دانلود پایان نامه درمورد دانش آموزان دختر، آموزش و پرورش، رودبار قصران

دانلود پایان نامه ارشد

سال 1359 در اين محل اشاره نمود ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-17-1 اماکن شاخص محله جماران:
1 ) بيمارستان بقيه الله :
احداث بيمارستان بقية اللّه (عج) جماران، از خدمات حاج احمدآقا خميني رحمه الله بود كه بدون اطلاع حضرت امام رحمه الله بنا شد.تا زمان حيات امام خميني اين بيمارستان تنها مركزي درماني براي ايشان بود و بعد از رحلت امام بيمارستان به بيمارستان تخصصي قلب تغيير يافته و به شكل فعلي درآمد. بيمارستان تخصصي قلب وابسته به بيمارستان بقيه الله (ص) كه در كنار حسينيه جماران واقع است، مهمترين مركز درماني جماران است كه اكنون نيز به عموم مردم خدمات ارائه مي دهد .
2 ) مسجد جامع جماران :
مسجد جامع جماران كه كه قدمتي چند صد ساله دارد در كوچه نيايش و در مركز محله واقع شده است مساحت آن در حدود 900 متر مربع بوده كه در دهه هاي قبل دوباره بازسازي و تعمير شده است.درخت قديمي جماران در كنار اين مسجد قرار دارد .
3 ) حسينيه و تکيه جماران ( يکي از سازمان هاي ايمان محور درمنطقه 1شهر تهران ) :
حسينيه جماران داراي دو تكيه قديمي و يك حسينيه جديد التأسيس مي باشد، تكيه بالا كه در حال حاضر بانام حسينيه امام خميني(ره) نيز شناخته مي شود بنايي دو طبقه و به مساحت 800 متر مربع است و تاريخ ساخت آن به سال 1232 هجري شمسي مي رسد. مرحوم سيد ابراهيم جماراني آن را وقف كرده و در سال 1355 هجري شمسي توسط اهالي بازسازي شده است و پس از آن اين حسينيه در سال 1359 از طرف حجت السلام امام جماراني در اختيار امام خميني(ره) قرار گرفت. تكيه پايين نيز از قدمت بالايي برخوردار مي باشد و در سال1384 بازسازي شده است. حسينيه جديد كه به نام حسينيه شماره 2 معروف است در سال 1370 احداث گرديد .
4 ) خانه امام خميني ( ره ) :
خانه امام خميني (ره ) به مساحت 300 مترمربع ( 150 متر خانه و 150 متر حياط ) در يك طبقه پشت حسينيه جماران واقع است . اين خانه توسط حجت الاسلام امامي جماراني به امام اجاره داده شد و ايشان ماهانه مبلغي (حدود 80000 ريال ) به ايشان اجاره مي دادند. پس از استقرار امام در اين خانه، به دليل سهولت رفت و آمد ايشان به حسيني ه، راهروي موقتي ميان خانه و بالكن حسينيه ساخته شد. هم اكنون اين خانه با نگه داشتن وسايل شخصي امام خميني (ره ) تبديل به موزه شده است .
5 ) پارک جمشيديه :
بوستان جمشيديه از زيباترين و ديدني ترين بوستانهاي تهران بزرگ است كه در سال 1356 با مساحتي حدود 10 هكتار در انتهاي خيابان شهيد باهنر، انتهاي خيابان جمشيديه ساخته شده و از شمال به كوه كُلَك چال، از جنوب به باغ دولّو، از شرق به خيابان جمشيديه و از غرب به جاده كلك چال محدود است. از ويژگي هاي اين پارك، درياچه، آبشار مجاور و نيز آبنماهاي سنگي است كه جلوه اي خاص دارند. اين پارك در ابتداي مسير اصلي صعود به پناهگاه كل كچال قرار دارد. پارك جمشيديه در قبل از انقلاب اسلامي عمومي نبوده و پس از انقلاب تا حيات امام خميني(ره) به جهت مسائل امنيتي تنها براي استفاده مردم محلي بود . اما در حال حاضر استفاده از اين پارك براي عموم مردم آزاد است.در اين پارك آموزش گل و گياه و نگارخانه جمشيديه نيز قرار دارد .
