دانلود پایان نامه درمورد محله حصار، احمد شاه قاجار، استان لرستان

دانلود پایان نامه ارشد

فارسي) و (مؤسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران) پتانسيل فرهنگي خوبي را براي منطقه رقم زده اند. همچنين سراي محله كاشانك كه از سال 87 شروع به كار كرده است با اجراي كلاس هاي آموزشي مختلف در ارتقاء سطح فرهنگي منطقه نقش بسزايي داشته است. از لحاظ عمراني فعاليت هاي در خور تحسين در منطقه انجام شده است از جمله احياي پارك رحمان آباد. در اين منطقه آلونك هايي وجود داشت كه باعث زننده بودن منظر شهري بود و از جمله باعث فرسايش خاك شده بود. لذا شهرداري منطقه در دو فاز مختلف براي حفظ طبيعت ارتفاعات تهران كاربري فضاي سبز را در اين محل در دست اجرا دارد و همچنين اتفاق خوب ديگر آن كه در اين منطقه نخستين ساختمان انرژي در حال احداث مي باشد. هدف از ساخت اين بنا نمايش آن و آموزش شهروندي در به كارگيري انرژي هاي تجديدپذير بوده است. كاربري اين ساختمان كه مالكيت دولتي دارد براي استفاده علمي و آموزشي است. شهروندان در اين مكان ضمن آشنايي با روش هاي نوين تأمين انرژي هاي تجديدپذير و جايگزين از راه هاي هدر رفت انرژي آگاه شده و راه هاي مقابله با آن را مي آموزند. از عناصر ساخت مجموعه مي توان به آبگرمكن هاي خورشيدي، پانل ها و كلكتورهاي خورشيدي، عايق بندي ساختمان كه ديوارهاي اين بنا از كاه فشرده بود كه از بيرون عايق شده است و كمترين سرما و گرما به ساختمان نفوذ نمي كند و همينطور تجهيزات ذخيره آب اشاره كرد. از مراكز مهم ديگر منطقه مي توان شوراياري كاشانك را نام برد كه با تشريك مساعي با شهرداري منطقه در بالا بردن سطح فرهنگي و اجتماعي و عمراني منطقه فعاليتهاي خوبي داشته است. به لحاظ ديپلماتيك چندين سفارت در منطقه وجود دارد. به طور كلي منطقه كاشانك به لحاظ آن كه بلندمرتبه سازي كمتر در اين منطقه روي داده است از نظر مديران شهري منطق هاي در خور تحسين مي باشد. در ذيل ليست مراكز اداري و آموزشي و فرهنگي و درماني و مخابراتي و خدماتي و سياسي و مالي منطقه كاشانك آورده شده است.. ( سند هويت محله کاشانک ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-23 محله حصار بوعلي :
حصار بوعلي محله اي است در سه کيلومتري شرق تجريش که در حال حاضر از سمت شمال به ضلع جنوبي باغ منظريه و از سمت جنوب به ضلع شمالي بزرگراه صدر و از سمت غرب به خيابان کامرانيه ( بازدار) و از سمت شرق به اراج (لنگري) منتهي مي شود. ( نقشه شماره 20-3 ) . مساحت اين محله 094314/1 ، و جمعيت کل محله 997 هزار نفر مي باشد . زمان شکل گيري اين محله دقيقا مشخص نيست و به حدود سده هاي 5 و 6 باز مي گردد، اما در تاريخچه اين محله به داستاني از بوعلي سينا بر مي خوريم که در آن زمان شاهزاده اي به نام همايون در اين محل زندگي ميکرده و بوعلي سينا در سفري که از گرگان به سمت ري داشته در مسير سفر اين محل را براي توقف انتخاب مي نمايد و اين توقف مصادف با بيماري شاهزاده مي شود که با درمان ايشان توسط بوعلي سينا به دستور شاهزاده نام اين محله به حصار بوعلي تغيير مي يابد و کلمه حصار آن نيز بخاطر حصارهايي بوده که در اطراف اين محله وجود داشته است افراد مؤثر در شکل گيري اين محله کشاورزان و باغداران بوده اند و رشد جمعيتي اين محله از زمان ساخت کاخ نياوران که در محل قبلي کاخ احمد شاه قاجار بوده، آغاز گرديده است. ( سند هويت محله حصاربوعلي ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) . نقشه شماره20-3 نقشه محله حصار بوعلي

