دانلود پایان نامه درمورد خانه سالمندان، مدرسه اسلام، سلسله قاجار، اوقات فراغت

دانلود پایان نامه ارشد

منطقه اي تهران به استناد مصوبه شوراي شهر، اقدام به قطع آب شرب آنان كرده كه در گرماي تابستان مشكلات عديده اي را به همراه داشته است. امروزه زمين هاي زير 1800 متر امكانات شهري به آنها تعلق گرفته است اما بالاي 1800 متر را امكانات شهري به آنها واگذار نشده است وآنها هنوز از آب انبار استفاده مي كنند.
برجرهاي ساخته شده در سوهانك از شهرداري پروانه ساخت گرفته اند پايان كار دارند ولي به اينها آب روستايي وآب شهري نمي دهند براي آنها با تانكر آب مي آورند
يكي ديگر از ضعف هاي اين محله اين است كه به كوه درها توجهي نكرده اند و درختان با عظمت از بين4 ميليون هزينه دارد / رفته اند، در صورتيكه شهرداري اگر بخواهد يك درخت را به آن عظمت برساند 5 ولي براحتي درختان چندين ساله از بين رفته اند.
كوي لاله بر اساس استاندارد مهندسي ساخته نشده است و آبهاي سطحي بالا مي آيد و وضعيت نامناسبي را ايجاد كرده است
ب ) تهديد ها :
يك سري از برجهايي كه در سوهانك ساخته شده از جمله برجهاي آتي سازي و كوثر متاسفانه شركت سازنده پايان كار نگرفته است و به طور ناقص به مردم تحويل داده اند و نيز سيستم اطفاء حريق ندارند اگر يك ساختمان دچار حادثه شود خطر بقيه ساختمان ها را تهديد مي كند .
پ ) فرصت ها :
محله سوهانك از زمين هاي خالي ودست نخورده زيادي برخوردار است كه مي توان از اين زمين ها استفاده هاي بهينه كرد و مي توان در زمينه فرهنگي و ساخت مراكز تفريحي از جمله سينما و غيره بهره برداري مفيدي صورت بگيرد و با اين كار مسئولان مي توانند خدمات را در محله ها پخش كنند .
سوهانك داراي جنگل هاي وحشي است كه با رسيدگي به اين جنگل ها مي توان آنها را به تفرجگاه تبديل كرد و در اوقات فراغت از آنجا استفاده كرد .
ت ) قوت ها :
شهرداري يك سري اقدامات مفيدي انجام داده است.از جمله سالن ورزشي، زمين چمن مصنوعي و سراي محله را ايجاد كرده است .تمام اتوبانهاي تهران از جمله بابايي، همت وغيره به سوهانك ختم مي شود . از مزيت هاي آن ساخت مترو در نزديك اين محله است كه تا دو سال آينده افتتاح خواهد شد .