6 ) زورخانه جماران :
حدود سال 1361 اين زورخانه تأسيس شد و در حال حاضر به نام زورخانه و ورزشگاه شهيد اژدري ناميده مي شود.اين زورخانه در انتهاي خيابان جماران واقع شده است. اين زورخانه بعد از بازسازي در آذر 1387 دوباره افتتاح شد.دكتر محمد باقر قاليباف در مراسم افتتاح زورخانه بازسازي شده جماران شهيد مهدي اژدري شركت داشتند .
7 ) حسينيه شيرازي ها :
اين حسينيه متعلق به شيرازي هاي مقيم جماران مي باشد كه در سال 1341 ساخته شده است.حسينيه شيرازي ها در خيابان جمشيديه، كوچه چهاردهم واقع شده است .
3-5-17-2 نقاط فرصت ها و تهديدهاي محله جماران :
فرصت ها :
شاخص هاي تاريخي و فرهنگي ، توانمند در ارائه خدمات و هدايت سرمايه گذاري در اقتصاد گردشگري ، هويت باغ شهري و بافت هاي با ارزش شهري و روستايي ، تفرجگاه با جاذبه هاي گردشگري
تهديدها :
تخريب محيط زيست و طبيعت محله و قطع درختان به جهت ساخت و ساز هاي جديد ، آلودگي ناشي از رها کردن زباله هاي گردشگران در پارگ جمشيديه و کوهستان و مسيل ها ، تخريب بافت تاريخي محله به علت ساخت و سازهاي جديد .
3-5-18 محله نياوران :
نياوران نام دهكده اي در شمال شهر تهران بود. نياوران از توابع شميران است و جزئي از شهرداري منطقه يك تهران به حساب مي آيد. محدوده قديمي اين محله از شمال به كوه هاي جمال آباد، از جنوب به خيابان نياوران، از شرق به كاشانك و از غرب به منظريه منتهي مي شده است ( نقشه شماره 18-3 ).
آبادي قديم نياوران در شمال مجموعه فعلي كاخ نياوران قرار داشت. ناصرالدين شاه پس از اينكه زمين ها و ساختمان هاي آن ده را از صاحبانشان خريد و بناهاي آن را تخريب كرد و بافت كنوني نياوران را پايه ريزي كرد. اين محله كه از قديمي ترين محلات شميران مي باشد، داراي باغات و قنوات بسياري است و در روزگاران گذشته مسافراني كه از رودبار قصران به سمت شميران مي آمدند، اولين آبادي سرراهشان همان ده قديمي نياوران بوده است. از عمده باغات اين محله باغ منظريه و جمال آباد بوده است. ( سند هويت محله نياوران ، منطقه 1شهر تهران ، 1385 )
نقشه شماره 18-3 نقشه محله نياوران ( کاربري اراضي )

از يادگار دوران گذشته اين محل مي توان به يك حمام قديمي و ميدانگاه اصلي اين محل كه هم اكنون موجود است اشاره نمود. وجود پارك نياوران كه يكي از پارك هاي بزرگ و قديمي و معروف تهران است نيز به زيبايي و لطافت هواي اين محل افزوده است. وجود مسجد قديمي و تاريخي امام حسن عسگري (ع) و حسينيه نياوران تاثير بسزايي در غناي مذهبي اين محل دارد. دليل شكل گيري اين محله نيز همچون بسياري از محلات شميران وجود آب و هواي منحصر به فرد آن بوده است. در بدو شكل گيري كشاورزان و باغداران بسياري به دليل وجود آب فراوان و وزمين هاي كشاورزي حاصلخيز به اين محل محاجرت نموده اند . نياوران يكي از اولين و قديمي ترين محلات شميران بود و اين منطقه از قديم الايام به واسطه آب و هواي مطبوع و وباغ ها و كشتزارهاي متعدد و نزديكي به سلسله جبال البرز مركزي، مورد توجه اقشار مردم بوده است يكي از شاخص هاي مهم اين