مقاله با موضوع جامعه اسلامی، نهج البلاغه، مذهب شیعه

دانلود پایان نامه ارشد

یا همه ما مانند بعضی از جاهلان وهابیت باید به جان هم بیفتیم؟ اینها سوالاتی است که هیچ وقت پاسخ مستدلّ و معقولی درباره آن نشنیده ایم… .
البته گروهی از وهابیت هم هستند که با این عملیات های انتحاری و کشت و کشتار ها مخالفند و نباید به قول معروف همه را با هم یک کاسه کرد. امیدوارم وهابیت مانند این گروه که از خودشانند، از افکار جامد و خشک خویش دست بردارند و به فکر اتحاد جامعه اسلامی و بحث و تبادل نظر بیفتند ان شاء الله.
تا به اینجا بحمد الله توانستیم بخش مهمی از اشکالاتی که بر سند یا دلالت حدیث غدیر وارد شده منعکس کنیم گرچه هنوز شبهاتی باقیست که لازم است در مجالی دیگر به آن بپردازیم.

جمع بندی ونتیجه گیری
واقعه غدیر، یکی از وقایع مهم تاریخی اسلام است که از نظر نقلی اثبات گردید .
از نظر عقلی نیز برای حفظ و صیانت شریعتی چون دین اسلام که پیامبر خاتم آن را آغاز نمود، باید جانشینانی صالح انتخاب می شدند تا در طول تاریخ این فرهنگ عظیم بماند و دستخوش تغییر نگردد.
غدیر صحنه علنی منصوب کردن حضرت علی و امامان پس از او به دستور خداوند است به همراه اعلام رسمی پیامبر اسلام برای رفع هرگونه شک و شبهه و بلاتکلیفی در هدایت مسلمین تا روز قیامت و در حضور چندین هزار نفربود.
در این نوشتار به دنبال اثبات امامت و ولایت امام علی از نظر حدیث غدیر و پاسخ به شبهات آن بودیم، که در تحقیق با مراجعه به منابع قدماء و متأخرین، نظرات شیعه واهل سنت بررسی گردید ونتیجه ی آن تلاش به این شرح می باشد:
ابتدا نمای کلی از این تحقیق، این مجموعه متشکل از سه فصل، یک مقدمه، یک نتیجه و یک چکیده می باشد، که در هرفصلی چند گفتار تنظیم شده این فصل ها به ترتیب در موضوعات ذیل آمده:
فصل اول کلیات و مفاهیم، فصل دوم تبیین و دلالت حدیث غدیر، فصل سوم پاسخ به شبهات و ودر آخر، نتیجه به عنوان خاتمه آمده است.
در مقدمه اهمیت موضوع بیان گردید، زیرا مساله ی امامت وخلافت پیامبر اسلام و به تبع آن حاکمیت دینی از مهم ترین مباحث تاریخی اسلام بوده است ولذا در هر برهه از زمان سیلی کثیری از شبهات و اشکالات متوجه موضوع امامت وغدیر می شود واما در گفتار کلیات فصل اول، بعد از تببین موضوع، پیشینه تحقیق، سوال اصلی، سوالات فرعی و فرضیه ها به اصل “امامت” و جایگاه “امام”‌در تفکر اسلامی اشاره شد که ولی خدا نسبت به مردم در تمام شؤن زندگی بر آنها اولویت دارد، به دنبال این بحث در گفتار دوم، وارد واژه شناسی شدیم که در این قسمت واژه های غدیر خم، مولی و شبهه در لغت واصطلاح بررسی گردید.
در فصل دوم در راستای تبیین سند ودلالت حدیث غدیر، ابتدا شرح اصل حدیث مورد توجه قرار گرفت زیرا در بین نقل شیعه این روایت بگونه های متفاوتی نقل شده است که البته همه ی آنها دارای وجه مشترکی هستند واما در باب سند بعد از نام بردن از راویان ومولفان وعلمای زیادی که این روایت را نقل کرده اند ثابت کردیم که حدیث در نزد شیعه واهل سنت متواتر است و هیچ خدشه ای به آن وارد نیست ؛و درباب دلالت حدیث هم باتوجه به قرائن زیاد وهمچنین بررسی معنای واژه ی مولی به خوبی ثابت شد که حدیث کاملا بر امامت امیرالمؤمنین ونصب ایشان دلالت دارد.