3-5-10 محله حکمت :
محله حكمت-دزاشيب(ناحيه 8) يكي از قديمي ترين و اصيل ترين محلات منطقه يك به شمار مي رود (بيش از 400 سال) اما در حال حاضر اين دو محله از يكديگر مجزا شده اند. محدوده فعلي محله حكمت از شمال خيابان دزاشيب – خيابان لواساني و خيابان كامرانيه غربي از جنوب خيابان قيطريه و خيابان شهيد خراساني از شرق خيابان شهيد براتي – خيابان نعمتي و خيابان لاله و از غرب خيابان دكتر شريعتي مي- باشد. همان طور كه مشخص است اين محله ، در انتهاي راهي است كه از تهران به شميران منجر مي شده است. محله حكمت از شمال به جنوب و در مسيررودخانه قرار گرفته در نتيجه از هواي بسيار مطبوعي برخوردار است. مساحت حدودي اين محله 2.037338 متر مربع و جمعيت ساكن در آن 29708 نفر مي باشد . دليل نام گذاري اين محل، سكونت حسينعلي خان حكمت ملقب به حشمت الممالك فرزند حيدرخان معظم الدوله در خيابان اصلي اين محل بوده است كه پس ازپيروزي انقلاب اسلامي به نام شهيد برادران سليماني تغيير نام داد . چند رشته قنات از جمله آب باغ معروف رزم آرا كه در اين محله قرار داشته ؛ آب حكمت را تامين مي نموده است . به مرور زمان به دليل آب و هواي مناسب اين محله و وجود حوزه علميه چيذر و امامزاده علي اكبر كه در جوار اين محله بودند و امنيت فوق العاده بالاي اين محل براي اولين بار افزايش مهاجرت لرها و نهاوندي هاي مهاجر به اين محل گسترش يافت . افزايش مهاجرت ها و در نتيجه افزايش جمعيت منجر به افزايش ساخت و ساز گرديد كه از تبعات آن در حال حاضرمي توان به بافت ناهمگون و نا متجانس محله واز بين رفتن باغ هاي سبز قديمي و همچنين مشكل تردد و تراكم زياد خودروها در معابر باريك و پرپيچ و بعضا شيب دارمحله اشاره كرد ( سند هويت محله حکمت ، منطقه1 شهر تهران ، 1385 ) .
3- 5-10-1 اماکن و مشاهير خاص محله :
از بناهاي عمومي آن دوران به يك گرمابه در محله كه اكنون متروكه است و يك تكيه كه هنوز استوار و فعال مي باشد مي توان اشاره نمود و نيز از زيباترين و جالب ترين آثار باقي مانده از گذشته در اين محل، يخچال طبيعي محمديه است. اين يخچال زير زميني به ارتفاع 15 متر در زير زمين مي باشد كه زمستان ها آب را داخل زير زمين مي بستند و تابستان يخ از آن استخراج مي كردند.اين يخچال هم اكنون در خيابان بوعلي، جنب ورزشگاه قيطريه مي باشد.نكته جالب اين است كه هنوز هم قابل استفاده بوده يخ توليد مي كند . مدرسه مهديه واقع در چهاراه اسدي نيز يادگار دوران قديم مي باشد كه زمين آن اهدايي آقاي محمد كاظمي ياسي بوده است. ايشان در آن زمان 2 قطعه زمين جهت ساخت مدرسه اسلامي كه مانند مدارس آن دوره مختلط نباشد اهدا نمودند . از افراد صاحب نام اين محل مي توان به صاحبان باغات بزرگ كه از جمله آنها سرلشگر گرزن، ملاك بزرگ آن زمان، تيمسار رزم آرا و سرهنگ فرتاش اشاره نمود ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
حسينيه دزاشيب يكي از قديمي ترين حسينيه هاي تهران است. زمان پيدايش اين تكيه مشخص نيست . فقط مي دانيم كه پايه و اساس اين بنا در اوايل سلسله قاجاريه كه رونوشت جامعه صفوي بوده است شكل گرفته و دوران تكامل و توسعه آن هم به دوران سلطنت 50 ساله ناصر الدين شاه مي رسد.شيرواني آن حدود 65 سال پيش احداث و سر پوشيده شده و قبل از آن بوسيله چادر پوشانيده مي گرديد . در تكيه دزاشيب همچون تكاياي ديگر، گذشته از كتيبه هاي قرآني و روايت جبرئيليه (نادعليا) و تركيب بند محتشم داراي اسباب و ابزار آلاني است كه نظر هر تازه واردي را به خود جلب مي كند، كه شامل دو علامت پنج تيغه قديمي و يك علامت پنچ تيغه نو ساز متعلق به آقاي رضا عباسي و يك علامت يازده تيغه و يك طوق كه اولي از آن حاج حسن عباسي فرزنده حاج غلامعلي و دومي متعلق به آقاي احمد عباسي و يك گلابدان و دو گلدان وقف آقاي محمد رضا قاسمي و همچنين يك نخل و چند طاق شال و بيرق و دو مشعل و چند تابلوي رنگ روغن از وقايع كربلا و چند پرچم مي باشد.حسينيه دزاشيب داراي طاق نماهاي مختلف و تالار شاه نشين و حوض مرمري زيبايي در وسط آن مي باشد . سقف بلند و فضاي روحاني گيرايي خاصي به اين حسينيه داده است . اين حسينيه بسيار فعال مي باشد از دهه اول ماه محرم تا پايان ماه محرم مراسم عزاداري سالار شهيدان برقرار است . مراسم نماز صبح و ظهر و مغرب و اعشاء هنگام محرم در تكيه برگزار مي شود.در ماه محرم تقريبا بيست شب مراسم اطعام و صبحانه برقرار است . حسينيه دزاشيب داراي آشپزخانه مجهز و كاملي مي باشد كه در فاصله اندكي ار حسينيه قرار دارد.از قديم هيات هاي مختلفي در حسينيه دزاشيب وجود داشته و فعلا هيئت اصلي به نام مكتب المهدي كه در سال 1339 تاسيس شده فعاليت دارد.
