دانلود پایان نامه درمورد حل اختلاف

دانلود پایان نامه ارشد

خريداري كرده اند كه در مجموع از نظر مادي اهالي اين محله متوسط رو به بالا هستند. محله شهرك قائم در مجاورت شهرك شهيد محلاتي و سوهانك قرار دارد.اكثر قريب به اتفاق اهالي و ساكنان اين محله افراد نظامي و ارتشي هستند كه از طريق تعاوني ارتش خانه هايشان به آنها واگذار شده است. در حال حاضر شهرك شامل 2 فاز است. و در ارتفاع نسبتا بالايي از سطح زمين قرار دارد. از لحاظ آب و هوايي و چشم انداز موقعيت بسيار خوب و زيبايي دارد و افراد و گردشگران بسياري را جذب خود كرده است. در ميان ساكنان اين محله مقام هاي لشكري و كشوري و شخصيت هاي مذهبي نيز وجود دارند. كه به نوبه خود باعث برجستگي و منحصر به فرد شدن اين محله شده است ( سند هويت محله شهرک محلاتي ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-14-1 ويژگي هاي اجتماعي ، اقتصادي وفرهنگي و کالبدي محله شهرک محلاتي :
اين محله شامل 2 شهرك مجزا مي باشد. اما در برخي ويژگي ها مانند مقوله هاي فرهنگي و مذهبي داراي مشابهت هايي هستند. وجود تكايا و حسينيه ها و برگزاري مراسم هاي مذهبي يكي از اين ويژگي هاست. در سال 78 از طرف مردم محله درخواست تدفين شهدا در سطح محله به دولت داده شد و در همان سال اولين شهداي گمنام در سطح تهران در اين محله دفن شدند و مقبره الشهدا شهرك شهيد محلاتي بدين شكل بنا گرديد.در مقبره الشهدا مزار روحاني گرانقدري به چشم مي خورد كه خدمات زيادي را به مردم محله و كشور ارائه داشته اند اين روحاني حاج آقا اسكندري مسئول فرهنگي سپاه و امام جماعت مسجد انصار شهرك شهيد محلاتي بودند كه در سال 1380 در حين ماموريت به علت تصادف به درجه رفيع شهادت نايل آمدند. در سطح محله برخي افراد به صورت گروه هاي اثرگذار و فعال و به صورت خودجوش به انجام فعاليت هاي اجتماعي و فرهنگي و مذهبي مشغول هستند. اين افراد به برگزاري و برپايي مراسم هاي مذهبي در مناسبت هاي مختلف و جذب تعداد زيادي از جوانان و دادن آموز شهاي ديني به آنان، همچنين انجام امورخيريه و كمك به نيازمندان محله در حد توان مشغول هستند. در بخش ديگري به فعاليت هايي همچون انجام امور محله كه از طريق شوراياري قابل پيگيري و انجام مي باشد، كمك به جوانان محل در زمينه مشكلات تحصيلي، تعامل با ساكنان محله و برنامه ريزي مستمر در خصوص حل مشكلات ساكنان از طريق شوراياري، حل اختلافات درون محله اي، مي پردازند. همچنين برخي افراد با توجه به نياز محله در فعاليت هايي همچون ساخت مسجد، يا در بخش هاي زيربنايي مانند آبرساني به محله، و ساماندهي و ساخت مسير فاضلاب محله، همياري براي ساخت مدرسه، ورزشگاه و فعاليت در شوراياري محله مشاركت دارند . يك نكته جالب و اين كه زنان هم در اين محله با توجه به توانايي هاي خود در فعاليت هايي همچون برگزاري جلسات مذهبي(تفسير، احكام و…)، تهيه جهيزيه براي نوعروسان، جمع آوري كمك هاي مردمي براي نيازمندان و خانواده هاي بي سرپرست مشاركت دارند. از ديگر فعاليت هايي كه در اين محله صورت مي گيرد، برگزاري نمايشگاه هاي مختلف است، همچون نمايشگاه غذا و….خلاصه اينكه مشاركت توسط ساكنان محله نشان دهنده تمايل آنان به رشد و شكوفايي و رفع مشكلات و كمبودها در سطح محله م يباشد و مشاركت افراد بخشي از سرمايه اجتماعي محسوب مي شود و در جوامع امروزي ارزش والايي دارد.
