دانلود پایان نامه درمورد پلاسمایی، مدل ریاضی، دی اکسید کربن

دانلود پایان نامه ارشد

رنگده را نشان می دهد “دین، جنی،1385 ، ص16”.

جدول2- 1.تقسیم بندی گیاهان رنگزا بر اساس قسمت های رنگده
قسمت های رنگده
گیاه
برگ
حنا، سماق، وسمه، نيل، توسکا، بابونه، اکاليپتوس، ون، گردو، قاصدک، نارون قرمز، مو، توت، انجیر
گل
گل یاس، ختمی، بابونه، جعفری، نرگس زرد، کاسنی، قاصدک، زعفران، گل جعفری
گلبرگ
گلرنگ (زرد، قرمز مايل به صورتی)
پوست ميوه
گردو، انار، پياز، پوست جفت
پوست چوب
آکاسيا (کاچ)، توسکا، زرشک، اکاليپتوس، ون، گيلاس، نارون قرمز
مغز چوب
چوب برزيل، توت سفيد، بقعم، توت آمريکايي، صندل
ميوه
سماق(قرمز روشن)، توسکا، آناتو، هلیله و تمشک
ساقه
بابونه، سرخس عقابی، چنار، اسپرک، چوب زرد
شاخه
توسکا، آلوچه، چنار، اسپرک، چوب زرد، سرخس عقابی
ریشه
روناس، چغندر قرمز، آلکانت، زرد چوبه، شیرین بیان، ترشک
بخش فوقانی
هويج، زردک، کاه، جاروب رنگرزان، اسپرک، گل هميشه بهار، کاسنی، گزنه
تمام گياه
بلوط، ريواس، سماق (بجز ريشه)، تمشک، ترشک، علف طلايي

2- 2- 2 تقسیم بندی گیاهان رنگزا بر اساس فام رنگی
بیشتر رنگ هایی که از گیاهان بدست می آیند در محدوده زردها، قهوه ای مایل به زرد و قرمز قرار می گیرند و منابع موجود برای بدست آوردن این شیدها به وفور یافت می شوند “دین، جنی،1385، ص16”. برخی از رنگ های مورد استفاده در فرش عبارتند از لاکی روناس، لاکی قرمز دانه، لاکی گل خاری، لاکی گل ناری، دوغی، عنابی، زرشکی، شرابی، قهوه ای سیر و روشن، دارچینی، نخودی، بادامی، کرم، کرم خاکی، زیتونی روشن و سیر، ماشی، شویدی، برگ سنجدی، سبز سیر و روشن، انواع آبی از روشن تا سورمه ای، نقره ای روشن و سیر، موشی، بژ کاشان، هله ای، ترمه ای، خاکی، طلایی، مشکی، سفید، حلوایی، صورتی و …. همچنین ممکن است یک رنگ را در مناطق مختلف قالی بافی، با نام های مختلفی بشناسند “حیاتی ،1384، ص 60- 61”. جدول شماره (2-2) تقسیم بندی گیاهان رنگزا بر اساس فام رنگی را نشان می دهد “امیری ،1386، ص16”.

جدول 2-2. تقسیم بندی گیاهان رنگزا بر اساس فام رنگی
شید رنگی
نام گیاه
آبی
وسمه، نيل
قرمز
روناس، چغندر، سماق(ميوه)، چوب برزيل، گلرنگ، کاه زرد، گل گاوزبان
نارنجی
پوست پياز، هويج (ريشه)، زرشک، ياس (شاخه جوان)، زرد چوبه (قليا)، آکاسيا، آناتو، ريواس (زرد- نارنجی)، سماق (پوست)
قهوه ای
پوست گردو، سماق (برگ)، بلوط (پوست)، گل قاصدک (ريشه)، اکاليپتوس (پوست)، حنا، صندل (چوب)
صورتی
توت فرنگی، گيلاس، تمشک،
سبز
اسفناج (برگ)، ياس (گل)، بابونه (ساقه)، گل کوکب کوهی (برگ و ساقه)، بادام (برگ)، ون کوهی، کاسنی (گل)، گزنه (سبز مايل به زرد)
زرد
اسپرک، زعفران، گل رنگ، بومادران، پياز، بابونه(گل)، زرشک، جعفری، توت سفيد، زرد چوبه، سرو کوهی، توت آمريکايي، نرگس زرد، انار، سنجد تلخ، قاصدک ، بلوط،گل و پوست درخت انار، پوست درخت گردو
بنفش
ختمی، تمشک (دانه)
ارغوانی
بقعم، اقطی (ميوه)، آلکانت
سياه
بقعم با دندانه آهن، گال بلوط با آهن، پوست درخت گردو
خاکستری
پوست درخت انار، پوست درخت گردو

