دانلود پایان نامه درمورد بندر عباس، محل سکونت، استان هرمزگان، بافت فرسوده

دانلود پایان نامه ارشد

طريق بزرگراه به شهرک هاي اقماري متصل خواهند شد.
اين خدمات شامل استديوهاي ورزشي، پارک هاي تفريحي شهر و تسهيلات جانبي از قبيل باغ وحش، پارک جنگلي، آبگرم گنو، درياچه مصنوعي گل کني، کلوپ هاي مختلف دريايي و… سينماها و… به همراه عملکردهاي تفريحي مربوطه مي باشد.
عملکردهاي اداري و هتل هاي بزرگ و… واحدهاي سازماني رده شهر و فراتر از آن به همراه خدمات و تسهيلات جانبي آن تماما در مادر شهر مستقر بوده و از طريق چندين بزرگراه به تمامي شهرهاي جديد سريع ارتباط دارند.

3-1-7- عمده ترين ويژگي هاي اقليمي شهر بندرعباس
3-1-7-1- وضعيت جغرافيايي:
استان هرمزگان يکي از 28 استان،کشور جمهوري اسلامي ايران است که در جنوب کشور و بين مختصات جغرافيايي 25 درجه و 24 دقيقه تا 28 درجه و 57 دقيقه عرض شمالي و 53 درجه و 41 دقيقه تا 59 درجه و 15 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ واقع شده است.اين استان حدود 67 هزار کيلومتر مربع مساحت دارد.هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقي با استان کرمان،غرب و شمال غربي با استانهاي فارس و بوشهر،از شرق با سيستان و بلوچستان همسايه بوده و جنوب آنرا،آبهاي گرم خليج فارس و درياي عمان در نواري به طول تقريبي 900 کيلومتر در برگرفته است.هرمزگان داراي 8 شهرستان به نامهاي بندر عباس،ميناب،بندر لنگه،رودان،جاسک،قشم،حاجي آباد و ابو موسي، 17 شهر و 69 دهستان،21 بخش و 2943 آبادي که از اين تعداد 2043 آبادي داراي سکنه است.

آب و هوا:
بجز نوار باريک ساحلي به عمق حداکثر 30 کيلو متر از ساحل دريا که داراي اقليم گرم و مرطوب است و مناطق کوهستاني و جلگه هاي نسبتاً مرتفع نواحي شمال مجاور مرزهاي کرمان و فارس که از آب و هواي نيمه معتدل برخوردارند،ساير نواحي هرمزگان در محدوده مناطق گرم و خشک قرار دارند.بطور کلي هرمزگان تحت تأثير آب و هواي بياباني بوده و داراي تابستانهاي طولاني و گرم و زمستانهاي کوتاه و ملايم است.تعادل آب و هواي استان هرمزگان تحت تأثير توده هاي مختلف هواي شمال غربي و جنوبي قرار داشته و بطور کلي خشک و کم باران است.بارندگي استان عمدتاً بصورت رگبار و سيلابي زمستان انجام گرفته و حجم عظيمي از روان آب را در وسعت بيش از 100 هزار کيلومتر مربع حوزه هاي مختلف آبريز استان به خليج فارس و درياي عمان تخليه مي نمايد.نظريه اقليم صحرايي هرمزگان حجم بارندگي استان در عين نازل بودن از دامنه نوسان زيادي برخوردار است.

بادها:
بطور کلي باد هايي که در بندر عباس جريان دارند،به شرح و اسامي زير مي باشند:
باد جنوب غربي يا باد سام:که خيلي گرم و مرطوب و سوزان است.باد شمال غرب که در تابستان مي وزد خشک و خنک است.
باد قوس:که از جنوب شرقي در تابستان مي وزد خيلي گرم و مرطوب است(معروف به شرجي)و در زمستان توليد ابر و باران مي نمايد.
باد سهيلي:که از جنوب غربي مي وزد و در زمستان توليد ابر و باران مي نمايد.
باد بحري:که در وسط روز از دريا به خشکي مي وزد.
باد بري:که نسيمي است لطيف و ملايم و از نيمه هاي شب تا اواخر صبح از خشکي به طرف دريا مي وزد.
باد لحمير:که طوفاني است و از اوايل زمستان شروع مي شود.