تمامي امكانات موجود در سطح محله به صورت خصوصي و دولتي ارائه مي شوند . با توجه به اين كه اين محله داراي بافتي مذهبي است، برخي از اين امكانات بسته به نوع كاربري به تفكيك براي اهالي در مكان هاي جداگانه اي را در نظر گرفته اند. بارزترين خصوصيت اين محله وجود مقبرة الشهداء در محله است كه به عنوان يك نماد مورد توجه اهالي و ساكنان محله است. از جاذبه هاي اين محله وجود تفرجگاه در اين محله است كه در وسعتي عظيم احداث شده است و روزانه گردشگران زيادي براي گذران اوقات خود به صورت خانوادگي و يا ب هصورت گروهي از مردان، زنان، دانش آموزان ميروند. در اين محل امكانات رفاهي و بهداشتي اعم از زمين بازي براي كودكان، لژهاي خانوادگي، سرويس بهداشتي و آب آشاميدني ،رستوران، پاركينگ، در نظر گرفته شده است. بخشي ديگر از اين محله شهرك قائم است. كه در مجاورت و ارتفاعي بالاتر از شهرك محلاتي قرار دارد. اين شهرك قبل از شروع فعاليتهاي شهرداري براي بهسازي و آباداني توسط خدمات شهرك كه در فاز 1 اين محل قرار دارد اداره مي شد و فعاليتهايي از قبيل آبرساني به ساكنان در مواقع اضطراري، آبياري درختان، رسيدگي و تحويل قبوض آب به ساكنان، رسيدگي به مشكلات در سطح محله را به عهده داشت. بعد از واگذاري شهرك به شهرداري تقريبا اكثر اين فعاليت ها به شهرداري منطقه 1 واگذار گرديد. كه خدمات زيادي را براي آباداني و بهسازي آن انجام داد. ازجمله احداث فضاي سبز و ميدان نيايش در اين شهرك، توسعه بوستان هاي متعدد در اين شهرك، ساخت و راه اندازي بازار ميوه و تره بار در فاز 1 شهرك، احداث مجتمع فرهنگي و ورزشي و ساختمان شوراياري محله در ابتداي شهرك كه در حال ساخت مي باشد و بهره برداري نشده است . درانتهاي فاز دوم اين شهرك شهرداري به ايجاد يك بوستان و تفريحگاه اقدام كرده كه هنوز بهره برداري نشده است. در فاز دوم اين شهرك با توجه به نياز اهالي محله به ياري خداوند و افراد خير و نيكوكار مسجد قائم آل محمد احداث شده است و هنوز با گذشت سال- ها تلاش پي درپي و مداوم اهالي ناتمام مانده و هيچ گونه پي گيري و توجهي از سوي مسئولين اعمال نشده است. . اين مسجد با وجود نيمه كاره بودن بهره برداري شده و توسط اهالي اداره و ضبط مي شود . يكي از جاذبه هاي اين شهرك ارتفاعات انتهايي شهرك است كه در فصول بهار و تابستان مكان تفريحي مناسب و دلپذيري براي اهالي شهرك است ( سند هويت محله شهرک محلاتي ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-14-2 موارد قوت ، ضعف ، تهديد و فرصت ها در محله شهرک محلاتي :
اين محله به لحاظ موقعيت جغرافيايي در مكان مناسبي قرار دارد و بدليل وجود تفرجگاه و تفريحگاه روزانه گردشگران زيادي را به خصوص در روزهاي تعطيل و فصل تابستان پذيرا مي باشد.