2-2-3 تقسیم بندی گیاهان رنگزا بر اساس روش کاربرد
1. رنگ هاي که دارای تانن می باشند: آن هايي هستند كه براي پیوند رنگ به ليف نيازي به دندانه ندارند مانند رنگ حاصل از كاج و گردو. تعداد این گروه نسبتا كم است.
2. رنگ هاي افزايشي: يا رنگ هاي دندانه اي كه براي پیوند به ليف، نياز به يك دندانه دارند، مانند رنگ هاي حاصل از روناس، كشينل و اسپرك. اين گروه رايج ترين نوع رنگ مي باشند.

3. رنگ هاي خمي: سومين گروه رنگ هاي طبيعي هستند و شامل نيل و وسمه مي باشند. اين رنگ ها محلول در آب نيستند و براي حل شدن نياز به يك قليا در خم رنگرزي دارند. اكسيژن از طريق يك فرآيند شيميايي به نام احيا، زدوده مي شود.

2-3 روش های نوین رنگرزی
فرآيند رنگرزی منسوجـات انرژي زيادي را مصرف مي كنند. اين فرآيندها مواد شيميايي مورد نظر را براي كمك، شتاب بخشي يا كند كردن روند فرآيند مورد استفاده قرار داده و مي بايست از حرارت بالا براي انتقال مواد از محلول محيط فرآيند به سطح كالاي نساجي در زمان قابل قبول اقدام نمايد. هدف فرآيند هاي جديد كاهش انرژي مصرفي و استفاده كم از مواد شیمیایی است “حدادیان تفت،1387”. همچنین رنگرزي الیاف طبیعی با استفاده از مواد رنگزاي طبیعی با توجه به چند مرحله اي بودن فرآیند شامل عصاره گیري، دندانه دادن الیاف و نهایتا رنگرزي بسیار پرهزینه بوده و مدت زمان زیادي نیاز است تا فرآیند بطور کامل انجام شود. تحقیقات گسترده اي به منظور کاهش هزینه هاي
رنگرزي سنتی در سالهاي اخیر صورت گرفته است. این تحقیقات نشان می دهند که استفاده از تکنولوژی هاي نوین و پیشرفته می تواند بطور چشمگیري هزینه هاي رنگرزي سنتی را کاهش دهد ” آقایی- اکبری،1390″. از جمله این روش ها می توان استفاده از امواج مافوق صوت، رنگرزي مایكروويو، تكنولوژي پلاسما، دي اكسيد كربن فوق بحرانی و رنگرزي الكتروشيميايي را نام برد.

2- 3- 1 روش مایکروویو
مایکروویوها امواج الكترومغناطيسي هستند كه محدوده فركانس آنها در محدوده بين 1,000 تا 100,000,000 مگاهرتز است. مايكروويوها بدين نام ناميده مي شود چرا كه تعريف آنها بر اساس طول موج آنها بوده و مايكرو اشاره به ريز دارد. به عبارت ديگر طول موج هاي اين امواج كوتاه و در محدوده بالاي فركانس می باشند.