حصاربوعلي قنات هاي متعدد داشته از معروف ترين آنها قنات ملک آباد در خيابان شهيد باهنر بوده که در حال حاضر کارايي ندارد اما برخي از ديگر قناتها در حال حاضر فعال هستند مانند قنات ميرزا علي در شرق محله و قنات تکيه آقا در غرب محله . از طوايفي هايي که در ابتدا به اين محل آمده اند مي توان به نظرها، ناطقيان ها، اقدسي ها، يزدانيان ها، وسيفان ها که از سمت آهار (رودبارقصران )و قره گوزلوها که در زمان قاجاريه از سمت همدان به اين محل آمده اند اشاره نمود. در اين محل يک حمام و چندين قنات وجود داشته است و ميدانگاه اصلي اين ده از ابتدا در جلوي مسجد جامع حصار بوعلي بوده و در حال حاضر خيابانهاي اصلي اين محل خيابان نياوران، مهماندوست، کامرانيه، فرمانيه و پاسداران است که در گذشته نيز اين خيابانها وجود داشته و با اسامي ديگر خوانده مي شده است. اين محله از معدود محلاتي است که هرسه قشر اعيان، متوسط، و فقير در آن به چشم مي خورد. ناگفته نماند که در زمان ناصرالدين شاه دو پزشک معروف به نام هاي ميرزا علي دکتر و حکيم طولوزان در اين محل اقامت داشته اند و نيز تکيه حصار بوعلي که يکي از ابنيه هاي تاريخي شميران و داراي معماري بسيار زيبا و نقاشي هاي ارزشمندي مي باشد نيز در اين محله واقع شده است ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-24 محله محموديه :
درگذشته محموديه شامل آبادي و باغ هايي بوده که در دو کيلومتري جنوب غربي تجريش و يک کيلومتري غرب خيابان وليعصر قرارداشته و اکنون به صورت مثلثي درآمده که از غرب به زمين هاي اوين، از شمال به خيابان زعفرانيه، از جنوب به بزرگراه شيخ فضل الله نوري و از شرق به اراضي حاج محمود کشتکار و خيابان وليعصر محدود مي شود (سند هويت محله محموديه ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) . در خصوص زمان شکل گيري و وجه تسميه اين محل دو نقطه نظر وجود دارد :
1 ) اين محله در زمان رضا شاه پهلوي بوجود آمده است و شخصي به نام محموديه ساکن قديمي اين محله بوده، که در زمان شکل گيري اين محل زحمات بسيار زيادي براي اين محله کشيده است .
2 ) در زمان محمد شاه قاجار، پدر ناصر الدين شاه، در محموديه قصري براي شاه ساخته شد که نامش را محموديه گذاشتند اما به شاه وفا نکرد و به محض اينکه شاه وارد قصر جديدش شد دار فاني را ودا گفت و قصر محموديه متروکه ماند. اين محدوده قبل از آنکه به نام محموديه نامگذاري شود عباسيه نام داشت و دليلش آن بود که به وزير محمد شاه به نام حاج ميرزا آقاسي که نام کوچکش عباس بود تعلق داشت. بعدها اعلاء الدوله باغ عباسيه را خريد و به نام پسرش محمود خان علاميه احتشام السلطنه آنجا را محموديه ناميد و بعد از آن نيز بخش هايي از زمينهاي محموديه را حاج امين الضرب، تاجر ثروتمند عصر ناصرالدين شاه خريداري کرد و در سال 1379 اولين کارخانه مولد برق جهت روشنايي محموديه در چهار راه دکتر حسابي توسط حاج محمود کشتکار تاسيس گرديد ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
نکته بسيار جالب توجه اينست که محلي که در گذشته کلا به صورت يک باغ بزرگ بوده است هم اکنون حتي يک پارک کوچک در آن موجود نمي باشد . مرز بندي اين محل از زمان شکل گيري تا به حال تغيير چنداني نداشته است و از دلايل افزايش جمعيت اين محله در گذشته آب و هواي بسيار مناسب و وجود زمين هاي کشاورزي و قنات هاي زيادي بوده که اين محله را براي زندگي مناسب ساخته است . اين محله از ثروتمندترين محلات تهران مي باشد که بسياري از رجال سياسي و ثروتمندان تهران در آن ساکنند .
ساختار جالب توجه سني اين محله که آن را از محلات ديگر شميران متمايز مي کند اينست که حدود 80 درصد از جمعيت محله را افراد مسن تشکيل مي دهند و اکثر فرزندان آنان خارج از کشور مي باشند . لازم به ذکر است که از ميدانگاه قديمي محله محموديه به نام توتستان کشتکار و يخچال طبيعي محله به نام يخچال کشتکار کوچک ترين اثري باقي نمانده است .
3-5-25 محله قيطريه :
محله قيطريه در منطقه 1 ناحيه 7 واقع شده و يكي از محلات قديمي شميرانات است كه محدوده جغرافيايي محله را بر طبق گفته بزرگان آن در قديم مي توان از سمت شمال به خيابان قيطريه و از سمت جنوب به مهر هفتم (كنوني) و از شرق به پارك قيطريه و از سمت غرب به خيابان شريعتي معرفي كرد، جمعيت کل محله قيطريه 21352 نفر مي باشد که 10680 نفر مرد و 10672 نفر زن مي باشند و 3/96 درصد افراد باسواد ، 4/6 درصد بيکار ، هستند . مساحت محله هم 1527116 متر مربع مي باشد . دليل شكل گيري اين محله را نيز مانند بيشتر محلات شميرانات مي توان كشاورزي و باغداري دانست.
