دانلود پایان نامه درمورد دفاع مقدس، شهروندان تهران، سلامت خانواده

دانلود پایان نامه ارشد

با عبور از ازگل ، لويزان و شرق شمس آباد به مسيل باختر (رودخانه پيروزي) مي ريزد ( سند هويت محله دارآباد ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) . سند دقيقي از زمان شكل گيري محله دارآباد در دست نمي باشد . تپه باستاني سيمين قلعه كه در جنوب دارآباد قرار گرفته به دوره ساساني و پارت ها برمي گردد و بعد از آن فقط يك نكته در خصوص مورد توجه قرارگرفتن اين محل در اسناد تاريخي به چشم مي خورد كه بر اساس آن در زمان مظفر الدين شاه قاجار، پس از مبتلا شدن شاه به بيماري سل، وي دستور ساخت كاخي را در نقطه خوش آب و هواي دارآباد صادر كرد. او دوره نقاحت خود را در اين كاخ گذراند. اين كاخ اكنون يكي از آثار باستاني به شمار مي رود كه متاسفانه به دليل بي توجهي مسئولين درحال حاضر دفتر بيمارستان مسيح دانشوري قرار گرفته است. در زمان رضا شاه با اضافه شدن چندين ساختمان به مجموعه كاخ، بيمارستاني مخصوص مسئولين دراين محل پايه گذاري شد كه هنوز مورد استفاده قرار دارد . قدمت محله دارآباد به حدود 250 سال مي رسد و محله قديمي دارآباد در منطقه كهنه دارآباد حوالي باقلازار بوده و مي توان گفت شكل گيري اين محله (باقالازار) به دليل رونق كشاورزي و دامپروري در آن بوده است كه ساكنين آن پس از مدتي به دليل نا امني محله و جهت دست يابي به منابع آبي بيشتر به محله فعلي دارآباد نقل مكان كردند. به دليل اينكه زمان شكل گيري مشخصي از محل در دست نيست اصالت اقوامي كه به اين منطقه وارد و ساكن شده اند نيز مشخص نمي باشد و اما براساس شواهد لهجه افراد قديمي اين محله به لهجه مازندراني نزديك است و به نظر مي رسد كه اقوام ابتدايي اين محله از سمت مازندران به اين محله آمده اند .
نقشه شماره 13-3 نقشه محله دارآباد

نام اين محله در ابتدا به علت وجود درختان بسيار زياد ، دارآباد گذاشته شد و در زمان پهلوي به دستور رضا شاه پهلوي نام اين محله به شاه آباد تغيير يافت و در زمان انقلاب ، اين محله دوباره به دارآباد تغيير نام پيدا كرد. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ده دارآباد به محله شهري تبديل شد كه با رشد جمعيت اين روند شدت بيشتري يافت اين در حالي است كه در محله لارك دارآباد خانه هاي زيادي هنوز بافت قديمي خود را حفظ كرده اند.
3-5-7-1 اماکن محله دارآباد :
1 ) اماکن فرهنگي :
محله دارآباد داراي دو كتابخانه مي باشد؛ كتابخانه پارك ساحلي كه در داخل پارك ساحلي واقع در خيابان هاشمي، قرار دارد و ديگري كتابخانه مسجد امام جعفر صادق كه در خيابان شهيد هاشمي، كوچه مسجد واقع شده است. كتابخانه پارك ساحلي كتابخانه اي دولتي و عمومي است كه در سال 1374 تاسيس شد و اكنون با داشتن17000 نسخه كتاب و 15000 عضو و 1000 عضو فعال به كار خود ادامه مي دهد. از ديگر اماكن فرهنگي محله دارآباد مي توان به موزه حيات وحش اشاره كرد. اين موزه دولتي در سال 1372 در خيابان پورابتهاج، خيابان موزه تاسيس شد.