وجود 2 بازار ميوه وتره بار كه براي رفاه حال ساكنان توسط شهرداري احداث شده است و حتي شهرك هاي مجاور هم از اين امكانات استفاده مي كنند.
همچنين درابتداي ورودي شهرك شهيد محلاتي و همچنين ورودي شهرك قائم مراكز خريد متعددي قرار دارد كه پاسخگوي نيازهاي ساكنان محله مي باشد.
يكي ديگر از ويژگي هاي ديگر اين محله محيط آرام و دلپذير آن است كه جذابيتي دوچندان به آن مي بخشد، و مي تواند ناشي از فرهنگ ساكنان اين محله باشد.
يكي از نقاط ضعفي كه م يتوان به آن اشاره كرد اين است كه اهالي شهرك قائم با مشكل واگذاري سند روبرو هستند و با پيگيري هاي مداوم توسط نمايندگان مردم و خود مردم اين سندها هنوز واگذار نشده است و مسئولان هم جوابگوي اين مسئله نيستند .
اين محله به لحاظ گردشگري در موقعيت جغرافيايي مناسبي قرار دارد و مي توان با ساخت تفرجگاه هاي متعدد و همچنين پارك كوهستاني و در نظر گرفتن مكاني براي ورزش هاي زمستاني از حداكثر پتانسيل هاي موجود در اين محله استفاده كرد و اين نيازمند يك برنامه ريزي دقيق و منسجم توسط طرح ريزان و مسئولين ذيربط است .
در بخشي از اين محله بدليل مجاورت با محله هاي ديگر و بي حصار بودن گونه هايي از حيوانات وحشي در سطح محله راه پيدا كردند و امينت ساكنان محله را به خطر انداخته اند. در بخشهايي از اين محله زمين هاي باير به چشم مي خورد كه با توجه به نيازهاي محله از اين زمين ها مي توان بهر هبرداري كرد و در كنار آن ايجاد فرصت هاي شغلي را هم به وجود آورد .

3-5-15 محله شهرک دانشگاه :
محله شهرك دانشگاه از جديدترين محلات منطقه 1 مي باشد كه تاريخچه خاصي از اين محله وجود ندارد . اين محله از شهرك اقدسيه، گل ها و دانشگاه تشكيل شده است. كه از نظر محدوده ي جغرافيايي از شمال به بيمارستان ارتش و خيابان صحرايي شرقي، از جنوب به اتوبان ارتش، از شرق به شهرك نفت و ديوار غربي دانشگاه پيام نور و از غرب به اتوبان امام علي (ع) منتهي مي شود . از نظر زمان شكل گيري مي توان گفت كه پروژه اين شهرك در سال 1361 شروع به ساخت شد و در سال 1362 مردم در آن مستقر شدند. زمين هاي اين شهرك در واقع به عنوان معوض زمين هاي كارخانه سيمان به صاحبان زمين هاي كارخانه سيمان داده شده است و پس از آن چند تعاوني در محل اين شهرك شروع به ساخت و ساز نمودند كه پس از اتمام كار ساخت وساز مردم در آن استقرار يافتند . اين محله به دليل تازه تاسيس بودن دستخوش تحول خاصي نبوده است و از نظر ساختمان جمعيتي اهالي اين محدوده در حدود 20 يا 30 درصدشان از اقوام لرهاي بروجرد هستند كه از نظر قشر بندي اجتماعي از طبقه متوسط مي باشند. از خيابان هاي اصلي اين محله مي توان به بلوار اوشان، خيابان گلزار اول شرقي، خيابان احمدلو و خيابان دانشگاه اشاره نمود. دليل نام گذاري اين محله به علت وجود دانشگاه پيام نوري است كه در ابتداي ورودي شهرك قرار دارد ( سند هويت محله شهرک دانشگاه ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-15-1 موارد قوت ، ضعف ، فرصت و تهديدها در محله شهرک دانشگاه :