محل قدمت بالاي آن مي باشد. وجود قناتهاي متعدد از قبيل: قنات كهريزي، حاجي، سرخه حصار وقناتهاي باغ صاحبقرانيه كه شامل قنات انيس الدوله، اندرون، ديوانخانه و محمد رضا، باغ منظريه و جمال آباد و گورستاني به مساحت 1500 مترمربع ، قصر جهان نما، عمارت ميرزا آقا خان صدر اعظم نوري، ساختمان و باغ انيس الدوله و دو مجموعه سلطنتي مهم نياوران و سعدآباد از ديگر ويژگي هاي اين محل مي باشد. اين محله طبق سرشماري سال 1385 ، داراي 8979 نفر جمعيت با مساحتي معادل 1699379 (مترمربع) است. قدمت اين محله به1300 يا 1400 سال پيش بر مي گردد كه مي توان گفت نياوران جز اولين محلات اين منطقه بوده است . يكي از طوايف معروف نياوران لاجوردي ها بودند كه به دليل قحطي در زمان جنگ جهاني اول از قم به اين محل محاجرت نموده اند. اكنون محله نياوران براساس تقسيمات شهرداري به محله اي واقع در ناحيه چهار منطقه يك كه محدوده فعلي از شمال به ارتفاعات جمال آباد- شمال اردوگاه باهنر، از جنوب به خيابان شهيد باهنر- خيابان شهيد پور ابتهاج، از شرق به خيابان شهيد زينعلي – ميدان خيبر و از غرب به مسيل جمشيديه منتهي مي گردد. در بدو شكل گيري اين محل هرسه قشر اعيان، متوسط و فقير را در خود جاي داده بود و اكنون نيز ساكنان آن افراد متوسط روبه بالا مي باشند. پس از انقلاب جمعيت اين محل بيشتر از قبل فزوني يافت و انقلاب را مي توان تحولي براي محله نياوران به حساب آورد.
3-5-18-1 اماکن شاخص محله نياوران :
1 ) اردوگاه شهيد باهنر ( يکي از سازمان هاي ايمان محور منطقه 1 شهر تهران ) :
اردوگاه شهيد باهنر با مساحت 200 هكتار و ظرفيت پذيرش خوابگاهي 1000 نفر، مكان مناسبي براي تربيت و پرورش نسل جوان در حوزه هاي ديني و قرآني است. و با توجه به برپايي اردوهايي تابستاني در اين اردوگاه، تا حدود 4000 نفر هم مي توان پوشش داد. ترويج فرهنگ ديني و قرآني و تربيت اسلامي مهمترين مقوله تربيتي در نظام آموزش و پرورش است. اجراي فعاليت هاي فرهنگي و كارهاي پرورشي، تربيتي و ديني دانش آموزان در دوران پس از انقلاب در اردوگاه شهيد باهنر بسيار چشمگير است. دو نوع اردو از سوي اين اردوگاه برگزار مي گردد: يك نوع اردو به صورت چند روزه و بيتونه وجود دارد كه با برنامه ريزي، ارائه خدمات خوابگاهي، غذا، ميدان هاي ورزشي و كلاس هاي آموزشي در اختيار دانش آموزان قرار مي گيرد. عمده اردوهاي يك روزه را دانش آموزان تهراني تشكيل مي دهند و به ندرت از شهرستانها براي اردوي يك روزه اقدام مي كنند. اردوهاي دوروزه مخصوص دانش آموزان ابتدايي، دو روزه دانش آموزان راهنمايي و اردوهاي دو روزه دانش آموزان دبيرستاني در اين اردوگاه داير است. در اردوگاه محل استقرار دانش آموزان دختر و پسر به صورت جداگانه بوده و حتي پذيرايي كنندگان برحسب نوع جنس دختر و پسر انتخاب مي شوند. شايان ذكر است: 14 زمينه تربيتي برنامه ريزي شده كه درحال تصويب است و از نظر پرورش قابل توجه است. برپايي اردو براي دانش آموزان بهترين فرصت براي ترويج فرهنگي ديني و پرورشي نسل جوان در عرصه قرآن است .