2- 3- 1- 1 رنگرزی مایکروویو
رنگرزي مايكرويو بر روي خواص دي الكتريك و حرارتي تاثير مي گذارد .خاصيت دي الكتريك به خواص ذاتي الكتريكي اشاره دارد كه بر روي رنگرزي با چرخش دوقطبي رنگ و تاثير ناحيه مايكروويو روي دو قطبي ها روي مي دهد. محلول هاي رنگ دو جزء دارد كه قطبي هستند و اين حالت در ميدان مايكرويو و با فركانس بالا و محدوده 2450 مگاهرتز روي مي دهد. اين حالت بر انرژي ارتعاشي در مولكول هاي آب و مولكول هاي رنگ تاثير مي گذارد. مكانيزم ايجاد حرارت در جريان هدايت يوني ايجاد مي گردد كه يك نوع مقاومت حرارتي است. بر اساس شتاب يون ها در ميان محلول رنگ، برخود بين مولكول هاي رنگ و مولكول هاي ليف به وجود مي آيد. دندانه به نفوذ و جذب عمقي رنگ روي ليف كمك مي كند. اين رويداد فرآيند مايكروويو را برتر از تكنيك هاي مرسوم رنگرزي مي كند “حدادیان تفت،1387”.
ضمن تحقیقی که توسط توکلی و ملاحسینی، برای ” رنگرزی کالای پشمی با رنگزای روناس به کمک امواج مایکروویو” انجام گرفته است، نتایج نشان می دهند که با استفاده از امواج مایکروویو در رنگرزی می توان، ضمن کسب فام هایی شفاف تر و درخشان تر و بدون تفاوت چندان در ثبات های شستشویی و نوری به یکنواختی مناسب رسیده و در عین حال در زمان و انرژی که فاکتور مهمی در صنعت به حساب می آید صرفه جویی کرد ” توکلی، ملاحسینی،1386، ص 126 ، 135″.

2- 3- 2 تکنولوژی پلاسما
تعريف فيزيكي پلاسما عبارت است از يك گاز يونيزه شده كه داراي شارژ يوني منفي و مثبت مساوي مي باشد. امروزه اين واژه به عنوان روش تخليه الكتريكي در ميان يك گاز شناخته مي شود و شامل مخلوطي از يون هاي مثبت و منفي، الكترون ها، راديكال هاي آزاد، تابش هاي ماوراء بنفش و انواع مختلفي از مولكول هاي تحريك شده الكتريكي مي باشد. بنابراين، عمليات پلاسماي گازي متفاوت بر اساس نوع گاز يا گاز هاي مورد استفاده مثل هوا ، آرگون و … مي باشد. هر نوع پلاسماي گازي شامل يك مجموعه مخلوط و گوناگون است كه مي تواند با الياف نساجي موجود در ناحيه پلاسما فعل و انفعال داشته و منجر به توليد روش هاي گوناگوني از عمليات هاي فعال در سطح الياف گردد. طبيعت ساختار گاز، نوع ليف نساجي، و پارامتر هاي ماشيني مثل فشار اتاقك پلاسما، در جه حرارت و زمان و فركانس و قدرت ذخيره الكتريكي مي تواند منجر به تنوع در نوع تغييرات ليف گردد.