محله شهرك دانشگاه از طريق بلوار اوشان دسترسي به اتوبان ارتش و امام علي امكانپذير مي سازد و راه هاي گريز مناسبي به سمت شمال كشور و مركز شهر فراهم مي كند و از آنجايي كه اين محله تازه تأسيس است و ساكنين آن از نقاط مختلف تهران و يا شهرهاي مختلف به اين محل مهاجرت كرده اند و آشنايي عميقي با يكديگر ندارند در نتيجه زمينه ارتكاب جرم وجود دارد. اين شهرك داراي كتابخانه، روزنامه فروشي و بانك نيست و به نظر مي رسد كه يكي از مشكلات محله شهرك دانشگاه باشد. يكي ديگر از نقاط ضعف اين شهرك نداشتن مدرسه در مقاطع مختلف تحصيلي است كه به اين دليل دانش آموزان مجبور به تحصيل در مدارس بيرون از اين محله هستند كه ممكن است در معرض آسيب هاي اجتماعي و مشكلاتي از اين قبيل قرار بگيرند . شهرك دانشگاه داراي يك مركز فرهنگي و دو مكان مذهبي است كه بصورت دولتي اداره مي شود و از نظر تفكيك جنسيتي عمومي مي باشد. همچنين داراي 3پايگاه مقاومت بسيج است كه زيرگروه مراكز مراقبت از شهروندان است كه به صورت دولتي اداره مي شود. اين محله داراي يك مهدكودك است كه بصورت دولتي اداره مي شود واز نظر تفكيك جنسيتي عمومي مي باشد دفتر شوراياري محله زيرگروه مراكز مشاركت شهروندي است كه دولتي وعمومي مي باشد. همچنين داراي يك پيش دبستاني دخترانه مي باشد كه بصورت خصوصي اداره مي شود. اين محله داراي 4مركز تفريحي است شامل بصورت دولتي و عمومي است. شهرك دانشگاه داراي 3مكان ورزشي است كه از اين تعداد 2مركز بصورت خصوصي اداره مي شود كه يك مركز بصورت عمومي و ديگري ويژه آقايان است و يك مكان بصورت دولتي اداره مي شود كه آن نيز ويژه آقايان است .

3-5-16- محله گلابدره :
گلابدره از محلات بسيار قديمي در شهرستان شميرانات است كه در زمان هاي قديم با محله امام زاده قاسم به صورت يك محله بوده اند. محدوده جغرافيايي اين محله در زمان قديم از سمت شمال به دامنه ها و مراتع تابستاني رشته كوه البرز و از سمت جنوب به جاده تجريش و دزاشيب و از سمت شرق به دره جي و از سمت غرب به رودخانه گلابدره را محدود مي شده است ( نقشه شماره 17-3 ) .
ده گلابدره- امامزاده قاسم بر فراز بلندي مشرف برقريه ييلاقي بوجود آمده است كه در كنار آن دره نزهت انگيز و لطيفي به نام گلابدره در دامان كوهستان شميران واقع شده است كه قسمت قديمي و اصلي بقعه امامزاده قاسم مشرف بر اين دره مي باشد. در رابطه با محدوده زماني شكل گيري اين محله تاريخ دقيقي در دسترس نيست ولي با توجه به اسناد به دست آمده و گفته هاي ريش سفيدان محل شكل گيري آن به زمان قاجار برمي گردد و دليل شكل گيري اين محل نيز مانند بسياري از محلات ديگر شميران به دليل آب و هواي فوق العاده خوب و زمين هايي حاصلخيز و پر آب براي كشاورزي و چراگاه هاي سرسبز آن براي دامدراي بوده است. از افراد مؤثر در شكل گيري محله گلابدره مي توان به كشاورزان و دامداران و

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد اوقات فراغت جوانان، وزارت امور خارجه، اوقات فراغت، حمل و نقل Next Entries دانلود پایان نامه درمورد گلابدره، خيابان، قديمي، دربند