درجه حرارت:
هواي بند عباس در تابستان خيلي گرم و مرطوب(بالاتر از 40 درجه سانتي گراد)و در زمستان نسبتاً معتدل است.(حداقل 9 درجه و حداکثر 27 درجه سانتي گراد).رطوبت نسبي هوا،حداقل19 درصد و حداکثر 100 درصد است.

تغييرات سطح آب دريا:
سطح آب دريا در نزديکي بندر عباس،حداکثر20/5 متر بالا و پايين رفته و از آمار و سوابقي که از140 سال به اين طرف در دست است از اين مقدار تجاوز نکرده است.سطوح اندازه گيري شده آب دريا به قرار زير است:
پايين ترين سطح جذر 00/0 متر
سطح متوسط دريا 76/2 متر
بالاترين سطح مد 20/5 متر
اين ارقام در بناي تأسيسات ساحلي و ديوارهاي مسيل يابد مورد توجه قرار گيرند.

مهترين رودخانه ها:
رودخانه ميناب را بايد مهمترين و بزرگترين منبع سطح الارضي آب استان تلقي کرد که سد استقلال بر روي آن احداث و در حال حاضر علاوه بر آبياري حدود 10 هزار هکتار باغات و مزارع اطراف ميناب،آب شرب بندر عباس را از طريق يک خط انتقال 800 ليتر در ثانيه تأمين مي نمايد.

خاک:
در پهنه وسيع استان حدود 37 دشت اصلي با مساحت 9687 کيلومتر مربع و تعداد بيشتري دشتهاي کوچک و پراکنده وجود دارد که مراکز اصلي کشاورزي در آنها واقع شده است.شوري و قليايي بودن خاکهاي استان پديده اي غالب است بنحويکه از وسعت يک ميليون هکتاري دشتها که حدود 15 درصد وسعت استان مي باشد فقط 13 تا 15 درصد آن زير کشت محصولات قرار دارد.خاکهاي استان عمدتاً داراي ساختار تحول نيافته،شکننده و ناپايدار بوده و از درجه فرسايش و از دست رفتگي زيادي برخوردارند.ميزان پتانسيل خاک قابل کشت براي کشاورزي بطور بالقوه حدود 400 هزار هکتار و از نظر انطباق با تأمين آب و ساير عوامل حدود 300 هزار هکتار مي باشد که بدين ترتيب سقف نهايي سطح زير کشت 300 هزار هکتار برآورد مي شود که معادل دو برابر سطح زير کشت موجود خواهد بود.

بارندگي:
بر طبق آمارهاي موجود ميانگين بارندگي 10 سال اخير در استان حدود 180 ميلي متر اندازه گيري شده است.ميزان رطوبت در نواحي ساحلي در تابستان بسيار بالا بوده و حتي به صد در صد نيز مي رسد.درجه حرارت تأثير رطوبت متعادل بوده و به ندرت در تابستان از 42 درجه تجاوز مي نمايد.در مناطق صحرايي و خشک،درجه حرارت در زمستان

کمتر به صفر تمايل مي کند به نحوي که هرمزگان را بايد استاني فاقد روزهاي يخبندان تلقي کرد.در هرمزگان نيز بسته به فصل،بادهاي مختلفي در طول سال مي وزد که مهمترين آنها باد شمال،قوس،سهيلي ناشي يا نعشي و باد لوار مي باشد.باد لوار ويژه مناطق گرم و خشک صحرايي استان بوده و به باد آتش باد نيز معروف است.