مدرسه پروين اعتصامي مدرسه اي دخترانه مي باشد كه با مقاطق ابتدايي، ر اهنمايي در ايستگاه مدرسه، در خيابان شهيد اقبالي در سال 1375 تاسيس شد. اين مدرسه داراي 200 دانش آموز و 1 كلاس پيش دبستاني، 5كلاس ابتدايي و 3 كلاس راهنمايي مي باشد. مدرسه شهيد پورابتهاج نيز مدرسه اي پسرانه مي- باشد كه با مقاطع پيش دبستاني، ابتدايي و راهنمايي در ابتداي خيابان شهيد افتخاري در سال 1370 تاسيس شد. اين مدرسه داراي 250 دانش آموز و 1كلاس پيش دبستاني،5 كلاس ابتدايي و 3 كلاس راهنمايي مي باشد. در محله دارآباد دبيرستان، مراكز پيش دانشگاهي و دانشگاه وجود ندارد.
2 ) اماکن تفريحي و ورزشي :
تنها پارك محله دارآباد پارك ساحلي واقع در خيابان هاشمي مي باشد. اين پارك در سال 1384 تاسيس شده است و داراي وسايل تندرستي مي باشد. مكان تفريحي ديگر در اين محله كوه دارآباد مي باشد. اين كوه كه در واقع دامنه هاي جنوبي رشته كوه البرز مي باشد، ضلع شمالي محله دارآباد را تشكيل مي دهد و از نقاط مختلف مي توان به دامنه هاي آن راه يافت اما ورودي اصلي آن در انتهاي خيابان محبي واقع شده است. اين كوه داراي مسير هاي متعدد اصلي و فرعي براي كوه پيمايي مي باشد كه در امتداد سمت راست خيابان محبي به سمت كوه وسايل تندرستي تعبيه شده است. محله دارآباد داراي دو ورزشگاه و يك مجتمع ورزشي است؛ ورزشگاه شهداي دارآباد واقع در خيابان اصلي پورابتهاج، حد فاصل موزه حيات وحش و ايستگاه مدرسه، ورزشگاه پارك ساحلي واقع در پارك ساحلي در خيابان هاشمي و مجتمع ورزشي طاق كسري واقع در خيابان پيروز شفيعي در خيابان هاشمي مي باشد. ورزشگاه شهداي دارآباد داراي يك زمين فوتبال خاكي و يك سالن سر پوشيده مي باشد كه صبح ها ويژه بانوان و بعدازظهر ها ويژه آقايان مي باشد. مجتمع ورزشي طاق كسري داراي امكاناتي مناسب اعم از استخر، سونا، جكوزي، سالن بدنسازي و … است و ورود به اين مجتمع براي عموم آزاد مي باشد. استفاده از امكانات اين مجتمع صبح ها ويژه بانوان و بعدازظهر ها ويژه آقايان مي باشد.
3 ) اماکن تاريخي و مذهبي :
تنها مكان تاريخي محله دارآباد كاخ مظفري واقع در بيمارستان مسيح دانشوري مي باشد . اين كاخ مربوط به دوره مظفرالدين شاه قاجار بوده است كه هم اكنون به عنوان دفتر بيمارستان مسيح دانشوري از آن استفاده مي شود. محله دارآباد داراي 4 مسجد مي باشد؛ مسجد جامع دارآباد واقع در انتهاي خيابان پور ابتهاج -كوچه مسجد جامع، مسجد خاتم الانبيا واقع در خيابان پورابتهاج-ايستگاه مدرسه، مسجد باب الحوائج واقع در خيابان محبي و مسجد امام جعفر صادق واقع در خيابان شهيد هاشمي- كوچه مسجد كه اغلب اين مساجد داراي پايگاه بسيج مي باشند. از ديگر اماكن مذهبي اين محله حسينيه ملايري هاست. در اين حسينيه كه در ايستگاه مدرسه -كوچه شهيد جانپور واقع شده است در اعياد و عزاداري ها مراسم مربوطه برگزار مي شود و در زمان انتخابات مختلف اين حسينيه از پايگاه هاي اصلي راي گيري در محله به شمار مي آيد. محله دارآباد داراي يك گلزار شهدا نيز در ابتداي خيابان شهيد هاشمي مي باشد.