2 ) پارک نياوران :
پارك نياوران در 1342 ه.ش با مساحتي حدود شش هكتار، با نقشه طراحان انگليسي، به دستور محمدرضا پهلوي و با معماري مهندس سردار افخمي ساخته شده است . احداث پارك نياوران در سال 1348 ، انجام شد. پارك نياوران، با مساحتي حدود 62000 متر مربع، در ابتداي خيابان شهيد باهنر واقع شده و از پارك هاي ويژه منطقه و نيز تهران بزرگ است. در اين پارك كه از طبقات مختلف تشكيل شده پله هاي متعددي ساخته شده است كه از مشخصات ويژه پارك محسوب مي شود. دو ورودي آن يكي در شمال خيابان پاسداران و ديگري در جنوب خيابان پاسداران قرار دارد. آب نماهاي بزرگ اين پارك ، با مساحت 3320 مترمربع، جلوه هاي ويژه اي از پارك را به نمايش مي گذارد. فضاي سبز پارك نياوران از هماهنگي 8000 متر مربع گل كاري ، 20000 متر مربع چمن كاري و درختان زيباي متعدد شكل گرفته است. در پارك نياوران ، براي تامين روشنايي فضاي سبز پارك، از 434 تير روشنايي استفاده مي شود. 17 سرويس بهداشتي اين پارك در كنار ساير امكانات رفاهي وجود دارد .
3 ) مراکز درماني ، بهداشتي ، تاريخي ، فرهنگي و مذهبي :
بيمارستان و آسايشگاه رواني رضاعي ، آسايشگاه سالمندان ، کاخ نياوران ، حسينيه بيت الشهداء شاه حسيني ، سقاخانه نياوران ، آمفي تئاتر اردوگاه شهيد باهنر ، خيريه مولي الموحدين و…
3-5-18-2 فرصت ها و تهديد هاي محله نياوران :
فرصت ها :
امكان كسب درآمد قانونمند از جريان تخريب و نوسازي و بلند مرتبه سازي در منطقه ، نوسازي بافت هاي فرسوده با توجه به سود آوري و مزيت هاي اقتصادي توسط سرمايه گذاران ، اسكان گروه هاي ذي نفوذ (مسئولين سياسي، اجتماعي و اقتصادي) كشوري و بين المللي در منطقه .
تهديدها :
وجود گسل بزرگ شمال تهران و خطر قريب الوقوع زلزله ، نابودي باغات و پوشش گياهي غني به دليل گسترش ساخت و ساز ، عدم توجه به توان ظرفيت برد اراضي، محيط و منابع در گزينش نوع و مكان يابي كاربري شهري ،نرخ رشد جمعيت پذيري بالا نسبت به كل شهر تهران ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .

3-5-19 محله دزاشيب :
محله دزاشيب با مساحتي معادل 1721887 متر مربع واقع در ناحيه چهار منطقه يك شهرداري تهران مي باشد. محدوده فعلي اين محله از شمال به خيابان شهيد باهنر، از جنوب به خيابان دزاشيب- خيابان لواساني (كامرانيه غربي)، از شرق به خيابان شهيد بازدار (كامرانيه شمالي) و از غرب به سه راه نياوران و خيابان دزاشيب منتهي مي گردد. محله دزاشيب، يكي از محله هاي قديمي شميران مي باشد كه در كتاب هاي جغرافيايي قديم به نام ده قصران، دزاشيب و يا دراه شيب از

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد حل اختلاف Next Entries دانلود پایان نامه درمورد وزارت امور خارجه، آموزش و پرورش، اوقات فراغت جوانان، وزارت خارجه