وآنچه به عنوان فصل نهایی و آخری تحقیق مطرح شد با توجه به اشکالات وارد شده در برخی از کتب مخالفان مثل کتاب اصول مذهب شیعه اثنی عشری از القفاری ومنهاج السنه از ابن تیمیه وافراد دیگر به دوشبهه از شبهات سندی و سیزده شبهه دلالی پاسخ داده شد. ودر نهایت بعنوان خاتمه، نتیجه گیری پایان نامه نگاشته شد.
از این پژوهش نتیجه های ارزنده ای بدست آمد.
تواتر و صحّت آن را همه قبول دارند، و علما بدون توجه به این سرو صداها، نسبت به اعتبار تمام آن، تصریح کرده اند، لذا در این مسأله اجماع وجود دارد و جای بحث و جدال برای آنان باقی نگذاشته است.
همه احادیث غدیر خم که از زبان راویان مختلف و طرق روایی متعدد بیان شده کانون اصلی و اساسی آنها بیانگر یک موضوع است و آن این که پیامبر خدا در آخرین سفارش و در موقعیتی بسیار حساس و در حضور جمعیت فراوان از تمام گروه های مسلمان فرموده است: «من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من…» در نتیجه خبر غدیر از جرگه اخبار متواتر لفظی به شمار می آید.
اخبار حادثه غدیر خم نشان می دهد، سبب نزول دو آیه کریمه تبلیغ و اکمال در چه زمانی و مکانی و شرایطی نازل شده اند و شناخت به این مطلب فضای معنایی و محتوایی واژگان دو آیه شریفه را روشن می کند، از جمله این که پیامبر گرامی پیش از ابلاغ وحی چرا هراسان از انجام این مأموریت بوده است و چگونه به سرانجام رساندن این رسالت الهی به اکمال دین و اتمام نعمت پروردگار می انجامد.
با مراجعه به آثار علمی اعم از لغت و تفسیر و تاریخ و مشاهده آراء و انظار اندیشمندان عرب، ادعای برخی از علمای عرب مانند آلوسی و دیگران کاملا باطل می‌شود، چرا که یکی از مشکلات اساسی پیروان مکتب خلفا در عدم پذیرش حدیث غدیر، تفسیر کلمه مولی به اولی است، و شما مشاهده کردید که تفسیر کلمه «مولی» به معنای «اولی» نه تنها منعی ندارد ؛ بلکه افراد زیادی همین معنی را از آن در یافته و در مقام کاربرد هم هیچ ایرادی ندارد و دانشمندان بزرگ لغت و تفسیر اهل سنت از قرن دوم هجری تا کنون بر این مطلب تصریح کرده‌اند.
ازجمله مهمترین نتیجه گیری این پژوهش موارد زیر می باشد.
1-حدیث غدیر، ولایت وامامت حضرت علی را اثبات می کند.
2-اعتقاد به امام واصل امامت پس از نبوت از جمله اصول اعتقادی دین است.
3-قرائن وشواهد مقامیه و مقالیه‌ای در کلام پیامبر اسلام هنگام بیان حدیث غدیر وجود دارد که دلالت می کند مراد از کلمه مولی، ولایت و اولویت آن حضرت به تصرف در امور مسلمانان بوده نه اینکه صرف محبت و دوستی باشد، وحدیث غدیر به خوبی بر امامت و ولایت حضرت علی با استدلالهای محکم و قرائن فراوان دلالت دارد.
4-اشکالات وارده بر حدیث غدیر بی اساس می باشند.
اما در آخر متذکر می شویم که این نوشتار به خواست و لطف و فضل و توفیق خدای متعال وعنایات ولی عصر در تاریخ 26/3/1393 به اتمام رسید.
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین.
فهرست منابع و مآخذ
قرآن
نهج البلاغه
1. إبن أبی شیبة الکوفی، عبد الله بن محمد، الکتاب المصنف فی الأحادیث والآثار، تحقیق کمال یوسف الحوت، الریاض: مکتبة الرشد، 1409 هـ ق.، الطبعة الأولى.
2. ابن اثیر، مبارک بن محمد، الکامل فی التاریخ، بیروت : دارالکتب العربی، 1420هـ ق.

پایان نامه
Previous Entries مقاله با موضوع عربستان سعودی، ظرفیت پذیرش Next Entries منبع تحقیق درمورد تسهیلات بانکی، اجاره به شرط تملیک، مشارکت مدنی، تسهیلات بانک