3-1-7-2 مطالعات زمين شناسي
بررسي ارتفاعات:
بجز حاشيه باريک ساحلي که جلگه اي پست و کم ارتفاع است؛بخش اعظم استان را کوهها و ارتفاعات کوتاه و بلند،دشتها و دره هاي نسبتاً مرتفع بين آنها تشکيل داده است.از اينرو هرمزگان را بايد استاني کوهستاني محسوب نموده که بيش از 70 درصد گستره آن را در برگرفته است.کوههاي استان عمدتاً دنباله سلسله جبال عظيم زاگرس مي باشند که از شمال غربي و غرب کشور به سوي جنوب شرقي تا بداخل آبهاي خليج فارس امتداد يافته و بتدريج از ارتفاع آن کاسته مي شود.بلندترين قلل کوههاي استان عبارتند از:کوه گنو در فاصله 20 کيلومتري شمال شهر بندر عباس در جلگه ايسين به ارتفاع 2347 متر از سطح دريا که ازاين شهر به خوبي ديده شده و از فراز آن پهنه نيلگون خليج فارس،تنگه هرمز و جزاير قشم،لارک و هرمز در چشم انداز فريبنده اي جلوه گر است، کوههاي فارغان به بلندي 3268 متر و کوه شيب با ارتفاع 2861 متر از ديگر بلندي هاي قابل ذکر است.قلل کوههاي مرتفع ناحيه شمالي مانند کوه فارغان يا هماگ در زمستان ها معمولاً از برف پوشيده مي شود.در بين اين سلسله کوهها دشت هاي بزرگ و کوچک متعددي وجود دارد که به کانونهاي کشاورزي،مراکز زيست انساني و عرصه فعاليت اقتصادي اختصاص يافته است.

3-1-8- ويژگي هاي معماري بومي در مناطق گرم و مرطوب:
اصولي که در معماري اين مناطق رعايت گرديده تا حدودي مشابه اصول مطرح شده در مناطق معتدل و مرطوب بوده و به طور خلاصه عبارت است از:
1 – استفاده از مصالح ساختماني با ظرفيت حرارتي کم.
2 – در سايه کامل قرار دادن ساختمان،در اينجا نيز ايوان هاي عريض و سر پوشيده اي که همه از نفوذ باران به داخل جلوگيري نموده و همه سايه اي کامل بر روي ديوار اطاقها ايجاد مي نمايند مورد استفاده قرار گرفته باشد.
3 – در نقاط نزديک به دريا به منظور استفاده از نسيم هاي خنک دريا بادگير هاي بزرگ مورد استفاده قرار گرفته و اکثر ساختمانهاي اين مناطق داراي بادگير هستند.اما در اين مناطق دور از دريا که کمتر تحت تأثير نسيم دريا قرار دارند،بادگير ها بسيار کوچک و کوتاه بوده و در بسياري از نقاط نيز از ساختمان حذف گرديده اند.
4 – در اين مناطق به دليل گرمي و رطوبت زياد هوا،ميزان تهويه طبيعي از اهميت زيادي برخوردار نبوده و به همين دليل پيش بيني هاي لازم در مورد ايجاد کوران داخل ساختمان به عمل نيامده است.
5- بهره گيري از انرژي خورشيدي: ميزان تابش آفتاب دريافت شده در فصل سرد در حدي است که مي توان با بهره گيري از آن،مقدار قابل توجهي از انرژي حرارتي مورد نياز جهت گرم کردن ساختمان را تأمين نمود.
6- باز گذاشتن جبهه جنوبي ساختمان تحت زاويه 30 درجه از هر طرف(در عرضهاي جغرافيايي 30 درجه و پايين تر تحت زاويه 40 درجه)
7- گسترش و کشيدگي پلان ساختمان در جهت محور شرقي – غربي.
8- بافت مجموعه و پلان ساختمان گسترده باشد
9- در کف سازي محوطه اطراف ساختمان از مصالح نفوذ پذير استفاده شود.

3-2- محله شاه حسيني:
3-2-1- معرفي اجمالي
محله شاه حسيني يکي از محلات مرکزي و جزء ناحيه ي 2-2 تقسيم بندي بافت فرسوده شهر بندرعباس محسوب مي گردد. اين محله از شمال و غرب به خيابان امام حسين، از جنوب به خيابان شهيد حقاني و از شرق به بلوار پانزده خرداد (خور گورسوزان) محدود مي گردد.
از عناصر شاخص محله مي توان به مسجد سه زيارتان اشاره نمود. وجود کانال پل خواجو در جنوب و خور گورسوزان در غرب محدوده يکي از پتانسيل ها و فرصت هاي توسعه محله محسوب مي گردد و موقعيت ويژه اي به آن بخشيده است.
اين محله جمعيتي معادل 2013 نفر را در خود جاي داده است.