موسسه خيريه توانبخشي معلولين ذهني : موسسه اي خيريه و زير نظر سازمان بهزيستي استان تهران مي باشد. اين موسسه در سال 1379 تاسيس شده است .
خانه سلامت و بهداشت حكمت : خدمات ارائه شده در خانه ي سلامت عبارت است از: كلاسهاي آموزشي، مشاوره فردي، دوره هاي پيشگيري از رفتارهاي پرخطر، چكاپ رايگان ويژه شهروندان توسط كانون پزشكان موجود در خانه هاي سلامت، رفع مشكلات محله اي از طريق برگزاري شوراهاي سلامت و تورهاي گردشگري .
پاركينگ عمومي شهرداري : طبق نظر كارشناسان ترافيكي ازدحام خودروها و افزايش روز افزون پارك آنها در حاشيه معابر و همچنين مجهز نبودن غالب مجمتع ها، فعاليتها و عملكردهاي شهري به پاركينگ مستقل، احداث و توسعه پاركينگ هاي طبقاتي عمومي را بيش از پيش ضروري ساخته است به همين منظور ساماندهي شبكه ترافيك معابر و ايجاد تسهيلات عمومي براي شهروندان ساكن در منطقه يك خصوصا نزديك به خيابان كريمي و چهارراه اسدي با ايجاد پاركينگ عمومي در سال 1384 تا حد زيادي تحقق پذيرفت.
كانكس بازيافت : با توجه به اهميت تفكيك پسماند در حفظ محيط زيست، توسعه سياست تفكيك از مبداء، جمع آوري مناسب زباله و نگاه اقتصادي به پسماند از سياست ها و اهداف شوراي شهر در بحث محيط زيست است كه در همين راستا تصويب طرح جامع مديريت پسماند كمك موثري براي شهر تهران تلقي مي شود.بر اين اساس شهرداري منطقه علاوه بر ايجاد كانكس بازيافت، اقدام به فرهنگ سازي در اين زمينه نيز كرده است چنانچه به طور مثال واحد محيط زيست و بازيافت شهرداري ناحيه هشت در روز 12 آبان ماه امسال اقدام به برگزاري كارگاه آموزشي با عنوان اهميت محيط زيست و تفكيك زباله از مبدا در بوستان آدينه نمود . به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه يك، در اين كارگاه آموزشي چگونگي تفكيك زباله و انواع پسماند و به صورت عملي توسط كارشناس محيط زيست و بازيافت ناحيه هشت به شهروندان آموزش داده شد. گفتني است اين طرح با استقبال اهالي محله حكمت روبرو شد .