افراد مؤثر در شكل گيري اين منطقه كارگراني بودند كه براي ديگران كشاورزي و يا باغداري مي كردند، در
واقع بعد از پيروزي انقلاب اسلامي تحولات گسترده اي در اين محله شكل گرفته كه باعث رشد جمعيت محله شده است. افرادي كه باعث شكل گيري اين محله شده اند اقوامي هستند كه از شهرستان بروجرد واقع در استان لرستان به اين محل آمده اند و با تشكيل خانواده، اساس و بنيان اين محله را پي ريزي نمودند.
از ساختمان هاي عمومي كه در اين محله وجود داشته مي توان به باب حمام واقع در كنار مسجد جعفري
اشاره نمود و خيابان قيطريه را مي توان به عنوان خيابان اصلي اين محله معرفي نمود. گفته شده است كه
قيطريه در قديم شكارگاه بوده و در بهار و تابستان شكارهاي كوچك و بزرگ و پرندگان فراوان در آن يافت
مي شده است. باغ قيطريه كه اكنون تنها قسمتي از آن به صورت پارك قيطريه باقي مانده، درختان كهنسال و جوي هاي آب و قناتهاي مخصوص به خود داشته و به صورت جنگلي طبيعي بوده است در رابطه با قشربندي اجتماعي اين محل در بدو شكل گيري مي توان گفت كه اهالي اين محله فقير بوده اند و مهمترين نكته اي كه درباره قدمت قيطريه مي توان گفت كشف قبرهاي باستاني اقوام آريايي است كه پيشينه ي سه هزار ساله دارد و آثاري از آهن يعني 800 تا 1200 سال قبل از ميلاد در آن بدست آمده است ( سند هويت محله قيطريه ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-25-1- موارد قوت وضعف محله قيطريه :
در مرحله اول در مورد محله قيطريه از نقاط قوت آن مي توان از افراد اثربخش محله نام برد كه به عنوان افراد معتمد محله مي توانند كمك قابل توجهي به بهبود وضعيت محله انجام دهند و با توجه به آمارهاي موجود بر حسب اينكه بيشتر افراد ساكن در محله با سواد بوده بنابراين با اجراي برنامه هاي مبتني بر محله، اين افراد مي توانند كمك هاي اثربخشي به شوارياران در جهت بهبود وضعيت محله انجام دهند. مرحله دوم وجود پارك زيباي قيطريه در محله از نقاط قوت آن به حساب مي آيد كه با توجه به قدمت بناي داخلي پارك كه امروزه تبديل به فرهنگسرا شده فرصت مناسبي در جهت آشنايي بيشتر هموطنان ايراني با اين آثار تاريخي و جذب توريست مي باشد و البته وجود بوستان هاي متعدد ديگر نيز از مزاياي اين محله به حساب مي آيد كه مي تواند مكان مناسبي براي گسترش فعاليتهاي ورزشي و ايجاد فرصت براي پيشرفت جوانان علاقه مند به ورزش باشند و يا در اين بوستانها با كمك شوراياران و يا افراد اثرگذار محله مي توان با تشكيل گردهمايي از افراد مختلف محله در جهت فراهم نمودن زمينه هاي مشاركت افراد محله در جهت فعاليتهاي اجتماعي، ورزشي، فرهنگي و يا در جهت فعاليتهاي جمعي مانند تاسيس مراكز حمايتي مانند صندوق NGO تشويق افراد محله به تشكيل قرض الحسنه و ارائه خدمات حمايتي به افراد نيازمند محله و يا ديگر فعاليتهايي از اين نوع زمينه ايجاد اعتماد را در سطح محله فراهم كرد. در مرحله بعدي به نظر مي رسد كه تعداد مراكز آموزش ( مهدكودك و پيش دبستاني) براي افراد ساكن در محله كافي به نظر مي رسد. اما آنچه به نظر مي رسد كيفيت خدمات شهري شامل بهبود وضعيت نظافت و پاكيزگي محله و جمع آوري زباله، توجه به فضاي سبز موجود در مرحله مناسب مي باشد .
اما از نقاط ضعف محله در مرحله اول با توجه به جمعيت محله كه حدود 21352 نفر بوده و تعداد 96 درصد افراد ساكن محله نيز با سواد بوده اند به نظر مي رسد كه تعداد يك كتابخانه براي استفاده همگان كافي نبوده و مي توان با احداث كتابخانه هاي ديگر فرصت مناسبي براي تشويق افراد به كتابخواني فراهم كرد و با توجه به برابري تقريبي تعداد زنان و مردان ساكن در محله به نظر مي رسد تعداد يك مركز ورزشي براي بانوان محله كافي نمي باشد. در مرحله دوم از ديگر نقاط ضعف محله مي توان از كمبود مراكز آموزشي دولتي در محله نام برد كه در واقع مراكز آموزشي دولتي پسرانه از مقطع دبستان به بعد در محله وجود ندارد و تمامي مراكز خصوصي مي باشد و احتمالاً براي افراد واقع در طبقه متوسط و رو به پايين اجتماعي ثبت نام در مراكز

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد محمدشاه قاجار، آموزش و پرورش، زمان گذشته، محله حصار Next Entries دانلود پایان نامه درمورد سفارتخانه