3-2-2- بررسي هاي ميداني محله شاه حسيني
به منظور شناخت بهتر وضعيت اجتماعي – اقتصادي خانوارهاي ساکن در محله شاه حسيني و نيز آشنايي با ميزان وابستگي افراد به محل سکونت خود و نيز تمايل شهروندان به بهبود وضعيت محله اقدام به تهيه پرسش نامه ها و تکميل آنها از طريق مصاحبه با جامعه نمونه اي متشکل از ساکنان محدوده نموده ام.
همچنين در اين راستا از اطلاعات موجود در مطالعات مشاوري که به بررسي بافت فرسوده شاه حسيني پرداخته بود نيز بهره گرفته ام.
در ادامه برخي از بهترين نتايج حاصل به اختصار ارائه گشته است.

3-2-2-1- ساخت قومي و نژادي:
به لحاظ وابستگي هاي قومي و نژادي بيش از 93 درصد اهالي محله فارس مي باشند. همچنين بر اساس پرسشنامه هاي تهيه شده در ميان اهالي محدوده 1.8 درصد عرب، 1.8 درصد ترک،0.9 درصد کرد و 7. 2 درصد ساير قوميت ها همچون لر و بلوچ و افعاني و … وجود دارند.

جدول3-5: وضعيت وابستگي قومي ساکنان محله شاه حسيني شهر بندرعباس
درصد
تعداد

93
102
فارس
شاخص
1.8
2
عرب

0.9
1
کرد

1.8
2
ترک

2.7
3
ساير

100.0
110
مجموع

منبع: مولف
3-2-2-2- سابقه سکونت:
بيشترين سهم (4/35 درصد) از ساکنان اين محله داراي سابقه سکونت بين 20 تا 30 سال در اين محله مي باشند. پس از آن بيشترين سهم از ساکنان به لحاظ سابقه سکونت در محل مربوط به گروه هايي است که 10 تا 20 سال در اين محله سکونت داشته اند. لازم به ذکر است که تنها 7/12 درصد از ساکنان اين محله بين 5 تا 10 سال در اين محله سکونت داشته اند.

جدول3-6: وضعيت سابقه سکونت در محله ساکنان محله شاه حسيني شهر بندرعباس
درصد
تعداد

4.5
5
کمتر از 5 سال
شاخص
12.7
14
پنج تا ده سال

30.0
33
ده تا بيست سال

35.4
39
بيست تا سي سال

17.2
19
سي سال به بالا

100.0
110
مجموع

منبع: مولف
3-2-2-3- محل سکونت قبلي:
ساکناني که از 20 سال پيش تا کنون به اين محله آمده اند در گذشته عمدتاً در ساير بافت هاي شهر بندرعباس (اعم از مرکزي و حاشيه اي) (56 درصد) و يا روستاهاي اطراف (32 درصد) مي زيسته اند. بر مبناي نسبت هاي فوق مي توان نتيجه گرفت که بيش از 50 درصد ساکنان غيربومي بوده و در اثر گسترش فرسودگي کالبدي بافت، اقت کيفيت سکونت و کاهش ارزش زمين و مسکن بافت در اين نقطه سکني گزيده اند.

جدول3-7: وضعيت محل سکونت قبلي ساکنان محله شاه حسيني شهر بندرعباس
درصد
تعداد

56
28
ساير نقاط شهر
شاخص
32
16
روستاهاي اطراف

12
6
ساير

پایان نامه
Previous Entries منابع تحقیق درمورد دانشگاه تهران، یافته های پژوهش، جشنواره های بین المللی، فکر و اندیشه Next Entries منابع تحقیق درمورد باستان شناسی، نابرابری ها، عناصر موضوعی، فیلم نامه