3-5-10-2 موارد قوت ، فرصت ، ضعف و تهديدها در محله حکمت :
از نقاط فرصت اين محل مي توان به موارد زير اشاره كرد:
به دليل بافت غني فرهنگي اين محله و دارا بودن ساكنين اصيل و مذهبي در اين مكان ؛ بزه اجتماعي و اعتياد نسبتا درصد بسيار پاييني دارد
به دليل وجود باغات قديمي از گذشته كه تا كنون نيز بخش هايي از آن باقي مانده است و همچنين جريان داشتن آب چند رودخانه و وجود يخچال طبيعي قديمي و گرمابه و مدرسه و حسينيه قديمي در اين محل؛ اين منطقه پتانسيل بالايي براي جذب گردشگر دارد.
از نقاط ضعف و تهديدات اين محله مي توان موارد زير را برشمرد :
در اين محله جاي برخي از خدمات و امكانات اجتماعي خالي است . مراكزي همچون : خانه شهرياران جوان ، خانه پژوهشگران اجتماعي ، خانه فرهنگ ، خانه سالمندان ، مركز مشاوره ترك اعتياد ، مركز نگهداري از كودكان كار و خيابان ،فرهنگسرا و …
به دليل قطع بيش از حد درختان كهنسال باغات منطقه جهت ساختمان سازي اولاً بافت روستايي و تاريخي منطقه تخريب شده و محله با ظاهري نا متجانس روبرو گشته است ؛ثانياً آب و هواي محله به اين دليل و به دليل افزايش خودروها لطافت طبيعي خود را از دست داده است.
3-5-11 محله اراج :
محله كنوني اراج واقع در منطقه يك ناحيه پنج شهرداري تهران است كه مساحت تقريبي آن 1,933028 كيلو متر مربع است و از شمال به اتوبان ارتش از جنوب به اتوبان شهيد بابايي از شرق به اتوبان امام علي (ع) و از غرب به خيابان شهيد لنگري -ميدان اراج منتهي مي شود ( نقشه شماره 15-3 ) . محله اراج در گذشته به صورت دهكده بوده است .زمين هاي اين دهكده در ابتدا متعلق به” حاج ابراهيم خان ظهير الدوله” بوده است كه بعدها اين زمينها توسط” ميرزا محمد حسين خان منگنه “خريداري گرديد و پس از وي شخصي به نام “سردار” مالك زمين هاي دهكده شد كه قبر ايشان در حال حاضر در گورستان رستم آباد مي باشد. در سال 1326 مالك قسمت هاي عمده ي زمينهاي اراج شخصي يهودي بوده است كه در آن زمان در قسمت شمال اين منطقه باغ لارك “مهدي قلي خان امير آخور “قرار داشت كه اين باغ در زمان ناصرالدين شاه توسط شخصي به نام “ميرزارضا خان ارفع الدوله “معروف به “داش”خريداري گرديد و به نام وي “ارفعيه “ناميده شد . اولين گاوداري مجهز به سيستم مكانيزه توسط “تيمسار ارفع” در لارك تاسيس شد كه بخش عمده اي از شير تهران و تجريش را تامين مي كرد و براي اولين بار گاو اصلاح نژاد شده توسط وي وارد تهران گرديد ( ستوده، منوچهر ، 1371 ) .
در زمان جنگ جهاني دوم عده اي از مردم منطقه ي لواسانات به محله ي اراج مهاجرت كردند و پس از آن نيز تملك قسمت عمده اي از اراضي كشاورزي مذكور توسط شاه جهت ايجاد انبارهاي تسحيلاتي باعث محدود شدن اين محل گرديد . از آن زمان به بعد در اين محل مرزهاي جغرافيايي تغييري نداشت تا سال 1387 كه آخرين مرز بندي محله انجام گرفت . محله قديم اراج به دليل داشتن آب فراوان و زمين هاي كشاورزي مرغوب در گذشته دور باعث مهاجرت اقوامي از محله هاي لواسانات و استقرار آنها در اراج گرديده است . با كنكاش بر اسناد تاريخي طبق سرشماري سال 1335 ه.ش محله اراج دهكده اي واقع در شميرانات شامل 161 تن مرد و 152 تن

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد بافت فرسوده، قلب و عروق، سنگ نوشته Next Entries دانلود پایان نامه درمورد امتداد خود، علوم قرآن