، ص17-18).
رندوم هاوس و هارپر کولینز82 در سال 2002 شروع به فروش نسخه های رقومی عناوین موجود به زبان انگلیسی کردند.
اواخر سال 2004 پروژه ای راه اندازی شد که گوگل83 را درگیر دیجیتال سازی میلیون ها کتاب از کتابخانه های تحقیقاتی اصلی از دانشگاه هاروارد، دانشگاه میشیگان، دانشگاه استانفورد، و کتابخانه عمومی نیویورک در ایالات متحده آمریکا به مانند کتابخانه بودلیان84 در دانشگاه آکسفورد کرد.
رگ کار85 کتابدار دانشگاه آکسفورد شرحی از این پروژه را بیان نموده است: به خاطر محدودیت های مربوط به حق مولف و مالکیت حقوقی و معنوی یک اثر، توافقی میان گوگل و آکسفورد در زمینه تبدیل متونی که حق مولف آن ها به اتمام رسیده و در حوزه عمومی کار شده اند و با تاکید بر کتبی که قبل از سال 1920 منتشر شده، منعقد شد. این پروژه به منظور پردازش و اسکن متون، برنامه ای را پایه ریزی کرد که منجر به تولید 10000 عنوان کتاب الکترونیکی در هر هفته بود. در فرایند اسکن کتاب چاپی سعی شد که دو نسخه از هر کتاب تهیه گردد، به گونه ای که یک نسخه آن به گوگل و نسخه بعدی به آکسفورد تعلق داشت. تمهیداتی که در نسخه گوگل انجام شده، به گونه ای بود که علاوه بر نمایه سازی هر

پایان نامه
Previous Entries مقاله با موضوع کتاب الکترونیکی، کتاب الکترونیک، اعضای هیات علمی، کتاب های الکترونیکی Next Entries مقاله با موضوع کتاب های الکترونیکی، کتاب الکترونیک، کتاب الکترونیکی، کتاب درسی