2- 3- 2- 1 اصول فرآیند پلاسما
پلاسما ممكن است در آزمايشگاه و با استفاده از تخليه غير الكتريكي مثل روش هاي حرارتي، امواج ضربه اي16، واكنش هاي شيميايي با انرژي آزاد شده بالا، تابش هسته اي توسط فوتون هاي داراي انرژي بالا، تششع گاما يا آلفا بدست آيد. هرچند براي عمليات پلاسما در نساجي فقط روش هاي تخليه الكتريكي مورد استفاده قرار مي گيرد. پلاسما يك گاز جزئي يوني شده شامل يون ها، الكترون ها، اتمها و گونه هاي خنثي مي باشد. براي قادر سازي گاز به يونيزه شده در يك روش قابل كنترل و كيفي، فرآيند در شرايط خلا انجام مي پذيرد. محفظه ايجاد خلا ابتدا با استفاده از دمنده هاي چرخشي و پمپ هایي با قدرت بالاي تخليه به فشار خلاء پائين يا متوسط در محدوده 2- 10 تا 3- 10 مي رسد. سپس گاز بدرون محفظه با لوله هاي كنترل كننده با حجم بالا وارد محفظه مي گردد. اگر چه مي توان از گاز هاي مختلف استفاده نمود ولي عموما از گاز هاي اكسيژن، آرگون، مونواكسيدکربن استفاده می شود “حدادیان تفت،1387”.
عملیات پلاسمایی در دمای پایین یک روش اصلاح سطح فیزیکی دوستدار محیط زیست می‌باشد که می‌تواند بعنوان جایگزین روشهای شیمیایی به منظور اصلاح سطح الیاف پشمی مورد استفاده قرار گیرد. در اصلاح سطح توسط عملیات پلاسمایی، تغییرات و اصلاحات فقط محدود به سطح ماده پلیمری می‌شود و توده لیف دچار تغییر نمی‌شود “Montazer.M.,et ,al.2009″. کاربرد عملیات پلاسمایی باعث افزایش چسبندگی سطوح، بهبود قابلیت ترشوندگی، بهبود قابلیت رنگپذیری و بهبود ویژگیهایی ساختاری لیف می‌شود Cai.Z., Qiu.Y. 2008″”. انجام عملیات پلاسمایی روی سطح الیاف پشمی باعث افزایش نفوذ پذیری الیاف پشمی در مقابل مایعات خواهد شد که در نتیجه می‌توان رنگرزی را در دمای پایین‌تری انجام داد “Kan.C.,Yuen.C.W.M. 2006”.
طی تحقیقی که حسین بارانی بر ” تاثیر عملیات پلاسمایی در رنگرزی الیاف پشم با رنگزای طبیعی روناس در حضور لستین17″ انجام داده است، نتایج نشان می دهد که: عملیات پلاسمایی منجر به افزایش نفوذ پذیری سطح لیف گردیده و مدت زمان اولیه رنگرزی را کاهش می‌دهد. لستین صنعتی مورد استفاده توسط دو روش شیمیایی هیدروکسیله کردن و استیله کردن اصلاح گردید. روش شیمیایی استفاده شده روش هیدروکسیله- استیله دارای نتایج نامطلوبی می باشد به دلیل اینکه مقدار قدرت رنگی را نسبت به نمونه‌ لستین استیله شده کمتر افزایش می‌دهد و نمونه استیله شده قدرت رنگی را به اندازه 25 درصد افزایش می‌دهد. نتایج تجربی بدست آمده از نمونه‌های رنگرزی شده با روناس کاملا منطبق بر مدل ریاضی دو جمله‌ای می‌باشند و نتایج حاصل از آنالیز واریانس یک طرفه18 نشان می‌دهد که مدل ریاضی ارائه شده برای رنگرزی لیف پشمی اصلاح شده با پلاسما در حضور لستین با روناس یک مدل معنی‌دار می‌باشد به دلیل اینکه فاکتور احتمال برابر با 0001/0 می‌باشد. علاوه بر این، آنالیز نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که داده‌های تجربی با نتایج تخمین زده شده دارای تطابق مناسب می‌باشند. پارامترهای دمای رنگرزی، زمان رنگرزی، غلظت لستین، مدت زمان عملیات پلاسمایی، روش رنگرزی و برهمکنش‌های آنها دارای تاثیر معنی‌دار بر قدرت رنگی الیاف پشمی اصلاح شده با پلاسما در حضور لستین دارد. در شرایط بهینه پیشنهادی رنگرزی الیاف پشمی دمای رنگرزی برابر با 79 درجه سانتیگراد می‌باشد “بارانی ،1392”.
در تحقیق دیگری که توسط قرآن نویس و همکاران بر روی ” تاثیر پلاسما بر خواص رنگی پشم طبیعی با رنگزای روناس و امکان جایگزینی پلاسما به جای دندانه کردن کالا ” صورت گرفته است؛ نتایج حاصل نشان می دهد که قدرت رنگی و ثبات نمونه های رنگرزی شده پس از عملیات پلاسما شدن بهبود یافته است و پلاسما برای رنگرزی پشم طبیعی به عنوان یک جایگزین مناسب برای دندانه کردن کالا می باشد. همچنین آزمون شمارش ضد باکتری نیز برای تعیین کارایی ضد باکتری پلاسما انجام گرفت که نتایج حاکی از آن بود که نمونه ها از خواص ضد باکتریایی خوبی برخوردار بودند ” Ghoranneviss.M. et,al.2010″.

2- 3- 3 دی اکسید کربن فوق بحرانی
آب يك ماده اوليه ارزشمند است كه براي هميشه در دسترس نخواهد بود و مي بايست

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه ارشد رایگان درباره رفتاري، ، شهرنشينان Next Entries دانلود پایان نامه درمورد دی اکسید کربن، جمع آوری اطلاعات