4 ) مراکز درماني : بيمارستان مسيح دانشوري ( يکي از سازمان هاي مردم نهاد در منطقه 1 شهر تهران ) :
مهم ترين و بزرگ ترين مركز درماني محله دارآباد بيمارستان مسيح دانشوري واقع در انتهاي خيابان شهيد پورابتهاج است. اين بيمارستان در سال 1347 به دستور شاه براي درمان بيماري هاي ريوي و سل تاسيس شد و اكنون با داشتن بخش هاي مختلف از جمله اورژانس، بخش بستري، اتاق هاي عمل و… به كار خود ادامه مي دهد.
مركز درماني ديگر درمانگاه خيريه مسجد خاتم الانبيا مي باشد. اين درمانگاه كه در خيابان پورابتهاج – ايستگاه مدرسه- مسجد خاتم الانبيا واقع شده است، داراي چند پزشك اطفال و چند دندانپزشك مي باشد. محله دارآباد داراي دو داروخانه مي باشد. داروخانه پريسا واقع در ايستگاه مدرسه و داروخانه آويش در انتهاي خيابان شهيد پورابتهاج مي باشد.
5 ) مراکز مشارکت شهروندي:
محله دارآباد داراي سه عنصر اصلي مشاركت شهروندي مي باشد؛ 1 : شوراياري محله دارآباد واقع در خيابان پورابتهاج- حدفاصل خيابان موزه و ايستگاه مدرسه- ورزشگاه شهداي دارآباد، 2 : سراي محله دارآباد 3: خانه سلامت محله دارآباد واقع در خيابان شهيد هاشمي- داخل پارك ساحلي. خانه سلامت در حال حاضر به برگزاري برنامه هايي در جهت سلامت خانواده و شهروندان از جمله سمينارهايي با موضوع طلاق، راز شاد زيستن و … مي پردازد. سراي محله دارآباد نيز به برگزاري كلاس هاي آموزشي در حوزه هايي همچون زبان هاي خارجي، تفسير و قرائت قرآن و … مي پردازد.
3-5-7-2 موارد قوت و ضعف محله دارآباد :
مهم ترين ويژگي قابل توجه محله دارآباد آب و هواي ييلاقي و پاك اين محله است كه داراي قابليت سرمايه گذاري و برنامه ريزي به خصوص در زمينه گردشگري مي باشد. از سوي ديگر اين محله داراي نقاط ضعفي نيز مي باشد كه برنامه ريزي هاي منسجم و كارآمدي براي رفع آنها مي طلبد. همان طور كه در متن مقاله فوق نيز ذكر شد، اين محله فاقد دبيرستان مي باشد اگر چه در محله هاي مجاور از جمله نياوران تعداد زيادي دبيرستان وجود داشته و اين كاستي تا حدودي جبران شده است. از جمله موارد ديگر مي توان به عدم وجود دكه روزنامه فروشي و كيوسك هاي پليس و نگهباني براي ايجاد امنيت بيشتر در محله اشاره كرد. نقطه ضعف ديگري كه از ساير موارد مهم تر به نظر مي رسد وجود بافتي قديمي در شمال اين محله است كه علاوه بر عدم داشتن استحكام لازم بناها در اين منطقه داراي ظاهري نازيبا نيز مي باشد كه فرهنگي خاص نيز به وجود آورده كه به بازبيني و برنامه ريزي ويژه براي ارتقاء سطح فرهنگ در منطقه نياز دارد ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-8 محله ولنجک :
ولنجك دهكده اي در دامنه جنوبي كوه البرز بوده كه از ارتفاعات توچال آغاز مي گردد. اين دهكده در شرق روستاي اوين واقع شده است كه از جنوب به اراضي محموديه و مقداري از اراضي اوين، از شمال به آبريز كوه توچال، از غرب به زمين ها و از شرق به زمين هاي اسد آباد محدود مي شود و هم اكنون نيز از جنوب مشرف به بزرگراه چمران و از شمال محدود به دامنه هاي كوه هاي شمال شهر خصوصاً قله توچال مي باشد. در قديم بخشي از آب اين محله از رودخانه ايي درغرب ولنجك تأمين مي شده است وقنات علي آباد كه در زير محله ولنجك كنوني هنوز به حيات خود ادامه مي دهد نيز يكي ديگر از منابع تأمين آب اهالي ولنجك به شمار مي رفته است . اين منطقه مرتفع ترين منطقه مسكوني تهران به شمار مي رود به همين دليل دماي هوا درآن نسبت به مناطق جنوبي 5 تا 7 درجه خنك تر است و به همين دليل به بام تهران شهرت يافته است. خيابان اصلي آن كه همنام محله ولنجك ناميده مي شود به دليل شيب تندش در ميان رانندگان مشهور است. از جاذبه هاي تفريحي ولنجك مي توان به حاشيه هاي تفريحي رودخانه ولنجك و تله كابين توچال اشاره كرد كه به عنوان يكي از پاتوق هاي شهروندان تهراني خصوصاً جوانان تهراني در ايام تعطيل به حساب مي آيند. خيابان ولنجك از ارتفاع 1650 متر ار سطح دريا در جنوب آغاز و در ارتفاع 1830 متري از سطح دريا در شمال به پايان مي رسد. بنابراين بين ابتدا و انتهاي اين خيابان 180 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد. به نظر مي رسد اولين گروه مهاجراني كه به ولنجك آمده اند كشاورزان و دامداران آذري و لري بوده اند كه به دليل آب و هواي مناسب جهت كشاورزي و دامداري به اين محل مهاجرت نموده اند اين افراد از نظر مالي افرادي متوسط رو به پايين بوده اند ولي كم كم ثروتمند شده تا جايي كه امروز نوادگان آن كشاورزان ودامداران تهي دست افراد متمول و ثروتمند مي باشند . خيابان هاي اصلي محله ولنجك عبارتند از : بلوار شهيد رشيد الدين فضل الله، تابناك، بلوار دانشجو، مقدس اردبيلي، ولنجك ( سند هويت محله ، منطقه 1شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-8-1 اماكن شاخص محله ولنجك :
1 ) تله كابين توچال:
پروژه ساخت اين تله كابين كه بخشي از دامنه جنوبي البرز را در بر گرفته است توسط آقاي بهمن قليچ و با همكاري شركت فرانسوي ( پوما) و شركت اتريشي ( دوپل ماير) در سال 1353 آغاز شد و در سال 1357 به اتمام رسيد. تله كابين توچال به عنوان يكي از پاتوق هاي مردم تهران به شمار مي رود راه آسفالته اي كه از پايان خيابان ولنجك تا آغاز ايستگاه شماره يك تله كابين كشيده شده است به بام تهران معروف است و جايي مناسب براي پياده روي مي باشد. در راستاي اين مسير چاي خانه ها و رستوران هاي بسياري برپا شده كه در ادامه به زمين هاي ورزشي و پنيت بال و تنيس و تيراندازي، اسكيت و باشگاههاي بدنسازي و سرانجام به تله كابين توچال مي رسد.
2 ) کهف الشهدا :
در تاريخ 28 خرداد 1386 به همت بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس پيكر پاك و مقدس 5 تن از شهداي گمنام دفاع مقدس طي مراسمي پرشور در شمال غرب ولنجك درمكاني موسوم به كهف الشهدا خاكسپاري شده و در انتهاي بلوار دانشجو- خ ولنجك به راحتي مي توان نام بزرگ كهف الشهدا را بر روي كانكس نصب شده ديد. جاده منتهي به كهف الشهدا خاكي و براي زائرين مشكل آفرين است در محوطه غار تصويري از

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد خارج از خانه، اوقات فراغت، سفارتخانه، حقوق بشر Next Entries دانلود پایان نامه درمورد خانه سالمندان، مدرسه اسلام، سلسله قاجار، اوقات فراغت